Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KAŇON LABE

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010.

Chráněn je biotop na pravém břehu řeky Labe včetně skalních pasáží, soutěsek a jeskyní.

Evropsky významný biokoridor.

Naučná stezka Kaňon Labe vede převážně mimo rezervaci.

Růžová vyhlídka.

Vyhlídka Belveder.

Soutěska Suché Kamenice.

CHKO Labské Pískovce.

KAŇON LABE

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010. • Chráněn je biotop na pravém břehu řeky Labe včetně skalních pasáží, soutěsek a jeskyní. • Evropsky významný biokoridor. • Naučná stezka Kaňon Labe vede převážně mimo rezervaci. • Růžová vyhlídka. • Vyhlídka Belveder. • Soutěska Suché Kamenice. • CHKO Labské Pískovce.

AKTUALIZACE: 25.7.2024

Publikováno: 23.5.2022

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

REZERVACE LABSKÝ KAŇON

Nejhlubší pískovcový kaňon Evropy si můžete vychutnat na mnoho způsobů.

O skalnatém údolí, kde řeka Labe opouští Českou republiku, se v médiích nejčastěji dozvídáme v souvislosti s výstavbou jezu, který má zlepšit splavnost při nízkém stavu vody. Význam tohoto místa z pohledu turistiky a cestovního ruchu si připomínáme mnohem méně, byť se jedná o přírodní unikát evropského významu. Turisté si jej mohou vychutnat všemi dopravními prostředky včetně lodí.

NPR Kaňon Labe - České Švýcarsko

Foto: Martin Zíka

Pohled do labského údolí z vyhlídky Labská stráž (Elbewarte) na Kvádrberku u Děčína poskytuje průhled kaňonem až k masivu Zirkelstein. Pravá strana řeky je chráněna jako národní přírodní rezervace Kaňon Labe.

Labský kaňon, kterému horolezci láskyplně přezdívají „Labák“ nebo „Labáček“ dosahuje v nejhlubších místech od hladiny řeky k vrcholovým partiím skal výšky až 300 metrů. Pokud jde o pískovcové útvary, drží evropský primát „nejhlubší“. V Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce patří údolí Labe k tomu nejcennějšímu a také nejzajímavějšímu, přestože je současně velmi frekventovaným dopravním koridorem.

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE KAŇON LABE

Od roku 2010 má pravobřežní část Labského kaňonu v úseku Děčín - Hřensko statut národní přírodní rezervace. Jejím smyslem je chránit cenné hodnoty této unikátní lokality před nežádoucími vlivy lidské činnosti. Předmětem ochrany jsou především skalní útvary vytvářející rozmanité stěny a věže, pod nimiž se na několika místech vytvořily soutěsky, suťová pole a pseudokrasové jeskyně. V těžko přístupných bučinách a borových lesích našlo svůj domov mnoho vzácných a ohrožených druhů živočichů, o nichž se můžete dozvědět z informačních panelů skromné naučné stezky.

VYHLÍDKY DO LABÁKU

Turisticky nejatraktivnější jsou pochopitelně vyhlídky z vrcholů skal. Ty jsou propojeny červenou mezinárodní turistickou trasou E3. Jedná se o Belveder, Růžovou vyhlídku, Spálenisko, Labskou stráž a Kvádrberk. Každá z těchto vyhlídek má jedinečný charakter a zasloužila by si samostatný popis, nicméně faktem je, že nejkrásnější vyhlídková místa nad rezervací zůstávají běžným turistům nepřístupná. V tomto ohledu bych se přimlouval za zlepšení. Stejně tak by bylo vhodné zpřístupnit lépe vyhlídky v levobřežní části labského kaňonu, které vůbec nejsou turisticky značeny (vyjma Horní vyhlídky nad Přípeří). Vzhledem k významu místa lze hodnotit turistickou infrastrukturu v Labském kaňonu jako nedostatečnou, což je patrné zejména při porovnání s jeho německou částí pokračující v podstatě až k městu Pirna.

LABSKÁ CYKLOSTEZKA

Na trase dálkové Labské cyklostezky je kaňon řeky Labe bezpochyby jedním z nejatraktivnějších míst. Díky tomu, že stezka vede po levém břehu, nabízejí se cyklistům nádherné výhledy na celou rezervaci. Z restaurace v Dolním Žlebu můžete pohodlně pozorovat obdivuhodné výkony skalních lezců a tamtéž v případě potřeby lze překonat řeku prostřednictvím přívozu, které jsou i dále na stezce ve Hřensku a Schmilce. Užitečnou informací je, že přímo na cyklostezce funguje dobře vybavený cyklokemp v Děčíně nedaleko zámku.

POZNEJ LABSKÝ KAŇON Z HLADINY ŘEKY

Mezi nejúchvatnější turistické zážitky patří absolvování Labského kaňonu lodí. A i to lze vyzkoušet na několik způsobů. Je-li dostatek vody, můžete se v úseku Děčín - Hřensko pohodlně projet výletním parníkem (přístaviště je v Děčíně přímo u Tyršova mostu pod knihovnou). Máte-li dobrodružnější povahu, doporučuji využít služeb některé z agentur pronajímajících kanoe a rafty různých velikostí. Je to opravdu skvělý zážitek, který lze v parném létě spojit i s koupáním. Výhodou je, že se můžete zastavit na vhodných místech a udělat si na břehu řeky příjemný piknik.

TURISTICKÉ TRASY V LABÁKU

Různě značené turistické trasy vedou Labským kaňonem po obou březích. Dráha národního parku turistické návštěvníky pohodlně dopraví z Děčína do Dolního Žlebu, Schmilky nebo Bad Schandau, což jsou všechno skvělá výchozí místa na nejatraktivnější turistické trasy v pískovcových skalách kolem řeky Labe. Vřele doporučuji vyrazit z Dolního Žlebu po zelené trase přes Klopotský vodopád na Grosser Zchirnstein a Kaiserkrone do Schmilky nebo ze Schmilky přívozem přes řeku a pak vzhůru do skal směrem k Schrammsteinu až do lázeňského města Bad Schandau, odkud jezdí vlaky zpět na Děčín.

A CO ZKUSIT HOROLÉZTI?

Jak jsem již zmínil, NPR Kaňon Labe je významnou horolezeckou oblastí. Protože se zároveň jedná o cennou přírodní rezervaci, kde mimo jiné hnízdí kriticky ohrožený sokol stěhovavý, je nutné (kromě toho, že byste měli být registrovanými horolezci) dodržovat při provozování tohoto sportu následující pravidla:
1) Pohybujte se pouze po značených turistických trasách a k přístupu ke skalám používejte jen stávající pěšiny.
2) Respektujte časové omezení lezení v části území rezervace (z důvodu hnízdění sokola).
3) Neodstraňujte kameny, dřeviny a zeminu z povrchu skal a ze spár.
4) Nevysekávejte nové chyty, neulamujte části skal, nedřete povrch skal horolezeckým lanem.
5) Lezte pouze za denního světla a na suchých skalách. Nelezte na zasněžených a zaledněných skalách.
6) Při lezení nepoužívejte magnézium a jiné chemické a minerální látky. Nelezte v obuvi s tvrdou podrážkou.
7) Používejte pouze stávající jistící prostředky (oka) a textilní jistící prostředky.
8) Nerozdělávejte oheň a netábořte zde. Udržujte pořádek a čistotu.

Fotografie k článku:

NPR Kaňon Labe - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - Růžová vyhlídka - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - vyhlídka Spáleniště - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - vyhlídka Belveder - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - koupačka - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - lodní doprava - České Švýcarsko NPR Kaňon Labe - výhled na Dolní Žleb - České Švýcarsko Kaňon Labe - Labská cyklostezka - České Švýcarsko Labské údolí z Liliensteinu. Labský kaňon z rozhledny Chlum. Lezení na pískovci - Kaňon Labe

Dostupnost po značených trasách:

Nad NPR Kaňon Labe vede dálková evropská trasa E3, bohužel v úseku Belveder - Bynovec dost nudná. Přitom jen kousek od vás jsou naprosto jedinečné vyhlídky.


Z Belvederu vede zelená turistická trasa k přívozu v Dolním Žlebu dále pokračující podél řeky a nad údolím Klopotského potoka k České bráně. Odtud je to už jen kousíček k exkluzivní vyhlídce na stolové hoře Grosser Zchirnstein.


Zelená trasa z Přípeře do Čerovy vody vede převážně zalesněným úbočím labského údolí, takže moc vyhlídek nenabízí.


Žlutá spojka z Čertovy vody do Dolního Žlebu zvaná Italka může být příjemným nedělním výletem s pomocí vlaku.


Po levém břehu Labe vede jeden z nejhezčích úseků dálkové mezinárodní Labské cyklostezky.


Od Stoličné hory (Kvádrberk) nad Děčínem vede k Belvederu naučná stezka Kaňon Labe, která obsahuje pouze naučné panely, takže je celkem nezáživná. Navíc jí chybí značení naučné stezky.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATUINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 04.11.2022

Famózní, loni jsme si projížděli labskou cyklostezku. Úžasný zážitek na české i německé straně. Skály v Labáku mají kouzelnou atmošku. Irča

Komentováno: 05.01.2024

Někde píšou, že Labský kaňon je nejhezčí z vyhlídky Belveder, ale mám za to, že mnohem lepší je Růžová vyhlídka nebo Labská vyhlídka na druhé straně u Dolního Žlebu, tam ale nevede značená trasa. Láďa - DC

U ZELENÉHO STROMU

hotel - depandance - ubytovna

Ubytování v Českém Švýcarsku (Janov nad Hřenskem) v různých cenových relacích. Nabízíme apartmány, běžné pokoje, turistickou nocležnu i celé chalupy k pobytům.

NAVŠTÍVIT >>
Hotel U Zeleného stromu Janov - České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: