O ČEM PÍŠE:
ZÁMEK DĚČÍN
Významná kulturní památka České republiky |
Původně strážní tvrz na labské cestě |
Hrad v 16. století přestaven na zámek (páni z Bünau) |
Poslední soukromí majitelé Thun-Hohensteinové (do r. 1932) |
Vojenská kasárna r. 1932 - r. 1991 |
Různé návštěvní okruhy |
Dlouhá jízda |
Růžová zahrada s glorietem |
Terasové zahrady |
Atraktivní podzámčí. |
ZÁMEK DĚČÍN
Významná kulturní památka České republiky • Původně strážní tvrz na labské cestě • Hrad v 16. století přestaven na zámek (páni z Bünau) • Poslední soukromí majitelé Thun-Hohensteinové (do r. 1932) • Vojenská kasárna r. 1932 - r. 1991 • Různé návštěvní okruhy • Dlouhá jízda • Růžová zahrada s glorietem • Terasové zahrady • Atraktivní podzámčí.
AKTUALIZACE: 26.8.2024
Publikováno: 09.3.2023
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
ZÁMEK DĚČÍN ZE VŠECH STRAN
Děčínské podzámčí nabízí turistům od všeho trochu.
Pojďme se s Turistickým magazínem trochu projít klikatými uličkami pod děčínským zámkem. Myslím, že nebudu moc daleko od pravdy, když řeknu, že je to vycházka z těch nejhezčích a nejpestřejších, kterou můžete kolem nějaké známé památky v Ústeckém kraji podniknout. Potkáme historické artefakty, moderní umění, přírodní zajímavosti, příjemná zákoutí a nebudeme přitom trpět ani žízní, ani hladem...
Foto: Martin Zíka
Přímo pod děčínským zámkem je přístaviště výletních lodí. Na skále, kterou dnes zdobí půvabný zámek, stával kdysi kamenný hrad a ještě před ním dřevěná tvrz. Celníci zde odedávna vybírali clo ze soli a jiného zboží a také hlídali labskou vodní cestu.
Naši výpravu začneme u přístaviště výletních lodí pod děčínskou knihovnou, což je hned u Tyršova mostu. Tentokráte ale nenasedneme do parníku, který odtud v letní sezóně vozí turisty do Hřenska a zpět, ale podíváme se do bezbariérového turistického informačního centra (v přízemí knihovny), kde se můžeme trochu občerstvit, ale hlavně nasbírat pěkné informační materiály, které se nám cestou hodí.
VÍTE, ŽE DOKTOR TYRŠ SE NARODIL NA DĚČÍNSKÉM ZÁMKU?
Od íčka se vydáme po stezce vedoucí pod mostem. Není to obyčejný chodník, ale známá dálková labská cyklostezka, která vede od pramene Labe v délce 1220 kilometrů až do Severního moře. Zámek Děčín je jednou z výrazných dominant na její trase. Však už odtud je vidět jeho charakteristická věž na vysoké skále. Tu skálu si osaháme, jen co si prohlédneme zdařilou sochu zakladatele Sokolské župy Dr. Miroslava Tyrše, který se narodil roku 1832 přímo na děčínském zámku! Víte, že to tenkrát vůbec nebyl Mirek, ale Fridericus Emanuel? To bylo dáno tím, že v Děčíně v té době převládalo německé obyvatelstvo, ale to už je dávná historie.
ZASTAVENÍ POD GLORIETEM
Naše další cesta nevede do města. Před galerií, jejíž návštěvu si necháme až na konec procházky, uhneme po pěkném chodníku vzhůru doprava. Vydlážděnou stezkou klikatící se příjemným lesoparkem dojdeme k odbočce, která nás zavede podél skály na malebné náměstí s kašnou stojící před monumentálním kostelem Povýšení svatého Kříže. Ten si prohlédneme nejlépe při vychutnávání dobré sklenky vína v zahradní restauraci. Všimněte si přitom zastřešené chodby vedoucí od kostela ke glorietu děčínského zámku. Tudy chodilo zámecké panstvo na mše, aby se cestou nemuselo potkávat s „lůzou“ mířící svého času tamtéž.
DLOUHÁ JÍZDA
A čeká nás Dlouhá jízda. Tedy nikoli v té hospodě, ale ta historická. Vejdeme do ní brankou vpravo před kostelem. Na první pohled nám je jasné, že tato z obou stran obezděná cesta přivádějící v hojném počtu návštěvníky na děčínský zámek, je jedním z architektonických unikátů, který nemá široko daleko obdoby. Škoda jen, že je v tak zanedbaném stavu. Dlouhou jízdu nechal vybudovat v 17. století Maxmilián Thun, když se snažil z děčínského zámku vytvořit reprezentativní rodové sídlo, což se mu podařilo. Stojí za to si tuto 300 m dlouhou památku vedoucí až na první zámecké nádvoří projít, protože z ní vedou branami odbočky do zámeckých zahrad a funguje zde i veřejné WC.
KOLEM ZAHRADNICKÉHO DOMKU K ČAJOVÉMU PAVILONU
Pochopitelně si při té příležitosti můžete odskočit na děčínský zámek, kde je možnost navštívit turistické infocentrum nebo třeba palačinkárnu, výstavní expozici, restauraci... a to nejlépe v květnu, kdy se tady koná tradiční májový trh se spoustou atrakcí. My ale projdeme z Dlouhé jízdy vlevo branou kolem Zahradnického domku na moc pěkné terasové zahrady s vinicí, fontánou a Čajovým pavilonem. Je to jedno z nejkrásnějších míst v celém Děčíně. Za pěkného slunečného dne se tu krásně relaxuje. Zahradnický domek na vrcholu terasových zahrad je kapitolou sám pro sebe. Vrchní zámecký zahradník František Jošt (Franz Josst) byl předním evropským odborníkem v pěstování orchidejí, profesorem pomologie a botaniky na zemědělské škole v Libverdě. Určitě by po sobě zanechal více vědeckých prací a učebnic, nebýt toho, že byl „uloven“ roku 1862. Tuto událost připomíná Joštův pomník na jiném místě v Děčíně.
OD ZÁMECKÉ SÝPKY K ZÁMECKÉMU RYBNÍKU
Sýpka děčínského zámku již dávno neslouží svému původnímu účelu. Dnes je to moderně zařízená vysokoškolská kolej s ubytovacím zařízením a se zázemím pro pořádání konferencí. Nicméně z vnějšího pohledu si budova zachovává svůj vrcholně barokní ráz, jaký ji roku 1725 vtiskl sám Kilián Ignác Dientzenhofer. Díky tomu do prostředí podzámčí krásně zapadá.
Projdeme kolem zámecké sýpky a hned se ocitneme před další osvěžovnou, které se říká Ouplav. Její název naznačuje, že tato příjemná hospůdka má cosi společného s lodnickým řemeslem. To k Děčínu a řece Labi neoddělitelně patří, ale jeho zašlou slávu už dávno řeka odnesla kamsi daleko do Severního moře.
Ulicí U Plovárny, jejíž název je dnes také už jen historický, se přesuneme k objektu bývalých městských lázní, kde se nám otevře výhled na velký Zámecký rybník. Tady si můžeme „pokecat“ s kachnami a kačenami, které doslova zobají z ruky. Pak zahneme doprava směrem k Mariánské louce.
MARIÁNSKÁ LOUKA - DĚČÍNSKÝ CENTRAL PARK
S podivem, že dosud nikoho nenapadlo vyznačit děčínským zámeckým podzámčím místní trasu, která by návštěvníky pěkně provedla, se dostáváme na nádherné místo, kterému se říká Mariánská louka. Dnes už vůbec nic nenaznačuje, že právě tady stávalo původní středověké rybářské městečko, na jehož místě nechal v první polovině devatenáctého století zřídit hrabě F. A. Thun-Hohenstein rozsáhlý anglický park. Po druhé světové válce se naši dědové chopili krumpáčů a lopat a v akci „Z“ zde vybudovali městské koupaliště.
Po sametové revoluci přišla na stůl otázka, kdo zaplatí nutnou a náročnou rekonstrukci plovárny, načež veřejná debata skončila její likvidací a zahrnutím bazénů. Dodnes vedou Děčíňáci mezi sebou vášnivé pře, zda je lepší park nebo koupaliště. Když park obejdeme cestou kolem blízké železnice, naskytnou se nám parádní výhledy na děčínský zámek a Pastýřskou stěnu. Pokusy propojit obě tato místa turistickou lanovkou zatím neuspěly kvůli hysterickému odporu místních puritánů a tak musíme jít dál po svých k další zajímavosti.
ŘETĚZOVÁ LÁVKA K POMNÍKU LACHTANA GASTONA
Řetězová lávka přes odtok ze Zámeckého rybníka napájeného z Ploučnice, slouží pěším i cyklistům od roku 1831. Přechod přes ní si náležitě vychutnáme, protože se jedná o nejstarší zavěšenou mostní konstrukci v České republice, která se dochovala na původním místě. Mimořádně pěkný je odtud pohled vzhůru na věž děčínského zámku. Za lávkou vpravo je brankou vstup na pěšinu zpět k zámeckým terasovým zahradám, vlevo se tunelem vydlabaným ve skále dostáváme na Smetanovo nábřeží, kde je nejen přístaviště lodí, ale také místo, kde se v letní sezóně pořádají o víkendech hudební produkce. Na skále si všimněte vytesaných čar, což je nejstarší hydrometrická památka v celé střední Evropě. Až sem řeka Labe sahala při velkých povodních, k nimž se váže i příběh lachtana Gastona, který zde má svůj pomník.
NA ZÁVĚR NÁVŠTĚVA GALERIE
Jsme téměř u cíle naší procházky děčínským podzámčím. Odbočíme vpravo chodníkem do lesoparku a po chvilce se ocitneme před galerií Artmaterial, která vznikla přebudováním odstavené kotelny. Uvnitř se skrývá pěkná výstavní prostora. Konají se zde vernisáže a zakoupit můžete nejen umělecká díla, ale i kvalitní potřeby pro výtvarníky nebo pěkný suvenýr. Provozovatel galerie v rámci Májových slavností pořádá na zmíněné Mariánské louce veřejně přístupný dřevosochařský happening. Pokud kolem děčínského zámku nebo na jiných místech v Děčíně narazíte na umělecky zpracovanou dřevěnou lavičku, s velkou pravděpodobností byla vytvořena právě zde (přečtěte si článek Sochaři Děčínu v Turistickém magazínu). Galerie má otevřeno od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin.
A pak už se můžeme vydat na vlastní pěst Děčínem křížem krážem, neboť zajímavých míst, která jsme ještě nenavštívili, je tady opravdu hodně. Pokud vás děčínský zámek opravdu zaujal, pak nelitujte námahy a vydejte se k vyhlídkám na Pastýřské stěně, odkud je vidět celý jeho areál téměř z ptačí perspektivy. Tak výletu zdar!
Související články:
TŘI ČTVRTĚ STOLETÍ ZOO DĚČÍNPASTÝŘSKÁ STĚNA
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
LABSKÁ STRÁŽ
LABSKÁ CYKLOSTEZKA V ÚSTECKÉM KRAJI
KVÁDRBERK - VÝLET NA STOLIČNOU HORU
OVČÍ MOST V PODMOKLECH
VAŠI KURÁŽ PROVĚŘÍ FERRATA V DĚČÍNĚ
MÁJOVÝ TRH NA DĚČÍNSKÉM ZÁMKU
SOCHAŘI DĚČÍNU 2024
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: