O ČEM PÍŠE:
ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Historický název pro oblast CHKO Labské pískovce (též Českosaské Švýcarsko) |
Charakteristika: Kaňonovitá údolí v pískovcích |
Turisticky atraktivní destinace |
Národní park České Švýcarsko |
Ochranu přírody zajišťuje správa NP |
Turistické značení zajišťuje KČT |
Oblast: Severní Čechy - Děčínsko. |
ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Historický název pro oblast CHKO Labské pískovce (též Českosaské Švýcarsko) • Charakteristika: Kaňonovitá údolí v pískovcích • Turisticky atraktivní destinace • Národní park České Švýcarsko • Ochranu přírody zajišťuje správa NP • Turistické značení zajišťuje KČT • Oblast: Severní Čechy - Děčínsko.
AKTUALIZACE: 22.11.2024
Publikováno: 05.3.2020
Rubrika: Značkaři / Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Bez turistického značení by rozvoj cestovního ruchu v Českém Švýcarsku nebyl myslitelný
České Švýcarsko patří mezi nejatraktivnější turistické destinace ve střední Evropě. To platí hlavně od té doby, kdy se z přírodně nejhodnotnější části chráněné krajinné oblasti Labské pískovce stal v roce 2000 národní park, což s sebou přineslo výrazné zvýšení turistické návštěvnosti. Již více než dvě desetiletí se v Českém Švýcarsku začal hledat optimální kompromis mezi ochranou cenné přírodní lokality a zájmy cestovního ruchu.
Foto: Martin Zíka
Na první pohled to vypadá velmi jednoduše. Vezmu kyblík s barvou, štětec a můžu vyrazit udělat novou turistickou trasu. Realita je však mnohem složitější, dočtete se o tom v tomto článku.
Jde o to, že peníze z turistů pomáhají vzpružit ekonomiku chudého příhraničního regionu, takže existuje motivace zvýšit jejich počet na maximální možnou míru. Na druhou stranu však zatížení, které s sebou cestovní ruch přináší zejména v době letní turistické sezóny, může představovat ohrožení cenných přírodních hodnot, v našem případě zejména chráněných živočišných a rostlinných druhů, které se v unikátním pískovcovém terénu vyskytují.
ZNAČENÉ TURISTICKÉ TRASY JSOU VÝZNAMNÝM DĚDICTVÍM
Rozvoj turistiky v oblasti Českého Švýcarska je stavěn na systému značených turistických tras, který v této oblasti existoval dávno před vyhlášením národního parku. O tyto značené trasy pečuje Klub českých turistů, který by měl být právě z tohoto důvodu považován za leadera rozvoje turistiky nejen v oblasti Národního parku České Švýcarsko, ale i v jeho okolí. Drtivá většina návštěvníků se totiž pohybuje a přesouvá právě po turistických značkách. Snahou je pochopitelně systém tras rozvíjet a optimalizovat, ale v souladu se zásadami tzv. šetrné turistiky.
ČESKÉ ŠVÝCARSKO SMĚŘUJE K ŠETRNÉ TURISTICE
Ochranou přírody Českého Švýcarska je ze zákona pověřena správa národního parku. Právě odborné hledisko ochránců přírody by mělo být důležitým faktorem pro určení kudy a kam by měly turistické trasy vést, jak by měly na sebe navazovat a jaká infrastruktura cestovního ruchu na ně bude napojena. Je logické, že zájem turistů je, aby se dostali všude a naopak, zájem ochranářů je, aby nejcennější lokality byly uchráněny před nežádoucím lidským vlivem. Takže obě strany, chtějí-li dobře koexistovat, musejí naslouchat vzájemným argumentům a výsledkem by měla být právě šetrná turistika - tedy optimální sladění zájmů turistických návštěvníků i ochrany přírody.
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ BUDUJE TURISTICKÝ SYSTÉM JIŽ 135 LET
Klub českých turistů (KČT) je organizace s více než 135letou tradicí a členskou základnou čítající v České republice kolem čtyřiceti tisíc členů. KČT je nositelem perfektně propracovaného systému turistického značení, které je považováno (tzn. objektivně hodnoceno) za jedno z nejlepších na světě. Jen na území Ústeckého kraje se značkaři KČT starají o 2755 km pěších tras a 1580 km cyklotras. Udržují bezpočet rozcestníků, tabulových map, odpočívadel, drobných památek a dalšího turistického příslušenství. Odbory Klubu českých turistů pečují o rozhledny, turistické základny a chaty a hlavně pořádají každoročně stovky významných akcí pro veřejnost.
DO HRY VSTUPUJÍ DALŠÍ HRÁČI
Za posledních deset let se cestovní ruch stal jedním z důležitých pilířů národního hospodářství. Peníze pochopitelně přitahují podnikatelské subjekty. Proto není výjimkou, že značkaři Klubu českých turistů dostávají požadavky navrhující plánovat značené turistické trasy tak, aby tyto přiváděly turisty (a jejich peníze) do konkrétních provozoven. Pokud se tak nestane, neváhají někteří podnikatelé práci značkařů znevažovat, podávat stížnosti nebo šíří nepatřičné dezinformace. Je však třeba pochopit, že hlavní účel značených tras je rekreačně-poznávací s cílem umožnit turistické veřejnosti bezpečný pohyb po atraktivních místech s významnou přírodní a historickou hodnotou.
ZNAČENÉ TRASY PODLE JASNÝCH PRAVIDEL
Proces realizace každé nové značené trasy má pevná pravidla, která jsou zárukou udržení vysoké kvality turistického systému. Ten, kdo není do problematiky zasvěcen, si neuvědomuje, že u každé nové trasy musí proběhnout schvalovací proces, jehož součástí je například souhlas všech vlastníků a uživatelů pozemků, přes které má značená trasa vést. Důležitá je také návaznost na stávající systém tras, aby nová trasa měla logiku. Je nutné ošetřit zásady bezpečného pohybu v terénu (přechody přes komunikace, exponovaná místa, mostky, schody, zábradlí, apod.), vyřešit vybavení příslušenstvím (rozcestníky, mapy, aj.). V případě Národního parku České Švýcarsko je nutné zohlednit odborné připomínky ochránců přírody. Navržené trasy je pak potřeba zanést do systému tištěných, elektronických a terénních map, průvodců a informačních systémů. V neposlední řadě je také potřeba zajistit udržitelnost nové trasy, která se od chvíle vyznačení musí každé tři roky obnovovat, zprůchodňovat, opravovat směrovky a jiné příslušenství. O to všechno se starají značkaři Klubu českých turistů v rámci celostátního systému. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro vyznačení nové turistické trasy nestačí vzít do ruky štětec a kyblík barvy. Tato naivní představa vyplývá z neznalosti celé problematiky.
PŘÍRODA TESTUJE AKCESCHOPNOST ZNAČKAŘŮ
V současné době musíme požádat turistickou veřejnost o pochopení zhoršeného stavu značených cest v oblasti Českého Švýcarska, který je způsoben probíhající bezpečnostní těžbou souší podél cest. Protože většina značek je umístěna právě na těchto stromech, tyto v místech těžby mizí. Došlo k dohodě, že tam, kde to bude možné, se označené stromy budou kácet až nad značkou. Situace žádá mimořádné opravy značení mimo pravidelný plán obnovy.
PARTNERSTVÍ KČT A SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU
Právě z výše uvedených důvodů je patrné, že jedním z kompetentních leaderů rozvoje cestovního ruchu a turistiky v destinaci České Švýcarsko je i Klub českých turistů. Díky spolupráci se správou národního parku se každoročně aktualizují nové pěší trasy i cyklotrasy, kterých postupně přibývá. Již zmíněný vysoký nárůst turistické návštěvnosti klade před značkaře další požadavek - motivovat návštěvníky Českého Švýcarska k tomu, aby jich na nejexponovanějších místech ubývalo a jinde naopak v rozumné míře přibývalo, přičemž jsou zohledňovány i zájmy podnikatelských subjektů zaměřených na cestovní ruch. Za posledních 10 let se rozšířila síť značených tras v okrajových částech národního parku o 250 km.
Zajímá-li vás tato problematika více, doporučuji směřovat dotazy na předsedu Komise značení Ústeckého kraje, kterým je pan Václav Nič, tel.: 736 754 135, mail: nic@kctul.cz.
Související články:
TURISTICKÉ MAPY PROKAZUJÍ SLUŽBU, CHRAŇTE JE!JAK SE STÁT ZNAČKAŘEM?
BUDE MOŽNÉ CHODIT VOLNĚ KRAJINOU?
MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2019
ČESKÉ ŠVÝCARSKO MĚNÍ SVOU TVÁŘ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 21.08.2020
Tak se tolik nevytahujte, nejste jediní, kdo se o rozvoj turistiky snaží. Jirka