ČESKÉ ŠVÝCARSKO

ČESKÉ ŠVÝCARSKO A LABSKÉ PÍSKOVCE

V místech, kde řeka Labe opouští území České republiky, rozkládá se chráněná krajinná oblast Labské pískovce. V dávných dobách to byla tajemná divočina plná nástrah. Roklemi pod vysokými skalami procházely kupecké stezky, po kterých čas od času táhli ozbrojenci s úmyslem plenit, tu v Čechách nebo naopak v Sasku. Ty doby jsou dávno pryč, ale jako svědkové dávných časů zde zůstaly skalní hrádky střežící trasy dnes sloužící turistickým návštěvníkům. Ti přicházejí z celého světa pěšky, přijíždějí na kolech a dokonce připlouvají v lodích. Je jich tolik, že bylo nutné začít hledat způsob, jak ochránit životní prostředí původních obyvatel této přírodní říše. Proto byl vyhlášen národní park České Švýcarsko. Jeho cílem je najít přijatelný kompromis vyhovující zájmům cestovního ruchu i přírodě, což se do velké míry daří. Do krajiny pískovců se vracejí tvorové vypuzení lidskou činností - lososi, sokolové, vlci... Zdá se, že jsme na dobré cestě. A po té se pojďme podívat, co to znamená, když se řekne „České Švýcarsko“.


PŘEDSTAVUJEME VÁM DESTINACI

ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Pravěký lovec pod skalním převisem v Českém Švýcarsku

Foto:
Martin Zíka

Možná čekáte na úvod obrázek slavné Pravčické brány nebo lodiček v Divoké soutěsce u Hřenska. Ano, i to jsou obdivuhodné turistické atrakce, ale to pravé České Švýcarsko, to jsou vysoké skalní stěny nad hlubokými roklemi, které jsou útočištěm mnoha obyvatel přírodní říše. Pod četnými skalními převisy nacházeli v minulosti přístřeší lidé i zvířata. Už od pravěku zde žili spolu.

Růžovský vrch Říčka Kamenice v Českém Švýcarsku

Rozmanitá a pestrá krajina Českého Švýcarska ale vznikla v dobách, kdy po lidech ještě nebylo ani stopy. Před miliony let. Dno pravěkého moře pokryté mohutnou vrstvou usazených písků bylo vyzdviženo pohybem zemských ker na povrch. Erozivní procesy (voda, mráz, slunce, vítr...) v něm začaly sochat rozmanité útvary. Do toho se probudily síly z hlubin. Žhavé proudy lávy si prorazily cestu k povrchu a vytvořily základ výrazných čedičových kopců. Vznikla nádherná krajina Labských pískovců a my se nyní můžeme podivovat divukrásným kaňonům říček Křinice a Kamenice, vysokým skalním věžím a stěnám Labského kaňonu i nepřehlédnutelnému kuželu Růžovského vrchu a hřebenu blízkých Lužických hor. Pěšky se během pouhých několika kilometrů dostaneme z krajiny pískovců do oblasti čedičů. Ale České Švýcarsko, stejně jako sousední Švýcarsko Saské, to jsou hlavně ty pískovce. Pojďme do nich vstoupit po značených stezkách, které pro nás připravil Klub českých turistů. Plánování výletů po Českém Švýcarsku, to chce trochu fištrónu. I když zde strávíte třeba celou dovolenou, těžko se vám podaří prozkoumat všechny lokality. Proto vám ukážeme Vám výběr toho nejzajímavějšího.

TOP LOKALITY ČESKÉHO ŠVÝCARSKA A LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

Jetřichovické stěny (Mariina skála a Vilemínina stěna) • Gabrielina stezka (Pravčická brána) • Kaňon Kamenice s Divokou a Edmundovou soutěskou • Pavlínino údolí • Černá brána a kaňon Křinice • Kyjovský hrádek a Kyjovské údolí • Dolský mlýn a údolí Jetřichovické Bělé • Tokáň a soutěska Úzké schody • Skalní hrady Šaunštejn a Falkenštejn • Köglerova naučná stezka • Brtnické ledopády (v zimě) • Česká Kamenice a okolí • Labský kaňon (pěšky, vodou, na kole) • Děčínský Sněžník (v zimě) • Tiské a Rájecké stěny




NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

JETŘICHOVICKÉ STĚNY

Jetřichovické skály

Foto:
Martin Zíka

Jetřichovické skály tvoří hřeben skalních masivů, kterým prochází naučná stezka Jetřichovické stěny. Jetřichovicko patří k tomu nejlepšímu, co České Švýcarsko může návštěvníkům ukázat. Od informačního centra v centru obce vede červená turistická trasa nejprve na Mariinu skálu a pak dál přes Vilemíninu stěnu na Rudolfův kámen. Vede tudy i trasa dálkové Hřebenovky.

Vyhlídka Mariina skála Vilemínina stěna

Trasa přes Jetřichovické stěny získala na významu po velkém požáru u Hřenska (v roce 2022). Po dočasném uzavření Gabrieliny stezky od Pravčické brány na Meznou Louku se zájem turistů přesunul o kousek dál do míst, kudy vede druhá nejkrásnější trasa v oblasti - červená z Mezní Louky ke skalnímu hradu Šaunštejnu dále pokračující jako naučná stezka Jetřichovické stěny až do Jetřichovic. Na ní je několik krásných vyhlídek, z nichž nejpůsobivější jsou Rudolfův kámen (Ostroh), Vilemínina stěna a Mariina skála. Z pohledu historie turistiky v Českém Švýcarsku má právě tato stezka nejdelší tradici - byla zbudována v dobách osvíceného majitele českokamenického panství knížete Rudolfa Kinského (1802 - 1836). Vede tudy i významná evropská trasa E3 (od Atlantiku k Černému moři). Bohaté možnosti občerstvení a ubytování se nabízejí v blízkých Jetřichovicích, kde funguje také turistické informační centrum.

ZAJÍMAVOSTI NA HŘEBENOVCE U JETŘICHOVIC:

• Malá pravčická brána • Skalní hrad Šaunštejn • Naučná stezka Česká silnice • Naučná stezka Jetřichovické stěny • Skalní kaple KNY • Vyhlídka Rudolfův kámen (Ostroh) • Vyhlídka Vilemínina stěna • Převis Balzerovo ležení • Vyhlídka Mariina skála • Expozice Leporelo Zadní země • TIC Jetřichovice

JETŘICHOVICKÉ STĚNY


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

SKALNÍ HRAD FALKENŠTEJN

Skalní hrad Falkenštejn u Jetřichovic

Foto:
Martin Zíka

Vysoká skála při žluté turistické trase z Jetřichovic na Tokáň, na které kdysi stával dřevěný strážní hrádek Falkenštejn, byla veřejnosti dlouho nepřístupná. Vylézt na její vrchol vyžadovalo notnou míru zdatnosti a odvahy. Správa národního parku České Švýcarsko hrádek zpřístupnila systémem nových schodišť a lávek, takže nyní je přístup na Falkenštejn bezproblémový.

Skalní hrad Falkenštejn u Jetřichovic Skalní hrad Falkenštejn u Jetřichovic

Hrad Falkenštejn (neboli Sokolí kámen) měl původně ve středověku plnit strážní roli při jedné z cest procházejících Jetřichovickem. Pověsti však praví, že od dob husitských válek byl častěji útočištěm loupeživých živlů. Vysoké skalní stěny byly dlouho nedostupné. Veřejnosti byly zpřístupněny až v s rozvojem turistiky. Návštěvníkům blízkých Jetřichovic se nabízel dobrodružný zážitek a tak je tomu i dnes, ačkoli vyhlídkové ochozy na Falkenštejně jsou mnohem bezpečnější. Podívat se z nich můžete do Haťového dolu nebo na Havraní skálu, která se už vzpamatovala z požáru v roce 2006. Pokud jste ochutnali řemeslné pivo vařené v minipivovaru v Krásné Lípě, bude vám jméno hrádku určitě povědomé.

HRAD FALKENŠTEJN


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

PRAVČICKÁ BRÁNA A GABRIELINA STEZKA

Pravčická brána - největší skalní brána ve střední Evropě

Foto:
Martin Zíka

Přírodní památka Pravčická brána (německy Prebischtor) je v turistických průvodcích uváděna jako největší pískovcová skalní brána v Evropě. Je vysoká úctyhodných 16 metrů. Téměř v ohrožení se Pravčická brána ocitla roku 2022, kdy v její bezprostřední blízkosti propukl velký lesní požár. Živelnou událost přečkala bez úhony, ale okolí bylo ohněm silně narušeno. Les již dříve silně poničený kůrovcem vzal za své, což má vliv i na stabilitu skal. Nicméně se otevřely nebývalé výhledy na tento impozantní skalní útvar.

Divoká soutěska - České Švýcarsko Divoká soutěska - České Švýcarsko

Vedle Pravčické brány stojí turistický hotel „Sokolí hnízdo“, kde se platí vstupné k vyhlídce na tuto nejvýznamnější přírodní atrakci Českého Švýcarska. V letních měsících sem dříve proudily tisíce turistů denně. V důsledku požáru (r. 2022) byla dočasně uzavřena Gabrielina stezka na Meznou Louku, což výrazně zregulovalo návštěvnost, přestože je Pravčická brána nadále přístupná po červené turistické trase z Hřenska. Vstup přímo na tento skalní útvar je zakázán od roku 1982, aby se omezila eroze mostního oblouku. Přesto geologové varují, že rozpad Pravčické brány je v budoucnu nevyhnutelný. Proces přirozeného zvětrávání není možné zastavit, a proto bychom si měli vážit toho, že žijeme v době, kdy můžeme tuto jedinečnou národní přírodní památku obdivovat. A nejen ji. Další zajímavostí je převis monumentálních rozměrů s názvem jeskyně Českých bratří nacházející se přímo pod Pravčickou bránou. Na obnově turistických tras v okolí Pravčické brány u Hřenska nyní intenzivně pracuje Klub českých turistů ve spolupráci se správou Národního parku České Švýcarsko.

PRAVČICKÁ BRÁNA


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

DIVOKÁ SOUTĚSTA POD MEZNOU

Turistická stezka k Divoké soutěsce říčky Kamenice - Mezná

Foto:
Martin Zíka

Na předním místě v seznamu nejnavštěvovanějších míst Ústeckého kraje a tím i Českého Švýcarska jsou soutěsky říčky Kamenice u Hřenska. Za normálních okolností se do nich vstupuje ze čtyř míst, ale po velkém požáru národního parku u Hřenska je v provozu pouze Divoká soutěska, která je přístupná po zelené stezce z Mezné (viz foto) nebo od Hájenek k Meznímu můstku.

Divoká soutěska - České Švýcarsko Divoká soutěska - České Švýcarsko

Projížďka na pramici úzkými soutěskami říčky Kamenice je možná nejpůsobivější atrakcí v okolí Hřenska. V sezóně 2023 však musela být uzavřena Edmundova soutěska, kde shořely turistické lávky. Probíhá též sanace skal po požáru, likvidace nebezpečných stromů a taktéž je nutné opravit poničené příslušenství žluté trasy od Hřenska. Zážitek projížďky na pramici je tak možné absolvovat pouze v úseku Divoké soutěsky, která ale též není průchozí a je potřeba se vrátit stejnou cestou zpět. Správa národního parku se snaží ve spolupráci s obcí Hřensko situaci co nejdříve vyřešit a jakmile budou stezky opět průchodné, budeme o tom informovat. Do té doby doporučujeme navštívit jiná atraktivní místa v Českém Švýcarsku, například Pavlínino údolí, Dolský mlýn, Srbskou Kamenici nebo Jetřichovické stěny.

SOUTĚSKY KAMENICE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

PAVLÍNINO ÚDOLÍ A STEZKA PAVLÍNKA

Pavlínino údolí u Jetřichovic - České Švýcarsko

Foto:
Martin Zíka

Skalnatý kaňon říčky Chřibské Kamenice, která do Českého Švýcarska přivádí vody z nedalekých Lužických hor, je možné pohodlně projít po červené turistické stezce. Pavlínino údolí poskytuje výletníkům osvěžující klima, přičemž v parném létě vůbec není od věci na chvilku sundat boty a dopřát znaveným nohám blahodárnou koupel.

Říčka Chřibská Kamenice - Pavlínino údolí v Českém Švýcarsku Rusalčina jeskyně - Pavlínino údolí - České Švýcarsko

Turisté přicházejí do Pavlínina údolí nejčastěji po modré trase od autobusové zastávky v Rynarticích. Při soutoku řířky Chřibské Kamenice se Studeným potokem stojí turistický rozcestník informující o vzdálenosti k dalším cílům (např. rozhledna na Studenci). Pokud se rozhodnete jít po červené do Jetřichovic, je to i s prohlídkou stezky Pavlínka kolem Grieselova rybníka pouhých pět kilometrů. Po celou cestu se stane vaším průvodcem vodní živel, který je potřeba několikrát překonat po lávkách. Kamenité koryto říčky se občas skrývá v tůních vytvářejících pod skalami malebná zátiší. Vůbec se nevyplatí spěchat, právě naopak. Pokud jste do Českého Švýcarska přijeli relaxovat a duševně si odpočinout, pak vám právě procházka přes Pavlínino údolí udělá dobře. Na konci stezky se pak můžete občerstvit a vykoupat na jetřichovickém koupališti, odkud je to do centra Jetřichovic už jen kiláček.

PAVLÍNINO ÚDOLÍ


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

KŘÍŽOVÝ VRCH A TRPASLIČÍ SKÁLA

Růžák z Křížového vrchu u Rynartic

Foto:
Karel Veselý

Když pojedete do Českého Švýcarska od Chřibské na Jetřichovice, můžete se na chvíli zastavit v obci Rynartice (zastávka autobusu). Nad obcí je krásné vyhlídkové místo zvané Křížový vrch. U velkého kříže pod vrcholem je několik laviček. Jsou připraveny pro návštěvníky, aby si vychutnali pohled na Lužické hory a do údolí říčky Chřibské Kamenice. Když obejdete vrchol hory, otevřou se další skvělé výhledy směřem k Růžovskému vrchu a spatříte i Havraní a Mariinu skálu nad Jetřichovicemi.

Na Křížovém vrchu u Rynartic Trpasličí skála u Rynartic

Rynartice jsou chalupářskou obcí kudy prochází dálková trasa Hřebenovka. Po ní se dostanete k Tokáni, ve směru opačném pak do Jetřichovic (přes Pavlínino údolí). Vyhlídku na Křížovém vrchu často navštěvují fotografové. Krajinné scenérie jsou z tohoto místa opravdu obdivuhodné a každý den jiné - jednou lesknoucí se v letním slunci, jindy zase tonoucí v mlhách, z nichž vystupují jen vrcholy kopců. Z Rynartic vede také místně značená Kostelní stezka kolem Trpasličí skály, což je malý skalní labyrint s postavičkami vytesaných trpaslíků. Kostelní stezka posléze ústí na silnici vedoucí do Jetřichovic.

CO JE VIDĚT Z KŘÍŽOVÉHO VRCHU:

Lužické hory - Studenec, Jedlová, Malý stožec, Plešivec... • České Švýcarsko - Růžovský vrch, Havraní skála, Mariina skála, Vysoká Lípa, Janovská rozhledna... • Saské Švýcarsko - Großer Zchirnstein, Kaiserkrone, Schrammsteine... • České středohoří - Sedlo, Buková hora...

TRPASLIČÍ SKÁLA


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

DOLSKÝ MLÝN A JETŘICHOVICKÁ BĚLÁ

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Foto:
Martin Zíka

Hluboko v údolí říčky Kamenice mezi Jetřichovicemi a Kamenickou Strání stával kdysi slavný Dolský mlýn s hostincem. Po poválečném odsunu obyvatel opuštěný mlýn chátral a dnes z něho zůstalo jen obvodové zdivo a pár sklípků. Nadšenci spolupracující se správou Národního parku se snaží ruiny vyčistit a zakonzervovat. Takzvaný „Dolák“ je hojně navštěvované místo se splavem pod skálou a malou pláží, kde se příjemně odpočívá.

Pohoda u říčky Kamenice u Dolského mlýna Pramen svatý Hubert

Dolský mlýn je významnou turistickou křižovatkou Českého Švýcarska. Scházejí se tu trasy z obou stran říčky Kamenice - žlutá podél potoka Jetřichovická Bělá od Jetřichovic, zelená ze Srbské Kamenice, modrá od Růžáku a Kamenické Stráně a taktéž modrá od Vysoké Lípy. Prochází tudy i cyklotrasa 3076, ale úsek od Dolského mlýna do Kamenické stráně rozhodně nelze doporučit rodinám s dětmi (je kamenitá, rozbitá a vede prudce do kopce). Po koupeli si můžete v klidu prolézt zbytky staveb Dolského mlýna, které je nejzajímavější navštívit poslední týden v srpnu. Na nedaleké mítině u Královského smrku se totiž tou dobou koná festival nazvaný „Dny lesních řemesel“.

DOLSKÝ MLÝN


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

TOKÁŇ A ÚZKÉ SCHODY

Letovisko Na Tokáni

Foto:
Martin Zíka

Místo znamé pod názvem „Na Tokáni“ dlouhá léta patřilo mezi nejnavštěvovanější v celém Českém Švýcarsku. Turisté se rádi zastavili v restauraci v roubeném srubu na něco dobrého k snědku, aby pak osvěženi pokračovali výletem dál po centrální části národního parku. Přestože nejhezčí z těchto historických loveckých chal lehly v roce 2020 popelem, zachovala se alespoň jedna budova, kde nadále funguje útulná restaurace.

Úzké schody u Tokáně Úzké schody u Tokáně

Turistická veřejnost se už dlouho těší na otevření modré trasy z Tokáně k Hadímu pramenu, kterou správa národního parku uzavřela kvůli nebezpečným smrkovým souším po kůrovci. Stejná situace je bohužel i na stezce k Černé bráně a Hřebcovým dolem. Průchodná zůstala žlutá trasa přes přes soutěsku Úzké schody od Purkartického lesa do Doubice. Doporučit lze též výlet po modře značené Hřebenovce z Rynartic přes Křížový vrch (nádherné vyhlídky) na Tokáň, odkud vede žlutá spojka na Jetřichovické stěny.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA U TOKÁNĚ:

Soutěska Úzké schody • Naučná stezka Jetřichovické stěny • Vyhlídka Rudolfův kámen • Vilemínina stěna • Mariina skála • Skalní hrad Falkenštejn

ÚZKÉ SCHODY


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN

Skalní hrad Šaunštejn - České Švýcarsko

Foto:
Martin Zíka

Skupina tězko přístupných skalních věří, na nichž kdysi stávala pevnost Šaunštejn, byla v nedávné době zpřístupněna turistické veřejnosti soustavou nových žebříků a lávek, které zde instalovala správa národního parku. Výstup na hrad je docela dobrodružný a nedoporučuje se malým dětem.

Skalní hrad Šaunštejn Skalní hrad Šaunštejn

Podobně jako ostatní skalní hrádky v oblasti Labských pískovců byla i pevnost Šaunštejn zbudována ze dřeva. Proto se po ní zachovaly jen stopy tesané v pískovci - komory, schodiště a kapsy na trámy. Hrádek Šaunštejn je dobře přístupný po silnici z Vysoké Lípy a je přímo na trase dálkové turistické magistrály E3 (z Mezní Louky do Jetřichovic). Citelnou erozi pískovce způsobenou vysokou návštěvností vyřešila správa národního parku novými pochozími lávkami. Samotný výstup na Šaunštejn po strmých schodištích je malé dobrodružství, ale výhledy z vrcholové plošiny stojí za to. Zejména západy slunce jsou odtud nezapomenutelné. Kousek od hrádku se nachází další rarita Českého Švýcarska - Malá Pravčická brána.

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ ŠAUNŠTEJNA:

Naučná stezka Česká silnice • Naučná stezka Jetřichovické stěny • Malá Pravčická brána • Zážitkový areál Rysí stezka • Vyhlídka Na Zámečku (Vysoká Lípa) • Vesnická památková zóna Vysoká Lípa • Přírodní památka Hofberg • Skalní kaple KNY • Dolský mlýn

VÍCE O HRADU ŠAUNSTEJN


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

KYJOVSKÝ HRÁDEK A KYJOVSKÉ ÚDOLÍ

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Foto:
Martin Zíka

Kyjovský hrádek, kterému se kdysi též říkalo Pustý zámek nebo Karlův kámen, je malé seskupení skalních věží nad Kyjovským údolím. Říkalo se, že před dávnou dobou zde stála jakási dřevěná pevnost, ale nedochovaly se o tom žádné důkazy. Pro turistickou veřejnost je to každopádně nejatraktivnější část Köglerovy naučné stezky. Skalní štěrbiny se zdolávají pomocí žebříků, schodišť a lávek.

Kyjovské údolí - České Švýcarsko Říčka Křinice - Kyjovské údolí

Také Kyjovské údolí se vzpamatovává z následků kůrovcové kalamity. Původní smrkový porost vzal za své a stezka podél říčky Křinice byla na nějaký čas uzavřena kvůli probíhající těžbě suchých smrků. Nyní už je Kyjovské údolí, kudy prochází i cyklotrasa číslo 3032 vedoucí kolem Turistického mostu do Zadní Doubice (turistický hraniční přechod), opět půchodné. Nejzajímavější úsek je skalní naučná stezka z Kyjova na Kyjovský hrádek. Znovu přístupné jsou i pseudokrasové jeskyně Klenotnice, Vinný sklep a Jeskyně víl. Turistická trasa kolem Brtnického hrádku k ledopádům zatím zprůchodněna nebyla.

ZAJÍMAVOSTI KYJOVSKÉHO ÚDOLÍ:

Köglerova naučná stezka • Hřbitov Kyjov • Kinského vyhlídka • Hradiště Kyjovský hrádek • Pseudokrasové jeskyně Klenotnice, Vinný sklep, Jeskyně víl • Zadní Doubice - Brtnický most (turistický hraniční přechod)

KYJOVSKÉ ÚDOLÍ


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

KÖGLEROVA NAUČNÁ STEZKA

Köglerova naučná stezka

Foto:
Martin Zíka

Köglerova naučná stezka procházející částečně územím národného parku České Švýcarsko a částečně Českým nizozemím byla historicky první naučnou turistickou trasou na českém území. V roce 1941 ji s přispěním místních turistických spolků založil amatérský přírodovědec Rudolf Kögler, který se podílel i na vytvoření unikátní geologické mapy v Zahradách pod Vlčí horou.

Köglerova naučná stezka Köglerova naučná stezka

Köglerova naučná stezka je dlouhá celkem 23 km. Vede z Krásné Lípy na Vápenný vrch a pak klesá do Kyjovského údolí, prochází skalní oblastí u Kyjovského hrádku. Poté stoupá až k rozhledně na Vlčí hoře a vrací se přes Zahrady a Sněžnou zpět do Krádné Lípy. Na její trase je celkem čtyřicítka naučných zastavení s informacemi o přírodních zajímavostech a historických památkách. Absolvování celé trasy je poměrně náročné a proto je lépe ji absolvovat ve dvou etapách. Občerstvovací zastávky, kromě samotné Krásné Lípy, jsou v Kyjově (výletní restaurace) a ve Vlčí Hoře (Čajovna Nobilis Tilia). Z Rozhledny na Vlčí hoře jsou výborné výhledy do oblasti Českého a Saského Švýcarska, Lužických hor a Českého nizozemí.

ZAJÍMAVOSTI NA TRASE KÖGLEROVY NAUČNÉ STEZKY:

Dittrichova hrobka v Krásné Lípě • Přírodní rezervace Vápenka • Kyjovské údolí a Kyjovský hrádek • Vlčí hora - rozhledna • Studánka Veronika • Geologická mapa v Zahradách • Arboretum Sněžná • Krásný Buk - zřícenina • Dům Českého Švýcarska

KÖGLEROVA STEZKA


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

BRTNICKÉ LEDOPÁDY

Brtnické ledopády - České Švýcarsko

Foto:
Karel Veselý

Skalní převisy v oblasti Brtnického hrádku jsou v zimních měsících nejnavštěvovanější oblastí Českého Švýcarska. Na jejich hranách se totiž tvoří pestrobarevná ledová výzdoba, která má podobu krápníkových záclon, sloupů a jazyků někdy až monumentálních rozměrů. Na krátké období v roce mezi oblevami a mrazivými dny tu vzniká malé ledové království.

Köglerova naučná stezka Köglerova naučná stezka

Zatímco se v zimě většina národního parku České Švýcarsko uchyluje k odpočinku a přípravám na příští sezónu, sjíždějí se do obce Brtníky obdivovatelé zimních krás. Vyrážejí odtud po turistických trasách i neznačených lesních cestách do míst, která vešla ve známost tím, že zde zmrzlá voda na nějaký čas znehybní v podobě ledových skulptur. Každým rokem mají ledové kreace vytvořené přírodou jinou podobu a proto se Brtnické ledopády neokoukají. V současné době je však severní část národního parku silně zasažena kůrovcovou kalamitou. Suché stromy zde stojí již delší čas, trouchnivějí a pod tíhou ledu a sněhu hrozí jejich časté nekontrolované kácení. Z toho důvodu byla naučná stezka Brtnické ledopády dočasně zrušena a lidé se zde pohybují na své vlastní nebezpečí, což nabádá k velké ostrařitosti.

NEJHEZČÍ Z BRTNICKÝCH LEDOPÁDŮ:

Ledopád Opona • Ledopád Konírna • Malá kaskáda • Ledopád Betlém • Ledopád Varhany • Vlčí stěnka • Velký ledový sloup • Křepelčí stěnka

BRTNICKÉ LEDOPÁDY


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA ČESKÉHO ŠVÝCARSKA:

ROZHLEDNY ČESKÉHO ŠVÝCARSKA

Janovská rozhledna v Českém Švýcarsku

Foto:
Martin Zíka

Přestože oblast Českého Švýcarska je díky vysokým skalám plná skvělých vyhlídek, najde se tu i několik rozhleden. Přímo na území národního parku sice není ani jedna, nicméně na jeho okraji je vyhlídkových věží hned několik a právě z nich je skvěle vidět na skalní masivy Českého i Saského Švýcarska. Z tohoto hlediska má jednoznačný primát rozhledna v Janově nad Hřenskem.

Vyhlídka Růženka v Růžové Rozhlena Vlčí hora u Krásné Lípy

Všechny níže vyjmenované vyhlídkové věže nabízejí za dobré viditelnosti skvělé pohledy nejen na krajinu Českého a Saského Švýcarska, ale také do oblasti Lužických hor, Českého středohoří a Českého nizozemí. A to vždy z jiné strany, takže po jejich návštěvě získáte ucelený dojem o této turisticky atraktivní oblasti. Také z historického a konstrukčního hlediska má každá z rozhleden jiný charakter, který zpravidla odpovídá době, kdy byla zbudována. Některé rozhledny jsou kamenné (Sněžník, Jedlová, Tanečnice), některé dřevěné (Zámecký vrch, Weifberg) a některé celokovové (Studenec, Janov). Janovská rozhledna patří k těm nejvyšším a nejlépe umístěným. Poskytuje výhled na hlavní masivy národního parku i na stolové hory v Sasku. Po velkém požáru v roce 2022 jsou z ní nejlépe vidět následky této přírodní katastrofy. Pokud se chcete podívat do méně známé oblasti Saského Švýcarska, pak vám k tomu skvěle poslouží rozhledna Weifberg pod Mikulášovickým hřbetem. V roce 2023 veřejnost zaskočila zpráva o požáru rozhledny na Vlčí hoře - jeho následky naštěstí nebyly fatální a díky spolupráci Klubu českých turistů s městem Krásná Lípa se tuto vyhlídkovou věž podařilo zprovoznit v rekordně krátké době.

ROZHLEDNY V OKOLÍ ČESKÉHO A SASKÉHO ŠVÝCARSKA:

Rozhledna v Janově nad Hřenskem • Vyhlídka Růženka na Pastevním vrchu u Růžové • Rozhledna na Vlčí hoře u Krásné Lípy • Rozhledna na Zámeckém vrchu u České Kamenice • Rozhledna na Studenci v Lužických horách • Rozhledna Jedlová v Lužických horách • Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic • Rozhledna Weifberg u Hinterhermsdorfu • Rozhledna Děčínský Sněžník u Jílového

JANOVSKÁ ROZHLEDNA


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

ČESKÁ KAMENICE A OKOLÍ

Město Česká Kamenice

Foto:
Martin Zíka

Jedním z nejlepších výchozích míst pro výlety do Českého Švýcarska je městečko Česká Kamenice. V minulosti bylo i správním centrem celé oblasti. Sídlil zde totiž na svém zámku kníže Rudolf Kinský, který jako první začal zpřístupňovat výletníkům nejkrásnější místa svého českokamenického panství.

Kamenický hrad Bratrské oltáře u České Kamenice

Městečko Česká Kamenice na Děčínsku má pro turistiku velmi výhodnou polohu. Nachází se na hranici tří atraktivních chráněných krajinných oblastí - Labské pískovce, Lužické hory a České středohoří. Jeho centrum je vyhlášeno jako městská památková zóna. Můžete se tady procházet mezi starobylými domy, zastavit se v minipivovaru nebo v jedné z kaváren. Začít s prohlídkou města byste měli v městském turistickém informačním centru, které najdete přímo na náměstí. Pracovnice infocentra vám doporučí prohlídku barokní poutní kaple Narození Panny Marie, návštěvu kostela svatého Jakuba Staršího s možností vyhlídky z věže, výlet na Kamenický hrad s rozhlednou nebo vyhlídkový okruh kolem Bratrských oltářů. Pokud zavoláte do infocentra (608 769 768) s dostatečným předstihem, můžete si pro skupinu objednat zajímavou komentovanou prohlídku historického centra. Autobusy a vlaky vás z České Kamenice zavezou kam potřebujete. V letní sezóně dokonce o víkendech jezdí turistická Sklářská lokálka (Kamenický motoráček) do Kamenického Šenova (muzeum tradiční umělecké sklářské výroby).

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ ČESKÉ KAMENICE:

Hrad Kamenice • Rozhledna na Zámeckém vrchu • Vyhlídka Jehla, Tell platte a Ponorka • Lesní modlitebna Bratrské oltáře • Park miniatur Mlýnky Brand • Podzemní továrna Rabštejn • Přírodní památka Pustý zámek • Přírodní památka Noldenteich • Sklářská lokálka (Kamenický motoráček)

TURISTIKA V ČESKÉ KAMENICI


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

PŘÍRODNÍ REZERVACE KAŇON LABE

Přírodní rezervace Labský kaňon

Foto:
Martin Zíka

Mezi Děčínem a lázeňským městečkem Bad Schandau vytvořila řeka Labe úchvatný pískovcový kaňon. Je nejhlubší svého druhu ve střední Evropě. Jeho pravá strana byla vyhlášena jako národní přírodní rezervace „Kaňon Labe“. Hluboké údolí vedoucí skrze státní hranici do Německa je důležitou dopravní tepnou pro lodě, vlaky, auta, kola i pro pěší. Turistické trasy vedou po obou stranách řeky.

Růžová vyhlídka Vodáci v Labském kaňonu

Labský kaňon si můžete užít různými způsoby. Vysoké skalní stěny lze obdivovat pohodlně z okna vlaků Dráhy národního parku zastavujících v Přípeři, Dolním Žlebu, Schmilce a Schöně. Od všech stanic vycházejí značené turistické trasy. Pokud byste se od vlaku potřebovali dostat na druhou stranu řeky, můžete využít přívozy (v Dolním Žlebu, Schöně či Schmilce). Podél levého břehu řeky je vedena dálková Labská cyklostezka procházející celým kaňonem. V létě se nabízí příležitost obdivovat skalní stěny a věže z paluby výletní lodě na trase Děčín - Hřensko - Bad Schandau. Nejsilnějším zážitkem však je plavba labským kaňonem v kanoi či na raftu. Ucítíte vůni řeky a bezprostřední kontakt s přírodou. Přitom se můžete občas zastavit u břehu a osvěžit se koupelí. Budete překvapeni, jak je před Hřenskem říční voda čistá. Vhodné plavidlo s potřebnou výbavou si můžete zapůjčit od některé vodácké agentury v Děčíně.

ZAJÍMAVOSTI V LABSKÉM KAŇONU:

Císařská vyhlídka na Kvádrberku • Růžová vyhlídka • Vyhlídky Labská stráž a Belveder • Kyvadlový přívoz v Dolním žlebu • Dolní Žleb (restaurace) • Klopotský vodopád • Hřensko a okolí • Skalní oblast nad obcí Schmilka • Vyhlídka Schrammstein • Lázeňské městrečko Bad Schandau

VÍCE O LABSKÉM KAŇONU


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

VYHLÍDKA BELVEDER A DOLNÍ ŽLEB

Přírodní rezervace Labský kaňon

Foto:
Martin Zíka

Vyhlídka Belveder je půvabné místo na vysoké skalní hraně, které si přizpůsobili lidé, aby mohli pohlédnout do hloubky Labského Kaňonu. Je dobře přístupné i návštěvníkům, kteří přijedou autem na Labskou Stráň. Vyhlídka byla původně vybudována pro kratochvíle panstva, pro které se zde konaly koncerty a taneční večírky.

Vyhlídka Belveder v Labském kaňonu Přívoz v Dolním Žlebu

Turistická trasa vedoucí kaňonem Suché Kamenice z Hřenska na Labskou Stráň je již delší čas uzavřena. Nejlepším výchozím místem pro výlet na vyhlídku Belveder je nyní obec Dolní Žleb, kde staví Dráha národního parku. K zelené turistické trase na druhé straně řeky Vás doveze přívoz. Od něj je to k vyhlídce pouhý jeden kilometr, ale svižně vzhůru úbočím labského kaňonu. Zpátky se můžete vrátit stejnou cestou nebo podniknout delší výlet po červené turistické trase směrem k Děčínu a užít si další krásné vyhlídky - Růžová vyhlídka, Spálenisko, Labská stráž, Císařská vyhlídka.

VYHLÍDKA BELVEDER


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK A DRÁŽĎANSKÁ VYHLÍDKA

Drážďanská vyhlídka - Děčínský Sněžník

Foto:
Martin Zíka

Magicky přitažlivý Děčínský Sněžník je jediná stolová hora na české straně Labských pískovců, zato je však nejvyšší (723 m n. m.). Na její severozápadní skalní hraně při silnici vedoucí k rozhledně stojí dřevený ukazatel upozorňující na Drážďanskou vyhlídku. Z ní je možné za dobré viditelnosti obdivovat krásy Saského Švýcarska, například Königstein, Lilienstein, Zchirnstein a další z krajiny výrazně vystupující masivy.

Cesta na Děčínský Sněžník Rozhledna Děčínský Sněžník

Od odbočky na Drážďanskou vyhlídku vede ke kamenné rozhledně Děčínský Sněžník asfaltová silnička. K věži postavené roku 1884 vedou značené turistické trasy i z jiných směrů. Od Petrovic přichází dálková červená turistická magistrála E3, která z vrcholu hory klesá až do Děčína. Zelená trasa vede z Jílového (kam o víkendech v letní sezóně jezdí turistická lokálka Kozí dráha - Podkrušnohorský motoráček) a dále pokračuje přes Děčínský Sněžník do Maxiček a Čertovy vody, v labském kaňonu se stáčí do Děčína. Přímo u věže začíná naučná stezka „Zapomenuté pohraničí“ vedoucí souběžně s červenou magistrálou až do Adolfova v Krušných horách. Klíč od rozhledny si mohou turisté po zaplacení vstupného vyzvednout v bufetu přímo pod věží. Za dobrých klimatických podmínek jsou výhledy fantastické. Spatříte nejen oblast Saského a Českého Švýcarska, ale také vrcholy Lužických hor, Ještědský hřbet, České středohoří i hřeben Krušných hor. Červená trasa vede přímo podél jižní hrany Děčínského Snežníku a poskytuje tak další krásné výhledy.

DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA LABSKÝCH PÍSKOVCŮ:

TISKÉ A RÁJECKÉ SKALNÍ MĚSTO

Tiské stěny - skalní město.

Foto:
Martin Zíka

Skalní město v Tisé se nachází v nejzápadnější části CHKO Labské pískovce. V celém Ústeckém kraji je to nepochybně největší a nejkrásnější soustava skalních věží, která každoročně přiláká desítky tisíc turistů. Za výjimečnou procházku po naučné stezce se platí vstupné.

Skalní hřib v Tiských stěnách Naučná stezka Tiské stěny

Tiské stěny jsou rozděleny na dva okruhy - Malé a Velké skalní město. Orientovat se v něm můžete dobře podle turistických značek. Prochází se různými štěrbinami, tunýlky a náměstíčky, záhy se ocitáte na vrcholcích skal s parádními vyhlídkami na České středohoří a Krušné hory. S dětmi se tu můžete procházet celý půlden. Skály nad Tisou jsou jen menší částí celého systému, do kterého patří též Ostrovské skály, Rájecké skály, Bürschlické stěny a Volské kameny. Tisá je velmi vyhledávanou lezeckou oblastí v Labských pískovcích - u Ostrova je mezi skalami instalován památník horolezců, kteří tragicky zahynuli. Prochází tudy několik turistických tras včetně dálkové Hřebenovky. V zimním období jsou v okolí upravené běžecké tratě mezi Rájcem, Tisou a Sněžníkem.

SKALNÍ ÚTVARY TISKÝCH STĚN:

Meduza • Golem • Herkules • Slon • Drak • Popelka • Mumie • Kamenný sněhulák • Skalní hřib • ...a další

TISKÉ STĚNY

Z Labských pískovců a národního parku České Švýcarsko jsme pro vás připravili jen malou ochutnávku. Další nepřeberné možnosti pro krásné výlety a zážitky se nabízejí na německé straně této destinace. Ačkoli se region postupně vzpamatovává z následků kůrovcové kalamity, což vedlo k dočasnému uzavření některých turistických tras, stále je zde mnoho úžasných míst, která návštěvníky okouzlí tak, že se k nám rádi vracejí. Aktuální stav podmínek pro turistiku získáte v informačních centrech provozovaných v každé větší obci nabo také v Turistickém magazínu:

Turistický magazín píše o destinaci České Švýcarsko

ČESKÉ ŠVÝCARSKO

V TURISTICKÉM MAGAZÍNU


SVATOMARTINSKÁ HUSA TURISTICKÁ

Richard Vech / 15.10.2024

Svatomartinská husa.

Na sváteční baštu zve Klub českých turistů a obec Janov. Biblický příběh o svatém Martinovi znají i malé děti. Ty vědí i to, proč se kolem 11. listopadu v mnoha českých domácnostech podává pečená husa, u nás v Čechách s knedlíkem a se zelím. Husy prý jsou trestány za to, že kýháním prozradily úkryt Martina z Tours (ten žil ve čtvrtém století na území dnešní Francie), když se chtěl vyh...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2024

Václav Hieke / 14.10.2024

Za Posledním puchýřem 2024 - Krásná Lípa - České Nizozemí

Štafetu celostátního turistického srazu přebírá KČT Krásná Lípa. Celostátní akce s mezinárodní účastí, které se mezi turistickou veřejností říká „Poslední puchýř“, každoročně zakončuje hlavní sezónu Klubu českých turistů. Po dvou letech se opět vrací do Ústecké oblasti. Padesátý druhý ročník proběhne ve dnech 14. až 17. listopadu 2024 v Krásné Lípě na Děčínsku....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 14.10.2024

Hrad Falkenštejn - vyhlídka do Haťového dolu

S pocitem sokola hleděl jsem na Havraní skálu Na hradě Falkenštejn u Jetřichovic to už sice teď není taková divoká romantika, jako bejvávala, když se sem člověk musel šplhat skalní rozsedlinou po trouchnivějícím dřevěném žebříku, nicméně nutno uznat, že současná podoba zpřístupnění tohoto velice zajímavého místa, má něco do sebe....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KYJOVSKÝ HRÁDEK

Martin Zíka / 12.10.2024

Kyjovská skalní stezka.

Nejlepší skalní prolézačku v Českém Švýcarsku najdete v Kyjovském údolí Pro archeology a historiky je sice Kyjovský hrad záhadou, protože se o něm nedochovalo mnoho hodnověrných zpráv, ale pro turisty s romantickou duší je členitá skalnatá stezka vedoucí k hradu nad Kyjovským údolím a říčkou Křinicí dokonalým rájem. Vedoucí dětských skupin určitě neuslyší hlášky typu „kdy už tam budem“ nebo „mě bolí...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC

Martin Zíka / 12.10.2024

Pavlínino údolí - sestup z Rynartic

Stezka v údolí Chřibské Kamenice spojuje České Švýcarsko a Lužické hory Říčka pramenící v Lužických horách na západním svahu Konopáče napájí vodní nádrž Chřibská, protéká stejnojmenným městečkem a posléze meandruje mezi pískovci do Pavlínina údolí, kudy prochází mezinárodní dálková turistická trasa E3. Po této stezce podél tiše plynoucí Chřibské Kamenice je nejkrásnější procházka na podzim, když se ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE

Jan Douda / 12.10.2024

Rozhledna Vlčí hora - dobová kresba

O rozhlednu Vlčí hora u Krásné Lípy na Šluknovsku pečuje Klub českých turistů 18. května 2023 společně oslavíme 134 let, kdy byla postavena a uvedena do provozu rozhledna na Vlčí hoře. Je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku a na svůj pokročilý věk vypadá velmi zachovale. Ve svém životě zažila opravdu mnoho. Dobrého, ale bohužel i zlého....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NA PRAVČICKOU BRÁNU...

Richard Vech / 11.10.2024

Sokolí hnízdo a Pravčická brána v Českém Švýcarsku.

...s platnou průkazkou Klubu českých turistů zdarma. Pískovcový útvar Pravčická brána je největší turistickou atrakcí národního parku České Švýcarsko. A také nejnavštěvovanější. Kdo by nechtěl vidět největší skalní most ve střední Evropě. Pokud si ale chcete pohled na tento přírodní unikát náležitě vychutnat z vyhlídky, musíte si zaplatit vstupné. Což se od sezóny 2024 netýká člen...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VÝLET NA RŮŽOVSKÝ VRCH

Martin Zíka / 6.10.2024

Růžovský vrch (Růžák) - Národní park České Švýcarsko

Nejvyšší vrchol Českého Švýcarska už nemá rozhlednu. Se svou výškou 619 m n. m. je Růžovský vrch na Děčínsku nejvyšším bodem v oblasti Národního parku České Švýcarsko. V celé CHKO Labské pískovce jej výškou překonává pouze Děčínský Sněžník. Tmavý kužel čedičové hory výrazně vyniká nad okolní pískovcovou krajinou. V dávné minulosti byl Růžák aktivní sopkou, která si zde našla cestu...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


RYSÍ STEZKA U MEZNÍ LOUKY

Martin Zíka / 6.10.2024

Rysí stezka na Mezní Louce v Českém Švýcarsku.

Při skotačení na naučné stezce se mnohému přiučíte. Ačkoli je správa národního parku České Švýcarsko v poslední době spíše kritizována v souvislosti s řešením následků kůrovcové kalamity a požáru u Hřenska, je třeba ji pochválit za aktivity, které směřují k zatraktivnění turistických stezek instalací různých naučných a herních prvků. Můžeme na ně narazit například u České silnice...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PODZEMNÍ TOVÁRNA RABŠTEJN - JÁNSKÁ

Aleš Háva, Ing. / 25.9.2024

Vstup do expozice podzemní továrny Rabštejn.

Tip na výlet do České Kamenice nejen pro milovníky vojenské historie V kaňonu říčky Kamenice nedaleko České Kamenice se nalézá areál s velmi zajímavou historií - od založení přádelny přes vybudování nacistické podzemní továrny až po sklad pohonných hmot pro vojska dnes již zaniklé Varšavské smlouvy. Dnes je zde expozice a muzeum podzemní továrny Rabštejn....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


EVROPSKÁ TRASA E3 JE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU PŘERUŠENA

Martin Zíka / 25.9.2024

Výletníci v lese postiženého kůrovcem - České Švýcarsko

Dlouhodobé uzávěrky mezinárodní dálkové trasy E3 v národním parku. Dálková mezinárodní trasa E3 patří mezi vůbec nejvýznamnější a nejfrekventovanější turistické magistrály v Evropě. Její celková délka je 6950 kilometrů, začíná ve španělském poutním městě Santiago de Compostela a končí na mysu Emine v Bulharsku. Prochází přes jedenáct států včetně České republiky. Na území Ústeckého kraje vede p...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NAUČNÁ STEZKA SRBSKÁ KAMENICE

Martin Zíka / 24.9.2024

Naučná stezka Srbská Kamenice - České Švýcarsko

Jak má vypadat naučná stezka, aby nenudila? Když se řekne „naučná stezka“, většinou si představíme nějakou pěšinu s více či méně nudnými panely s místně popisným historickým nebo přírodovědným obsahem. Většinou nic, co by zajímalo rodiny s malými dětmi. To ovšem neplatí o naučné stezce v Srbské kamenici v Českém Švýcarsku, která je nejen poučná, ale i vtipná a zábavná. Sa...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KVÁDRBERK - VÝLET NA STOLIČNOU HORU

Martin Zíka / 24.9.2024

Kvádrberk - císařský obelisk na Stoličné Hoře - České Švýcarsko

Místo, kde největší česká řeka řeka vstupuje do Labského kaňonu. Hned za Děčínem se řeka Labe zakusuje do pískovcového masivu a vytváří v něm hluboký kaňon. Tady se zvedá do nadmořské výšky 289 metrů skalní ostroh na mapě značený jako Stoličná hora. Místní ji odpradávna říkají Kvádrberk. Turisté sem přicházející po dálkové trase E3 ze směru od Hřenska jsou uchváceni výhledem na děčínskou kotl...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VYHLÍDKA MARIINA SKÁLA U JETŘICHOVIC

Martin Zíka / 19.9.2024

Vyhlídka Mariina skála u Jetřichovic - České Švýcarsko

Nejkrásnější vyhlídku Českého Švýcarska najdete v Jetřichovických stěnách. Vyhlídku s názvem Mariina skála vlastně ani moc hledat nemusíte. Jakmile přijedete do obce Jetřichovice v Českém Švýcarsku, už na vás vykukuje špičatá skála s altánem. Je to nepřehlédnutelná dominanta Jetřichovických stěn nacházející se asi kilometr od centra obce. Vede k ní červená turistická trasa E3 souběžně s naučnou stezkou...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VYHLÍDKA VILEMÍNINA STĚNA

Martin Zíka / 17.9.2024

Vilemínina stěna - skalní vyhlídka - České Švýcarsko

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna fascinuje návštěvníky Českého Švýcarska již stovky let Mezi turisticky nejoblíbenější lokality národního parku České Švýcarsko patří pískovcová oblast Jetřichovické stěny. Jimi prochází červená dálková trasa E3, ze které odbočuje stezka k skalní vyhlídce nazývané Vilemínina stěna. Zde je na vysokém pískovcovém ostrohu zřízen ochoz nabízející okouzlující pohledy do jetřichovického úd...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


GABRIELINA STEZKA VE VZPOMÍNKÁCH

Martin Zíka / 16.9.2024

Pravčická brána u Hřenska (České Švýcarsko)

Naučná stezka „Okolím Pravčické brány“ zůstane v roce 2023 uzavřena a pak se uvidí. Podle čerstvých informací od správy Národního parku České Švýcarsko zůstane letos známá Gabrielina stezka spojující Pravčickou bránu s Mezní Loukou uzavřena. V důsledku kůrovcové kalamity a následného požáru (v létě 2022) hrozí na některých místech řícení uvolněných skalních bloků, které je nutné prozkoumat a odborně zajistit....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČERVENÁ TRASA NAD LABSKÝM KAŇONEM

Martin Zíka / 15.9.2024

Zámek Děčín

SERIÁL: Nejhezčí turistické trasy Ústeckého kraje - díl 6. Šestý díl našeho seriálu o top trasách Ústeckého kraje věnujeme Labskému kaňonu, respektive červené turistické trase z Děčína do Labské Stráně vedoucí po vrcholové partii pískovcových skalních masivů nad řekou. Čeká nás řada úchvatných vyhlídek přímo v národní přírodní rezervaci a nakonec cesta přívozem do Dolního Žlebu. Tuto tr...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


STEZKA ODVAHY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Jan Bukva / 13.9.2024

Za splnění všech disciplín na Stezce odvahy čeká na malé soutěžící zasloužená odměna.

45. ročník akce pro malé dobrodruhy se koná 14. září 2024 v Brtníkách. Stezka odvahy je tradiční turistická akce pro rodiče s dětmi, jejíž podstatou je procházka územím CHKO Labské pískovce zakončená setkáním na základně klubu českých turistů Rumburk v osadě Kopec u Brtníků. Zde budou připraveny různé dovednostní soutěže pro děti a společenské posezení s hudbou u táboráku. Můžete přitom zažít spous...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ŽLUTÁ TRASA HŘENSKO - SRBSKÁ KAMENICE

Martin Zíka / 13.9.2024

Labská vyhlídka v Hřensku - České Švýcarsko

SERIÁL: Nejhezčí turistické trasy Ústeckého kraje - díl 5. V pátém dílu turistického seriálu se podíváme do Českého Švýcarska na trasu, kterou mezi nejhezčí v Ústeckém kraji nominoval Klub českých turistů z Janova. Jedná se o žlutou ze Hřenska přes rozhlednu v Janově, indiánskou vesničku Rosehill a vyhlídku Růženka v Růžové. Pak vystoupíme na vrchol Růžovského vrchu a výlet zakončíme v ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KŘÍŽOVÝ VRCH U RYNARTIC

Martin Zíka / 8.9.2024

Křížový vrch u Rynartic - České Švýcarsko

Fotokopec na trase Hřebenovky v Českém Švýcarsku Kolega fotograf a turista tělem i duší Karel Veselý z Děčína mi nedávno ukázal své nové úlovky z Křížového vrchu, který nenápadně vyčnívá nad obcí Rynartice u Jetřichovic. Přímo pod ním prochází nová trasa Hřebenovky a protože nepochybně spoustu poutníků neznalých tohoto kraje toto výjimečné vyhlídkové místo mine, napadlo mne na...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KAM ZMIZELA CYKLOTRASA 3033?

Martin Zíka / 6.9.2024

Odbočka do Vlčího potoka - cyklotrasa 3033

Atraktivní spojka v severní části národního parku už není na mapě. Již několikrát jsme informovali v Turistickém magazínu o uzavírce, přerušení či úplném zrušení některých turistických tras a cyklotras na území národního parku České Švýcarsko v důsledku následků kůrovcové kalamity, kdy uschlé stromy mohou ohrožovat bezpečnost návštěvníků. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


BELVEDER - VYHLÍDKA NA „LABÁK“

Martin Zíka / 6.9.2024

Vyhlídka Belveder - České Švýcarsko (NPR Kaňon Labe)

Nemnoho je možností vidět Labský kaňon. Belveder je jednou z nich. Některé zdroje uvádějí, že skalní balkon Belveder u Labské Stráně na Děčínsku je vůbec nejstarší člověkem vytvořenou vyhlídkou v celém Českém Švýcarsku. Každopádně když František Karel hrabě z Clary-Aldringen a baron z Teplic nechal kolem roku 1711 Belveder nad labským kaňonem zřídit (coby majitel panství Benešov - Bynovec - Růž...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


STEZKY Z LÁSKY V PRAXI

Václav Hieke / 6.9.2024

Stezky z lásky v Krásné Lípě.

Zkušenosti s novým společným projektem KČT a firem RegioJet a Kofola. Nedávno jsme v Turistickém magazínu představili projekt „Stezky z lásky“, jehož smyslem je zapojování dobrovolníků z řad široké veřejnosti do obnovování značených turistických stezek po celé České republice. První, kdo tento projekt vyzkoušel v Ústeckém kraji, byl Klub českých turistů z Krásné Lípy. Dojmy jsou veskrze pozitivní....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ROZHLEDNA TANEČNICE

Martin Zíka / 6.9.2024

Rozhledna Tanečnice u Mikulášovic na Děčínsku

Výhledy do Českého Nizozemí i Saského Švýcarska Malé městečko Mikulášovice na Děčínsku leží v táhlém údolí na jihozápadním okraji Šluknovského výběžku, kterému se ještě před sto lety díky rozvinutému textilnímu a jinému průmyslu přezdívalo České Nizozemí. Turisté tento dnes neprávem opomíjený kout naší země znají především díky rozhledně na nedalekém vrchu Tanečnice....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KAMENICKÁ VYHLÍDKA

Václav Nič / 3.9.2024

Kamenická vyhlídka - Lavička Josefa Větrovského.

Lavička Josefa Větrovského je poctou i poděkováním Klubu českých turistů. V neděli 15. října 2023 se sešli členové Klubu českých turistů z Děčína na Kamenické vyhlídce nad Dolským mlýnem v Českém Švýcarsku, aby zde slavnostně instalovali pamětní cedulku na památku významného člena a značkaře Josefa Větrovského, který se na jaře toho roku odebral do turistického nebe....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY

Martin Zíka / 3.9.2024

Naučná stezka Jetřichovické stěny - cesta z Jetřichovic k Mariině vyhlídce.

Místo k Pravčické bráně se vydejte na Jetřichovicko. Nebudete litovat. Nepochybně se najdou znalci Českého Švýcarska, kteří by chtěli se mnou polemizovat o tom, která z turistických tras v oblasti tohoto národního parku je nejzajímavější. Mnozí ale budou souhlasit s tím, že je to červeně značená pěšina z Jetřichovic do Vysoké Lípy, která proslula pod názvem naučná stezka Jetřichovické stěny. Najdet...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


160 LET ROZHLEDNY NA DĚČÍNSKÉM SNĚŽNÍKU

Martin Zíka / 30.8.2024

Rozhledna Děčínský Sněžník (Vysoký Sněžník)

Kulaté výročí oslavíme mezinárodním pochodem 31. srpna 2024. Víte, že letos uplyne 160 let od chvíle, kdy na nejvyšší stolové hoře Labských pískovců byla dokončena jedna z nejstarších, nejkrásnějších a také nejslavnějších vyhlídkových věží v Čechách? Stalo se tak roku 1864 díky knížeti Františku Antonínu Thunovi, který na svém panství nechal vybudovat tuto trigonometrickou věž 1. řádu pro...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DNY LESNÍCH ŘEMESEL U DOLSKÉHO MLÝNA

Martin Zíka / 27.8.2024

Naučná stezka Jetřichovické stěny

Rozlučka se s prázdninami na netradičním festivalu v národním parku České Švýcarsko. Největší veřejnou akcí, kterou pořádá Správa národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s Etnologickým ústavem Akademie věd ČR, je každoroční festival Dny lesních řemesel u Dolského mlýna. Také letos v posledním prázdninovém týdnu, to jest ve dnech od 29. do 31. srpna 2024, ožije louka u Královského smrku čilým ruchem. Potkaj...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ÚZKÉ SCHODY U TOKÁNĚ

Martin Zíka / 27.8.2024

Soutěska Úzké schody - České Švýcarsko

Dobrodružná skalní prolézačka v Českém Švýcarsku Než se okolí Hřenska a Pravčické brány vzpamatuje po kůrovcové kalamitě a velkém požáru, doporučuji turistickým návštěvníkům Českého Švýcarska vyrazit do neméně atraktivní oblasti kolem Jetřichovic. Nedávno jsem si prošel modrou trasu z Rynartic na Tokáň, kudy je vedena dálková Hřebenovka, a pak pokračoval po žluté do Doubice př...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KYJOVSKÉ ÚDOLÍ

Martin Zíka / 26.8.2024

Kyjovské údolí - České Švýcarsko

Cesta do podivuhodných hlubin Českého Švýcarska. Existuje několik podivuhodných míst, kudy je možné oficiálně vstoupit či vjet na kole do národního parku České Švýcarsko. Jedním z nich je obec Kyjov u Krásné Lípy. Říčka Křinice zde vstupuje do malebného skalnatého kaňonu, který lidé pojmenovali Kyjovské údolí. Od dubna 2024 tudy vede také nová naučná stezka „Všemi smysly“....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KLENOTNICE ČESKÉHO ŠVÝCARSKA

Martin Zíka / 26.8.2024

Jeskyně Klenotnice - České Švýcarsko (Kyjovské údolí)

Při výletu do Kyjovského údolí můžete objevit poklady Nejedná se však o šperky a podobné drahocennosti, ale o poklady přírodního rázu. Národní park České Švýcarsko ukrývá ve svých hlubokých roklinách mnohé cennosti tohoto druhu, ale jen jedno místo nese název Klenotnice a láká tak romanticky orientované turisty k návštěvě. Nachází se v Čerstvém dole nedaleko Kyjovského hrádku....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PASTÝŘSKÁ STĚNA RYBÍM OČKEM

Karel Veselý / 25.8.2024

Dečínský zámek a děčínské mosty z Pastýřské stěny.

Romantická procházka pěšinkami jednoho z nejkrásnějších lesoparků v České republice. Hledáček objektivu, kterým často zkoumám úchvatnou krajinu v okolí Děčína, se mi stal celoživotním přítelem. Takže není divu, že když jsem si konečně pořídil rybí oko, tak jsem hned vyrazil na nejhezčí blízká místečka, abych si nové vybavení vyzkoušel a pěkně si ho užil. Za jednoho prosluněného podzimního soumraku jsem si prošel...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DRÁŽĎANSKÁ VYHLÍDKA

Martin Zíka / 22.8.2024

Drážďanská vyhlídka - Děčínský Sněžník - CHKO Labské pískovce

Stolové hory Saského Švýcarska uvidíte jako na dlani Děčínský Sněžník (723 m n. m.) je nejvyšším místem Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Není proto divu, že z této stolové hory jsou nádherné výhledy do širého kraje. Z místa kde stojí rozhledna vidíme vrcholky Českého středohoří a část Českého Švýcarska. Na severozápadním okraji Sněžníku se nachází vysoká skalní hrana naz...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 22.8.2024

Dolský Mlýn - České Švýcarsko - Jetřichovicko

Zříceninu vodního mlýna a staré hospodářské usedlosti v kaňonu říčky Kamenice turisté milují. Odjakživa nazývaný Grundmühle je dnes znám hlavně jako Dolský mlýn. Patří nepochybně k nejoblíbenějším turistickým cílům Národního parku České Švýcarsko a to nejen proto, že se zde nachází významná křižovatka turistických tras umožňující cyklistům i pěším překročit hluboký kaňon říčky Kamenice po tradiční cestě mezi Jetřichovice...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ROZHLEDNA RŮŽENKA - VYHLÍDKA NA ČESKÉ ŠVÝCARSKO A LUŽICKÉ HORY

Martin Zíka / 21.8.2024

Rozhledna Růženka - České Švýcarsko

Vyhlídka připomínající bunkr se pyšní se titulem rozhledna roku 2018. Na Pastevním vrchu u obce Růžová na Děčínsku se od roku 2018 turisté rozhlížení z vyhlídky připomínající vojenskou pozorovatelnu. Kulovitá betonová stavba totiž vypadá, jako by byla součástí nedaleké linie opevnění z roku 1938, ale není tomu tak. Vyhlídka Růženka získala v roce svého postavení titul „Rozhledna roku“ udělený Klub...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NAUČNÁ STEZKA RŮŽOVÁ

Martin Zíka / 18.8.2024

Rozhledna Růženka - České Švýcarsko

Jak ochutnat České Švýcarsko v klidu a pohodě - 10 kilometrů, 10 zastavení Jak rok od roku narůstá počet turistických návštěvníků v oblasti Národního parku České Švýcarsko, ubývá v něm míst, kde není v hlavní sezóně přelidněno. Pokud se tedy nemáte chuť prodírat početným mnohojazyčným davem, doporučím Vám výlet do klidného zákoutí mimo exponované magistrály. Projdeme si trasu naučné stezky Růžová....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


OMEZENÍ NA TRASÁCH V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 18.8.2024

Omezení na trasách NP České Švýcarsko

Respektujte omezení vyhlášená na turistických trasách v národním parku. Na celém území národního parku České Švýcarsko hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených kůrovcem. Dbejte zvýšené opatrnosti zvláště za silného větru a deště. Ve vlastním zájmu se řiďte pokyny umístěnými v terénu a dod...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PAMÁTNÍK HOROLEZCŮ V OSTROVĚ

Martin Zíka / 14.8.2024

Turistická chata v Tisé

Životní cesty horolezců jsou nevyzpytatelné 5. září 2015 byl u osady Ostrov na Ústecku slavnostně odhalen památník věnovaný horolezcům z oblasti severních Čech, kteří své vášni obětovali doslova život. Při této příležitosti byla sloužena mše za kolegy tragicky zemřelé nejen v oblasti Labských pískovců, ale na nejrůznějších místech světa....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TŘI ČTVRTĚ STOLETÍ ZOO DĚČÍN

Martin Zíka / 10.8.2024

Kontaktní oslík v děčínské zoologické zahradě.

Návštěvu Děčína si můžete zpestřit výpravou do zvířecího světa. Děčínská zoologická zahrada, která byla založena v roce 1949 jako čtvrtá v tehdejším Československu, se rok od roku těší narůstajícímu zájmu návštěvníků. Ten je způsoben nejen možností vidět více než sto padesát druhů živých, často exotických zvířat, ale také atraktivní dispozicí ZOO. Její areál se totiž rozkládá v lesoparku na ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI

Martin Zíka / 9.8.2024

Turistický most na Stožeckém sedle - Hřebenovka

Klub českých turistů realizoval další část dálkové trasy po hřebenech hor Snaha o obnovení staré dálkové turistické trasy zvané Hřebenovka, která vedla již v dobách první republiky po hřebenech českých pohraničních hor z Krnova do Vyššího Brodu, již trvá několik let. V roce 2023 se na již existující úsek přes Lužické hory napojila Hřebenovka do Ústeckého kraje, a to přes České Nizozemí, České Švýcarsk...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KRÁSNOLIPSKÉ POCHODY 2024

Václav Hieke / 3.8.2024

Prameny říčky Křinice - pozvánka na Krásnolipské pochody

Prázdninová turistická pozvánka na Krásnolipsko - 10. srpna 2024 Jsou tu opět velké letní prázdniny a s nimi bohatá nabídka výletů po zajímavých končinách Čech. Se svou troškou do „turistického mlýna“ přichází též Klub českých turistů v Krásné Lípě. Připravili jsme pro vás KRÁSNOLIPSKÉ POCHODY s trasami od tří do třiceti kilometrů skýtající vyžití pro nejmenší mrňouse v kočárcích, příležitost...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DOBŘE JE U ZELENÉHO STROMU

Martin Zíka / 31.7.2024

Hotel U Zeleného stromu v Janově nad Hřenskem

Stylové ubytování v destinaci České Švýcarsko - v nejstarším hotelu. Národní park České Švýcarsko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v České republice. Milovníci přírody zde obdivují především rozmanité skalní útvary. Přírodních zajímavostí je tu tolik, že je nelze poznat během jednoho dne. Proto přijde vhod pohodové ubytování, samozřejmě nejlépe v místě, odkud lze rovnou vyrážet po t...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


HRAD KRÁSNÝ BUK

Martin Zíka / 28.7.2024

Hrad Krásný Buk u Krásné Lípy - České Švýcarsko

Nebo spíše to, co z hrádku Schönbuch u Krásné Lípy zbylo. Když se vydáte z městečka Krásná Lípa po trase Köglerovy naučné stezky směrem na Vlčí Horu, dojdete po třech kilometrech na místo, kde kdysi stál nad údolím říčky Křinice malý hrádek. Mnoho z něho nezůstalo, vlastně jen mohutný kruhový val a zbytky základů hradní věže na vyvýšenině uprostřed valu. Přesto je to jedno ze zajímavýc...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


MALÁ PRAVČICKÁ BRÁNA

Martin Zíka / 28.7.2024

Malá Pravčická brána - České Švýcarsko

Příroda sama vytvořila miniaturu nejslavnějšího monumentu Českého Švýcarska Oblíbenou turistickou atrakcí bývají různé zmenšené modely památek, které vytvořili šikovní lidé. Národní park České Švýcarsko se však může pochlubit jinde nevídanou raritou. Miniaturu slavné Pravčické brány u Hřenska vytvořila nedaleko obce Vysoká Lípa sama příroda. Malá Pravčická brána je výtečným cílem na jedné z nejpůsobivěj...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PENZION ROSALKA VE STARÉ OLEŠCE

Martin Zíka / 27.7.2024

Pension Rosalka - Stará Oleška - České Švýcarsko

Máte rádi turistiku s komfortním ubytováním? Zkuste to na Staré Olešce v Českém Švýcarsku. Rekreační obec Stará Oleška na Děčínsku patří již dlouhá desetiletí mezi místa, kam se turisté a rekreanti rádi vracejí. Nachází se totiž na rozhraní tří oblíbených destinací - České Švýcarsko, České středohoří a Lužické hory. Proto je zde několik kempů, kde se lze ubytovat v různých cenových relacích. Kdo si však potrpí na komf...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


RŮŽOVÁ VYHLÍDKA NA LABÁK

Martin Zíka / 27.7.2024

Rezervace Kaňon Labe z Růžové vyhlídky v Labských pískovcích.

Jedno z nejkrásnějších míst na Hřebenovce procházející Labskými pískovci. Kaňon Labe v úseku mezi Děčínem a lázeňským městečkem Bad Schandau je považován za největší a možná nejkrásnější pískovcový kaňon v Evropě. Bohužel, na české straně je jen několik málo míst, kde můžete jeho krásu obdivovat v plné šíři. Jedno takové se jmenuje Růžová vyhlídka v oblasti Růžového hřebene....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


REZERVACE LABSKÝ KAŇON

Martin Zíka / 25.7.2024

NPR Kaňon Labe - České Švýcarsko

Nejhlubší pískovcový kaňon Evropy si můžete vychutnat na mnoho způsobů. O skalnatém údolí, kde řeka Labe opouští Českou republiku, se v médiích nejčastěji dozvídáme v souvislosti s výstavbou jezu, který má zlepšit splavnost při nízkém stavu vody. Význam tohoto místa z pohledu turistiky a cestovního ruchu si připomínáme mnohem méně, byť se jedná o přírodní unikát evropského významu. Turisté si jej mo...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAK TO BYLO NA ŠAUNŠTEJNĚ

Martin Zíka / 24.7.2024

Skalní hrad Šaunštejn - uzávěra 2019 - 2021

Pohledem do nedávné minulosti skalního hrádku u Vysoké lípy Od roku 2022 je jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst v oblasti Českého Švýcarska, kterým je hrádek Šaunštejn u Vysoké Lípy, vybaveno novým systémem lávek a mostků. Návštěva této památky už sice není takovým adrenalinovým zážitkem, jako dříve, zato je postaráno o bezpečnost návštěvníků....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN

Martin Zíka / 18.7.2024

Cesta k Šaunštejnu - České Švýcarsko - Labské pískovce

Od roku 2022 je výstup na Šaunštejn v Českém Švýcarsku bezpečnější. Když v době tuhého středověku zakládali lidé strážní hrad na vysokém skalním suku nedaleko dnešní obce Vysoká Lípa, dělali to proto, aby zabezpečili obchodní stezku, která později dostala název Česká silnice. Určitě netušili, že se zasloužili o jednu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Národním parku Če...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


135 LET ROZHLEDNY VLČÍ HORA

Václav Hieke / 16.7.2024

135 let rozhledny Vlčí hora.

11. května 2024 turisté oslavili znovuzrození rozhledny. Někdo může namítnout, že 135. výročí otevření rozhledny není až tak výrazné jubileum. Nicméně vzhledem k tomu, že po požáru v roce 2023 jsme už žádnou rozhlednu na Vlčí hoře mít nemuseli, tak rozhodně bylo co oslavit. A s mezinárodní parádou. Od 11. 5. 2024 je tato vyhlídková věž po rekonstrukci opět přístupná veřejnosti....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČESKÉ ŠVÝCARSKO NA ELEKTROKOLE

Martin Zíka / 14.7.2024

Mapa České Švýcarsko na elektrokole

S novou mapou pro elektrokola navštívíte čtyři turistické oblasti Děčínska Národní park České Švýcarsko vydal ve spolupráci s Klubem českých turistů a společností Powerbox.one, s.r.o. pro sezónu 2022 novou cyklomapu pro uživatele elektrokol, jejíž název „České Švýcarsko na elektrokole“ je trošku zavádějící. Doporučené trasy uvedené na mapě Vás totiž provedou celkem čtyřmi různými turisticky atraktivním...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VÝHLEDY Z MARIÁNKY

Martin Zíka / 13.7.2024

Růžovský vrch z vyhlídky Mariina skála. České Švýcarsko

Mariina vyhlídka na Jetřichovicku, když je pěkně. Vyhlídka Mariina skála nebo též Mariina vyhlídka patří rozhodně mezi to nejlepší, co můžete na turistických trasách v národním parku České Švýcarsko vidět a zažít. Nicméně ne každému se podaří přijít sem v době, kdy se nabízejí nádherné daleké výhledy do širého kraje. Tak mne napadlo, že by nebylo od věci uveřejnit pár foteček z...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ZÁPISNÍK MLADÉHO PŘÍRODOVĚDCE

Martin Zíka / 13.7.2024

Na Rysí stezce v Českém Švýcarsku.

Aby turisté nebyli škodnou, ale respektovanými ochránci přírody. V souvislosti se situací v národním parku České Švýcarsko jsem zaznamenal určité společenské napětí, které po dvou živelných pohromách (kůrovcová kalamita a požár u Hřenska) vzniklo mezi ochránci přírody a lidmi zainteresovanými v cestovním ruchu. V důsledku toho se na sociálních sítích začaly objevovat snahy označující turistic...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÝ KOTLÍK

Jan Bukva / 12.7.2024

Turistiský kotlík - soutěž o nejlepší kotlíkovou polévku.

Vařit na táborovém ohni je v době drahého plynu cool. A nejen to. Dá se u toho užít i hodně srandy, zejména pokud se vaří bašta pro kamarády a v sázce je dobrá pověst kuchaře, jak tomu bývá v soutěži o nejlepší kotlíkovou polévku, kterou pořádá Klub českých turistů z Rumburku na své turistické základně v Kopci u Brtníků. Příští ročník polévkového zápolení TURISTICKÝ KOTLÍK proběhn...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAK SE VAŘÍ TURISTICKÁ POLÉVKA?

Martin Zíka / 9.7.2024

Soutěž Turistický kotlík 2023

Gastronomické klání v režii Klubu českých turistů z Rumburku Když jsem loni zavítal na základnu KČT Rumburk v osadě Kopec na Děčínsku, bylo mi hned jasné, že pořadatel sedmého ročníku akce s názvem „Turistický kotlík“ se dozajista inspiroval slavným Ferreriho filmem „Velká žranice“. Od samého rána na otevřeném prostranství bublalo několik velkých kotlů, ze kterých se linula libá vůně do š...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NAUČNÁ STEZKA OBJEKTY ČS. OPEVNĚNÍ V SRBSKÉ KAMENICI

Martin Zíka / 6.7.2024

Naučná stezka Objekty čs. opevnění 1937 - 1938 - Srbská Kamenice

Historie Českého Švýcarska z pohledu válečných dějin. V letech 1937 a 1938, kdy už bylo jasné, že hitlerovské Německo má expanzivní plány, vznikla velmi rychle kolem severozápadní československé hranice linie opevnění tvořená strategicky umístěnými pevnostmi a bunkry, které měly zadržet první útoky. Bohužel bez podpory našich západních tzv. „spojenců“ bylo jasné, že by aktivní obra...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VYHLÍDKA KRIEGSLOCH V SRBSKÉ KAMENICI

Martin Zíka / 6.7.2024

Srbská Kamenice a Růžovský vrch z vyhlídky Kriegsloch.

České Švýcarsko nejsou jen lodičky a Pravčárna. Ačkoli se média vyžívají v propírání trampot, které v posledních letech potkaly národní park České Švýcarsko, přesto by se turisté neměli nechat odradit od jeho návštěvy. Naopak toho mohou využít k poznávání nových a hlavně méně exponovaných míst. Teď se třeba podíváme na vyhlídku Kriegsloch (Válečná díra) u Srbské Kamenice....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DIVOKÁ SOUTĚSKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 3.7.2024

Přístaviště pramic na Divoké soutěsce u Hřenska

Vodní turistická atrakce z dob knížete E. Clary - Aldringena zachraňuje cestovní ruch v okolí Hřenska. Před lesním požárem, který zachvátil část národního parku České Švýcarsko v okolí Hřenska (r. 2022), patřily soutěsky na říčce Kamenici mezi nejnavštěvovanější místa Ústeckého kraje. Od té doby je v provozu pouze Divoká soutěska (Wilde Klamm / The Wild Gorge), protože ta Edmundova (neboli Tichá) je až do odvolání pro veřejnost ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


SOUTĚSKY KAMENICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 3.7.2024

Ukazatel k soutěskám na Mezné

Lodičková turistika v Edmundově a Divoké soutěsce u Hřenska. Sotva se obec Hřensko provozující turistickou plavbu na lodičkách v Edmundově a Divoké soutěsce na říčce Kamenici vzpamatovala po výpadku sezóny v důsledku pandemie, dopadla na tuto část národního parku České Švýcarsko rána mnohem citelnější. V létě 2022 vypukl velký lesní požár, kvůli kterému bylo nutné uzavřít některé turistic...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


UBYTOVNA HŘEBENOVKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Martin Zíka / 1.7.2024

Turisté na skalním hradě Šaunštejn - České Švýcarsko

Kde najdete levný nocleh na novém úseku dálkové turistické trasy? Nová část Hřebenovky procházející v Ústeckém kraji oblastí Lužických hor a Labských pískovců se rychle stala turistickým hitem. Umožňuje totiž přístup na atraktivní místa po krásných stezkách v hlubokých kaňonech národního parku České Švýcarsko i po vrcholech skal s mnoha vyhlídkami. Na projití 100 km úseku označeného symbolem m...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TRPASLIČÍ SKÁLA U RYNARTIC

Martin Zíka / 26.6.2024

Trpasličí skála u Rynartic - České Švýcarsko

Výlet do Českého Švýcarska za trpaslíky, vodníky a jinou pohádkovou havětí. Když dovolíte, pozvu vás nyní na osmikilometrový výlet do pohádkové říše. Z Jetřichovic na Děčínsku se vydáme k místu zvanému Trpasličí skála, kde se setkáme s trpaslíky, pak se pěkně rozhlédneme z Křížového vrchu po Lužických horách a Českém Švýcarsku a na závěr sestoupíme do hlubokého údolí říčky Kamenice a projdeme si část sl...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JANOVSKÁ ROZHLEDNA JE PŘÍSTUPNÁ ZDARMA CELOROČNĚ

Martin Zíka / 18.6.2024

Janovská rozhledna - České Švýcarsko

Nejlepší výhled na hlavní masivy Českého Švýcarska je z Janova u Hřenska Která rozhledna je v Ústeckém kraji nejadrenalinovější? Podle své zkušenosti bez váhání konstatuji, že v tomto ohledu s přehledem vítězí štíhlá čtyřicetimetrová rozhledna na Janovském vrchu v Českém Švýcarsku. Její vzdušná konstrukce nedělá dobře slabším povahám zejména při poryvech větru....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TISKÉ STĚNY

Karel Punčochář / 15.6.2024

Skalní útvar Dvojitá věž.

Naučná stezka Tiské stěny patří mezi nejkrásnější v Ústeckém kraji. Jen 20 kilometrů severně od metropole Ústeckého kraje Ústí nad Labem se nalézá romantické skalní město u obce Tisá. Může směle soupeřit i s nejproslulejšími skalními oblastmi na území Čech. Najdeme ho v západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami tvoří atraktivní turisticko...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTIKA KOLEM ČESKÉ KAMENICE

Martin Zíka / 15.6.2024

Česká Kamenice ze Zámeckého vrchu.

Historické městečko Česká Kamenice vzkvétá díky turistice již od dob knížete Kinského. Česká Kamenice leží na pomezí tří chráněných krajinných oblastí. Harmonicky se tu potkávají pískovcové masivy Českého Švýcarska s vrcholy Lužických hor a pahorky Českého středohoří. Příroda v tomto regionu podstrojuje výletníkům nebývalé množství atraktivních cílů, ke kterým vedou dobře udržované turistické trasy....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


POUTNÍ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE V ČESKÉ KAMENICI

Martin Zíka / 12.6.2024

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici.

Věř a víra tvá tě uzdraví..., nebo alespoň krásnou památku postaví. Dovolte, abych vás prostřednictvím Turistického magazínu pozval na místo, o kterém se povídá, že činí zázraky. Pokud na ně nevěříte a máte spíše pragmatickou povahu, pak při návštěvě poutní Mariánské kaple v České Kamenici na Děčínsku jistě uznáte alespoň to, že se jedná o zázrak rázu uměleckého. A ten sám o sobě člověka povznáš...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ

Martin Zíka / 11.6.2024

Leporelo Zadní země - Jetřichovice - České švýcarsko

Historie Jetřichovicka se umělecky zhmotnila v budově obecního hostince V dobách před vznikem Národního parku České Švýcarsko jsem jezdíval s usárnou do skal přes Jetřichovice. Zkoumal a obdivoval jsem tu krásná zákoutí hlubokých roklin a skalních vyhlídek. Častokrát jsem se před návratem do města zastavil na pivko v obecním hostinci, kde sedávali trempíři s kytarami a jiným hudebním vercajkem, přič...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK

Martin Zíka / 10.6.2024

Rozhledna na Děčínském Sněžníku

Rozhledna na Sněžníku patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Ústeckém kraji. Rozhledna na Děčínském Sněžníku (též Vysoký Sněžník, něm. Hoher Schneeberg) v roce 2014 oslavila 150 let své existence. Třicet tři metrů vysoká kamenná věž patří k nejstarším a také nejkrásnějším svého druhu ve střední Evropě. Zajímavostí je, že původně šlo o trigonometrickou věž, která zároveň sloužila turistům (podobně dnes vz...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


LABSKÁ STRÁŽ

Martin Zíka / 10.6.2024

Vyhlídkový pavilon Elbwarte (Labská stráž) - České Švýcarsko

Víte, že vyhlídkový pavilon Elbwarte je kulturní památkou České republiky? Nad městem Děčín se v místě, kde řeka Labe vstupuje do hlubokého kaňonu (ten je dnes částečně národní přírodní rezervací), se vypíná pískovcová stolová hora Kvádrberk (Stoličná hora). Na její severní hraně můžete navštívit jedno mimořádné místo umožňující průhled celým kaňonem až k masivu Zirkelstein v Sasku. Není divu, že si te...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


POHÁDKOVÝ LES V KRÁSNÉ LÍPĚ

Martin Zíka / 7.6.2024

Pochod Pohádkový les v Krásné Lípě

Rodiny s dětmi zveme na setkání s pohádkovými bytostmi - 8. 6. 2024. Pohádkové lesy, jejichž smyslem je vylákat rodiče s dětmi do přírody, se staly fenoménem doby. V průběhu roku se konají na mnoha místech republiky. Mezi prvními, kdo začal akce tohoto typu pořádat, byli krásnolipští turisté. Ti mají na svém kontě již více než tři dekády úspěšných ročníků a letos svůj pohádkový les plánují na sob...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČESKÝM ŠVÝCARSKEM PODÉL VODY

Karel Veselý / 28.5.2024

Pavlínino údolí u Jetřichovic - České Švýcarsko

Pavlínino údolí a říčka Chřibská Kamenice. Podivuhodná zákoutí Českosaského Švýcarska se ukrývají v hlubokých kaňonech, jimiž protékají průzračné říčky. Šplouchající voda skýtající v období parného léta příjemné osvěžení jakoby dávala okolní přírodě živější ráz. Bohužel, na české straně národního parku si takových míst moc neužijeme. Trasy jsou buď uzavřené nebo jsou ved...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÝ FESTIVAL TURFEST.CZ - 25. 5. 2024

Martin Zíka / 22.5.2024

Turisté na rozhledně Studenec v Lužických horách.

Festival v České Kamenici nabídne výlety, pohádkovou cestu, muziku i jarmark V sobotu 25. května 2024 se koná v České Kamenici na Děčínsku čtvrtý ročník turistického festivalu TURFEST.CZ, který oficiálně zahájí hlavní turistickou sezónu v regionu. Hlavním pořadatelem je Klub českých turistů v České Kamenici a Město Česká Kamenice....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PLOUČNICKÁ VYHLÍDKA

Martin Zíka / 21.5.2024

Ploučnická vyhlídka - Benešov nad Ploučnicí - České středohoří.

Viděti Benešov nad Ploučnicí jako za starých časů Severočeské městečko Benešov nad Ploučnicí, jehož centrum bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou, proslulo mezi turistickou veřejností zejména svými zámky (Horní a Dolní). Snaha o zvýšení atraktivity pro návštěvníky vede místní patrioty k tomu, aby byly zpřístupňovány i další zajímavosti v okolí. Mezi ně patří rozh...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


MÁJOVÝ TRH NA DĚČÍNSKÉM ZÁMKU

Martin Zíka / 18.5.2024

Historický trh májový na zámku Děčín.

Jarní svátek historie, řemesel, památek i dobré zábavy na zámku i v podzámčí. Určitě nebudu dalek od pravdy, dovolím-li si tvrdit, že Historický trh májový konající se pravidelně v polovině května na děčínském zámku i v jeho okolí patří k vrcholným událostem turistické sezóny v oblasti Českého Švýcarska. Dvoudenní akce (18. - 19. 5. 2024), jejímž hlavním pořadatelem je zámek Děčín, mívá skvělou úroveň. Kd...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÉ TRASY NA DĚČÍNSKU

Václav Nič / 1.5.2024

Turistické značení u Doubice v Českém Švýcarsku.

Na co si dát letos pozor, než se vydáte na výlet do Českého Švýcarska. Je tu opět turistická sezóna, naštěstí už bez pandemických a jiných omezení, takže by nic nemělo nebránit tomu, abychom se vydali na výlet do přírody, samozřejmě nejlépe po turistických trasách. Přesto je však potřeba počítat s tím, že zejména v oblasti národního parku České Švýcarsko jsou některé turistické trasy změněny nebo i...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VYHLÍDKA RUDOLFŮV KÁMEN

Martin Zíka / 28.4.2024

Ostroh - Rudolfův kámen

Vyhlídka připomínající památku knížete Rudolfa Kinského prověří vaši kuráž. Většina zahraničních turistických návštěvníků Českého Švýcarska má namířeno rovnou do Hřenska s cílem vidět a zažít Pravčickou bránu a soutěsky. A pak už zase pospíchají do jiné oblasti, přičemž zpravidla minou nejkrásnější naučnou stezku v Ústeckém kraji nesoucí název „Jetřichovické stěny“. Na její trase nachází skalní masiv Os...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PAMÁTNÍK HORSKÉHO SPOLKU PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Martin Zíka / 25.4.2024

Památník Horského spolku pro České Švýcarsko v Děčíně.

Vzpomínka na slavnou historii turistiky na Děčínsku V roce 2019 se dočkal rekonstrukce pomník stojící v Děčíně pod Novým mostem nedaleko východního nádraží v ulici 17. listopadu. Byl postaven roku 1903 k 25. výročí založení Horského spolku pro České Švýcarsko. Ten působil celkem šedesát let až do tragického roku 1938. Jeho členové za tu dobu v regionu vybudovali stovky kilometrů ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KOMU SE SMĚJE ZUBATÁ BÁBA?

Martin Zíka / 21.4.2024

Staroměstský most (Zubatá bába) Děčín

Staroměstský most v Děčíně zdobí sousoší od Brokoffa Město Děčín rozkládající se v údolí na soutoku řek Labe a Ploučnice je považováno za vstupní bránu Českého Švýcarska, jež proslulo členitou skalní krajinou. Proto není divu, že většina děčínských historických staveb je zbudována právě převážně z pískovcových kvádrů. Z tohoto dobře dostupného stavebního materiálu byl roku 1569 po...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


VAŠI KURÁŽ PROVĚŘÍ FERRATA V DĚČÍNĚ

Martin Zíka / 7.4.2024

Via ferrata Dečín - Partýřská stěna.

Pastýřská stěna svými ferratami láká milovníky adrenalinové turistiky. Málokteré město ve střední Evropě se může pochlubit takovými přírodními scenériemi jako Děčín. Řeka Labe se tu zakusuje do pískovcových masivů a hloubí údolí, kterým si její vody razí cestu dál do Německa. Dokonce i v samotném centru města můžeme obdivovat vysoké skály s úchvatnými vyhlídkami. Na jedné z nich stojí děčínský záme...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


OTEVÍRÁNÍ PRAMENŮ KŘINICE

Jitka Štraubová / 31.3.2024

Otvírání studánek - odemykání pramenů říčky Křinice.

Turistický rituál „odemkne“ vody říčky Křinice 30. března 2024 Prameny říčky Křinice na modré turistické značce mezi Krásnou Lípou a Studánkou na Šluknovsku jsou místem konání oblíbené jarní akce s názvem „Otvírání pramenů Křinice“. Pořádá ji Klub Českých turistů z Krásné Lípy formou výletu, který začíná v 10 hodin na Křinickém náměstí. U pramenů se sejdeme v 11.30 hodin....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČESKÉ ŠVÝCARSKO MĚNÍ SVOU TVÁŘ

Martin Zíka / 11.3.2024

Kůrovec v Českém Švýcarsku

Kůrovec pomůže návratu přirozeného lesa do národního parku. Hlavní titulek tohoto článku jsem si částečně vypůjčil z názvu plakátu, kterým zve správa Národního parku České Švýcarsko na přednášky o významné mediální hvězdě - kůrovci. Jednu z těchto přednášek jsem absolvoval ve Varnsdorfu. Jejím cílem bylo lidem vysvětlit, proč uschly smrkové lesy a co bude po kůrovcové kalamitě. Informace...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KU CTI A SLÁVĚ CÍSAŘE FRANTIŠKA JOSEFA

Martin Zíka / 29.2.2024

Socha lva v Krásné Lípě

Praktický manuál jak se zachovati, když na výletě potkáte lva. Potkáte-li na výletě lva, tak nejdříve musíte zjistit, zda už je nažraný. A to tak, že ze skupiny vyčleníte dobrovolníka, který vyrazí lvu vstříc. Podle toho, co bude následovat, poznáte, jestli můžete v klidu projít, či udeřila pro některé z vás poslední hodinka. Naštěstí setkání se lvem bývá v našich končinách výjimečnou událo...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


UZAVÍRKA TRASY K DOLSKÉMU MLÝNU

Martin Zíka / 18.2.2024

Dolský mlýn na říčce Kamenice - České Švýcarsko

Žlutá trasa z Jetřichovic je přístupná jen o víkendu. Návštěvníci národního parku České Švýcarsko, kteří mají v úmyslu v nejbližší době navštívit Dolský mlýn, musí při plánování svého výletu vzít na vědomí, že do 31. března 2024 bude žlutá trasa z Jetřichovic vedoucí údolím potoka Jetřichovická Bělá ve všedních dnech uzavřena. Uzavírka platí i pro cyklotrasu 3076 v tomto úseku....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


MINIFESTIVAL „JDEME DO HOR!“

Martin Zíka / 9.2.2024

Festival JDEME DO HOR! 2024

V Krásné Lípě se uskuteční druhý ročník festivalu horské turistiky. V sobotu 10. února 2024 ožije kulturní dům v Krásné Lípě na Děčínsku druhým ročníkem festivalu „JDEME DO HOR!“, který bude tematicky opět věnován horské turistice. Tentokrát se podíváme do Skandinávie, na Kavkaz a do Patagonie. Akce navazuje na jubilejní desátý ročník Lužického memoriálu Karla Hofmana....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ZADNÍM ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Jan Bukva / 7.2.2024

Zimní turistika v Českém Švýcarsku.

Klub českých turistů z Rumburku pořádá první ročník zimního srazu. Ve dnech od 9. do 11. února 2024 se u turistické základny KČT Rumburk v osadě Kopec u Brtníků na Děčínsku sejdou vyznavači poněkud extrémní záliby. Po tři dny a dvě noci zde budou v mrazu ve svých stanech nebo v případě dostatečné sněhové nadílky i v záhrabech kempovat lidé z celé republiky, kteří zimní období považují za to nej...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ZABIJAČKOVÁ VESELICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Richard Vech / 2.2.2024

Zabijačková veselice v Janově - České Švýcarsko

Klub českých turistů z Janova zve na pořádnou baštu: 3. 2. 2024 Proč si trochu nezlepšit náladu pěkným výletem spojeným s gastronomickým zážitkem? Výtečnou příležitost k tomu nabízí turisté z Janova nad Hřenskem, kteří v sobotu 3. února 2024 pořádají tradiční Zabijačkovou veselici s country muzikou. Jak z názvu vyplývá, akce je určena zejména pro tu část veřejnosti, která nemá s omastkem žád...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PASTÝŘSKÁ STĚNA

Martin Zíka / 31.1.2024

Labská cyklostezka pod Pastýřskou stěnou v Děčíně

Nejkrásnější městskou vyhlídku v Ústeckém kraji najdeme v Děčíně Po příjezdu do Děčína většina turistických návštěvníků obdivuje nejprve zámek vyjímající se nad řekou. Na druhém břehu Labe mu sekunduje vysoká pískovcová skála s bílým hrádkem na vrcholu. Ta je součástí stolové hory pojmenované právě podle této skály - Pastýřská stěna. Skrývá se v ní unikátní městský lesopark se zoologickou zah...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NEJSEVERNĚJŠÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ČR

Václav Hieke / 28.1.2024

Nejsevernější zimní táboření v ČR - Krásná Lípa (Děčínsko)

Stanování pod Vlčí horou na Děčínsku možná zpestří ledopády. O víkendu z 12. na 14. ledna 2024 se na tábořišti ČSOP na Kamenné Horce u Krásné Lípy uskuteční 41. ročník „Nejsevernějšího zimního táboření - pod Vlčí horou“. Při této příležitosti si dovolím malé ohlédnutí do historie a nabídnout pozvání všem, kdo se odváží vybalit svůj stan i v lednu. Zimy jsou v posledních letech mírné, tak ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


HISTORICKÝ KVÍZ NA TÉMA ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO - ŘEŠENÍ DNE 22.01.

Andreas Ochlich / 27.1.2024

Horská restaurace - Labské pískovce

Zmizelá a opuštěná místa, která stále přitahují znalce a zvědavce. Díky svému sběratelskému koníčku mohu v Turistickém magazínu prezentovat několik historických fotografií z pohlednic, které připomínají dříve atraktivní místa v oblasti Labských pískovců, a to na obou stranách hranice. Ale nebude to tak jednoduché. To proto, abyste si mohli trochu zasoutěžit. Řešení najdete na konci článku d...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTÉ PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Karel Veselý / 27.1.2024

Členové KČT Děčín pomáhají v Národním parku České Švýcarsko odstraňovat následky požáru.

Národní park po požáru potřebuje dát do pořádku V polovině září roku 2022 konečně přišel větší déšť, který učinil definitivní tečku za nejrozsáhlejším požárem v historii Národního parku České Švýcarsko. Ten s sebou přinesl nemalé následky nejen na jeho přírodu, ale také na turistické trasy a dopravní komunikace. Aby se stav co nejdříve zlepšil, domluvili se děčínští turisté s...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


BRTNICKÉ LEDOPÁDY

Martin Zíka / 21.1.2024

Brtnické ledopády

Za ledovou nádherou do zadního Českého Švýcarska. V době, kdy paní zima vykouzlí nádhernou podívanou v podobě ledových záclon a několikametrových barevných rampouchů, vydávají na proslulé Brtnické ledopády v severovýchodní části Národního parku České Švýcarsko na Děčínsku stovky výletníků. Ale pozor, správa národního parku vyhlásila vstup pouze na vlastní nebezpečí! Suché padaj...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Martin Zíka / 17.1.2024

Značená turistická trasa

Bez turistického značení by rozvoj cestovního ruchu v Českém Švýcarsku nebyl myslitelný České Švýcarsko patří mezi nejatraktivnější turistické destinace ve střední Evropě. To platí hlavně od té doby, kdy se z přírodně nejhodnotnější části chráněné krajinné oblasti Labské pískovce stal v roce 2000 národní park, což s sebou přineslo výrazné zvýšení turistické návštěvnosti. Již více než dvě desetiletí se v Českém Švýc...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KDO STANUJE V LEDNU?

Václav Hieke / 12.1.2024

Čím více sněhu, tím lepší zimní táboření

Kvůli Covidu už ani turisté v Krásné Lípě Opravdu existuje speciální sorta lidí stanujících nejraději v zimě. Zlé jazyky tvrdí, že je to proto, že stanové kolíky se do sněhu zapichují nejlépe. Pravda je však trochu jiná. Nejprve trochu historie. První oficiální zimní táboření se uskutečnilo ve dnech 15. -16. 12. roku 1962 na Klíči u Nového Boru. Iniciátorem a propagáto...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ROZHLEDNA V JANOVĚ OSLAVILA DESET LET

Martin Zíka / 22.12.2023

Rozhledna v Janově nad Hřenskem oslavila 10 let - 17. 12. 2023

Turistické setkání pod nejvyšší rozhlednou Českého Švýcarska. O tom, jak čas běží neúprosně, svědčí fakt, že tomu bylo už deset let od chvíle, kdy se turistické veřejnosti poprvé otevřela rozhledna v Janově nad Hřenskem. To byl samozřejmě důvod k oslavě, kterou uspořádal místní Klub českých turistů v neděli 17. prosince 2023....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KÖGLEROVA NAUČNÁ STEZKA V ZIMĚ

Karel Punčochář / 6.12.2023

Zimní turistika pod Vlčí horou

Křížem krážem z Panského přes Vlčí horu a Kyjov do Brtníků S oddílem Klubu českých turistů z Ústí nad Labem jsme se vydali na Krásnolipsko, abychom podnikli osmnáctikilometrový výlet vedený částečně po trase známé Köglerovo naučné stezky k Brtnickým ledopádům. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY PO SEZÓNĚ

Karel Veselý / 2.11.2023

Mariina skála u Jetřichovic - vyhlídka

Jetřichovicko skýtá to nejlepší z Českého Švýcarska, zejména krásné vyhlídky. S kulichem na hlavě a s fotoaparátem v ruce jsem se vypravil do míst, kterým se kdysi dávno říkávalo Zadní země. Chtěl jsem se podívat, co je nového na Jetřichovicku přilákán vyhlídkami na Mariině skále a Vilemínině stěně. Též jsem si prošel nepříliš známý místně značený úsek kolem vyhlídky Treppenstein. V tichosti a v době, kdy...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PODZIMNÍ PRAVČICKÁ BRÁNA

Karel Veselý / 22.10.2023

Pravčická brána - České Švýcarsko

Výprava do srdce Českého Švýcarska před požárem Už je tomu tak, že se Pravčická brána v Českém Švýcarsku jakožto největší přírodou vytvořený pískovcový skalní most v Evropě stala světově proslulou turistickou atrakcí. Můžeme na to být pyšní, na druhou stranu to však přináší i neblahý jev v podobě zástupů návštěvníků z celého světa, které k tomuto místu táhnou zejména v letní ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČESKÉ ŠVÝCARSKO PROŽILO KŘEST OHNĚM

Karel Veselý / 22.10.2023

Požár v Českém Švýcarsku - stav v září 2022

Požár urychlil obnovu zdravého lesa v národním parku na severu Čech. Opět se vracím k tématu rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko, který od 24. července 2022 na dvacet dní zaměstnal tisíc hasičů a několik vrtulníků i letadel. Malá fotoreportáž zaznamenávající stav po ohni již patří minulosti. Již rok po požáru se v postižené lokalitě pod Pravčickou bránou začal objevovat nový mladý ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DRÁHA NÁRODNÍHO PARKU

Martin Zíka / 30.9.2023

Dráha národního parku - České Nizozemí

Víte, jak cestovat v Českém Švýcarsku a Českém Nizozemí? Letos tomu bude 8 let, kdy se po téměř sedmdesátiletém přerušení obnovilo železniční spojení mezi Děčínem a Rumburkem přes Bad Schandau. Stalo se tak 5. července 2014. Turistická veřejnost tím získala lepší přístup k atraktivním cílům na českém i německém území v oblasti Národních parků České Švýcarsko a Sächsische Schweiz. A vz...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TISKÉ STĚNY V BAREVNÉM PODZIMNÍM HÁVU

Karel Veselý / 29.9.2023

Tiské stěny - výhled na Děčínský Sněžník

Nejkrásnější skalní město Ústeckého kraje vždy potěší srdce tulákovo O skalním komplexu nad obcí Tisá již bylo v Turistickém magazínu psáno. Vynechám tedy přírodovědný popis. Letos jsem se na začátku listopadu vydal do těchto míst rozjímat a kochat, samozřejmě s fotoaparátem. Na skalách z drsného pískovce jsem v dobách svého mládí zanechal nemálo krůpějí potu a sedřené kůže, když jsem se po nich ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JEDOVATÁ OKRASA TURISTICKÝCH CEST

Martin Zíka / 27.6.2023

Náprstník červený v Krušných horách

Náprstník je nádherná květina, je však třeba mít před ní respekt Každoročně od června do srpna, tedy zejména v období prázdnin, mohou turisté a výletníci potkávat podél cest půvabné rostliny s výrazně červenofialovými či bílými květenstvími. Tyto nepřehlédnutelné přírodní ozdoby často přerůstající metrovou výšku vídáme v našem kraji zejména v údolích Českého Švýcarska či na hřebenu Krušných h...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KŮROVEC VERSUS TURISTICKÉ TRASY V LABSKÝCH PÍSKOVCÍCH

Václav Nič / 3.5.2023

rozpadající se smrkový porost v okolí Brtnického hrádku

Uzavřené turistické trasy na území národního parku České Švýcarsko Turistická sezóna v Českém Švýcarsku bude v roce 2023 nepříznivě poznamenána nejen kůrovcovou kalamitou, ale i požárem v oblasti Hřenska. V roklích, kde je smrk ztepilý původní dřevina, dostala přednost příroda s přirozeným rozpadem a zmlazením lesa. To je ale na úkor bezpečnosti na turistických trasách a z toho důvodu jsou někt...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÁ SEZÓNA ROKU 2023 NA DĚČÍNSKU BYLA ZAHÁJENA

Martin Zíka / 25.3.2023

Jarní sraz turistů 2023 v Janově nad Hřenskem (České Švýcarsko)

Jarní sraz turistů se uskutečnil 18. března v Janově nad Hřenskem Pěkné slunečné jarní počasí přispělo k tomu, že se v sobotu 18. března sešli v Janově turisté z okresu Děčín v hojném počtu, aby společně zahájili novou turistickou sezónu. Perfektní zázemí akci poskytl hotel U Zeleného stromu, který je základnou pořádajícího janovského Klubu českých turistů. Sešli se tu členové a zástupci všech...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAROSLET - TURISTICKÝ CANDRBÁL

Richard Vech / 24.3.2023

Jaroslet - první turistický candrbál

V Janově obnovují tradici turistických tancovaček v Českém Švýcarsku Bývávaly časy, kdy plesy a candrbály pořádané turistickými spolky v Českém Švýcarsku byly běžnou, velkolepou a veřejností nadšeně očekávanou událostí. Pak se na tuto pěknou tradici nějak zapomnělo, ale Klub českých turistů v Janově se rozhodl, že ji obnoví a to pod názvem JAROSLET - čili jarní turistický slet. Koná se v sobotu 2...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


62. JARNÍ SRAZ TURISTŮ DĚČÍNSKA

Richard Vech / 17.3.2023

Sál hotelu U Zeleného stromu, kde proběhne 62. ročník Jarního srazu turistů Děčínska.

Pořadatelskou štafetu převzali turisté z Janova - 18. 3. 2023. Tradice jarních turistických srazů na Děčínsku trvá již přes šest desítek let. Na této akci se setkávají členové všech osmi odborů Klubu českých turistů působících v Děčínském okresu a pozvaní hosté, aby společně zahájili novou turistickou sezónu. Pro rok 2023 se tak stane v hotelu U Zeleného stromu v Janově nad Hřenskem. Součás...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


61. JARNÍ SRAZ TURISTŮ DĚČÍNSKA

Václav Hieke / 20.2.2023

Krásná Lípa - Křinické náměstí

Turisté zahájili sezónu tradičním srazem 19. března 2022 v Krásné Lípě Úctyhodných šest křížků už má za sebou akce, při které se každoročně scházejí turisté ze všech koutů Děčínska, aby společně zahájili sezónu. Role pořadatele se štafetově ujímají odbory Klubu českých turistů působící v okrese Děčín, v roce 2022 vyšla řada na Krásnou Lípu. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÁ KAPLIČKA UŽ MÁ SCHODY

Jan Douda / 7.11.2022

Výstavba schodů k turistické kapli pod Vlčí Horou

Kaple svatého Antonína Paduánského na Vlčí Hoře je připravena na vzpomínkovou akci V roce 2020 zbudoval Klub českých turistů v Krásné Lípě novou kapli na žluté trase vedoucí z Vlčí Hory k Brtníkům. Ta byla zasvěcena patronovi poutníků a turistů sv. Antonínu Paduánskému. Kvůli pandemii však muselo být odloženo vybudování přístupových schodů, k němuž došlo až letos na sklonku června....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH

Jan Douda / 2.11.2022

Jetřichovické vyhlídky - České Švýcarsko

Kdo byli Kinští, kde působili, o co se zasloužili? To vše zjistíte v okolí Jetřichovic. Dozvíte se, kdo byli Kinští, co vše nám tu zanechali, co to jsou hraniční kameny, jak velký příběh má Dolský mlýn, kdo vše pobýval na hrádku Šaunštejn nebo Falkenštejn a projdeme se i po naučné stezce "Jetřichovické skály"....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


ČESKÉ ŠVÝCARSKO V PLAMENECH

Karel Veselý / 26.10.2022

Požár v Českém Švýcarsku - červenec 2022

Oheň pomůže urychlit revitalizaci centrální části národního parku. Červenec roku 2022 se do historie Národního parku České Švýcarsko zapíše černou barvou kouře a popela bezpochyby významnou událostí. Centrální a zároveň jednu z nejhodnotnějších částí této oblasti zasáhl požár, který zdolávalo několik dní přes 500 hasičů, sedm helikoptér a několik speciálních hasících letadel. Oheň zasáhl plochu...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


STUDÁNKA HANIČKA

Jitka Štraubová / 25.9.2022

Studánka Hanička - odbočka

Krásnolipští turisté zvelebují okolí svého města. Studánky slouží jako zdroj vody a tiché místo k odpočinku. Pro všechny romantické duše, milovníky přírody, studánek a pramenů mám pozvánku k nově obnovené studánce Haničce, která se nachází pod Vápenným vrchem 3 km nad Krásnou Lípou. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAKÁ BYLA 43. STEZKA ODVAHY?

Martin Zíka / 20.9.2022

Stezka odvahy v Českém Švýcarsku - KČT Rumburk

Rumburští turisté a skauti připravili dětem parádní den v přírodě Pro ty, kdo v sobotu 10. září 2022 neměli odvahu vyrazit na 43. ročník Stezky odvahy, kterou pořádal Klub českých turistů z Rumburku v západní části Českého Švýcarska, přináším malou reportáž. Rád bych totiž veřejně pochválil tuto výborně připravenou akci. Jistě udělala radost nejen dětem, ale i jejich dospěláckému doprovodu. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


LUČNÍ BAR NA KAMENNÉ HORCE

Martin Zíka / 4.5.2022

Luční bar na Kamenné Horce u Krásné Lípy

Turistická pochvala samoobslužné osvěžovny v Českém Švýcarsku Článek propagující gastronomické služby by za normálních okolností patřil do rubriky placené reklamy. Jsou však příklady dobré praxe, které si zaslouží výjimku, nejen za dobrý nápad, ale také za pevnou víru v to, že český turista je v jádru dobrý člověk, kterému přikázání desatera (v tomto případě nepokradeš) nejsou proti srsti....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TŘI KRÁLOVÉ JEDOU K NÁM!

Věra Šnajdrová / 28.12.2021

Tři mudrcové

Zahájení turistické sezony výstupem na Tanečnici! Trocha historie vrchu Tanečnice, průběh výstupu, posezení s přáteli, hosté z Benešova nad Ploučnicí, seznámení s programem na letošní rok, příchod tří mudrců....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ

Martin Zíka / 3.12.2021

Strom splněných přání - akce KČT Janov

Turistické vánoce pro děti z dětského domova Členové Klubu českých turistů pečují o značené turistické trasy, opravují drobné památky, čistí studánky, organizují akce pro veřejnost, vydávají informační materiály a konají mnoho dalších aktivit. Kromě toho se zabývají i dobročinností, jako je tomu v případě KČT Janov, který letos uskuteční již sedmnáctý ročník akce s názvem ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTICKÉ VZPOMÍNKOVÉ SETKÁNÍ NA VLČÍ HOŘE

Jan Douda / 5.10.2021

Pietní turistická akce na Vlčí Hoře

28. září jsme vzpomněli na kamarádky a kamarády, kteří již nejsou s námi Uplynulé dva roky nebyly pro nikoho z nás kvůli pandemii koronaviru jednoduché. Určitě to bude ještě boj, ale v tuto chvíli je už vidět „světlo na konci tunelu“. Bohužel někteří naši přátelé a kamarádi svůj boj s covidem prohráli. V důsledku přísných epidemiologických opatření jsme neměli ani možnost se s nimi důstojně rozlouči...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


PŘELOŽKA TRASY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Václav Nič / 15.9.2021

Značkaři KČT překládají trasu

Značkaři KČT změnili modrou trasu v úseku Mezní Louka - Zámeček Nedávno jsme v Turistickém magazínu publikovali článek o tom, že v Národním parku České Švýcarsko bude nutné uzavřít nebo změnit turistické trasy v úsecích, kde mohou bezpečnost na stezkách ohrožovat padající stromy po kůrovcové kalamitě. O tom, že značkaři nezahálejí, svědčí aktuální zpráva o přeložce modré trasy v centrální čá...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


BLÍZKÁ BUDOUCNOST TURISTIKY V NÁRODNÍM PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Martin Zíka / 14.9.2021

Kůrovcová kalamita - České Švýcarsko

Obnovení turistických tras po kůrovcové kalamitě má garantovat smlouva. Turistická veřejnost v letošním roce zaznamenala omezení pohybu na značených trasách v oblasti Národního parku České Švýcarsko. Příčinou jsou nutná bezpečnostní opatření v úsecích, kde mrtvé trouchnivějící stromy mohou pádem ohrozit bezpečnost výletníků. Kvůli vyhlášeným uzávěrám vznikly fámy, že správa národního parku má v úmys...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ

Martin Zíka / 3.8.2021

Krásná Lípa - náměstí - České Švýcarsko

Městečko Krásná Lípa leží na hranici tří atraktivních turistických oblastí. Když se před lety rozhodovalo o tom, kde bude správní centrum národního parku České Švýcarsko (založen roku 2000), bylo ve hře několik vážných kandidátů. Mezi nimi samozřejmě dominovalo okresní město Děčín. Po zvážení všech okolností ale nakonec zvítězilo malé městečko Krásná Lípa (3,5 tis. obyvatel), které se díky tomu stalo ob...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


DÁLKOVÉ A TURISTICKÉ POCHODY SKALNÍMI HRÁDKY LABSKÝCH PÍSKOVCŮ

Jan Douda / 15.6.2021

Krásná Lípa

Motto: sportovci i nesportovci, malí, velcí, mladí, starší, rodiče, děti i vy ostatní - pojďte s námi do přírody. 9. - 11. 8. 2019 V KRÁSNÉ LÍPĚ - 37. ROČNÍK Skalní hrádky… tajemství, romantika, historie a další přídomky se nám derou na mysl při vyslovení oněch dvou kouzelných slůvek. Ano, 6 skalních hrádků máme na území Českého Švýcarska. Objevených, doložených a hlavně zpřístupněných. Kdožví, možná, že jsou v Národním parku další, kter...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.

Karel Veselý / 26.5.2021

Kůrovcová kalamita v Českém Švýcarsku

Díky broukovi se turistům otevírají nové pohledy na Labské pískovce. Ke konci roku 2019 jsem s fotoaparátem vyrazil do Národního parku České Švýcarsko, abych se na vlastní oči přesvědčil, co je pravdy na zprávách o zdejší kůrovcové kalamitě. Pohyboval jsem se v okolí Pravčické brány na Gabrielině stezce....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU

Václav Hieke / 19.5.2021

Kaple sv Antonína Paduánského na Vlčí Hoře

Kaplička patrona turistů na Vlčí Hoře byla vysvěcena ve čtvrtek 3. září. Skupina nadšenců z Klubu českých turistů v Krásné Lípě pod vedením Jana Doudy se letos na jaře pustila do dalšího úctyhodného počinu, jehož cílem bylo obnovit zaniklou kapli svatého Antonína Paduánského na Vlčí Hoře. Její slavnostní vysvěcení proběhlo 3. září 2020....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


FOTOTOULKY KRÁSNOU LÍPOU

Jan Douda / 19.4.2021

Fototoulky Krásnou Lípou.

Projděte si zákoutí městečka Krásná Lípa zábavně Klub českých turistů Krásná Lípa společně ve spolupráci s duší centra orientačního běhu v Rumburku p. Tomášem Babickým pro návštěvníky Krásné Lípy na Děčínsku připravil místní poznávací trasu s názvem Fototoulky....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAKÁ BYLA 41. BRTNICKÁ STEZKA ODVAHY

Jan Bukva / 9.3.2021

Na startu 41. Stezky odvahy bylo rušno.

Klub českých turistů z Rumburku uskutečnil akci v odloženém termínu. Tak se tak stalo, že 41. ročník Stezky odvahy nemohl proběhnout v tradičním květnovém termínu a my byli moc smutní. Na přípravu a organizaci, s kterou jsme začali již v dubnu a museli pozastavit, jsme se znovu vrhli s ještě větším zápalem. Konečně po mnoha odpracovaných hodinách a „zajištění“ slunečného počasí bylo vše nachystán...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAK TURISTÉ KOUKALI NA HORY

Martin Zíka / 11.12.2020

Turistický festival Jdeme do hor! - Krásná Lípa 15. 2. 2020

Ohlédnutí za prvním ročníkem festivalu Jdeme do hor! V sobotu 15. února 2020 se v Krásné Lípě na Děčínsku konal první ročník turistického festivalu Jdeme do hor! Zúčastnilo se ho více než 130 příznivců horské turistiky z deseti různých odborů KČT z Ústeckého a Libereckého kraje. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


TÝDEN TURISTIKY V KRÁSNÉ LÍPĚ

Václav Hieke / 2.9.2020

Krásná Lípa - Křinické náměstí

150 let povýšení na město slaví Krásná Lípa i turistickými akcemi Jménem Klubu českých turistů si dovoluji pozvat veřejnost na akci pojmenovanou Týden turistiky, která je naším příspěvkem k oslavám 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město. Ve spolupráci s městem Krásná Lípa jsme připravili týdenní cyklus akcí s pestrým zaměřením konaných každý den od 1. do 7. září 2020. Budou to komentované v...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


RAFTOVÁNÍ V LABSKÉM KAŇONU

Martin Zíka / 18.7.2020

Raftování na Labi - Děčín

Vodní turistika v rodinném balení na trase Děčín - Bad Schandau Když přijde léto a s ním prázdniny, přemýšlejí rodiče o tom, jak si společně s dětmi užít vzácné chvíle volna. Co takhle vyzkoušet vodní turistiku? Jedním z opravdu nezapomenutelných zážitků je splutí labského kaňonu na raftu v úseku Děčín - Bad Schandau. Je to bezpečné a přitom veliké dobrodružství. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


SEZÓNU NA TOKÁNI ZAHÁJIT NESTIHLI

Václav Hieke / 2.6.2020

Požár na Tokáni v Českém Švýcarsku - 22. 5. 2020

Černý den pro návštěvníky Národního parku České Švýcarsko Centrální oblastí Národního parku České Švýcarsko se v pátek ráno 22. května 2020 rozezněly sirény hasičských aut. Brzy na to se v médiích rozšířila zlá správa s dramatickými obrázky. Hoří kultovní, historické, památkově chráněné chaty na Tokáni (Balzhütte), což je jedno z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska....

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


JAK SE ZNOVU NARODILA BENEŠOVSKÁ ROKLE

Martin Zíka / 17.9.2019

Turistická akce Benešovská rokle.

Klub českých turistů v Benešově nad Ploučnicí obnovil tradiční pochod Některé turistické akce v Ústeckém kraji se mohou pyšnit historií několika desítek ročníků. Je pak škoda, když některé akce s takovou tradicí zaniknou, protože je už nemá kdo pořádat. Jsou ale i takové, které se i přes delší pauzu podaří znovu oživit, jako je třeba „Benešovská rokle“. Její znovu „nultý“ ročník proběhl 15. září ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK


NA HROMNICE - PO NEZNÁMÉ STEZCE LEDOPÁDŮ VÍCE!

Věra Šnajdrová / 10.3.2019

ledopád Brtníky

59. ročník turistické akce „Po neznámých stezkách“. Ve dnech 1. 2. - 3. 2. 2019 se sjeli přátelé turistiky zblízka i z daleka (z Maďarska, Německa, Polska a Slovenska) na 59. ročník turistické akce výkonnostní turistiky v nejsevernější části naší republiky. ...

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK




DALŠÍ TIPY
NA VÝLETY

SPECIÁL TURISTICKÉHO MAGAZÍNU
ČESKÉ ŠVÝCARSKO A LABSKÉ PÍSKOVCE

VYDAL © 2023
www.turisticky-magazin.cz

NA VŠECHNY POUŽITÉ FOTOGRAFIE A TEXTY SE VZTAHUJE AUTORSKÉ PRÁVO.