Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Litoměřicko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA VARHOŠŤ

Vrch Varhošť 639 m n. m.

Třístupňová celokovová rozhledna

Vznik rozhledny: 1927, přestavba 1973

Výhled: vrcholy Českého středohoří, krušnohorský hřeben, labské údolí

Volný stup

Výchozí místo: Sebuzín

Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA VARHOŠŤ

Vrch Varhošť 639 m n. m. • Třístupňová celokovová rozhledna • Vznik rozhledny: 1927, přestavba 1973 • Výhled: vrcholy Českého středohoří, krušnohorský hřeben, labské údolí • Volný stup • Výchozí místo: Sebuzín • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 20.12.2023

Publikováno: 12.11.2019

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA VARHOŠŤ

Víte, že řeka Labe je z rozhledny Varhošť vidět na osmi různých místech?

Na kopci Varhošť (639 m n. m.) ležícím asi 10 km severně od Litoměřic a přibližně stejně daleko na východ od Ústí nad Labem dnes můžeme nalézt v časové chronologii již třetí stavbu, která slouží rozhledu nejen po Českém středohoří.

Výhled z Varhoště směrem k Milešovce - České středohoří

Foto: Karel Punčochář

Výhled z Varhoště směrem ke Kletečné a Milešovce. Na horizontu Krušné hory. Hluboko v údolí se leskne hladina řeky Labe.

Název Varhošť pochází z dob pohanských obětin. Přispěly k němu také vývěvy teplého vzduchu z kopce. Rozhlížel se odtud i známý německý cestovatel a vědec Humboldt a byl tak nadšen, že rozhled z Varhoště zařadil mezi několik nejkrásnějších na světě.

KRÁTKÁ EPIZODA PRVNÍ „VYHLÍDKY“ NA VARHOŠTI

Zájem Litoměřického spolku pro České středohoří (německý spolek založený v roce 1887) se upínal na Varhošť již koncem 19. století, kdy zde jeho členové vybudovali jednoduchou vyhlídku. V podstatě však ani o typickou rozhlednu nešlo. Pouze v korunách zde rostoucích pěti dubů byla zbudována dřevěná vyhlídková plošina doplněná jednoduchým schodištěm. Turistické veřejnosti sloužila tato konstrukce od svatodušních svátků v roce 1891 do roku 1902, kdy musela být pro celkovou zchátralost stržena.

VARHOŠŤ - DĚJSTVÍ PRVNÍ

Litoměřičtí však nezaháleli a brzy začali shromažďovat peníze na další vyhlídkovou stavbu. Tentokrát se na Varhošti měla stavět klasická kamenná rozhledna. Existovalo již několik architektonických návrhů, jenže chyběly prostředky. Jednou z možností tak mohlo být vystavění podstatně levnější železné rozhledny, která sem mohla být téměř bezplatně přenesena z ústecké chemičky, která rušila v roce 1925 jednu ze svých chladících věží. Radnice města však s takovýmto návrhem z estetických důvodů nesouhlasila.

VARHOŠŤ - DĚJSTVÍ DRUHÉ

Varhošť si tak musel na rozhlednu počkat do roku 1927. U příležitosti 40. výročí založení spolku zde byla na čtyřmetrové kamenné podezdívce vztyčena desetimetrová trámová konstrukce s třemi vyhlídkovými patry. I přes finanční potíže byla nová rozhledna nakonec zpřístupněna v září 1927. V následujících letech ji pak navštívil nejeden turista. Po druhé světové válce však pomalu upadala v zapomnění a na počátku 70. let musela být vzhledem ke svému žalostnému stavu stržena.

VARHOŠŤ - DĚJSTVÍ TŘETÍ

Ovšem záhy začaly práce na vybudování, v pořadí již třetí, rozhledny na tomto místě. Litoměřičtí projektanti navrhli netradiční, 13 tun těžkou ocelovou konstrukci s hlavním pilířem a třemi vyhlídkovými patry. Na původní podezdívku byla z chomutovských železáren dopravena vrtulníkem. Nová 15 metrů vysoká rozhledna byla slavnostně otevřena dne 22. září 1973 spolu se zahájením výstavy Zahrada Čech. Náklady na její výstavbu činily 580 tisíc Kčs. V roce 1993 byly okolní lesy navráceny městu Litoměřice a spolu s nimi i rozhledna. Koncem 90. let se začal projevovat zhoršený stav dřevěných podlah jednotlivých plošin i kamenného podstavce rozhledny. Nejnutnější opravy byly provedeny v roce 2001, nicméně rozsáhlejší oprava věže proběhla v červnu 2003, kdy litoměřický odbor životního prostředí zafinancoval výměnu vyhlídkových podlah, které byly nahrazeny železnými pozinkovanými rošty.

CO ROZHLEDNA NA VARHOŠTI NABÍZÍ

Rozhledna dnes svým návštěvníkům dopřává nádherný výhled od Řípu, přes Hazmburk, Lovoš, Milešovku a Kletečnou. Na západě jsou vidět Krušné hory od Jedlanu přes Bouřňák po Nakléřov a mnoho dalších kopců a vesnic. Za dobré viditelnosti lze spatřit Studenec, Růžovský vrch a na severovýchodě Jizerské hory. Kromě toho je možné pozorovat řeku Labe na osmi různých místech, propletenou mezi okolními kopci, od střekovského zdymadla až ke Štětí. Pokud jde o celé destinace, vidíme z Varhoště nejen vrcholy Českého středohoří, ale i velkou část východního hřebene krušných hor a oblast Dolního Poohří.

MŮJ VZTAH K VARHOŠTI

Na rozhledně jsem byl již mnohokrát, a to ve všech ročních obdobích, ale přeci jenom je jedna akce, na kterou v předvánočním čase vzpomínám s určitou nostalgií. S nostalgií, vyvolanou v tomto čase hudbou a vůněmi spojenými s vánočními svátky. Jedná se o tradiční „Předvánoční výstup na Varhošť“ našeho odboru Loko Ústí nad Labem VT. S odborem chodíme na výlety každou sobotu ať si je déšť, nebo mráz. A tak to bylo a bude, že každý rok je výstup na Varhošť za jiného počasí. Vzpomínám na rok 2010, kdy jsme poslední úsek výstupu na vrchol od sedla Varhoště dlouhý 500 metrů prošlapávali vrstvou sněhu vysokou téměř půl metru. Bylo to vysilující, ale jak říká klasik, stálo to za to. U rozhledny vyndáme z batohů občerstvení a dojde k ochutnávání vánočního cukroví, degustaci svařáků, grogů, ochucených čajů a jiných „nejmenovaných“ nápojů. A jak je známo, když se dobře jí a dobře pije, nálada je svátečně povznesená, všichni se na sebe usmívají, vedou se veselé řeči a vzpomíná se na časy minulé i na ty, kteří už podnikají nebeské túry.

V ROCE 2023 SLAVÍME PADESÁTKU VÝROČNÍM POCHODEM

V roce 2023 uplynulo již celé půl století od chvíle, kdy se rozhledna na Varhošti otevřela veřejnosti. Téhož roku provedlo město Litoměřice z iniciativy Klubu českých turistů opravu chátrajících částí rozhledny, aby mohla důstojným způsobem proběhnout oslava významného výročí. Stane se tak formou výročního hvězdicového pochodu, který se uskuteční v neděli 24. září 2023. U rozhledny proběhne turistické setkání a bude možnost získat výroční vizitku. Informace k této akci získáte po kliknutí na odkaz pod článkem.


KUDY NA ROZHLEDNU

Na Varhošť se dá vystoupat ze všech světových stran po různě zkombinovaných turistických značených trasách (TZT) od Ústí nad Labem a jeho částí Olšinek, Střekova, Sebuzína, nebo z Libochovan, Velkých Žernosek či Litoměřic.

Z ÚSTÍ NAD LABEM-STŘEKOVA

Od turistického rozcestníku před budovou střekovského nádraží se vydáme stálým stoupáním po červené TZT na hrad Střekov a dále na Novou Ves, rozcestí Nad lesním pramenem, Pod Vysokým Ostrým, Sedlo – hájenka až k Trpasličím kamenům. Odtud cesta vede po rovině nad obec Němčí a dál s postupným sestupem do Čeřeniště, kde se napojíme na žlutou TZT, která nás dovede do sedla pod Varhoštěm a před námi již máme poslední 500 metrů dlouhý výstup k rozhledně. Od rozhledny se dá sestoupit po žluté TZT na rozcestí Pod Varhoštěm a dál po zelené do Sebuzína na zastávku MHD, případně po žluté se vrátit do Čeřeniště a sestoupit do Sebuzína po modré značce soutěskou Rytina. Trasy jsou dlouhé 18 a 20 km, vhodné pro zdatnější turisty.


Z LITOMĚŘIC

Z Litoměřic to bude podobné jako z Ústí. Od litoměřického horního nádraží nás delší dobu bude provázet červená TZT. Projdeme horní částí Litoměřic do Pokratic, kde vyjdeme z města a přes Skalici a Lbín dojdeme na rozcestí Homolka. Zde odbočíme na modrou TZT a dojdeme do sedla pod Varhoštěm a po žluté vystoupáme k rozhledně na Varhošti. Zpět do Litoměřic se můžeme vrátit stejnou cestou, nebo pokračovat po žluté do Čeřeniště a odtud po červené TZT dojít až na Střekov a vrátit se do Litoměřic vlakem. Trasa z Litoměřic na Varhošť a zpět je dlouhá 18 km, do Ústí potom 23 km. Obě trasy jsou kopcovité a vhodné pro zdatnější turisty.

Fotografie k článku:

Výhled z Varhoště směrem k Milešovce - České středohoří Soudobá rozhledna na Varhošti. Původní dřevěná rozhledna na Varhošti u Litoměřic. Turistický rozcestník pod Varhoštěm Odpočívadlo pod Varhoštěm - České středohoří České středohoří kolem Ústí nad Labem. Pohled z Varhoště směrem k Litomeřicům. Výhled z Varhoště k Bukové hoře - České středohoří Výhled z Varhoště do Českého středohoří. Zimní pohled na rozhlednu na Varhošti. Zimní snímek z rozhledny do krajiny Českého středohoří. Turisté KČT Loko Ústí nad Labem na jednom ze svých tradičních předvánočních výstupů na Varhošť. Ústečtí turisté na Varhošti. 50 let rozhledny na Varhošti - 24. 9. 2023

Dostupnost po značených trasách:

Přímo přes vrchol Varhošť vede žlutá trasa z Kostelního sedla nad Sebuzínem do Proboštova.


K Varhošti lze vystoupat též po zelené trase ze Sebuzína, pak je ale potřeba k vrcholu odbočit na žlutou.


Velmi zajímavá, ale dlouhá cesta k Varhošti je značena modře. Tzv. Žitenická stezka zemí Hradů začíná v Litoměřicích.


Cyklisté dojedou do sedla pod Varhoštěm po cyklotrase č. 3057 (Libochovany - Ploskovice)


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 28.10.2022

Tak Varhošť určitě patří mezi turistické topky středohoří a možná i celého kraje. Je taky dobře dostupná autem, parkoviště je skoro pod rozhlednou. Jára Beran Ústečan

Komentováno: 10.02.2023

DŮLEŽITÁ INFORMACE - v roce 2023 slaví rozhledna na Varhošti 50. výročí, což si jistě zaslouží důstojnou oslavu. Ta by měla proběhnout pod patronací KČT Litoměřice v září formou hvězdicového pochodu s cílem právě na Varhošti. Bližší informace budeme včas publikovat. M. Z.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: