O ČEM PÍŠE:
TISKÉ STĚNY
Pískovcové skalní město |
Vstupné: 50Kč / 25 Kč |
Skalní labyrint |
Skalní vyhlídky |
Zajištěné lezecké cesty |
Naučná stezka Tiské stěny |
Služby turistům: obec Tisá |
Restaurace: Turistická chata |
Destinace: České Švýcarsko |
TISKÉ STĚNY
Pískovcové skalní město • Vstupné: 50Kč / 25 Kč • Skalní labyrint • Skalní vyhlídky • Zajištěné lezecké cesty • Naučná stezka Tiské stěny • Služby turistům: obec Tisá • Restaurace: Turistická chata • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 4.11.2024
Publikováno: 01.3.2020
Rubrika: Retrospektiva / Naučná stezka
Region: Ústecko • Destinace: České Švýcarsko
TISKÉ STĚNY
Naučná stezka Tiské stěny patří mezi nejkrásnější v Ústeckém kraji.
Jen 20 kilometrů severně od metropole Ústeckého kraje Ústí nad Labem se nalézá romantické skalní město u obce Tisá. Může směle soupeřit i s nejproslulejšími skalními oblastmi na území Čech. Najdeme ho v západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami tvoří atraktivní turistickou a horolezeckou oblast s mimořádně zajímavou naučnou stezkou.
Foto: Karel Punčochář
Skalní útvar Dvojitá věž je jedním z mnoha úchvatných pískovcových monumentů, které příroda stvořila v Tiských stěnách.
HISTORIE SKALNÍHO MĚSTA V TISÉ
Chráněná krajinná oblast Labské pískovce, do níž spadají i Tiské stěny, je součástí rozsáhlé pískovcové tabule, která vznikla asi před 90 milióny let v křídovém období druhohor, kdy zde po deset milionů let existovalo mělké moře. Poté co moře ustoupilo, zde zůstaly vrstvy usazených pískovců, zpevněných nejrůznějšími tmely. Postupem času došlo pohyby zemské půdy k popraskání těchto sedimentů. Postupné zvětrávání, eroze, působení vody a odnosy materiálů zapříčinily vznik této bohatě členěné krajiny s hlubokými kaňony a svislými stěnami s různorodou modelací, která již v mnoha případech dostala své pojmenování.
Na vznik Tiských stěn existují ale i jiné teorie. Dlouhou dobu panovalo přesvědčení, že skály jsou dílo ďáblovo, rejdiště skřítků opředené mnoha bájemi. Lidé se sem báli chodit. Změna názoru přišla až v období romantismu na počátku 19. století, kdy se na přírodu přestalo pohlížet jako na nepřítele, ale naopak jako na něco, co má vlastní hodnotu.
Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dočteme se o nich například již v průvodci po děčínském panství z roku 1828, ve kterém nalezneme i jedno z nejstarších vyobrazení části zdejších skal, útvary Doktor a Starosta. Do roku 1918 byly Tiské stěny tajemným územím, do jehož nitra se jen málokdo odvážil vydat bez zdejšího průvodce, znalého všech zákoutí skalního labyrintu. Ten cestou upozorňoval na skalní útvary podněcující návštěvníkovu fantazii. Tradice názvů skal se udržuje, ty nejznámější se zachovaly dodnes. Později začali do skalního města přicházet stále noví turisté nejen z Čech a Moravy, ale i ze sousedního Německa.
VELKÉ A MALÉ SKALNÍ MĚSTO - TISKÉ STĚNY
Hlavním východiskem do skal může být parkoviště poblíž kostela sv. Anny v Tisé, odkud stoupáme po zelené značce na Skalní náměstí, které celé skalní město dělí na Velké a Malé stěny, jimiž vedou značené prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka Tiské stěny značená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem. Na stezce je 7 informativních zastávek. Po hřebeni Velkých stěn vede také zeleně značená turistická trasa. Ta je nejkratší spojnicí mezi vstupním areálem a východním koncem skalního města u Turistické chaty.
MALÉ TISKÉ STĚNY
První naučná stezka nás převede na vyhlídku, odkud se otvírá okouzlující výhled na oblast Velkých a Malých stěn. Po sestupu z vyhlídky se budeme proplétat mezi bizarními skalními útvary, jejichž tvary nám mohou připomínat leccos, pokud chcete, můžete zapojit svou fantazii a pojmenovat si skály po svém, a pokud se raději držíte vžitých jmen, vězte, že průvodce, který si můžete zakoupit u poklady, vám prozradí jména 19 útvarů (např. Janusova hlava, Jeskyně oblud, Zvon, Kuří nožky).
VELKÉ TISKÉ STĚNY
Druhá naučná stezka nás přivede do Velkých stěn, je delší než NS po Malých stěnách a odhalí nám tajemná zákoutí i bizarní útvary, mimo jiné i snad nejznámější skalní útvary Tiských stěn – Hřib a Želvu. Pojmenováno je zde 56 skalních věží a bloků, k těm snadno rozpoznatelným patří např. Sloni, Starosta, Hubený doktor, Obří hlavy, Mumie, Obrys Afriky či Sťatý major. V příjemném stínu skal a bříz se propleteme od vstupu u Tisé až k Turistické chatě. Cesta Malými stěnami trvá asi hodinu, Velkými stěnami projdete zhruba za dvě hodiny. Časy obou okruhů jsou pouze orientační a potřebné k tomu, abyste prošli a viděli to nejzajímavější, co Tiské stěny nabízejí. Nepočítají však tak zcela s tím, že nejhezčí zážitek je ten neuspěchaný, který si dosyta vychutnáte v klidu a pohodě, protože cílem vašeho výletu není konec cesty, ale cesta samotná. A tak zde můžete strávit klidně i celý den.
TIPY NA DALŠÍ VÝLETY DO SKAL
U Turistické chaty se nachází rozcestník turistických cest, od kterého se můžeme vydat po žluté značce lesem ke státní hranici s Německem na rozcestí Nad Rájcem a podél ní vpravo, ale již po červené značce dojít do osady Ostrov, případně vlevo do rekreační vsi Rájec a dále po souběžné NS Zapomenuté pohraničí pokračovat přes Petrovice a Krásný Les do Adolfova. Zelená značka pokračuje kratší trasou do Ostrova, kde na rozcestí s červenou značkou končí. Pokud máme dostatek sil a nikam nespěcháme, můžeme se po červené značce vydat na Děčínský Sněžník a případně skončit až v Děčíně.
HOROLEZECKÝ PAMÁTNÍK U OSTROVA
Při sestupu po zelené značce do Ostrova nás ve skalní oblasti Himmelreich upozorní směrovka na horolezecký skalní památník, ke kterému vede upravená cesta včetně schodů. Na skále je 27 destiček se jmény horolezců. Pro jejich určení byla dvě kritéria. Museli se narodit, žít nebo působit v Ústeckém kraji – a zároveň zahynuli při lezení. Na památníku je možné nalézt jména známá i lidem, kteří se v lezectví příliš neorientují. Například Miloše Matrase, který zahynul při zemětřesení během československé expedice Peru '70 pod Huascaránem. K dalším známým jménům patří Petr Aksamit nebo Zuzana Charvátová Hofmannová.
HISTORIE HOROLEZECTVÍ
První pískovcové výstupy v tehdejších Sudetech začínali podnikat němečtí lezci ze sousedního Saska. Nejinak tomu bylo v Tiských stěnách, sousedních Rájeckých a Ostrovských skal. Do druhé světové války se v zápisech objevují pouze německá jména. A do té doby byly také objeveny a zlezeny nejvýznamnější věže Sloní sloup /1907/, Strážce Tiských stěn /1908/ a významná dominanta věž Doga /1908/. Od té doby začalo prvovýstupů přibývat: Tiská jehla, Sportovní věž, Janusova hlava, Květnová věž, Trůn, Tlouštík, Slon a Kutrovy věže. Vzniklo mnoho horolezeckých cest všech stupňů obtížnosti. Jednotlivé horolezecké věže skalního města v Tisé mají svá vlastní jména, jen málokdy se ale shodují s číslovanými skalními útvary okružní stezky.
FILMOVÁNÍ V TISÉ
Věděli jste, že Tiské stěny jsou častým cílem mnoha našich i zahraničních filmařů? Ty jsou vyhledávány pro atraktivní exteriéry. Nejznámější natočené filmy jsou Letopisy Narnie, ale bylo zde natočeno i mnoho našich filmů, jako např. Větrná hora, Veselé Vánoce přejí chobotnice, Dva na koni jeden na oslu, Kawasakiho růže, Tenkrát v ráji nebo Pravý princ.
POVĚST O POKLADU V TISKÝCH STĚNÁCH
Vypráví se, že ve skalách je zakopaný poklad. Ten tam údajně schoval francouzský šlechtic Charles Leduquin, který byl pokladníkem jednoho francouzského pluku. Mělo to být v době napoleonských válek, kdy se Francouzi snažili ovládnout celou Evropu, a tudíž se dostali i do Čech. Zlato podle pověsti zakopal ve skalách a odešel. Když se vrátil, místo s pokladem už nenašel. Bloudil mezi skalními útvary tak dlouho, až se z toho pomátl.
UŽITEČNÉ INFORMACE
- Tisá je bránou k romantickému kraji Labských pískovců. Obec Tisá má bohatou a zajímavou historii. Seznámit se s ní můžete při procházce obcí na informačních tabulích na cestě od kostela sv. Anny k Památníku obětem v první světové válce.
- Funkci informačního střediska plní pokladny u vstupu do skal. V provozu jsou v období duben – říjen. Zde obdržíte veškeré informace, průvodce, pohledy, turistické známky a upomínkové předměty. Tiské stěny jsou přístupné celoročně. Dospělí za vstupné zaplatí 50,- Kč, děti polovic.
- Stravování a ubytování nabízí v Tisé několik restaurací, pensionů, hotel i kemp. V blízkém okolí se můžete dobře najíst v Turistické chatě u jednoho ze vstupů do skal a ubytování se stravováním nabízí v Ostrově restaurace a kemp Pod Císařem nebo hotel Ostrov.
- Dopravu do Tisé zajišťuje Doprava Ústeckého kraje z Ústí nad Labem linkou 452. Z Děčína linkou 432 do Libouchce a zde přestup na linku 452.
Dostupnost po značených trasách:
Mezi vstupními místy do skalního města vede naučná stezka Tiské stěny, která spolu se zelenou turistickou trasou vytváří atraktivní prohlídkový okruh.
Po hlavním masivu Tiských stěn vede zelená trasa z Ostrova do Tisé.
Od Turistické chaty vede k dálkové turistické magistrále E3 dvoukilometrová žlutá spojka z Rájce, která dále pokračuje do Libouchce.
Od státní hranice vede k Tiským stěnám cyklotrasa č. 3017 pokračující dále na Sněžník.
Obcí Tisá prochází dálková turistická Krušnohorská cyklotrasa č. 23.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
PODZIMNÍ PRAVČICKÁ BRÁNAROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
SKALNÍ MĚSTO TISÁ
NAUČNÁ STEZKA ZAPOMENUTÉ POHRANIČÍ
PAMÁTNÍK HOROLEZCŮ V OSTROVĚ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 04.11.2022
Tisá je jednoznačně nejkrásnější na podzim, když žloutne listí, ale má kouzlo i když padne sníh, hlavně ubyde turistů. KN