O ČEM PÍŠE:
NEJSEVERNĚJŠÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ČR
Turistický víkend na sněhu |
41. ročník: 12. - 14. 1. 2024 |
Lokalita: základna ČSOP Krásná Lípa - Kamenná Horka |
Výlet na Brtnické ledopády |
Možnost přespání na základně (120 Kč) |
Pořadatel: KČT Krásná Lípa - Václav Hieke |
Kontakt: 728 732 877 |
Destinace: České Švýcarsko |
NEJSEVERNĚJŠÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ČR
Turistický víkend na sněhu • 41. ročník: 12. - 14. 1. 2024 • Lokalita: základna ČSOP Krásná Lípa - Kamenná Horka • Výlet na Brtnické ledopády • Možnost přespání na základně (120 Kč) • Pořadatel: KČT Krásná Lípa - Václav Hieke • Kontakt: 728 732 877 • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 28.1.2024
Publikováno: 15.10.2022
Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
NEJSEVERNĚJŠÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ČR
Stanování pod Vlčí horou na Děčínsku možná zpestří ledopády.
O víkendu z 12. na 14. ledna 2024 se na tábořišti ČSOP na Kamenné Horce u Krásné Lípy uskuteční 41. ročník „Nejsevernějšího zimního táboření - pod Vlčí horou“. Při této příležitosti si dovolím malé ohlédnutí do historie a nabídnout pozvání všem, kdo se odváží vybalit svůj stan i v lednu. Zimy jsou v posledních letech mírné, tak byste to zkusit mohli...
Foto: Archiv pořadatele
Na snímku hlavní pořadatel Nejsevernějšího zimního táboření pod Vlčí horou Václav Hieke se těší, že letošní zimní táboření bude na sněhu. Čím více, tím lépe.
K aktivitám Klubu českých turistů patří i přespání v zimní krajině. Mnoho lidí odradí jen představa, že by měli přečkat mrazivou noc ve stanu. Skutečnost je však taková, pionýrská doba zimních táborníků je minulostí. Stany áčka, vatované spacáky, deky, nafukovací matrace nebo karimatky z NDR již patří do minulosti. Dnes je na trhu k dispozici škála kvalitního vybavení do každého počasí i teploty. A vybavení rozhoduje o tom, jak komfortně táborník stráví noc.
NEOPAKOVATELNÁ ZIMNÍ ROMANTIKA
K nejvyhledávanějším zážitkům v turistice patři „návrat k přírodě“. Na ročním období už tolik nezáleží. Zimní táborníci tvoří komunitu, která se celou zimu potkává na akcích pořádaných kluby KČT (je jich každoročně kolem čtyřiceti). Další táboření je možné na trampských potlaších. Přidanou hodnotou ke společným setkáním je zážitek, který připravuje aktuálně samotná příroda. Může to být chvíle, kdy tiše sněží a vítr vytváří kolem stanu závěje, ale nejhezčí jsou mrazivé noci, kdy křupe jiskřivý sníh a obloha je plná hvězd, nebo když je krajina osvětlena úplňkem.
KDY SE ZAČALO ZIMNĚ TÁBOŘIT S KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ
Historickým okamžikem organizovaného zimního táboření byl rok 1962. Tehdy od 15. do 16. prosince připravil „otec“ (zakladatel) Gerhard Streubel z Nového Boru první táboření na Klíči. Akce měla úspěch a brzy jej následovali další pořadatelé, začala vznikat nová tábořiště. Například Ostaš – Hvězda, Šerák - Velký Děd, na Kleti, Klondyke v Beskydech, Děčínský Sněžník, Ještěd, Lichnice, v Háji u Aše... Komise lyžařské turistiky již eviduje celkem 87 tábořišť, což znamená, že tato turistická disciplína má v sobě cosi přitažlivého.
KRÁSNÁ LÍPA PATŘÍ MEZI ELITU ZIMNÍHO TÁBOŘENÍ
V listopadu 1981 vznikl při tehdejší TJ. Krásná Lípa odbor turistiky. Při hledání strategie budoucí klubové činnosti bylo rozhodnuto, že do portfolia klubových aktivit bude patřit i zimní táboření. Tím Krásnolipští turisté převzali symbolicky štafetu od Jílovských pořadatelů.
V ZÁHRABU POD VLČÍ HOROU JSME PŘEŽILI VŠECHNY REŽIMY
Během čtyřiceti let zimního táboření dle státního uspořádání se část názvu měnila (z Nejsevernější zimního táboření v ČSSR, pak v ČSFR a a nakonec v ČR). Měnila se i místa tábořišť (Vlčí Hora pod vlekem, Zahrady učiliště, Brtníky, Vlčí Hora koupaliště, u Tilie, chata KČT Česká Lípa). Vždy to ale bylo na dohled Vlčí hory. Není tomu jinak ani na novém tábořišti, které u základny ČSOP Tilia v Krásném Buku.
NA PROGRAMU JE VÝLET NA BRTNICKÉ LEDOPÁDY
V době, kdy jsme hledali v kalendáři vhodnou dobu akce, aby byla pro návštěvníky co nejzajímavější, jsme preferovali čas, kdy se tvoří Brtnické ledopády. Na ledovou výzdobu skalních převisů v okolí Kyjovkého údolí a Vlčího potoka pamatujeme léta tučná i hubená. Některé ročníky byly na trávě, některé zažily tzv. ladovskou zimu, některé byly komorní jiné opravdu masové. Ale navzdory těmto výkyvům tradici držíme již čtyřicet let a věříme, že se v ní podaří pokračovat. Pokud ale letos nepřituhne, máme v záloze výlet k rozhledně na Vlčí hoře, kde si mohou návštěvníci prohlédnout, jak se nám podařilo rozhlednu zprovoznit po požáru v roce 2023.
NĚKOLIK HISTORICKÝCH ZAJÍMAVOSTÍ:
1. ročníku se zúčastnilo 126 táborníků ze 16 míst z toho bylo 21 Krásnolipáků.
4. ročníku se zúčastnilo 156 táborníků z 31 míst 150 bylo účastníků na ledopádech, kulturního programu se zúčastnilo 572 účastníků.
Nejstudenější byl rok 1987 v mraze -23 stupňů a výšce sněhu 85 cm tábořilo 156 táborníků.
V roce1998 na 16. ročníku tábořilo 104 táborníků při teplotě +10 stupňů na trávě.
Nejmenší účast byla v roce 2016, v dešti nocovalo pouze 22 táborníků.
ORGANIZAČNÍ POKYNY K ZIMNÍMU TÁBOŘENÍ:
- Sraz účastníků je u základny ČSOP na Kamenné Horce u Krásné Lípy (v areálu proběhne stavba stanů).
- Možnost zázemí přímo na základně - nocleh za 120 Kč ve vlastním spacáku.
- V sobotu se koná výlet na Brtnické ledopády nebo na Vlčí horu.
- Propozice viz odkaz pod článkem.
- Informace poskytuje Václav Hieke - mob.: 728 732 877
Závěrem pár slov autentického zimního táborníka: „Zimní pobyt v krajině přináší aktérům táboření nové poznání přírody. Dochází k postupnému otužování, člověk si vyzkouší přežití v extremních podmínkách. V neposlední řadě se při tábořeních přátelsky setkávají lidé společného zájmu – sblížení s přírodou v čase, kdy i ona spí.“
V. Hieke - předseda KČT Krásná Lípa, pořadatel Nejsevernějšího zimního
táboření v ČR.
Dostupnost po značených trasách:
Z náměstí v Krásné Lípě se k základně ČSOP dostanete po žluté turistické značce - necelé 2 km (kousek je třeba projít neznačeným úsekem).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
BRTNICKÉ LEDOPÁDY40 LET NOVOROČNÍCH VÝSTUPŮ NA VLČÍ HORU
ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE
TURISTICKÁ KAPLIČKA UŽ MÁ SCHODY
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
LUČNÍ BAR NA KAMENNÉ HORCE
KYJOVSKÝ HRÁDEK
KDO STANUJE V LEDNU?
TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
FOTOTOULKY KRÁSNOU LÍPOU
NA HROMNICE - PO NEZNÁMÉ STEZCE LEDOPÁDŮ VÍCE!
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.10.2022
Zvážím účast, ale musím se na to dovybavit, mám sice spacák, který se jmenuje Arktida, ale jak teplota klesne pod pět stupňů, už musím nasadit tlustý fusekle. Taky Vašek, ale z Ústí.
Komentováno: 04.12.2022
Vzhledem k tomu, že se na zimu snažím zdekovat do teplejších krajin, rád přenechám tuhle zábavu jiným :) M.
Komentováno: 12.12.2022
TOTO? NE! Zimní antiturista
Komentováno: 06.01.2023
Letos je na to moc horko...
Komentováno: 10.01.2023
Vašku hezký vzpomínky na správné zimní stanování. 2x jsem se toho zúčastnil když byly stany dost zasněženy. Ale už jsem vyměkl a zimu v noci tolik nemiluju :-) Karel V z Dc
Komentováno: 05.01.2024
V pohodě..... můj spacák vyfrží i -30°C. Počkat ! Ale co Já !?!? :-))) J.