Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 28.12.2018

AKTUALIZACE: 7.1.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Retrospektiva /

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

TRADIČNÍ PROSINCOVÉ AKCE TURISTŮ LOKO ÚSTÍ NAD LABEM VT

Ohlédnutí

Tak jako každý rok, tak i letos jsem si před Vánocemi zavzpomínal na vše, co se během roku událo, ale jak už to bývá, myšlenky se často vrací i mnohem dál do minulosti. Tak je to i se vzpomínkami na první zážitky s organizovanou turistikou.

Turisté KČT Loko Ústí n. L. vystupují sněhem k rozhledně na Varhošti

Foto: Karel Punčochář

Výstup na Varhošť

Letos to je 15 let, co jsem se seznámil s turisty z Klubu českých turistů Loko Ústí nad Labem VT, tenkrát ještě s názvem Lokomotiva, byl s nimi jako host na jejich výletech a po krátké zkušební době se stal i členem jejich odboru. Bylo to nespočet nádherných výletů nejenom po našem úžasném kraji, co se mi uchovaly v paměti. Jakmile dostanu takzvaný nový Lokokalendář, nabízející po celý rok sobotu co sobotu zajímavé výlety, sednu k psacímu stolu a zaškrtnu si ty, které bych chtěl absolvovat.

Ale přeci jenom byly akce, na které v předvánočním čase vzpomínám s určitou nostalgií. S nostalgií, vyvolanou v tomto čase hudbou a vůněmi spojenými s vánočními svátky. Patří mezi ně již mnoho let především Předvánoční výstup na Varhošť. Jak už jsem zmínil, chodíme na výlety každou sobotu ať si je déšť, nebo mráz. A tak to bylo a bude, že každý rok je výstup na Varhošť za jiného počasí. Vzpomínám na rok 2010, kdy jsme poslední úsek výstupu na vrchol od sedla Varhoště dlouhý 500 metrů prošlapávali vrstvou sněhu vysokou téměř půl metru. Bylo to vysilující, ale jak říká klasik, stálo to za to. Na vrcholu kopce stojí rozhledna a výhledy z ní na České středohoří jsou považovány za jedny z nejkrásnějších. Pokud je počasí příznivé, výhledy si málokdo z účastníků výletu odepře. Na plošině u rozhledny stojí dřevěný stůl s lavicemi, kde se uvelebíme, vyndáme z batohů občerstvení a dojde k ochutnávání vánočního cukroví, degustaci svařáků, grogů, ochucených čajů a jiných „nejmenovaných“ nápojů. A jak je známo, když se dobře jí a dobře pije, nálada je svátečně povznesená, všichni se na sebe usmívají, vedou se veselé řeči a vzpomíná se na časy minulé i na ty, kteří už podnikají nebeské túry. Po zpáteční rozjařené cestě dolů k Labi se většinou ještě zastavíme v nějaké příjemné hospůdce, kde výlet „vyhodnotíme“. A to je taková malá tečka za tím naším výstupem.

Tímto ale nekončí naše prosincové aktivity. Úvodem jsem nezmínil Mikulášskou, která je určena především dětem a vnoučatům členů odboru a je pravidelně konána ve známé restauraci v Maxičkách. Tradičně dětem za jejich přednes básničky či hezky zazpívanou písničku předá nadílku laskavý Mikuláš za asistence vtipného čerta.

Pokud vychází v kalendáři sobota mezi svátky, pořádáme v blízkosti našeho města kratší výlety, kdy je nezbytností alespoň jedna otevřená hospůdka, abychom se dobře připravili na Silvestra. Poslední den v roce se novodobou tradicí začíná stávat Noční Lovoš s útulnou chatou odboru KČT Lovosice, kde symbolicky zakončíme náš turistický rok.

Fotografie k článku:

Turisté KČT Loko Ústí n. L. vystupují sněhem k rozhledně na Varhošti Rozhledna na Lovoši na Silvestra 2010

Související odkazy:

ODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: