O ČEM PÍŠE:
KVÁDRBERK
Oficiální název: Stoličná hora |
Pískovcový vrch nad Děčínem (289 m n. m.) |
Začátek Labského kaňonu (NPR) |
Císařská vyhlídka |
Sněžnická vyhlídka |
Vyhlídka Labská stráž |
Dálková trasa E3 |
Lesopark s naučnou stezkou |
Lokalita: Děčín |
Destinace: České Švýcarsko |
KVÁDRBERK
Oficiální název: Stoličná hora • Pískovcový vrch nad Děčínem (289 m n. m.) • Začátek Labského kaňonu (NPR) • Císařská vyhlídka • Sněžnická vyhlídka • Vyhlídka Labská stráž • Dálková trasa E3 • Lesopark s naučnou stezkou • Lokalita: Děčín • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 24.9.2024
Publikováno: 16.3.2022
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
KVÁDRBERK - VÝLET NA STOLIČNOU HORU
Místo, kde největší česká řeka řeka vstupuje do Labského kaňonu.
Hned za Děčínem se řeka Labe zakusuje do pískovcového masivu a vytváří v něm hluboký kaňon. Tady se zvedá do nadmořské výšky 289 metrů skalní ostroh na mapě značený jako Stoličná hora. Místní ji odpradávna říkají Kvádrberk. Turisté sem přicházející po dálkové trase E3 ze směru od Hřenska jsou uchváceni výhledem na děčínskou kotlinu a její okolí. Jen je škoda, že už zde nestojí výletní restaurace, jak tomu kdysi bývávalo.
Foto: Martin Zíka
Obelisk zdobící Císařskou vyhlídku na Kvádrberku byl vztyčen roku 1879 u příležitosti 25. výročí svatby císařského páru (František Josef I. a Alžběta Bavorská zvaná Sisi - 24. 4. 1854).
Zlatou éru Kvádrberku připomíná bezejmenný obelisk na Císařské vyhlídce. Ten stojí uprostřed terasy od roku 1879, kdy byl vztyčen u příležitosti 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty Bavorské. Doba romantismu a výdobytky průmyslové revoluce tehdy přály tomu, aby lidé měli čas k nedělnímu špacírování a piknikům. Pro obyvatele a návštěvníky Děčína byl svého času právě Kvádrberk velmi oblíbeným cílem. V jeho okolí vznikla díky činnosti okrašlovacích spolků síť dlážděných pěšin, schodišť a vyhlídek. Po příjemné procházce se výletníci mohli občerstvit v restauraci, po níž dnes zbyly bohužel pouze tajemné fragmenty.
CO MAJÍ SPOLEČNÉHO KVÁDRBERK, STOLIČNÁ HORA A DĚČÍNSKÁ VÝŠINA?
Kvádrberk (neboli Stoličná hora) je součástí pískovcového masivu geograficky nazývaného Děčínská výšina. V podstatě tady už začíná turistická oblast České Švýcarsko. Obhlídka Kvádrberku včetně stezek na jeho úbočí vydá na pěkný celodenní výlet. Když se budete držet červené turistické značky (která vede přes Růžovou vyhlídku na slavný Belveder), potkáte místo zvané „Snežnická vyhlídka“. O kousek dál se nachází vyhlídkový altán Elbewarte (Labská stráž), z něhož je překrásný pohled do Národní přírodní rezervace Kaňon Labe. Od altánu vede dolů schodiště s neznačenou pěšinou kolem studánek (Trpasličí a Pod Čertovkou). Ta vás dovede až na zelenou turistickou trasu nad Loubím, po níž se můžete vrátit zpět k úpatí Kvádrberku. Zde můžete přeběhnout Loubskou silnici a prohlédnout si gloriet Bohemie a zříceninu starokatolického kostela, která je již dlouho nechvalnou vizitkou města Děčína.
LESOPARK POD KVÁDRBERKEM
Příjemný odpočinek poskytuje lesopark Pod Kvádrberkem s naučnou stezkou. Jeho součástí je i dětské hřiště, rybníčky, různá odpočívadla a zejména naučná přírodovědná zastavení, která jsou věnována zajímavým rostlinám a stromům. Narazíte na různé architektonické fragmenty, jako jsou zbytky loretánského zátiší či pomník hudebního skladatele Franze Schuberta. Zvláště krásné je toto místo na podzim, kdy se celý lesopark rozzáří pestrými barvami.
A ZASE NA KVÁDRBERK
Od lesoparku se můžete vydal neznačenou stezkou kolem zajímavých skalních útvarů zpět na Císařskou vyhlídku a počkat si na úchvatný západ slunce, který dozajista umocní zážitky z návštěvy děčínského Kvádrberku. Nemohu si odpustit poznámku, že by bylo skvělé dát si zde při té příležitosti dobrou kávu ve výletní restauraci, což bývá dobrým zvykem v kulturních civilizovaných zemích. Tady však nepochodíme. Turistická chata, která tu kdysi stála, zanikla již dávno.
JAK NA KVÁDRBERK Z CENTRA DĚČÍNA?
Návštěvníky Děčína by ještě mohlo zajímat, jakou cestou se nejlépe na Kvádrberk dostaneme. Nuže, od infocentra se vydejte na Masarykovo náměstí a odtud po třídě 28. října kolem kostela svatého Václava a Blažeje dojdete na křižovatku s ulicí Čsl. armády, po níž se vydáte doprava přes koleje a za nimi hned vlevo Wolkerovo ulicí stále podél kolejí až k výchozímu místu lesoparku pod Kvádrberkem. Pohodlnější alternativou je využít autobus MHD č. 1 směr Nemocnice (pojedete až na konečnou stanici, od které vychází červená turistická značka na Kvádrberk.
Dostupnost po značených trasách:
Horní částí Kvádrberku prochází dálková mezinárodní turistická trasa E3 dále pokračující směr Hřensko.
Pod kvádrberkem prochází pěkná alternativní zelená trasa do Loubí končící u Bynovce.
Krásným městským lesoparkem nás provede naučná stezka Pod Kvádrberkem.
U Císařské vyhlídky na Stoličné hoře začíná naučná stezka Kaňon Labe.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTICKÉ TRASY NA DĚČÍNSKUHŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
REZERVACE LABSKÝ KAŇON
RŮŽOVÁ VYHLÍDKA NA LABÁK
ZÁMEK DĚČÍN ZE VŠECH STRAN
ROZHLEDNA VELKÝ CHLUM U DĚČÍNA
LABSKÁ STRÁŽ
PASTÝŘSKÁ STĚNA
SOCHAŘI DĚČÍNU 2024
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 04.11.2022
Za mne Kvádrberk nejlepší vyhlídka v Česku! Jirka - Ústí n. L.