Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Jan Ušák

Jan Ušák

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 20.4.2020

AKTUALIZACE: 30.6.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA KOHOUT

Nenápadná, ale přesto zajímavá rozhledna nedaleko Valkeřic

Na zalesněném čedičovém vrchu nad obcí Valkeřice se – obklopena vzrostlými stromy – nachází krásně opravená a volně přístupná kamenná rozhledna Kohout. V době svého vzniku se však pyšnila zcela jiným jménem – Rozhledna císaře Františka Josefa I. a byla postavena v letech 1907 -1908 na počest 60ti let jeho vlády.

Rozhledna Kohout

Foto: Karel Veselý

Rozhledna na vrchu Kohout u Valkeřic na Benešovsku je celoročně volně přístupná, takže se na ni můžete vypravit i v zimě.

Chceme-li si dopřát trošku suchých dat, tak vězme, že se rozhledna nachází ve výšce 589 metrů nad mořem a vyhlídková plošina je ve výšce 12 metrů z celkových 16 metrů výšky stavby.

ŠPACÍR NA ROZHLEDNU KOHOUT

K rozhledně Kohout se dostaneme po dobře značené modré turistické značce na trase z Valkeřic do Benešova nad Ploučnicí (nebo opačně). Z Valkeřic od autobusové zastávky „ U pošty“ vystoupáme nad nedaleké bytové domy a poté již po cestě stoupáme do polí. Cesta pod vrchol je dlouhá asi 700 metrů a můžeme si ji zpříjemnit posezením na lavičce a pozorováním výhledů do přilehlého údolí. Na hraně lesa trošku zpozorníme, abychom správně odbočili a poté nás modrá značka vede částečně protěženým lesem k rozhledně. Tento úsek je dlouhý cca 600 metrů.

ROZHLEDNA KOHOUT SE TAKÉ DOČKALA OPRAVY

Samotná stavba rozhledny byla dlouhá léta v dezolátním stavu a v podstatě nepoužitelná. V roce 2010 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci, po které se dnes rozhledna tváří jako „z brusu nová“. Po výstupu na rozhlednu se člověk nevyhne částečnému zklamání z omezeného výhledu (výhled cloní vzrostlé stromy) v přímém směru, ale po chvilce studování výhledových možností člověk objeví krásné pohledy směrem na Českou Lípu a dále směrem k Ještědu. V minulosti byla u rozhledny ještě turistická bouda, ale dnes se musíme spokojit s možností si posedět a sníst svačinu na lavičce u ohniště.

OD KOHOUTA K DALŠÍM CÍLŮM

Po dostatečném pokochání se můžeme vydat dále. Sejdeme zpět k rozcestí a pokračujeme opět po modré směrem na Benešov nad Ploučnicí. Po zhruba 5 kilometrech nenáročné lesní cesty dorazíme na Valkeřickou ulici v Benešově a dále rovně pak do centra města. V případě, že máte dobrodružného ducha a trochu „detektivního čichu“, můžete po necelém kilometru cesty na Benešov nad Ploučnicí odbočit vpravo na hipostezku. Ta vás následně dovede skrz místy značné klesání do Františkova nad Ploučnicí a poskytne vám krásné výhledy na zříceninu hradu Ostrý. Pozor si však musíte dát na ne vždy zcela dobrý stav značení a opravdu značné klesání, kdy tuto trasu v případě mokra výslovně nedoporučuji.

NA KOHOUT PŘI BENEŠOVSKÉ ROKLI

Pokud vás rozhledna Kohout zajímá, dovolujeme si Vás pozvat na podzimní turistický pochod „Benešovská rokle“, jehož 2 trasy ( 12 a 30 km) přes tuto pozapomenutou rozhlednu vedou.

Fotografie k článku:

Rozhledna Kohout Po cestě na rozhlednu Kohout Posezení pod Kohoutem Rozhledna Kohout zpoza vchodu. Výhled z rozhledny Kohout. Kohout na rozhledně Kohout. Pohled do útrob rozhledny Kohout. Vizitka na opravené rozhledně Kohout. Rozhledna na Strážném vrchu. Rozhledna Kohout - archivní snímek Základní kameny rozhledny Kohout. Pohled na hrad Ostrý u Benešova nad Ploučnicí.

Dostupnost po značených trasách:

K rozhledně Kohout vede modrá trasa z Benešova nad Ploučnicí dále pokračující do Valkeřic, Merboltic a k rozhledně na Strážném vrchu.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 21.04.2020

V době stavby rozhledny na vyšší věž jež byla původně plánována nezbyly prostředky, s tím, že se věž dostaví později. Kovová nástavba byla dočasná. Při opravě v roce 2011 byla opravena věž tak jak byla. Na její navýšení nad vzrostlý les ani tehdy nedošlo. L. Smejkal

Komentováno: 21.04.2020

Dnes už by dostavba rozhledny asi nebyla moc efektivní, protože nedaleko je nová rozhledna na Strážném vrchu s vynikajícím kruhovým rozhledem. M. Zíka

Komentováno: 22.04.2020

Není od věci připomenout, že se o záchranu rozhledny významně zasadil známý ústecký turista a zapálený "rozhlednář" Franta Málek alias Přítel dálek. Bohužel tohoto času se už na nás dívá z báně nebeské. Karel Punčochář.

Komentováno: 22.04.2020

Dobrý den, takže letos bude vést Benešovská rokle přes rozhlednu Kohout? :-) Tak alespoň víme, co nás čeká :-) V.Kailová

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: