AKTUALIZACE: 2.11.2022
Publikováno: 27.5.2019
Rubrika: Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
Kdo byli Kinští, kde působili, o co se zasloužili? To vše zjistíte v okolí Jetřichovic.
Dozvíte se, kdo byli Kinští, co vše nám tu zanechali, co to jsou hraniční kameny, jak velký příběh má Dolský mlýn, kdo vše pobýval na hrádku Šaunštejn nebo Falkenštejn a projdeme se i po naučné stezce "Jetřichovické skály".
Foto: Martin Zíka
Jetřichovické vyhlídky Mariina skála a Vilemínina stěna patří mezi nejnavštěvovanější místa v Českém Švýcarsku.
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
Předlouhá, přebohatá, složitá ale i pohnutá je historie rodu Kinských v Čechách a na Moravě. Je u nás pouze málo míst, která by nebyla s tímto jménem spojena. Nejinak je tomu zde na Děčínsku. Copak jste ještě při svých toulkách nenarazili na přesně opracované očíslované hraniční kameny s charakteristickým písmenem K nebo na znak či erb se třemi hroty, které stylizují vlčí zuby? Ano, to jsou Kinští.
Vysoká Lípa – část obce Jetřichovice. Kam z této malé vesničky zamíříte, dojdete do těch nejnádhernějších partií Národního parku České Švýcarsko či do jeho okolí. A právě odtud jsme si naplánovali naše putování.
DOLSKÝ MLÝN, KOSTELNÍ STEZKA A HOFBERG
Národní park České Švýcarsko má několik symbolů. Vedle Pravčické brány, Růžovského vrchu, skalních hrádků a dalších je to Dolský mlýn. Z Vysoké Lípy sejdeme pouze kousíček po naučné stezce do neskutečně romantického a uklidňujícího údolí říčky Kamenice. Snad i kdyby zde mlýn nikdy nestál, tak by tak překrásné místo každého okouzlilo. I my se chvilinku zdržíme, povyprávíme a asi ač neradi tento kouzelný kout opustíme. Po Kostelní stezce (po staletí byla našimi předky využívána jako spojnice Vysoké Lípy a Růžové) dojdeme k přírodní památce Hofburg - překrásné místo s nádherně kvetoucími loukami, kde se barvy střídají podle ročních období, ale také geologicky velmi zajímavá lokalita.
PŘES ZÁMECKÝ VRCH, OKOLO ZÁMEČKU AŽ NA ŠAUNŠTEJN
Pokud budeme pokračovat kolem Zámečku (můžeme zvolit i jinou cestu), potom vězte, že tato krásná a honosná budova bývala kdysi dávno opravdu loveckým zámečkem. Zde se scházelo panstvo při podzimních lovech anebo sloužil jako letní sídlo. Dnes je zde příjemná restaurace s chutnou krmí a přijatelnými cenami. My si ale necháme pro tuto chvíli zajít chuť a vyběhneme na Zámecký vrch. Chceme se podívat hlavně na tzv. Teuschlův kříž, který se na vrcholek po rekonstrukci vrátil v roce 2016. Pokračovat budeme po značené žluté turistické trase, přetneme hlavní silnici do Hřenska a před námi se pomalu zvedá cesta na Šaunštejn. Býval skalním hradem založeným snad už koncem 14. století a od roku 1966 je kulturní památkou. Je též nazýván loupežnickým hradem a podíváme se samozřejmě až nahoru.
NAUČNOU STEZKOU JETŘICHOVICKÉ STĚNY ZA DALŠÍMI PAMĚTIHODNOSTMI
Na mapách je stezka značena jako Vysokolipská silnice a po ní, maje po levé ruce I. zónu Národního parku České Švýcarsko dojdeme až na rozcestí, kde začíná Česká silnice. Odtud odbočíme doprava a dojdeme až ke skalní kapli KNY. Je jednou z mnoha kamenných památek, které příroda vytvořila a lidská ruka dotvořila ať už k užitku nebo pouze k potěše oka. Kaple má zajímavou historii. Pokud snad cítíte únavu či naháníte čas, můžete z okruhu doslova „utéci“ do Jetřichovic. Nu a právě u výše vzpomínané kaple odbočuje taková spojka. Mineme krásné odpočinkové místo zvané Pohovka (zde se dá po zelené také odbočit do Jetřichovic) abychom dorazili na Rudolfův kámen. Možná někomu více řekne Ostroh, nicméně u obou názvů se jedná o mohutnou skálu s vyhlídkovým altánem a zajímavou historií. Jenom prozradím, že přes něj vede dálková trasa E3 až k Pravčické bráně. Kruhový výhled z tohoto místa je nádherný.
PŘES VILEMÍNU AŽ K BALZEROVU LEŽENÍ
A vydáme se dál kolem odpočinkového místa Purkratický les až na Vilemíniny stěny. Tento skalní masiv se dříve nazýval Černá stěna a na našem výletě se o něm dozvíte řadu zajímavostí. Jukneme ještě na Borůvčí kámen jakož i na Kužel Vilemíminy stěny a seběhneme k Balzerovu ležení. Jde o mohutný skalní převis, pod který se místní lidé utíkali schovat v těžkých válečných dobách. Mimochodem opět jsme na „únikové“ odbočce do Jetřichovic (po červené turistické značce).
SMĚR FALKENŠTEJN A DO CÍLE
Vstoupíme na neznačenou stezku, kterou dojdeme na tzv. Střední cestu. Ta nás dovede kolem Strážní věže (jde o skalní útvar) až ke skalnímu hradu Falkenštejn. Je všeobecně známé, že na území Českého Švýcarska je 6 doložených skalních hrádků a my jsme při svém putování už jeden navštívili. Druhý je Falkenštejn. Uslyšíte, že historii má opravdu přebohatou. Ještě nedávno byl přístup na hrad velmi obtížný, pro někoho doslova nemožný, ale Správa Národního parku České Švýcarsko se postarala a tak se nyní na vrchol dostane bezpečně.
PLNI ZÁŽITKŮ A NOVÝCH VĚDOMOSTÍ
Jetřichovice jsou konečným zastavením na našem výletě po Českém Švýcarsku. Jetřichovický okruh je pro mnohé návštěvníky srdeční záležitostí a neustále se na něj vracejí. Sami, se svými dětmi, doporučují jej svým přátelům a známým. Pokud byste měli zájem nasát něco více historii tohoto nádherného kraje a dozvědět se podrobnosti o tom, jak se zde žilo v době Kinských, doporučuji navštívit skvěle zpracovanou expozici „Leporelo Zadní země“, která je umístěna nad restaurací přímo naproti turistickému informačnímu centru.
Související články:
VYHLÍDKA VILEMÍNINA STĚNAVYHLÍDKA RUDOLFŮV KÁMEN
PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC
LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.05.2019
Včlánku je nepřesnost. Skalní hrad Falkenštejn nestojí na vrcholu Havraního kamene, ale na skalním suku na jeho úpatí. dost závažná hyba.