O ČEM PÍŠE:
LABSKÁ CYKLOSTEZKA
Národní cyklotrasa č. 2 |
Dálková mezinárodní cyklotrasa podél řeky Labe - cca 1300 km |
V Ústeckém kraji 122 km |
Destinace: Dolní Poohří, České středohoří, České Švýcarsko |
LABSKÁ CYKLOSTEZKA
Národní cyklotrasa č. 2 • Dálková mezinárodní cyklotrasa podél řeky Labe - cca 1300 km • V Ústeckém kraji 122 km • Destinace: Dolní Poohří, České středohoří, České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 3.6.2024
Publikováno: 21.3.2023
Rubrika: Cyklotrasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: České středohoří
LABSKÁ CYKLOSTEZKA V ÚSTECKÉM KRAJI
Nejpohodovější česká cyklotrasa vede podél řeky Labe
Nejoblíbenější a nejfrekventovanější, taková jsou přízviska dálkové mezinárodní cyklotrasy č. 2, jejíž oficiální název zní Labská. Od pramenů Labe v Krkonoších až po Cuxhaven v Německu má celkovou délku 1300 kilometrů. Její trasa důsledně sleduje řeku Labe a je svědkem všech jejích přítoků. Na území Ústeckého kraje vstupuje za Liběchovem a opouští jej až na hranicích s Německem u Hřenska. Prochází přitom destinacemi Dolní Poohří, České středohoří a České Švýcarsko.
Foto: Martin Zíka
Labská cyklostezka (národní cyklotrasa č. 2) patří mezi nejoblíbenější cyklistické magistrály v Evropě. Ročně se od pramenů Labe vypravují stovky cyklistů, aby se po vlastní ose dopravili až na pobřeží Severního moře. Znalci ale doporučují jet německou část proti proudu řeky kvůli převládajícímu směru větru. Na snímku je cyklista pod hradem Střekovem.
Labská cyklotrasa č. 2 patří mezi páteřní národní trasy, kterých je v České republice celkem sedm (Ústeckým krajem prochází dvě, kromě Labské také cyklotrasa č. 6 - Ohře). Její průměrná roční návštěvnost, která se značně liší podle úseků, se pohybuje nad sto tisíc cyklistů. Česká část Labské cyklotrasy měří 370 km přičemž Ústeckým krajem prochází úsek dlouhý 122 km přes města Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Labská stezka má také několik alternativ odbočujících do zajímavých lokalit v blízkosti hlavní trasy, které jsou značeny jako 2A.
LABSKÁ CYKLOSTEZKA SLOUŽÍ NEJEN CYKLISTŮM
V současnosti patří Labská cyklotrasa k nejlépe upraveným a vybaveným trasám v Česku. Její povrch je kvalitně zpevněný (většinou živice nebo dlažba), na mnoha místech vhodný i pro kolečkové bruslaře a lyžaře. Odpočívadla i možnosti k občerstvení jsou časté (v létě fungují i bufety) a zajímavostí bezpočet. Nejkrásnější úseky jsou v místech, kde řeka Labe vytváří hluboká údolí a kaňony, například v oblasti České brány (Porta Bohemica), u Těchlovic nebo v Labském kaňonu za Děčínem.
ZASTAVTE SE U PAMÁTEK, JE NA CO KOUKAT
Mezi nejzajímavější památky Ústeckého kraje, kolem kterých Labská cyklotrasa prochází patří zámek v Roudnici, městská památková zóna v Litoměřicích, hrad Střekov, Masarykova zdymadla, zámek Velké Březno, zřícenina hradu Vrabinec a zámek Děčín. U stezky č. 2 se nachází také několik přírodně cenných lokalit mezi nimiž bezkonkurenčně vyniká národní přírodní rezervace Kaňon Labe.
KDYŽ NOHY ZABOLÍ, POMŮŽE VLAK I LOĎ
Souběžně se Labskou cyklotrasou vedou po obou stranách řeky Labe železniční spoje umožňující cyklistům vybrat si vhodné místo pro nástup na jednodenní nebo dvoudenní cyklovýlet. Možností ubytování je podél stezky celá řada, vynikající úroveň má například turistická ubytovna ve Velkých Žernosecích, k dispozici je i několik cyklokempů. Jako velmi příjemné zpestření výletu se v letní sezóně nabízí možnost nalodit se na výletní parník (nastoupit lze i s kolem).
INFORMAČNÍ SERVIS PRO CYKLOTURISTY JE KVALITNÍ
Podél Labské cyklostezky je v provozu několik turistických informačních center, kde je možné získat povědomí o ubytování a zajímavostech v okolí. Na Internetu snadno vyhledáte několik specializovaných webů. Podél národní cyklotrasy č. 2 si tak v Ústeckém kraji můžete naplánovat krásný týdenní rodinnou dovolenou a prozkoumat přitom třeba pevnost Terezín, Opárenské údolí, skanzen v Zubrnicích nebo zoologické zahrady v Ústí nad Labem a v Děčíně.
Dostupnost po značených trasách:
Národní cyklotrasa č. 2 (Labská cyklostezka) prochází Ústeckým krajem v úseku od Štětí do Hřenska v délce 122 km.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEMINDIÁNSKÝ DEN KARLA MAYE
ŽLUTÁ TRASA ZE ŠTĚTÍ DO LIBĚCHOVA
CYKLOSTEZKA KOLEM PLOUČNICE
ZÁMEK DĚČÍN ZE VŠECH STRAN
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
REZERVACE LABSKÝ KAŇON
HRAD STŘEKOV
BELVEDER - VYHLÍDKA NA „LABÁK“
CESTOVÁNÍ PO KRAJI SE SÍŤOVKOU
TURISTICKÉ LODNÍ LINKY V ÚSTECKÉM KRAJI - VÝLET PO LABI
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: