O ČEM PÍŠE:
MODRÁ TRASA JÍLOVÉ - DĚČÍN
Atraktivní turistická trasa nad údolím Jílovského potoka |
Délka 12,5 km |
Panoramatické výhledy: Děčínský Sněžník, Buková hora, Děčínská kotlina... |
2 turistická zastavení |
2 prameny |
2 zámky |
Restaurace na staru a v cíli |
Možnost napojení na několik dalších tras |
Doporučuje se absolvovat za suchého počasí |
Dopravní spoje na staru a v cíli |
Zajímavosti: Kozí dráha, Jägerbauerova mohyla, Bílý kříž |
MODRÁ TRASA JÍLOVÉ - DĚČÍN
Atraktivní turistická trasa nad údolím Jílovského potoka • Délka 12,5 km • Panoramatické výhledy: Děčínský Sněžník, Buková hora, Děčínská kotlina... • 2 turistická zastavení • 2 prameny • 2 zámky • Restaurace na staru a v cíli • Možnost napojení na několik dalších tras • Doporučuje se absolvovat za suchého počasí • Dopravní spoje na staru a v cíli • Zajímavosti: Kozí dráha, Jägerbauerova mohyla, Bílý kříž
AKTUALIZACE: 6.7.2021
Publikováno: 06.7.2021
Rubrika: Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
NOVÁ TURISTICKÁ TRASA SPOJILA JÍLOVÉ S DĚČÍNEM
Krásná procházka pod stolovou horou Sněžník plná výhledů a zajímavostí
Značkaři Klubu českých turistů ve spolupráci s městy Děčín a Jílové připravili novou modrou turistickou trasu na rozhraní oblasti Labských pískovců a Českého středohoří vedoucí souběžně s údolím Jílovského potoka. Po dlouhých letech tak obě zmíněná města propojila turistická trasa nabízející výletníkům krásné výhledy a zajímavé historické zastávky.
Foto: Martin Zíka
Výlet doporučujeme začít přímo z náměstí v Jílovém. V jeho sousedství je možné navštívit zámek. Zámecký park je otevřen od dubna do září od 8 do 20 hodin.
Výlet po této trase doporučujeme začít v Jílovém, kam se dostanete autobusem z Děčína či Libouchce a snad již brzy též prostřednictvím obnovené Kozí dráhy. Výchozí místo je na náměstí u radnice v jehož sousedství lze absolvovat návštěvu jílovského zámku a parku (přístupný).
MODRÁ ZNAČKA ČEKÁ NA TURISTY PŘIŠEDŠÍ KOZÍ DRÁHOU
Nová modrá značka vede přes Horní Jílové (turistické odbočky: zelená na Javory a žlutá do Čermné). Turistické informační místo s mapou je u nádraží, ale na vlak by jste tu zatím čekali marně. Napadne vás zde možná písnička Michala Tučného, kde se zpívá „tady čas zapomněl nádraží“. Je to škoda, do nedávna jezdily po této proslulé Kozí dráze alespoň víkendové turistické spoje. Existuje myšlenka zřídit zde malé železniční muzeum.
LOUKAMI, LESEM, LOUKAMI...
Dále modrá trasa pokračuje střídavě lesem a loukami s výhledy na Holý vrch a stolovou horu Děčínský Sněžník z rozhlednou na jejím vrcholu. Po lesní cestě (která bývá za deště značně bahnitá) dojdete do sedla mezi vrchem Klobouk a Lotarovým vrchem, kde se nabízí velmi pěkný výhled do Děčínské kotliny. Kousek pod sedlem je odbočka (500 m) k Jägerbauerovu zastavení, což je kamenná mohyla s kapličkou. To je nedávno obnovená památka odkazující na historii těchto míst.
DOBRÉ VODY DOSTATEK
Modrá trasa pak vede po zpevněné lesní cestě kolem vydatného Thielova pramene dobré pitné vody s upraveným prameništěm. Posléze dojdete na rozcestí se zastřešeným odpočívadlem v místě zvaném Bílý kříž. Ten je umístěn u cesty na skále a dle pověsti může souviset s příběhem o žárlivém rytíři z Bynova. Spíše se však jedná o zastávku na cestě, kudy lidé z Bynova chodili na mši. Bílý kříž je zároveň turistické rozcestí pro doplňující zelenou trasu spojující naší modrou s červenou přes Bynov ve směru na Děčínský Sněžník. Je to tedy propojka mezi Českým středohořím a Labskými pískovci.
PANORAMATICKÁ PROCHÁZKA MEZI VRCHOLY
Po dřevěných schodech vyjdete na krásný úsek vedený po hraně pískovcových skal nad údolím Jílovského potoka. Opět se nám naskytne krásný výhled na Sněžník. Po cestě spojující krásný Studenec s Horním Oldřichovem projdeme kolem zrušené vodárny, kde se plánuje zbudování jezírka a úprava dalšího pramene. Následně se vynoříme z lesa na loukách a opět se nám otevřou výhledy do široké krajiny a na okolní vrchy. Vidíme Popovický vrch, Děčínský Sněžník, Klobouk, Lotarův Vrch, Velký Chlum a dokonce i Bukovou horu s bývalou televizní věží. Stojí za to zde chvíli posedět na dřevěné lavičce a rozjímat nad tímto krásným panoramatem.
KDE ZABILI ZÁMECKÉHO ZAHRADNÍKA
Pak už trasa začíná klesat severní stranou Popovického vrchu do děčínské čtvrti Jesenice s kilometrovou odbočkou k jedné z významných místních památek, kterou je Thunská kaple sv. Jana Nepomuckého. Pak už procházíme Děčínem kolem pomníku Fr. Jossta, významného zámeckého zahradníka, který v tomto místě zahynul při honu 24. prosince 1862. Chvíli také můžeme obdivovat pověstmi opředený Ovčí můstek přes Jílovský potok. Tvrdí se o něm například, že jeho výrazné klenutí bylo projevem sedláckého protestu, aby po mostě nemohly projíždět panské kočáry.
ODMĚŇTE SE NÁVŠTĚVOU ZOO
V závěru nás modrá značka provede čtvrtí Podmokly kolem hlavního vlakového nádraží, okresního muzea a po labském nábřeží s krásným výhledem na děčínský zámek až k hlavnímu turistickému rozcestí u Tyršova mostu. Po zaslouženém turistickém výkonu se můžeme odměnit posezením v některé z restaurací či kaváren. A nebo, pokud ještě nebudete mít dost, lze od Tyršova mostu po červené vystoupit až na Pastýřskou stěnu, kde je jedna z nejkrásnějších městských vyhlídek v celém Ústeckém kraji a také pěkná zoologická zahrada.
TRASA DLOUHÁ AKORÁT PRO RODINNÝ VÝLET
Nová modrá trasa měří celkem 12,5 km převážně oblastí CHKO České středohoří. Z hlediska turistické hodnoty vede po příjemných cestách většinou s přírodním povrchem. Střídají se louky a lesy, naskýtá se množství krásných výhledů. Na trase jsou studánky s osvěžující pitnou vodou a nechybí ani turistické odpočívadlo s lavičkami… Značkaři Klubu českých turistů zde odvedli dobrou práci. Trasu využívají místní obyvatelé k procházkám i k rekreačnímu sportu. Kvalitní turistická trasa splňuje požadovaná kritéria a jistě zaujme i mnohé turistické návštěvníky této oblasti. Přijměte pozvánku od děčínských značkařů KČT i vy a posuďte sami.
Dostupnost po značených trasách:
Modrá trasa z Jílového do Děčína měří 12,5 km. Začíná u radnice na náměstí v Jílovém a končí u Tyršova mostu v Děčíně. Doporučujeme ji absolvovat za slunečného počasí v dopoledních hodinách (nejlepší výhledy).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KOZÍ DRÁHA - STARONOVÁ TURISTICKÁ LOKÁLKASKALNÍ MĚSTO TISÁ
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
ROZHLEDNA VELKÝ CHLUM U DĚČÍNA
VZHŮRU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD BLANSKO
POHLED NA DĚČÍN ZRAKEM SOKOLÍM
STUDENEC - VRCHOL NA HRANICI LUŽICKÝCH HOR A LABSKÝCH PÍSKOVCŮ
DRÁŽĎANSKÁ VYHLÍDKA
VAŠI KURÁŽ PROVĚŘÍ FERRATA V DĚČÍNĚ
ROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 11.03.2024
Jen k popisku jedné z fotografií, kde autor uvádí, že na Chmelníku byla až do konce druhé světové války restaurace. To je samozřejmě nesmysl, na vrcholu stávala sice dřevěná restaurace s rozhlednou, všem tu bohužel v roce 1914 zničil požár a již nebyla nikdy obnovena. Dnes po ní nejsou žádné stopy. Dole pod Chmelníkem ale dvě restaurace byly - Wartburg a Immenheim, obě skončily na konci druhé světové války. Tak jestli spíše autor nemyslel jednu z těchto dvou.
Komentováno: 11.03.2024
Obě dvě již zaniklé restaurace najdete zde >>> https://de88.cz/D88/turistika/chmelnik.htm