AKTUALIZACE: 6.7.2024
Publikováno: 26.6.2024
Rubrika: Naučná stezka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
NAUČNÁ STEZKA OBJEKTY ČS. OPEVNĚNÍ V SRBSKÉ KAMENICI
Historie Českého Švýcarska z pohledu válečných dějin.
V letech 1937 a 1938, kdy už bylo jasné, že hitlerovské Německo má expanzivní plány, vznikla velmi rychle kolem severozápadní československé hranice linie opevnění tvořená strategicky umístěnými pevnostmi a bunkry, které měly zadržet první útoky. Bohužel bez podpory našich západních tzv. „spojenců“ bylo jasné, že by aktivní obrana přinesla jen zbytečné ztráty na životech, přičemž silnější Němci podporovaní zrádci v Sudetech by nakonec stejně dosáhli svého.
Foto: Martin Zíka
Naučná stezka Objekty čs. opevnění 1937 - 1938 v Srbské Kamenici má všechny bunkry dobře udržované. I když zrovna nepotkáte průvodce, dozvíte se hodně z informačních panelů.
Předválečné úsilí tehdejšího Československa dodnes připomínají početné železobetonové stavby v lesích, kterým se říká „řopíky“. Mnohé z nich jsou dobře udržované, což je i případ obrané linie vybudované přes Srbskou Kamenici v Českém Švýcarsku. Zde dokonce vznikla naučná stezka „Československého stálého lehkého opevnění z let 1937 - 1938“, kde funguje i muzeum s průvodcovskou službou. V prvním prázdninovém týdnu pořádá Muzeum lehkého opevnění Srbská Kamenice - Všemily prohlídku plně vybaveného objektu s výkladem a ukázkami výzbroje a výstroje.
O CO TEHDY ŠLO?
Výstavba linie stálého vojenského opevnění kolem Československé hranice byla reakcí na sílící obavy z vpádu německé armády po nástupu Adolfa Hitlera k moci. Bunkry a pevnosti měly být osazeny stálými vojenskými posádkami. Většinou byly umístěny vlastně už na nepřátelském území v tehdejších Sudetech, jejichž obyvatelstvo očekávalo „příchod spasitele“. Například převážně německé obyvatelstvo v nedaleké České Kamenici po mnichovské zradě a následných událostech hitlerovskou armádu vítalo s velkým nadšením. Situace obránců by tedy rozhodně nebyla jednoduchá.
Přesto vojáci Čsl. armády byli připraveni na podzim roku 1938 statečně hájit obranou linii a postavit se Němcům na odpor. Pro svou vlast byli ochotni nasadit vlastní život a patří jim obdiv a úcta, které se však za svého života od vlastního národa nikdy nedočkali. Selhání, nebo lépe řečeno zrada našich západních spojenců ale vyústila v to, že celý systém pohraničního opevnění padl bez boje do nepřátelských rukou.
Na začátku války se jednalo o důmyslný systém dobře vyzbrojených a vybavených bunkrů, které vybudovaly převážně soukromí stavitelé jako státní zakázku. Střílny bunkrů se vzájemně palebně překrývaly a podporovaly. Masivní železobetonové stavby byly odolné a každý pokus nepřítele projít takovou obranou by pro něj určitě znamenal významné ztráty. Kromě samotných bunkrů byly v terénu umístěny též drátěné překážky, systém zákopů i protitankové zátarasy. Lesy byly prokáceny do palebných průseků.
I na úseku v Srbské Kamenici byla stálá vojenská posádka posílena záložníky. Všichni byli připraveni bránit svou vlast. Bohužel, 2. října 1938 německé vojsko bez odporu obsadilo celý Šluknovský výběžek. Československé vojenské jednotky musely všechna pohraniční opevnění opustit. Britové a především Francouzi v následujících letech tvrdě zaplatili za to, že Hitler nebyl zastaven včas (bylo-li by to vůbec možné).
NAUČNÁ STEZKA V SRBSKÉ KAMENICI
Dnes si můžeme příklad tohoto obranného systému prohlédnout díky naučné stezce, která je dlouhá dva kilometry. Začíná u autobusové zastávky Ferdinandova soutěska v Srbské Kamenici a končí u restaurace Pod Kaštany. Na okružní značené trase se směrovými ukazateli a naučnými panely je celkem devět železobetonových srubů, z nichž každý má jiné stavební řešení a dohromady tvoří zajímavý systém. Lehký objekt č. 206 (typ A 140) je upraven jako skanzen. Na trase naučné stezky je také malá jištěná lezecká stěna (via ferrata) nazvaná Kavárnička. Pokud si s sebou vezmete jistící set, můžete si ji vyzkoušet.
Když se vydáte od autobusové zastávky po žluté turistické trase přes říčku Kamenici, hned za mostem můžete navázat na další velmi pěknou přírodovědnou naučnou stezku, která prochází celou Srbskou Kamenicí, přičemž lze navštívit i zdejší restauraci a turistické informační centrum. Zdatnější chodci se mohou též vydat po modré turistické trase do České Kamenice nebo Jetřichovic, nebo dokonce podniknout výstup na nejvyšší vrchol Českého Švýcarska (Růžovský vrch 619 m n. m.) a pak dojít až do obce Růžová.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Naučná stezka Objekty čs. opevnění 1937 - 1938 v Srbské Kamenici má všechny bunkry dobře udržované. I když zrovna nepotkáte průvodce, dozvíte se hodně z informačních panelů.
Foto: Martin Zíka
Naučná stezka „Linie lehkého opevnění z let 1937 - 1938 vede částečně souběžně se žlutou a modrou turistickou trasou.
Foto: Martin Zíka
Začátek naučné stezky je u autobusové zastávky Ferdinandova soutěska v Srbské Kamenici.
Foto: Martin Zíka
Naučná stezka vede po upravených značených cestách, u kterých jsou umístěny informační panely.
Foto: Martin Zíka
Každý z bunkrů (na naučné stezce jich je devět) je jiného konstrukčního typu. Více se o tom dozvíte z naučných panelů.
Foto: Martin Zíka
Jeden z řopíků je kompletně vybaven a funguje jako skanzen.
Foto: Martin Zíka
Naučná stezka v Srbské Kamenici je koncipována jako okruh v krásném přírodním prostředí pod Růžovským vrchem.
Foto: Martin Zíka
Ukázka protitankového zátarasu u muzea lehkého opevnění v Srbské Kamenici.
Foto: Martin Zíka
Na naučné stezce se seznámíte s konstrukcí a výbavou bunkrů, které tvořily důmyslný systém lehkého opevnění.
Foto: Martin Zíka
Bunkry by dnes už bylo možné vnímat jako technickou památku. Proti moderním zbraním by v boji už neobstály, ale ve své době skýtaly slušnou šanci na obranu.
Foto: Martin Zíka
Jeden z tzv. „srubů“ u Srbské Kamenice je šikovně umístěn tak, aby byl maskován skalním masivem.
Foto: Martin Zíka
Bloudit určitě nebudete. Celý dvoukilometrový okruh naučné stezky je dobře vyznačen a vybaven směrovkami.
Foto: Martin Zíka
Některé bunkry už zmizely v lese. Postupně se stávají součástí přírody. Ale stále nám připomínají dobu, kdy naši dědové a pradědové byli ochotni za svou vlast položit život.
Foto: Martin Zíka
Na naučnou stezku lehkého opevnění v Srbské Kamenici se vydejte v prvním týdnu letních prázdnin. Od 10 do 18 hodin se budou konat prohlídky s výkladem.
Související články:
VYHLÍDKA KRIEGSLOCH V SRBSKÉ KAMENICIVÝLET NA RŮŽOVSKÝ VRCH
NAUČNÁ STEZKA SRBSKÁ KAMENICE
NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY
PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 06.07.2024
Je dobře, že se někdo věnuje tomuto období naší historie. Ty bunkry nám připomínají, jací naši předkové byli vlastenci. A na to už trochu zapomínáme. Turista Zdeněk
Komentováno: 06.07.2024
Já chci obnovit rozhlednu na Růžáku! Byla tam za Němců i hospůdka. Pak přišli Čecháčci a všecko zničili.