AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 02.3.2020
Rubrika: Značkaři / Turistická trasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: České středohoří
BUDE MOŽNÉ CHODIT VOLNĚ KRAJINOU?
Turistické trasy vedené pastvinami se nemusejí rušit
Pastviny lze jen těžko obejít a přes pastvinu si dovolí jít jen málokdo, když cedulka na ohradníku upozorňuje na nebezpečné zvíře ve stádě. Co dál, pokračovat nebo se vrátit a tím mám zkažený do té doby nádherný výlet.
Foto: Václav Nič
Krásné zvíře vzbuzující respekt, ale co si myslí ono? Pokud je farmář člověk s pochopením pro věc, lze i takovou situaci řešit.
V české krajině se vždy pásly krávy, ovce, kozy. Sedláci je mívali volně na svých pastvinách. Mezi těmito pastvinami se chodilo a jezdilo po cestách a pěšinách, býval to idylický obrázek.
SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ ZMĚNILO MYŠLENÍ LIDÍ
Toto se ale rapidně změnilo v dnešní době v důsledku jiného progresivního zemědělského hospodaření, kdy na pastvinách se pasou stohlavá stáda krav. Farmáři zabírají krajinu pro sebe a argumentují, že je to jejich výrobní prostředek a jejich majetek, tak proč by se měli dělit s někým jiným. To vše podporuje dotační politika Ministerstva zemědělství. Státní pozemkový fond navrací pozemky včetně historických cest bez věcného břemene průchodu po těchto cestách.
ČESKÁ REPUBLIKA MÁ NEJLEPŠÍ SYSTÉM ZNAČENÝCH TRAS NA SVĚTĚ. TEN JE NYNÍ V OHROŽENÍ.
Pozemkové úpravy, které provádějí katastrální úřady rovněž s procházejícími turistickými stezkami nepočítají. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zastřešuje cestovní ruch včetně značených tras, k tomuto problému mlčí. Dostali jsme se do situace, která pro turistiku není příliš výhodná. Myslím si, že ústředí KČT v tomto směru zaspalo a pokud se nebude usilovat o změnu legislativy, tak prohráváme. Vize volného a bezpečného průchodu krajinou bere za své.
TURISTICKÉ TRASY Z KRAJINY MIZÍ
Jen namátkou vyberu některé TZT které jsme museli zrušit nebo přeložit. Modrá Valkeřice – Buková hora, Kamenná Horka – Kyjov, NS Růžová, Sklářská NS Moldava, zelená Javory - Dobkovice. Víme o spoustě dalších TZT, které budeme muset řešit. Dochází k až tak absurdním situacím, kdy jeden farmář ze Starých Křečan zničil traktorem turistické zařízení u pramenů říčky Mandavy na Šluknovsku. Zboural lavičky, stoly a další příslušenství, které tu vybudoval a léta opečovával Klub českých turistů a pokusil se zničit i prameny samotné. Takové jednání už hraničí nejen se zdravým rozumem, ale i se zákonem.
NĚKTEŘÍ FARMÁŘI SE DOMLUVIT CHTĚJÍ. PATŘÍ JIM DÍK
Jsou ale i opačné příklady, kdy nám vyšli farmáři vstříc. Těch je jen velmi málo a o to víc si jich ceníme. Např. zelená Ovesná – Malá Veleň, kdy nám farmář zprůchodnil cestu kolem ohrad a ještě doplnil cedulku, co je to za krávy co se tam pasou. Farmář ze Srbské Kamenice respektuje žlutou TZT Srbská Kamenice – Růžovský vrch a navíc nám umožnil průchod pro další dvě TZT přes jeho pastviny.
ZNAČKAŘI KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ JEDNAJÍ O NÁPRAVĚ
Pro zlepšení situace jsme jednali na Agrární komoře Ústeckého kraje. Získali jsme informace a na nich budeme stavět dál. Paní ředitelka byla velmi vstřícná, ale upozornila nás, že vyjednávání bude těžké. Pro farmáře jsou velmi důležité dotace získávané od MZ. Proč by si tedy měl farmář rozdělovat pozemek, za který mu bude odečtena na plochu cesty (pěšiny) dotace. Zrovna tak není žádná dotace na dvoje ohradníky a navíc na rozdělených plochách musí mít dvě napáječky. Otázkou zůstává, proč to jde za hranicemi v Sasku?
JAK BY TO MĚLO VYPADAT V BUDOUCNU
Metodická komise přijala návrh tabulky, která se umístí na poslední křižovatce, kde je ještě možné změnit směr a pastvině se tak vyhnout. Jednali jsme i o přijetí kodexu průchodu pastvinou. Měl by ve stručnosti obsahovat jakýsi návod. Před vstupem do pastviny si to dobře rozmysli. Do pastviny se zvířaty nevstupuj s malými dětmi a psi! Po zvířatech nic neházejte, i třeba v dobrém úmyslu např. jablka. Pastvinou procházejte klidně bez hluku! Od pasoucího se stáda držte náležitý odstup! Pokud je vstup do pastviny zajištěn tzv. ručkou (izolovaná rukojeť s hákem), vždy ji za sebou dobře zavřete! Zvířata nekrmte!
JE TO O DOMLUVĚ MEZI LIDMI
Přeji dobré putování, i po těch značených trasách, které procházejí pastvinami.
Fotografie k článku:
Foto: Václav Nič
Krásné zvíře vzbuzující respekt, ale co si myslí ono? Pokud je farmář člověk s pochopením pro věc, lze i takovou situaci řešit.
Foto: Václav Nič
Upozorňovací tabulka, kterou zavádí značkaři KČT.
Foto: Václav Nič
Přehražená turistická trasa s upozorněním. Pokud chceme značené turistické trasy v krajině zachovat, musíme se snažit o vzájemně pochopení.
Foto: Václav Nič
Upozornění na býka ve stádě
Foto: Václav Nič
Informační cedulka o pasoucích se zvířatech instalovaná osvíceným farmářem, který pochopil, že průchod turistů může šikovně využít k propagaci své práce.
Foto: Václav Nič
Průchod na pastvinu lze ve většině případů ošetřit tak, aby nepřišly k újmě zájmy různých stran.
Foto: Václav Nič
Ve stádě je téměř vždy plemenný býk. Co dělat v případě, že se s ním potkáme? Někteří turisté to nevědí a chovají se bez respektu. Pak se diví.
Foto: Václav Nič
Procházející turistická trasa mezi pastvinami v Sasku. Například v oblasti Zittauer Gebirge (Žitavské hory) je mnoho takových a nebývá to problém.
Foto: Martin Zíka
Toto posezení u pramenů Mandavy, odkud je krásný výhled na velkou část Šluknovska, je již také minulostí. Zničil je farmář ze Starých Křečan. Místo o které léta pečovali rumburští turisté rozjezdil traktorem, lavičky a stoly vytrhal, do pramenů naházel suť.
Foto: Martin Zíka
Ale i u nás to na mnoha místech jde, tam kde se dokáží lidé rozumně domluvit. Může vzniknout i oboustranně užitečná spolupráce mezi turisty a farmáři. Existují například trasy, kde si mohou turisté přímo nakoupit farmářské produkty.
Foto: Martin Zíka
Například kozí farma v Nové Vísce na Šluknovsku šikovně využívá toho, že kolem vede zelená turistická trasa z Horní Poustevny.
Související články:
PĚŠÍ TURISTICKÉ TRASY JSOU V KURZUHURÁ, MÁME NAUČNOU STEZKU!
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2019
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 11.03.2020
Ono je to těžké,když kvůli neukázněným turistům několikrát ročně léčíme překrmená zvířata,která mnohdy navzdory snaze v obrovských bolestech hynou.Je to těžké,když se Hnutí Duha a jiné umí ohánět jen ploty a pasteveckými psy jako prostředky obrany proti velkým šelmám.Je to těžké,když je-li někdo na pastvině zraněn k odpovědnosti je hnán zemědělec.Tož tak...... A že to funguje v zahraničí? Srovnejte jejich a naši legislativu....
Komentováno: 14.06.2023
Milý zemědělče. Lidi vždy chodili do krajiny a chodit budou. Pokud jim v tom budete bránit, blokovat a rušit cesty, tak se lidé budou bránit.... a tato spirála povede jen jedním směrem: nedostanete od těch lidí žádné dotace, protože proč by měli lidi z daní dotovat údržbu krajiny, do které se pak nedostanou... A pak si nestěžujte že vy nic nedostanete, ale němci a francouzi dostanou... prostě mají jiný přístup k této věci.
Komentováno: 22.06.2023
Tématu byla věnována pozornost v televizních reportážích. Podle nich má volný průchod krajinou oporu v paragrafech zákona o ochraně přírody, lesního zákona i zákona o zemědělství. Pastvinami procházím pravidelně a když jsem zastižen jejich uživateli, vždy se bez problému domluvíme. Od skotu se držím dál podle jejich reakcí na mě, větší odstup udržuji od často plachých nebo naopak zvědavých koní. Před psy jsem musel utéci jen u větrných elektráren v Petrovicích. M.V
Komentováno: 29.08.2023
Většina cest např. v okolí Habartic u Krupky je na zrušení. Cesty jsou soukromým majetkem a nejsou mnohdy vedeny jako komunikace ani v územním plánu, katastru či pasportu komunikací. Klub by měl hlídat vlastnické změny, které se dějí protože za chvíli nebude důvod jeho hlavní činnost možná. Není možné vést cestu přes soukromé pozemky, když si je tam majitelé nepřejí. Bohužel např. zde to skoro nejde obejít. Lesy jsou církve a cesty uprostřed pozemků končí, nebo jsou soukromé. Je to ale i opačně.
Komentováno: 29.08.2023
Některé příklady tras nejsou tak úplně pravdivé. Např. zelená u Dobkovic je při východu z lesa obecní cestou nebo modrá z Valkeřic do Rychnova, to jsou pořád také obecní cesty. Tak proč ustupovat, když obec má vymáhat vlastnické právo cesty?
Komentováno: 29.08.2023
Pro upřesnění (u Rychnova) není cesty třeba jen pouze značit, je potřeba také podle katastru možné udělat přeložku a cestu zprůchodnit a na to jaksi nejsou kapacity.