AKTUALIZACE: 3.7.2024
Publikováno: 19.5.2020
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
SOUTĚSKY KAMENICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
Lodičková turistika v Edmundově a Divoké soutěsce u Hřenska.
Sotva se obec Hřensko provozující turistickou plavbu na lodičkách v Edmundově a Divoké soutěsce na říčce Kamenici vzpamatovala po výpadku sezóny v důsledku pandemie, dopadla na tuto část národního parku České Švýcarsko rána mnohem citelnější. V létě 2022 vypukl velký lesní požár, kvůli kterému bylo nutné uzavřít některé turistické trasy k soutěskám a přerušen byl i provoz v Edmundově soutěsce.
Foto: Martin Zíka
Nejpohodlnější cesta k soutěskám je z Mezné, kam zajíždí autobus. Dolů k lodičkám vás zavede zelená turistická značka. Oficiálně se od Mezního můstku dostanete ale pouze k Divoké soutěsce nebo k Hájenkám u Janova.
Edmundova (dříve Tichá) a Divoká soutěska jsou až 150 metrů hluboké skalnaté kaňony, z části přístupné po turistických stezkách, z části průchodné pouze plavbou na pramicích upravených pro přepravu osob. Zejména v letních prázdninových měsících je množství návštěvníků Českého Švýcarska opravdu velké, takže pokud si nechcete vystát dlouhou frontu, je lépe soutěsky Kamenice navštívit na začátku nebo ke konci sezóny.
KNÍŽE EDMUND BYL PRŮKOPNÍKEM CESTOVNÍHO RUCHU V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
Původně divoký úsek říčky Kamenice se s rozvojem turistiky ve druhé polovině 19. století stal lákavým cílem romantických výletů. Kníže Edmund Clary-Aldringen tehdy usoudil, že by bylo vhodné soutěsky využít pro ekonomické oživení a proto začal investovat do jejich zpřístupnění. Nechal upravit plavební dráhy vybudováním jezů, tunelů, lávek můstků a chodníčků. První úsek Tiché (Edmundovy) soutěsky byl otevřen roku 1890 spolu s výletní restaurací. I dnes jsou soutěsky vydatným zdrojem příjmu do obecní pokladny Hřenska a vítaným sezónním přivýdělkem pro průvodce. Více o historii soutěsek se můžete dočíst v odkazu pod článkem.
EDMUNDOVA SOUTĚSKA JE UZAVŘENA DO ODVOLÁNÍ
Počítejte ale s tím, že v důsledku požáru mezi Hřenskem a Meznou, který zasáhl i oblast soutěsek, je Edmundova soutěska uzavřena v celém úseku hlavně proto, že byly poškozeny chodníky a hrozí pád uvolněných kamenů a uschlých dřevin po kůrovcové kalamitě. Podle informace ze správy NP České Švýcarsko může uzavírka trvat i několik sezón.
DIVOKÁ SOUTĚSKA JE V SEZÓNĚ 2024 OTEVŘENA ČÁSTEČNĚ
K Divoké soutěsce, kde byl provoz turistických pramic zachován, se dostanete po zelené turistické trase z Mezné nebo od Hájenek na druhé straně kaňonu Kamenice. Nejprve sestoupíte k Meznímu můstku a u něj odbočíte na stezku k přístavišti pramic. Bohužel ani Divoká soutěska není průchodná celá, takže po lodičkovém zážitku se musíte vrátit stejnou cestou zpět (i jízda na lodích je zpáteční).
Provoz v Divoké soutěsce funguje denně od 1. dubna do 5. listopadu od 9 do 17 hodin, ve vedlejší sezóně od 5. října do 1. listopadu od 9 do 16 hodin. Aktuální jízdné činí 100 Kč dospělý, děti a důchodci 50 Kč, ZP/ZPP zdarma.
INFOCENTRUM VE HŘENSKU
Pokud byste při pobytu či provozování turistiky v oblasti Hřenska a Českého Švýcarska potřebovali doplňující informace, můžete využít služeb turistického informačního centra v budově obecního úřadu, které zahájilo provoz 1. května a je otevřeno od čtvrtka do neděle v čase 9 - 17 hodin. Telefon: +420 412 528 344.
Dostupnost po značených trasách:
Zelená turistická trasa vede k soutěskám od autobusové zastávky Růžová - Hájenky. Tatáž trasa pak pokračuje na Meznou.
Z obce Hřensko se k soutěskám dostanete po žluté turistické trase, která zároveň propojuje Edmundovu a Divokou soutěsku a pak vede k rozcestí s modrou trasou na Mezní Louku.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: