O ČEM PÍŠE:
HRAD ŠAUNŠTEJN
Skalní hrádek (pozůstatky) |
Založen Berkovci ve 14 stol. |
Dohled nad kupeckou cestou |
Částečně přístupný (v rekonstrukci) |
Kulturní památka (1966) |
Lokalita: Vysoká Lípa - České Švýcarsko |
Malá pravčická brána |
Bus 1 km (linka Hřensko Jetřichovice) |
HRAD ŠAUNŠTEJN
Skalní hrádek (pozůstatky) • Založen Berkovci ve 14 stol. • Dohled nad kupeckou cestou • Částečně přístupný (v rekonstrukci) • Kulturní památka (1966) • Lokalita: Vysoká Lípa - České Švýcarsko • Malá pravčická brána • Bus 1 km (linka Hřensko Jetřichovice)
AKTUALIZACE: 18.7.2024
Publikováno: 22.1.2021
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
Od roku 2022 je výstup na Šaunštejn v Českém Švýcarsku bezpečnější.
Když v době tuhého středověku zakládali lidé strážní hrad na vysokém skalním suku nedaleko dnešní obce Vysoká Lípa, dělali to proto, aby zabezpečili obchodní stezku, která později dostala název Česká silnice. Určitě netušili, že se zasloužili o jednu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Národním parku České Švýcarsko. Šaunštejn je historická kulturní památka a úchvatná vyhlídka zároveň
Foto: Karel Veselý
K rozcestí Pod Šaunštejnem vede příjemná žlutá trasa z Vysoké Lípy, kde je možné zaparkovat auto nebo vystoupit z autobusu, který tudy v sezóně pendluje mezi Hřenskem a Jetřichovicemi.
Po hradu jménem Šaunštejn, který měl podobu dřevěné stavby, dnes zůstalo jen to, co bylo vytesáno přímo do skal vysokých několik desítek metrů. Průchody, komory, nádrž a různé kapsy pro ukotvení trámů. Současný systém můstků, schodišť, žebříků a zábradlí zde byl instalován mnohem později pro turistické návštěvníky, kteří toto místo milují. Prolézačky ve skalních štěrbinách baví hlavně děti (zatímco maminky trnou).
NA ŠAUNŠTEJNĚ PROBĚHLA INSTALACE LÁVEK A REKONSTRUKCE MOSTKŮ
Protože některé z lávek na Šaunštejně se již nacházely v havarijním stavu, proběhla v roce 2021 zdařilá rekonstrukce přístupové cesty i lávek ve vrcholových partií. Nyní je možné nahoru vylézt mnohem bezpečněji. Přesto, zejména v zimním období, je třeba mít se na pozoru. Zdolání strmých schodišť je v době námrazy zajímavým adrenalinovým zážitkem. Každopádně stojí za to cestu vzhůru podniknout. Z vyhlídkové plošiny s možností posezení je široký rozhled na Lužické hory, oblast kolem Růžovského vrchu a Vysoké Lípy a část Saského Švýcarska se známou siluetou masivu Großer a Kleiner Zchirnstein.
O HISTORII HRADU ŠAUNŠTEJNA SE TOHO MOC NEVÍ
Tak, jako mnoho jiných hradů na území Českého království, byl i skalní hrad Šaunštejn zbudován z obranných a strážních důvodů ve čtrnáctém stolení. Pod hradem totiž vedla kupecká stezka do Horní Lužice umožňující průchod neprostupnou oblastí Labských pískovců. Pro tehdejší lid to byl pralesní skalní labyrint plný zlých duchů a nebezpečných živlů.
PÁNI NA ŠAUNŠTEJNĚ
Hrad vlastnili nejprve Berkové z Dubé a později Vartenberkové - majitelé zdejšího panství. Význam měl zejména v dobách častých půtek s lužickým Šestiměstím. Na sklonku patnáctého století ale Šaunštejn ztratil vojenský význam a jeho opevnění zchátralo a zaniklo. Z doby, kdy hrad opustila vojenská posádka a jeho zázemí využili různí živlové, pochází pseudonym Šaunštejna, který je zván též Loupežnický hrad. Od roku 1966 je chráněnou kulturní památkou ČR. Nyní jsou pány na Šaunštejně turisté, kterých sem ročně zavítá přes padesát tisíc! Nicméně správa hradu a celého jeho okolí je svěřena do rukou správy Národního parku České Švýcarsko.
V OKOLÍ HRADU JSOU DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Skalní stěny, na jejichž vrcholu pevnost Šaunštejn stála, působí na návštěvníky stále mocným dojmem. Pohled na ně je okouzlující už když se blížíte po silničce se žlutou turistickou značkou od osady Vysoká Lípa, kde je autobusová zastávka (na trase Jetřichovice - Hřensko). Od zastávky (u níž je oblíbená restaurace) je to k hradu pouhý kilometr, avšak po jeho prohlídce můžete pokračovat krásnou stezkou E3 buď přes Malou Pravčickou bránu na Mezní Louku (4 km) anebo opačným směrem po naučné stezce Jetřichovické stěny přes Ostroh, Vilemínimu stěnu a Mariinu vyhlídku do Jetřichovic (10 km). Obě trasy jsou parádní a nabídnou vám krásné výhledy do rozmanitých zákoutí Českého Švýcarska. Cyklistům lze doporučit příjemnou projížďku po trase 3029 (dále 3030) tzv. Českou silnicí s několika zajímavými zastávkami a možností odbočit na výletní místo Na Tokáni (s restaurací). Souběžně s Českou silnicí vede naučná stezka (není značena).
KŮROVEC TROCHU KAZÍ DOJEM
Mírnou vadou na kráse tohoto místa je v současné době les zdevastovaný lýkožroutem smrkovým (kůrovcem). V celém okolí Šaunštejna probíhá obnova lesa po kůrovcové kalamitě. Správa národního parku upozorňuje návštěvníky na riziko pádu suchých stromů, což platí zejména při větrném počasí. Podél turistických tras jsou nebezpečné stromy vykáceny, nicméně v okolních lesích stále stojí nebezpečné „suché stožáry“, a proto je nutné pohybovat se výhradně po značených cestách.
SKALNÍ HRÁDKY NAJDETE I V NEDALEKÉM OKOLÍ
Kromě Šaunštejna lze v oblasti navštívit další zajímavé skalní hrádky, například Falkenštejn u Jetřichovic, Brtnický hrádek nebo Kyjovský hrádek u Krásné Lípy. Samozřejmě nelze opomenou monumentální pevnost na stolové hoře Königstein, ale ta už se nachází v sousedním Saském Švýcarsku.
Dostupnost po značených trasách:
Mimořádně atraktivní je červená dálková trasa E3 (v úseku Mezní Louka - Jetřichovice) procházející přímo pod hradem.
Pod Šaunštejnem prochází žlutá turistická trasa z Mezní Louky do Vysoké Lípy.
Přes rozcestí Pod Šaunštejnem prochází Naučná stezka Česká silnice (kousek vede souběžně s NS Jetřichovické stěny).
Po České silnici vede cyklotrasa 3029 vedoucí k Tokáni.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJIVYHLÍDKA MARIINA SKÁLA U JETŘICHOVIC
NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY
KYJOVSKÝ HRÁDEK
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
JAK TO BYLO NA ŠAUNŠTEJNĚ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 05.05.2021
Nutno upozornit, že od dubna do listopadu 2021 bude skalní hrádek Šaunštejn nepřístupný z důvodu sanace skal a rekonstrukce lávek a můstků. Informuje o tom web správy národního parku.
Komentováno: 30.10.2022
V roce 2022 už je Saunštejn opět přístupný a rekonstrukce lávek je velmi zdařilá, viz jiný článek.