Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Václav Nič

Václav Nič

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

TURISTICKÉ TRASY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Situace se dynamicky mění podle aktuálního stavu - rizika versus obnova tras. Aktuální přeložky a uzavírky značených turistických tras sledujte na webu www.npcs.cz.

TURISTICKÉ TRASY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Situace se dynamicky mění podle aktuálního stavu - rizika versus obnova tras. Aktuální přeložky a uzavírky značených turistických tras sledujte na webu www.npcs.cz.

AKTUALIZACE: 3.5.2023

Publikováno: 19.6.2021

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Značkaři / Turistická trasa

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

KŮROVEC VERSUS TURISTICKÉ TRASY V LABSKÝCH PÍSKOVCÍCH

Uzavřené turistické trasy na území národního parku České Švýcarsko

Turistická sezóna v Českém Švýcarsku bude v roce 2023 nepříznivě poznamenána nejen kůrovcovou kalamitou, ale i požárem v oblasti Hřenska. V roklích, kde je smrk ztepilý původní dřevina, dostala přednost příroda s přirozeným rozpadem a zmlazením lesa. To je ale na úkor bezpečnosti na turistických trasách a z toho důvodu jsou některé úseky značených turistických tras v NP České Švýcarsko a Labských pískovcích uzavřeny nebo budou přeloženy.

rozpadající se smrkový porost v okolí Brtnického hrádku

Foto: Václav Nič

Rozpadající se smrkový porost v okolí Brtnického hrádku

Kůrovec, správně lýkožrout smrkový (latinsky Ips Typographus) je malý brouček o velikosti 5 mm. Na jaře začíná brouk vylétat a pokud má dobré podmínky, tak se přemnoží. Napadá smrk ztepilý, zejména monokultury. Dobrými podmínkami pro jeho nadměrné rozmnožení je teplo a sucho.

ZA SUCHA SE STROMY PŘEMNOŽENÉMU KŮROVCI NEUBRÁNÍ

Za normální situace strom brouka zalije svou pryskyřičnou mízou a zadusí ho. Tak jako vše v přírodě má svůj význam i lýkožrout. Za normálního stavu napadá jen staré a oslabené stromy, přispívá tak k omlazení lesa. Kůrovec má i svého predátora a tím je datlík tříprstý. Živý se dřevokazným hmyzem a jeho larvami. Prvně po šedesáti letech byl v Labských pískovcích pozorován poblíž Mezní Louky v dubnu 2020.

TURISTICKÉ TRASY SE POSTUPNĚ OBNOVUJÍ

Velmi suché roky 2018 a 2019 vytvořily pro lýkožrouta smrkového ideální podmínky a mohl se tak namnožit a vylétnout vícekrát za rok. V Českém Švýcarsku k tomu došlo na plochách lesa, kde převládal smrk ztepilý. Na území, kde hospodaří státní podnik Lesy České republiky, se napadené smrky začaly ve velkém množství těžit. To má za následek rozježděné cesty a často ve smyslu, když se kácí les lítají třísky, poničené turistické značení včetně směrovek a rozcestníků. Turisté se často brodí blátem a procházejí kolem nebývalých skládek dřeva. Ve větší míře potkávají lesnickou techniku a kamiony odvážející vytěžené dřevo. Následkem těžby vznikají rozsáhlé holiny, kde zmizel les v průběhu krátkého období.

KŮROVEC POMŮŽE OBNOVIT ZDRAVÝ LES

Na území Národního parku se les nechává přírodnímu procesu, zejména v tzv. „podmáčených smrčinách“. To jsou zejména údolí a rokle. Rozpad těchto zasažených smrkových lesů může trvat i několik roků. Po tu dobu se stává les nebezpečný. Uschlé stromy jsou napadeny dřevokaznou houbou a stávají se křehké, a i při malém větru se lámou. Většinou se nejdříve odlamují špičky a potom celé stromy. Tento proces ale pomůže vytvořit podmínky pro rychlejší obnovu zdravého smíšeného lesa s převahou bukového porostu, který do Českého Švýcarska původně patří. V roklích, kde je smrk ztepilý původní dřevinou, dostala přednost příroda s přirozeným rozpadem a zmlazením lesa. To je ale na úkor bezpečnosti na turistických trasách a z toho důvodu jsou některé úseky v NP České Švýcarsko uzavřeny nebo budou přeloženy.

NĚKTERÉ TURISTICKÉ TRASY V NÁRODNÍM PARKU SE UZAVÍRAJÍ

Aktuální situace v národním parku České Švýcarsko má za následek pro turisty uzavřené turistické trasy v postižených lesích. Správa NP nejprve začala těžit napadené stromy kolem turistických tras, tzv. bezpečnostní kácení, příkladem je těžba v okolí stezky Mezní Louka – Pravčická brána a v Edmundově soutěsce. Potom Správa NP přehodnotila stanovisko k bezpečnostnímu kácení podél turistických stezek a již se neprovádí tak intenzivně jako u zmíněných turistických tras. Situaci zkomplikoval rozsáhlý požár u Hřenska v roce 2022, kdy suchý les částečně vyhořel, ale na prudkých skalnatých svazích se začaly uvolňovat skalní bloky, které je nutné prozkoumat a zajistit. Z tohoto důvodu je například uzavřena Gabrielina stezka od Pravčické brány na Mezní Louku.

JAKÉ BUDOU DOPADY NA CESTOVNÍ RUCH NEVÍME

Najít rovnováhu mezi těmito dvěma polohami, kde na jedné straně je přirozená příroda a na druhé straně návštěvníci a tím pádem cestovní ruch, je velmi obtížné. KČT spolu se Správou NP hledá postup, jak tento stav nejlépe překlenout. Pro značkaře KČT je prioritou zajištění informací v terénu a návštěvníka turistu po turistických trasách vést bez bloudění.

UZAVŘENÉ TURISTICKÉ TRASY:

V současné době jsou na území národního parku ČESKÉ ŠVÝCARSKO uzavřeny tyto TZT na území NP ČŠ:
- Červená Gabrielina stezka od Pravčické brány na Mezní Louku
- Žlutá Hřensko - Edmundova soutěska - Mezní můstek
- Žlutá v úseku Divoká soutěska (rozc.) – Divoká soutěska (horní přístaviště)
- Zelená Mezní Louka - Zadní Jetřichovice
- Červená stezka v soutěsce Suché Kamenice (NPR Kaňon Labe), trasa
Hřebenovky
- Modrá v úseku Panenská Jedle – Hadí pramen
- Zelená v úseku Brtnický hrádek – Vlčí potok
- Žlutá v úseku Hřebec – Černá brána (rozc.)
- Žlutá v úseku Mezní Louka – Šaunštejn
- od 1.6.2023 bude uzavřena modrá údolím Vlčího potoka
- od 1.6.2023 bude uzavřena zelená Hřebec - Kyjovské údolí

Všechny uzavřené TZT jsou uzavřeny dočasně. Doba uzavírky bude závislá na přirozeném vývoji nebo zásahem ze strany Správy NP. V Českém Švýcarsku zůstává i tak dost pro turistu atraktivních cílů a stojí za to návštěva tohoto území pískovcových skal.

ŠANCE PRO OKOLNÍ REGIONY

Již několik let se vedou debaty o tom, že turistické zatížení na území Ústeckého kraje není vyvážené. Exponovaná místa Českého Švýcarska jsou zejména v letní sezóně téměř kriticky přelidněna, zatímco jiné destinace jako Lužické hory, Krušné hory či Dolní Poohří by větší návštěvnost naopak uvítaly. A proto uzavírky turistických tras národního parku v důsledku kůrovcové kalamity pomohou návštěvníky přesměrovat na jiná krásná místa, která si rovněž zaslouží pozornost turistických návštěvníků z tuzemska i zahraničí.

Fotografie k článku:

rozpadající se smrkový porost v okolí Brtnického hrádku informační tabulka o uzavření modré TZT v úseku Panenská jedle - Hadí pramen Poškození cesty při vyvážení dřeva - poškození směrovníku na složišti dřeva bezpečnostní kácení u Gabrieliny stezky  lýkožrout smrkový, Ips Typographus Vyznačení náhradní trasy Mezní louka - Pravčická brána Probíhající bezpečnostní těžby v Kyjjovském údolí Probíhající bezpečnostní těžby v Kyjjovském údolí Označení uzavírky turistické trasy v Kyjovském údolí

Související odkazy:

MAPAK TÉMATUINFOCENTRUM

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Napiš, něco k článku:


Komentováno: 21.06.2021

Jak dlouho tedy bude trvat, než se ten les omladí? Pět, deset, patnáct let? To vypadá, že si prostě někdo nechtěl dát práci s vyčištěním lesa kolem turistických stezek.

Komentováno: 22.06.2021

A nedalo by se domluvit s Klubem českých turistů, že by jeho členové pomohli formou brigády ty kritické úseky vyčistit? Václav - Rumburk

Komentováno: 30.06.2021

Jako šéf sekce komunikace KČT při OV KČT a člen rady NPČŠ za KČT musím poděkovat. Článek velmi dobře ukazuje na situaci. Doplnil bych jen to, že je třeba brát věci pozitivně. To co je zde nyní hned tak klienti neuvidí. Je to tedy zážitek, i když oko zálesáka nezůstane suché. Kluci, děkuji vám a to jak tobě Martine Ziko za vynikající práci, tak tobě Václave Niči. Závěrem chci ústy a perem ředitele NPČŠ a krajských Lesů ČR ubezpečit veřejnost, že všechny stezky budou obnoveny. Bc.Richard Ve

Komentováno: 30.06.2021

Prosím všechny o opuštění názoru k tomu, že je obecná nálada k tomu nevyčistit les. Národním park je tady od toho, aby chránil národu přírodní bohatství. K tomu mu vláda a poslanci dala do ruky zákon č. 114/92. (Mohou uklízet, ale nemusí-podle zonace. KČT určitě nemá radost, ale při podrobném vnímavém pozitivním čtení zjistíte, že se jedná o minimum km ve vztahu k celku. Prakticky denně v této věci jednáme a provádíme kvartální revize. Lesy ČR pracují podle zákona 289/95 (Musí uklízet a uklízí)

U ZELENÉHO STROMU

hotel - depandance - ubytovna

Ubytování v Českém Švýcarsku (Janov nad Hřenskem) v různých cenových relacích. Nabízíme apartmány, běžné pokoje, turistickou nocležnu i celé chalupy k pobytům.

NAVŠTÍVIT >>
Hotel U Zeleného stromu Janov - České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: