O ČEM PÍŠE:
RYSÍ STEZKA
Přírodovědná naučná stezka se zaměřením za faunu a flóru Českého Švýcarska. |
Délka: cca 1,5 km |
Počet naučných stanovišť: 20 |
Začátek stezky nad informačním centrem |
Herní prvky |
Model Pravčické brány |
Labyring lýkožrouta smrkového |
Lokalita: Mezní Louka |
Destinace: České Švýcarsko |
RYSÍ STEZKA
Přírodovědná naučná stezka se zaměřením za faunu a flóru Českého Švýcarska. • Délka: cca 1,5 km • Počet naučných stanovišť: 20 • Začátek stezky nad informačním centrem • Herní prvky • Model Pravčické brány • Labyring lýkožrouta smrkového • Lokalita: Mezní Louka • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 6.10.2024
Publikováno: 05.7.2024
Rubrika: Naučná stezka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
RYSÍ STEZKA U MEZNÍ LOUKY
Při skotačení na naučné stezce se mnohému přiučíte.
Ačkoli je správa národního parku České Švýcarsko v poslední době spíše kritizována v souvislosti s řešením následků kůrovcové kalamity a požáru u Hřenska, je třeba ji pochválit za aktivity, které směřují k zatraktivnění turistických stezek instalací různých naučných a herních prvků. Můžeme na ně narazit například u České silnice nedaleko hradu Šaunštejna, v Kyjovském údolí a na mnoha dalších místech. Nejpestřejším zážitkovým areálem je však naučná Rysí stezka u Mezní Louky.
Foto: Martin Zíka
Rysí stezka u Mezní Louky je nejen naučná, ale také plná herních prvků a kvízů. Dobře vymyšlená zábava i pro děti předškolního věku.
Umístění Rysí stezky není náhodné. Mezní Louka u Hřenska je totiž frekventovaná křižovatka turistických tras, kudy procházejí jak Hřebenovka a Stezka Českem, tak i dálková evropská magistrála E3. Do nedávna to bylo též jedno z hlavních výchozích míst, kudy se turisté vydávali po Gabrielině stezce k slavné Pravčické bráně (stezka je nyní dočasně uzavřena kvůli následkům požáru). Z nedaleké Mezné též návštěvníci sestupují do hlubokého kaňonu říčky Kamenice, aby se nechali svézt lodičkou v Divoké soutěsce.
RYSÍ STEZKA ZAČÍNÁ NA ČERVENÉ TURISTICKÉ TRASE
Na výchozí místo Rysí stezky se dostanete, když půjdete po červené turistické trase z Mezní Louky směrem na Hřensko. Projdete kolem informačního centra a po cca 150 metrech už budete stát u informačního panelu, kde dobrodružství začíná. Na okruhu dlouhém půl druhého kilometru je dvacet stanovišť, která vtipným způsobem vysvětlují dění v okolní přírodě a svádějí k aktivnímu pohybu.
CO ZAŽIJETE NA RYSÍ STEZCE?
Můžete například porovnat své skokanské schopnosti se zvířaty, projít si lanovou stezku v zeleném houští, vcítit se do pocitů kůrovce v tunelovém labyrintu, potěžkat váhu zvířat od myšky po divočáka nebo tříbit hudební sluch u dendrofonu. Jedna zajímavost za druhou a zároveň i příjemná procházka. Na každém stanovišti je panel s tematickým textem v češtině, němčině a angličtině (chvályhodné). Nevyplatí se na Rysí stezce spěchat, než si všechno vyzkoušíte, zabere to klidně dvě i tři hodinky.
POŽÁŘIŠTĚ U HŘENSKA SE OPĚT ZELENÁ
V době, kdy byla Rysí stezka u Mezní Louky otevřena (r. 2015), ještě nikdo netušil, že se blíží kůrovcová kalamita, kterou bude následovat největší lesní požár v dějinách Českého Švýcarska. A tak se stalo, že původní smrkový les, kudy stezka procházela, je již minulostí. Dílem rozmarů přírody tu vzniklo jakési nové stanoviště. Z vyhlídky můžeme pozorovat, jak se příroda dokáže vzpamatovat po katastrofách. Lokalita se už opět zelená mladými břízkami a dalšími pionýrskými rostlinami a stromky. Část požářiště je dobře vidět hned vedle Rysí stezky na přístupném úseku Gabrielky (její část vedoucí k Pravčické bráně je zatím uzavřena - stav 2024).
A KAM DÁL?
Navzdory nedávným dramatickým událostem zůstává okolí Mezní Louky v Českém Švýcarsku velmi zajímavé. Hned u autobusové zastávky, kudy projíždějí autobusy od Chřibské a Jetřichovic do Hřenska a Děčína, je pěkné dětské hřiště s velkou maketou Pravčické brány v podobě dřevěného hradu. Poté, co se zde dítka vyřádí, je možné vyrazit na pěkný výlet přes Meznou do Divoké soutěsky a k Janovské rozhledně (7 km) nebo na opačnou stranu přes malou Pravčickou bránu a skalní hrádek Šaunštejn do Jetřichovic (9km), přičemž doporučuji v případě dostatku sil dát si ještě turistický „nášup“ v podobě naučné stezky přes Jetřichovické stěny, čímž v podstatě uvidíte to nejhezčí, co národní park České Švýcarsko nabízí.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Rysí stezka u Mezní Louky je nejen naučná, ale také plná herních prvků a kvízů. Dobře vymyšlená zábava i pro děti předškolního věku.
Foto: Martin Zíka
Informační panely jsou vyhotoveny v češtině, němčině a angličtině. Což naznačuje, že se počítá i se zahraničními návštěvníky.
Foto: Martin Zíka
Na stanovišti nazvaném „Dendrogon“ si můžete zahrát svoji oblíbenou písničku. Víte, jak zní třeba takový akát?
Foto: Martin Zíka
Kůrovec odvedl svůj díl práce i na Rysí stezce. Z vyhlídkové plošiny můžeme sledovat, jak České Švýcarsko mění svou tvář.
Foto: Martin Zíka
Po lanovém chodníku se vydáváme do tunelu v bukovém mlází. Stále vyhlížíme toho rysa, ale pořád nic.
Foto: Martin Zíka
Na Rysí stezce se seznámíte s mnoha živočišnými druhy, například s lidmi.
Foto: Martin Zíka
Výlet po Rysí stezce ocení i návštěvníci s badatelskými sklony. Víte, že například podle letokruhů můžete poznat pro vegetaci příznivé a nepříznivé roky? Pozn.: ekonomiky se to samozřejmě netýká.
Foto: Martin Zíka
Možná si myslíte, že jste dobří skokani, ale na Rysí stezce se přesvědčíte o tom, že v divoké přírodě se najdou mnohem lepší.
Foto: Martin Zíka
Chcete-li se podívat do příbytku lýkožrouta smrkového alias kůrovce a zeptat se ho na to, proč v Českém Švýcarsku tak řádil, máte tuto jedinečnou příležitost na Rysí stezce.
Foto: Jindra Zíková
Brýden pane kůrovec, koukám, že si dáváte šlofíčka po dobrém obědě. V Českém Švýcarsku vám nabídli skvělé meníčko - smrkové monokultury.
Foto: Martin Zíka
To se podívejme, co se to v té přírodě děje. Stále vyhlížíme toho rysa, ale zatím vidíme jen brouky, motýly, ještěrky, žáby a občas nějakou srnku...
Foto: Martin Zíka
V divoké přírodě se všechno navzájem žere. To je stejné, jako u lidí. Tak si vyzkoušíme, jestli bychom dovedli správně nakrmit některá zvířátka.
Foto: Martin Zíka
A tady toho rysa konečně máme. I když bohužel jen na obrázku. Živého si musíme jet prohlédnout třeba do děčínské ZOO.
Foto: Martin Zíka
Gabrielina stezka k slavné Pravčické bráně je zavřená? No nevadí, tak se vyřádíme přímo tady na jejím modelu. A pak vyrazíme na výlet do Jetřichovic.
Dostupnost po značených trasách:
Naučná Rysí stezka je dlouhá 1,5 km a obsahuje 20 stanovišť.
Červená magistrála E3 vede z Mezní Louky k Malé Pravčické bráně a k hradu Šaunštejnu (pak do Jetřichovic).
Po modré trase dojdete přes Vysokou Lípu až k Dolskému mlýnu.
Zelená turistická trasa (Hřebenovka) vede k Meznímu můstku v kaňonu Kamenice (odbočka k Divoké soutěsce).
Mezní Loukou procházejí cyklotrasy č. 21 Hřensko - Jetřichovice) a 3030 (k Malé Pravčické bráně).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
DIVOKÁ SOUTĚSKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKUSOUTĚSKY KAMENICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
UBYTOVNA HŘEBENOVKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
JANOVSKÁ ROZHLEDNA JE PŘÍSTUPNÁ ZDARMA CELOROČNĚ
LESNÍ DESATERO
VYHLÍDKA VILEMÍNINA STĚNA
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
ČESKÉ ŠVÝCARSKO MĚNÍ SVOU TVÁŘ
ČESKÉ ŠVÝCARSKO PROŽILO KŘEST OHNĚM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: