Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 05.5.2019

AKTUALIZACE: 15.10.2019

Jinak zajímavé místo

Rubrika: Jinak zajímavé místo

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

DĚČÍNSKÁ FERRATA PROVĚŘÍ VAŠI KONDICI

Jištěné cesty na Pastýřskou stěnu vás skvěle připraví do hor.

Málokteré město ve střední Evropě se může pochlubit takovými přírodními scenériemi, jako má Děčín. Řeka Labe se tady zakusuje do pískovcových masivů, mezi nimiž si její vody razí cestu dál do Němec. Dokonce i samotné centrum města se může chlubit mimořádnými kulisami. Na jedné vysoké skále stojí zámek a přímo naproti nad řekou ční masiv Pastýřské stěny. Ta je od roku 2014 přístupná unikátním způsobem.

Ferrata Děčín - vyhlídka na zámek

Foto: Karel Veselý

Jedno z vrcholových míst ferraty v Děčíně. Vyhlídka nenechá nikoho na pochybách, že kromě fyzického testu si užijete i estetický zážitek. Tento pohled na děčínský zámek se vám trvale zapíše do paměti.

Oblast Labských pískovců je od dob romantismu vyhledávána lidmi se smyslem pro dobrodružství. Ti začali nejprve odvážně zdolávat skalní stěny a věže s minimálními prostředky s pomocí konopných lan. Z této „podivínské“ kratochvíle se postupem času stal moderní sport. Uplynul čas a do Děčína dorazil i trend budování ferrat (tzn. lezeckých cest s jistícími prvky). Ferrata na Pastýřskou stěnu se velmi rychle stala jednou z nejoblíbenějších sportovně turistických atrakcí města.

V NABÍDCE JE 14 RŮZNÝCH CEST

V případě děčínské ferraty se nejedná o jednu cestu, ale o celý systém jištěných úseků ve východní části Pastýřské stěny. Jejich kombinací vzniklo celkem 14 cest s různou obtížností. Každý úsek je vtipně pojmenován, například „Cesta do Nebíčka“, „Hladový poutník“ či „Vzdušný balet“. Z pestrého lezeckého meníčka si tady můžete vybrat podle toho, na co se fyzicky a psychicky cítíte. Anebo, jako to dělá většina „hostů“, si dopřávat postupně jeden „lezecký chod“ za druhým a ochutnat všechno.

FERRATA DĚČÍN - SKVĚLÝ CVIČNÝ TERÉN

Chystáte se na alpské ferraty či na proslulé jištěné cesty v Dolomitech? Pokud jste v tomto oboru nováčci, pak vám vřele doporučuji navštívit děčínskou ferratu. Je to skvělý cvičný terén, kde si můžete vyzkoušet různé prvky i techniky lezení. Psychiku vám naladí úsek zvaný „Karlův most“, pohyblivost prověříte na „Stříbrné vůli“, za fyzický test lze zase považovat trasu zvanou „Pošetilost mocných“. Tento cvičný lezecký polygon pravidelně využívá také oddíl vysokohorské turistiky KČT Děčín před svými expedicemi. Probíhají zde i kurzy VHT.

BEZ JIŠTĚNÍ ANI KRAMLI!

Jak káže dobrý mrav, vstup na děčínskou ferratu není zpoplatněn. Můžete si přivézt vlastní vybavení (což znamená hlavně jistící ferratový set a helmu) a rovnou se pustit do stěny. Bezpečnost rozhodně nepodceňujte, a to ani když jste ve formě a „máte nalezeno“. Tato atrakce je totiž velmi oblíbená, což znamená, že ve skále většinou nikdy nejste sami a tudíž nikdy nevíte, co nebo kdo na vás shůry může spadnout a vzít vás s sebou. Do Děčína ale lezecký „vercajk“ vozit nemusíte. Ochotně vám jej za poplatek půjčí v cyklopůjčovně kousek od nástupního místa. Důležité je připomenout, že za deště je na ferratu z pochopitelných bezpečnostních důvodů vstup zakázán a tudíž je třeba si vyhlídnout k její návštěvě odpovídající počasí.

ŠÍLENÁ VIZE NEBO SKVĚLÝ NÁPAD?

Jste-li přespolní, možná se budete ptát, co je to za podivnou boudu vpravo od nástupu na ferratu. Jedná se o vstupní vestibul výtahu na Pastýřskou stěnu, který již desítky let nefunguje, zejména kvůli velmi nešťastnému technickému řešení. Ve skále po něm zbyla šachta, se kterou si nikdo donedávna nevěděl rady. Nyní se objevil nápad, že by se výtahová šachta mohla vyčistit a jedna z ferratových cest by mohla vést i tudy. Tak uvidíme, jestli se tato specialita ujme, byl by to unikát. Já bych do toho šel :)

VZDUŠNÉ VYHLÍDKY PRO TURISTICKÉ NÁVŠTĚVNÍKY

Co je potřeba na děčínské ferratě pochválit, to není jen její technické provedení, ale i její nesporná přednost, že z každého místa máte skvělé výhledy na velkou část města a jeho dominantní památky (na hangáry supermarketů bohužel také). Podobné vizuální zážitky vám nabídnou opravdu málokde. Estetický zážitek je samozřejmě významně umocněn o „adrenalinový rajc“, tedy o pocit, že jste si to nahoru vytáhli sami :)

TAK NAHORU, A CO DÁL?

Výšvihem k poslední vrcholové kramli váš zážitek končit nemusí. Na Pastýřské stěně se nachází ZOO, vyhlídková restaurace (občas i otevřená), zajímavý úsek červené turistické trasy, kterou možno využít jako jednu z pěkných sestupových cest k lezeckému repete. Abyste vyzkoušeli v pohodě všechny varianty ferraty, budete na to potřebovat celý víkend. Ale o možnosti ubytování a stravování v Děčíně není nouze, nedaleko je dokonce otevřen nový kemp (přímo na trase Labské cyklostezky).

A CO KDYŽ NEMÁTE DOST?

Jak bylo na začátku článku zmíněno, Děčínem protéká řeka Labe, která hned za městem mizí v Přírodní rezervaci Labský kaňon. A právě tento atraktivní úsek řeky (od Děčína do Bad Schandau) je možné splout na lodi, kterou si taktéž můžete zapůjčit od některé z místních vodáckých agentur. Podél řeky vede labská cyklostezka, což zase vybízí podniknout supr výlet na kolech. Tudíž, když už přijedete do Děčína, stojí za to si tu naplánovat báječnou dovolenkovou trojkombinaci ferraty + loď + kolo, abyste si to parádně užili. Ale myslete na to, že v turistické sezóně je třeba všechny služby rezervovat s dostatečným předstihem.

Fotografie k článku:

Ferrata Děčín - vyhlídka na zámek Děčín - Pastýřská stěna Členové KČT před nástupem do Pastýřské stěny v Děčíně. Ferrata Děčín - Stříbrná vůle Ferrata Děčín - Karlův most Ferrata Děčín - Pastýřská stěna - Pošetilost mocných Děčín z vyhlídky na Pastýřské stěně.

Dostupnost po značených trasách:

Téměř až k horní pasáži ferraty v Děčíně vede červená mezinárodní trasa E3 (je třeba dojít neznačenou stezkou k vyhlídce na Pastýřské stěně).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 05.05.2019

Martine díky za články, je to na úrovni :-) a těch ferrat je již o dvě více. Skalní myš Karel Bělina byl k nezastavení a díky mu! Karlos V

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: