AKTUALIZACE: 12.1.2024
Publikováno: 10.01.2019
Rubrika: Historie KČT / Zajímavá událost
Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko
KDO STANUJE V LEDNU?
Kvůli Covidu už ani turisté v Krásné Lípě
Opravdu existuje speciální sorta lidí stanujících nejraději v zimě. Zlé jazyky tvrdí, že je to proto, že stanové kolíky se do sněhu zapichují nejlépe. Pravda je však trochu jiná. Nejprve trochu historie. První oficiální zimní táboření se uskutečnilo ve dnech 15. -16. 12. roku 1962 na Klíči u Nového Boru. Iniciátorem a propagátorem této zimní aktivity byl Gerhard Streubel.
Foto: Václav Hieke (archiv)
Rok 1987 vydal štědrou sněhovou nadílku. Zkušení táborníci vědí, že sníh může dobře plnit funkci tepelné izolace. Proto otrlí jedinci upřednostňují záhrab před stavěním stanu.
Ve dnech 12. - 13. 12. roku 1964 začalo táboření na Hvězdě u Broumova. Nejstarší moravskou akcí je zimní táboření na Klondyku v Beskydech, ta se prvně konala 9. - 10. 12. 1967. Ledové šílenství se rychle šířilo a 11 . - 12. 12. roku 1971 se začalo tábořit na Ještědu a od 9 .- 10. 2. 1974 se datuje táboření na hradě Lichnici. Od roku 1967 do roku 1982 sekundovalo těmto táborům za Děčínský okres stanování na Děčínském Sněžníku. V předmětném roce turisté z Jílového tuto akci ukončili (asi umrzli).
KRÁSNÁ LÍPA PŘEVZALA ŠTAFETU
V listopadu 1981 vznikl při tehdejší TJ. Krásná Lípa odbor turistiky. Při hledání strategie budoucí klubové činnosti bylo rozhodnuto, že do portfolia klubových aktivit bude patřit i zimní táboření. Tím Krásnolipští turisté převzali symbolicky štafetu od Jílovských pořadatelů.
JAK ŠEL ČAS, MĚNIL SE I NÁZEV AKCE
Během třiceti šesti ročníků zimního táboření měnila naše akce i svůj název podle aktuálního státního uspořádání (Nejsevernější zimní táboření v ČSSR, v ČSFR a ČR.). Z různých důvodů se také měnila tábořiště (Vlčí Hora pod vlekem, Zahrady učiliště, Brtníky, Vlčí Hora koupaliště, u Tilie, chata KČT Česká Lípa.). Ale vždy to bylo na dohled Vlčí hory. Není tomu jinak ani na novém tábořišti, které klubu poskytuje ČSOP Tilia.
ZPESTŘENÍM PROGRAMU JE VÝPRAVA K BRTNICKÝM LEDOPÁDŮM
Pořadatelé hledali v kalendáři vhodnou dobu na tuto akci tak, aby byla pro návštěvníky co nejzajímavější. Rozhodujícím faktorem byl čas kdy se tvoří Brtnické ledopády. Jejich návštěva byla vždy součástí programu. Od 1. ročníku napadlo a zase roztálo mnoho sněhu. Byla léta tučná i hubená. Některé ročníky byly na trávě některé zažily pravou ladovskou zimu, některé byly komorní jiné opravdu masové.
NĚKOLIK HISTORICKÝCH ZAJÍMAVOSTÍ
Prvního ročníku se zúčastnilo 126 táborníků ze 16 míst z toho bylo 21 Krásnolipáků. Třetího ročníku se zúčastnilo 156 táborníků z 31 míst, 150 účastníků bylo na ledopádech, kulturního programu se zúčastnilo 420 osob. Nejstudenější byl rok 1987 v mraze -23 stupňů a výšce sněhu 85 centimetrů tábořilo 196 táborníků! V roce 1998 tedy na 16. ročníku tábořilo 104 táborníků při teplotě +10 stupňů na trávě. Nejmenší účast byla v roce 2016, kdy v dešti nocovalo pouze 22 táborníků. Totální útlum pak nastal kvůli pandemii koronaviru v letech 2020 a 2021, kdy se akce vůbec nekonala.
OTUŽILCŮ VE STANECH PŘIBÝVÁ
Závěrem pár slov táborníka. Zimní pobyt v krajině přináší aktérům táboření nové poznání přírody. Dochází k postupnému otužování, člověk si vyzkouší přežití v extrémních podmínkách. V neposlední řadě při tábořeních se přátelsky setkávají lidé společných zájmů.
TRADICE VÍCE NEŽ PŮL STOLETÍ!
Letos to bude 59 let od prvního oficiálního táboření v naší republice. Za tu dobu se změnila výstroj a výzbroj táborníků. Moderní výbava zajišťuje (pokud není extrémní mráz) stanujícím komfortní přespání, tzn. podobné spaní jak v nevytopené místnosti. O popularitě zimního táboření svědčí kalendář akcí ZT. Kdysi v pionýrských dobách se pořádalo pouze několik táborů v letošním kalendáři je to 36 oficiálních akcí po celé republice.
KORONAVIRUS NEUMOŽŇUJE ANI SETKÁNÍ ODOLNÝCH OTUŽILCŮ
O tom, jaká je situace v letošním roce se není třeba podrobněji rozepisovat. Ostře sledovaná vládní nařízení prostě neumožňují akce podobného typu pořádat. Nicméně díky skoro už nečekané bohaté sněhové nadílce se můžete vydat někam do záhrabu individuálně, případně v roušce vyrazit obdivovat krásu brtnických ledopádů, které mají letos, zdá se, dobré podmínky.
Související články:
BRTNICKÉ LEDOPÁDYZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ZADNÍM ČESKÉM ŠVÝCARSKU
ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 12.01.2019
Velmi pěkný článek a dokumentační foto. Letos s tou kalamitou to bude slabé. Byl včera na ledopádech - žádné nejsou, jen teče voda. Ahojky, Mikša
Komentováno: 07.01.2020
Tak letos to zase vypadá, že se budeme muset obejít bez sněhové izolace. O pořádném záhrabu sním již několik let. Třeba by nebylo od věci půjčit si na sjezdovce sněžné dělo a vysněžit alespoň pár cenťáků u základny :) Účast zvážím. Martin - Varnsdorf