AKTUALIZACE: 26.8.2024
Publikováno: 30.11.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko
KLENOTNICE ČESKÉHO ŠVÝCARSKA
Při výletu do Kyjovského údolí můžete objevit poklady
Nejedná se však o šperky a podobné drahocennosti, ale o poklady přírodního rázu. Národní park České Švýcarsko ukrývá ve svých hlubokých roklinách mnohé cennosti tohoto druhu, ale jen jedno místo nese název Klenotnice a láká tak romanticky orientované turisty k návštěvě. Nachází se v Čerstvém dole nedaleko Kyjovského hrádku.
Foto: Martin Zíka
Návštěvu jeskyně Klenotnice si naplánujte jako součást bezvadného rodinného výletu do Kyjovského údolí v národním parku České Švýcarsko.
Klenotnice je na mapách označena jako jeskyně, nečekejte však, že se jedná o podzemní prostor s krasovou výzdobou. V oblasti Labských pískovců nevznikají jeskyně působením podzemních vod, jako tomu bylo v Českém či Moravském krasu, ale řícením skal, které tu a tam svým příhodným nakupením vytvořily průlezný tunel či komoru, tzv. pseudokrasový jev. S takovými pseudokrasy se nejčastěji setkáme v Labském kaňonu, ale i v Lužických horách.
PSEUDOJESKYNĚ KLENOTNICE
V případě Klenotnice se jedná o malé otevřené skalní nádvoří (někdy uváděné jako amfiteátr) obklopené vysokými skalními bloky, podobné těm, jaké můžeme vidět v Tiských stěnách. Dvacetimetrové pískovcové stěny působí skutečně monumentálním dojmem. V jednom místě je na skalním stupni malá převisová jeskyňka, která při troše fantazie navozuje dojem tajemné schrány. Ta mohla inspirovat v dávných dobách ke vzniku názvu tohoto místa. To bylo v minulém století po dlouhá léta oblíbeno hlavně mezi trempy.
POVĚST O JESKYNI KLENOTNICE
Nedaleké Kyjovské údolí, které vede tok říčky Křinice až ke státní hranici s Německem, bylo od pradávna obchodní stezkou, kterou bylo třeba chránit. O to se měl starat například strážný hrádek stojící půl kilometru od Klenotnice na vysokém skalním ostrohu (dnes nad rozcestím Pod Praporkem). A protože je pod svícnem tma, byla prý Klenotnice místem, kde lupiči ukrývali svůj lup nabytý přepadáváním kupců. Přístup do Klenotnice pak byl střežen skalní věží zvanou Černokněžník. Nezdá se však, že by to byla pravda. Nápis nabádající k cnostnému jednání „Svoje si chraň, každému splať jeho daň, bezpráví se braň“ napsaný na skále u vstupu do Klenotnice svědčí spíše o tom, že zde lidé nacházeli úkryt v divokých válečných dobách (nebo trempové před příslušníky Veřejné bezpečnosti za minulého režimu).
CESTA DO KLENOTNICE
Stezka do Klenotnice byla dříve neznačena a tak toto místo navštěvovali jen znalci. Dnes sem vede kvalitně značená a pohodlná červená turistická trasa jako cca 400 m dlouhá odbočka od rozcestí Pod Praporkem v Kyjovském údolí. Blízko prochází i známá Köglerova naučná stezka, která skvěle trasuje nejzajímavější místa v okolí Krásné Lípy. Spolu s Kinského vyhlídkou, Kyjovským hrádkem, jeskyní Vinný sklep a údolím Křinice tvoří jeskyně Klenotnice pestrý a zábavný výletní okruh, který ocení zejména rodiče s většími dětmi. Dobré občerstvení zajišťuje nedaleká výletní restaurace Na Fakultě v Kyjově.
Dostupnost po značených trasách:
K jeskyni Klenotnice vede 400 m dlouhá odbočka od rozcestí Pod Praporkem v Kyjovském údolí.
K místu, kde se odbočuje k jeskyni Klenotnice, vede i slavná Köglerova naučná stezka.
K jeskyni lze dojet i s kolem, je třeba odbočit z cyklotrasy č. 3032.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KYJOVSKÉ ÚDOLÍHRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
TISKÉ STĚNY V BAREVNÉM PODZIMNÍM HÁVU
KYJOVSKÝ HRÁDEK
KŮROVEC VERSUS TURISTICKÉ TRASY V LABSKÝCH PÍSKOVCÍCH
JAK TO BYLO NA ŠAUNŠTEJNĚ
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: