AKTUALIZACE: 26.5.2021
Publikováno: 04.1.2020
Rubrika: Flóra (rostlinstvo)
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.
Díky broukovi se turistům otevírají nové pohledy na Labské pískovce.
Ke konci roku 2019 jsem s fotoaparátem vyrazil do Národního parku České Švýcarsko, abych se na vlastní oči přesvědčil, co je pravdy na zprávách o zdejší kůrovcové kalamitě. Pohyboval jsem se v okolí Pravčické brány na Gabrielině stezce.
Foto: Karel Veselý
Národní park České Švýcarsko - tady už je posekáno.
Fotografie, které nyní publikuji, nepotřebují dlouhý komentář. Snad jen, že díky kůrovci se oku zvídavého turisty otevřely nové zajímavé výhledy na skalní masivy, které se naposledy nabízely návštěvníkům cca před sto lety, kdy smíšené lesy byly vykáceny pro průmyslové účely a nahrazeny smrkovými monokulturami.
Lidskou teorii o prosperitě rychle rostoucích jehličnatých lesů nyní nemilosrdně zpochybnil malý brouček - lýkožrout smrkový. Na druhou stranu, alespoň na území národního parku se nyní budou moci vrátit opět lesy podobné těm původním, což je dobře, neboť příroda sama nejlépe ví, co dělá. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a narušení vodního režimu půdy to však bude trvat v tom lepším případě nejméně pár desítek let.
p.s. Koho zajímá současný dramatický příběh lesů Českého Švýcarska, tomu doporučuji k přečtení obsáhlý článek Richarda Nagela, který byl publikován v novém vydání Kalendáře turistických akcí Ústecké oblasti pro rok 2020.
Dostupnost po značených trasách:
Fotografie byly pořízeny v úseku Hřensko - Mezní Louka (Gabrielina stezka - červená TZT E3)
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: