O ČEM PÍŠE:
RABŠTEJN U ČESKÉ KAMENICE
Skalnaté údolí říčky Kamenice |
Podzemní komplex chodeb bývalé nacistické továrny |
Muzeum koncentračního tábora Rabštejn |
Památník obětem fašismu |
Cyklotrasa 3120 |
Lokalita: Česká Kamenice |
Destinace: České Švýcarsko |
RABŠTEJN U ČESKÉ KAMENICE
Skalnaté údolí říčky Kamenice • Podzemní komplex chodeb bývalé nacistické továrny • Muzeum koncentračního tábora Rabštejn • Památník obětem fašismu • Cyklotrasa 3120 • Lokalita: Česká Kamenice • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 25.9.2024
Publikováno: 27.3.2023
Rubrika: Jinak zajímavé místo
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
PODZEMNÍ TOVÁRNA RABŠTEJN - JÁNSKÁ
Tip na výlet do České Kamenice nejen pro milovníky vojenské historie
V kaňonu říčky Kamenice nedaleko České Kamenice se nalézá areál s velmi zajímavou historií - od založení přádelny přes vybudování nacistické podzemní továrny až po sklad pohonných hmot pro vojska dnes již zaniklé Varšavské smlouvy. Dnes je zde expozice a muzeum podzemní továrny Rabštejn.
Foto: Martin Zíka
Před vstupem do expozice podzemního areálu v Rabštejně je masivní strážní bunkr snad ještě z období války.
Napadlo mne v souvislosti s blížícím se termínem turistického festivalu Turfest.cz v České Kamenici presentovat jednu z poměrně neznámých destinací, a to podzemní továrnu v kaňonu Rabštejn – Jánská. Řeka Kamenice zde vytvořila hluboké pískovcové údolí lemované strmými skalami.
PŘÁDELNA FRANZE PREIDLA
Vodního toku využil již v roce 1860 českokamenický podnikatel F. Preidl a postavil v Rabštejnském údolí první přádelnu bavlny. Vyráběl zde bavlněnou a plátěnou přízi. Celá továrna byla tehdy poháněna vodním kolem. Roku 1864 výroku rozšířil a roku 1867 dostavěl třetí továrnu. V roce 1907 přádelna zaměstnávala až 1000 dělníků! Velké zisky z rabštejnských přádelen Preidl využíval i pro dobročinné účely. V České Kamenici nechal na vlastní náklady vybudovat chudobinec, stavěl školy a výrazně podpořil rekonstrukci poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici, vedle které si nechal postavit rodinnou hrobku, kde byl i pohřben. Po první světové válce výroba začala pozvolna upadat a na konci 30. let min. století zanikla.
NACISTÉ V RABŠTEJNĚ
Chátrající objekty přádelny koncem roku 1942 využila německá zbrojařská firma Weserflugzeugbau Bremen (WFG) k vybudování továrny skryté v Rabštejnském údolí. Přestěhovala sem zbrojní výrobu součástí pro letadla Junkers a vrtulníky. Jako pracovní síly zde byli využíváni vězňové z různých evropských zemí.
Koncem srpna 1944 byl v Rabštejně zřízen koncentrační tábor (KT) - pobočka KT Flosenburg, jehož vězni byli určeni k ražbě podzemních štol. Během 8 měsíců vězni vyrubali 17 500 metrů čtverečních plochy, chodby v délce cca 4,5 km, a to v režimu přísného utajení.
Přes 600 vězněných mužů dvanácti národností přežívalo v koncentračním táboře, kde strážní službu zajišťovali němečtí a rumunští příslušníci SS. Vysílením při těžké práci, nemocemi a násilím ze strany věznitelů zde do května 1945 zemřelo nejméně 56 osob. Jejich oběť připomíná památník, kde se konají pietní akty.
Válečná výroba dle místní legendy prý byla objevena čirou náhodou. Na konci války nad kaňonem proletěl průzkumný letoun Rudé armády, na který spustila palbu místní hlídka Hitlerjugend, čímž byl celý areál prozrazen.
KDYŽ SE VÁLKA OTOČILA
Po osvobození v květnu 1945 sloužily prostory v Rabštejně jako internační tábor pro odsun Němců, Maďarů a zrádců. Mnoho z nich zažilo drsné důsledky svého nadšení pro hitlerovské Německo. Přišli o majetek a střechu nad hlavou a museli navždy opustit své rodiště. Někteří nepřežili kruté výslechy, které byly vedeny ze msty nebo k vyzrazení ukrytého majetku. Poválečné události v České Kamenici patří k těm nejdrsnějším, které se krátce po osvobození Československa odehrály.
PODZEMNÍ AREÁL RABŠTEJN SE HODIL SOVĚTSKÝM VOJÁKŮM
Nevím, netuším, kterak byl podzemní labyrint využíván v letech 1945 až 1968. Po okupaci Československa vojsky bratrských armád spřátelených zemí se celý podzemní labyrint nadechl potřetí a jak to tak vypadá, snad naposled. Jednu z částí podzemního labyrintu chodeb přebudovala Rudá armáda na sklad pohonných hmot pro případný útok na západ. Vynikající reportáž na toto téma natočili v minulosti dva reportéři Českého rozhlasu, a to Tomáš Černý a Světlana Lavičková.
Já osobně jsem tuto část podzemního areálu nenavštívil, v době mé první návštěvy se tam ještě exkurse a prohlídky nepořádaly. Nad budováním takového gigantického díla mně osobně zůstává rozum stát, protože manipulace a transport ocelových plátů a skruží, z nichž se v podzemních chodbách následně svařovaly cisterny a zásobníky, jakož i celý požární systém bez možnosti jeřábové manipulace ve špatně dostupných chodbách patří spíše do sféry sci-fi.
ZASTÁVKA VESELÉ POD RABŠTEJNEM
Na blízké železniční trati z Děčína do České Kamenice, a to konkrétně ve stanici Veselé pod Rabštejnem bylo pro účely obsluhy podzemní palivové základny vybudováno rozsáhlé kolejiště a překladiště, které však již zaniklo pod vrstvou náletových dřevin a z frekventované železniční stanice se stala pouhá zastávka na znamení.
EXPOZICE NACISTICKÉ PODZEMNÍ TOVÁRNY A MUZEUM KONCENTRAČNÉHO TÁBORA RABŠTEJN
Dnes, cca 15 let od mé první návštěvy, lze nalézt veškeré dostupné informace na netu, provozovatel, jímž je spolek Rabštejn, má na velmi slušné profesionální úrovni zpracované webové stránky, a to včetně množství velmi kvalitních fotografií. V Rabštejně je zřízena expozice, kterou lze navštívit po objednání, tel.: 732 850 351. Prohlídky se konají pro nejméně 8 lidí ve skupině. Exkurze trvá přibližně 2,5 hodiny. Průvodce vás seznámí s historií místa a koncentračního tábora. Výklad pana Hunčovského je velmi zasvěcený a pro milovníky vojenské historie je návštěva areálu životní nezbytností.
Dostupnost po značených trasách:
Ke vstupu do areálu bývalé nacistické podzemní továrny Rabštejn vede červená turistická trasa z České Kamenice. Před památníkem obětí koncentračního tábora je potřeba odbočit a pokračovat po cyklotrase 3121 podél říčky Kamenice.
Přímo kolem vstupu do expozice podzemní továrny vede cyklotrasa 3121 ze Staré Olešky do České Kamenice.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
SKALNÍ VYHLÍDKA JEHLAKAMENICKÝ HRAD
ROZHLEDNA ZÁMECKÝ VRCH
BRATRSKÉ OLTÁŘE
TURISTICKÉ ZASTAVENÍ U JAKUBA STARŠÍHO
POUTNÍ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE V ČESKÉ KAMENICI
KAMENNÁ PONORKA ZAKOTVILA U ČESKÉ KAMENICE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: