Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD DOUBRAVKA

Zřícenina hradu na Doubravské hoře - 393 m n. m.

Volný přístup k vyhlídkám na hradbách

Možnost občerstvení v kiosku

Rozhledna nepřístupná

Naučná stezka a přírodní památka Doubravka

Lokalita: Teplice

Destinace: České středohoří

HRAD DOUBRAVKA

Zřícenina hradu na Doubravské hoře - 393 m n. m. • Volný přístup k vyhlídkám na hradbách • Možnost občerstvení v kiosku • Rozhledna nepřístupná • Naučná stezka a přírodní památka Doubravka • Lokalita: Teplice • Destinace: České středohoří

AKTUALIZACE: 4.11.2024

Publikováno: 14.8.2023

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Teplicko • Destinace: České středohoří

HRAD DOUBRAVKA

Při obraně Teplic se moc neosvědčil, ale vyhlídka je to výtečná

Připravujíc seriál o nejkrásnějších vyhlídkách Ústeckého kraje jsem dostal tip na Doubravku u Teplic. Častokrát jsem sledoval tuto zříceninu hradu na 393 m n. m. vysokém kopečku, když jsem projížděl kolem, ale zatím jsem neměl chuť se k ní prodírat přes město. Nakonec se z toho vyklubal docela pěkný výlet nejen na Doubravskou horu, ale také na Písečný vrch s hvězdárnou, do Janáčkových sadů s botanickou zahradou a pohádkovým lesem. Byl jsem okouzlen i parkem u Hadích lázní.

Hrad Doubravka u Teplic.

Foto: Martin Zíka

Z původního hradu toho na Doubravce u Teplic zbylo jen málo. Materiál z hradem posloužil k výstavbě jiných objektů. Popravdě stávající areál mi vzhledem k významu místa připadá trochu nevábný.

Z teplického vlakového nádraží k hradu Doubravka vede přímo a spolehlivě turistické značení. Nejprve červená značka od nádraží k Hadím lázním a dál zelená značka vedoucí až pod Doubravskou horu, kde se na rozcestí Pod Doubravkou napojíte na žlutou trasu vedoucí k vrcholu souběžně s naučnou stezkou. Ta má sice asi jen čtyři panely, ale dozvíte se z nich vše zajímavé o historii hradu, okolní přírodě a geologii. Celý kopec je totiž chráněn jako přírodní památka s výskytem vzácného hmyzu a hub.

CO SE HRADU NA DOUBRAVSKÉ HOŘE TÝCE

Nepříliš vysoký nicméně výhodně umístěný kopec nad Teplicemi se zdál být strategickým, a proto zde Jan Illburk (vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic, který si v okolí podmanil řadu pevností) vybudoval pevnost už roku 1483. Jeho potomci však hrad posléze probendili v tahanicích o dědictví. Dalšími majiteli hradu na Doubravce byli Vilém z Rožmitálu, císař Rudolf II., Lobkovicové, Kaplířové a Vchynští, kteří hrádek rozvíjeli až do podoby pevnosti s mohutnými hradbami a dělostřeleckými věžemi, které měly zajistit bezpečnost pánům teplického panství.

HRAD DOUBRAVKA JAKO OBLÍBENÝ CÍL PLENITELŮ

Nicméně ani díky mohutnému opevnění hrad neměl schopnost odolávat dlouhodobému soustředěnému obléhání, což se ukázalo hlavně roku 1631, když do Čech vtrhli Sasové a po sedmitýdením drancování Teplic a okolí nakonec padla i pevnost. Sasové se ale na Doubravce nezdrželi dlouho. Hned roku 1632 přitáhlo vojsko císařských, které Doubravku obsadilo. Podobná peripetie se odehrála, když roku 1639 přitáhli do Teplic Švédové. Zase hrad dobili a zase po roce museli odtáhnout. Ukázalo se přitom, že hrad Doubravka mnohem víc posloužil nepříteli než k obraně země, a proto jej hejtman litoměřického kraje Gottfried ze Salhauzenu nechal roku 1655 zbourat. Tím byl jeho osud zpečetěn.

HRAD DOUBRAVKA JAKO OBLÍBENÝ CÍL VÝLETNÍKŮ

Po letech s příchodem romantických výletníků v devatenáctém století, kteří se rádi kurýrovali v blízkých teplických lázních, kdy už Doubravka patřila Clary - Aldringenům, vznikla v ruinách hradu hospoda s ubytováním a rozhlednou. Přestože hospoda roku 1896 vyhořela, byla záhy obnovena a i další objekty vybudované ve zřícenině sloužily sloužily cestovnímu ruchu a různým společenským aktivitám. A tak tomu je dodnes.

ZA DOBRÉ VYDITELNOSTI JE VÝHLED Z DOUBRAVKY OKOUZLUJÍCÍ

Strategická poloha Doubravské hory uprostřed mezi Krušnými horami a Českým středohořím z ní činí opravdu vynikající a přitom celkem pohodlně dostupné vyhlídkové místo. Kromě skvělého pohledu na téměř celé Teplice se nabízejí parádní panoramata například severním směrem k hřbetu Krušných hor s Krupkou a Komáří vížkou, ke skalnatým kopcům u města Bíliny jimž dominuje Bořeň. Na jihu od Doubravky za sebou v řadě defilují hlavní vrcholy Českého středohoří - Milešovka, Kletečná a další.

ROZHLEDNA JE PŘÍSTUPNÁ JEN VÝJIMEČNĚ

Rozhledna na teplické Doubravce je žel turistům běžně nepřístupná, ale je možné se volně procházet po ochozu po bývalých hradbách s vyhlídkami. Kochání krajinou si lze zpestřit službami kiosku. Při sestupu po žluté značce vedoucí po jižním svahu Doubravky je dobré sejít o pár metrů níže na zelenou turistickou trasu, která vede k hvězdárně na Písečném vrchu. Ta pořádá o víkendech zajímavé akce pro veřejnost, takže je dobré si zjistit aktuální program. Podobně i v botanické zahradě hned pod hvězdárnou se konají v létě příjemné kulturní akce. Zelená trasa pak končí opět u Hadích lázní, kde začíná lázeňský park s různými možnostmi kratochvíle a občerstvení.

Fotografie k článku:

Hrad Doubravka u Teplic. Lázeňský park v Teplicích. Pouliční výstava „Příběhy severních Čech“.  Naučná stezka Doubravka v Teplicích. Hrad Doubravka u Teplic. Hrad Doubravka u Teplic. Hrad Doubravka u Teplic. Hrad Doubravka u Teplic. Hrad Doubravka u Teplic. Výhled na Teplice z Doubravky. Výhled z Doubravky na Bořeň a elektrárnu v Ledvicích. Hrad Doubravka - výhled na Teplice Komáří vížka - pohled z hradu Doubravka u Teplic. České středohoří (Milešovka) z hradu Doubravka u Teplic

Dostupnost po značených trasách:

Na vrchol Doubravské hory vede žlutá značka souběžně s naučnou stezkou Doubravka (naučná stezka není značena).


Od železniční stanice v Teplicích vás dovede červená značka k Hadím lázním, kde se přechází na zelenou.


Zelená turistická značka vytváří pod Doubravkou pěkný přírodní okruh, na kterém je hvězdárna, botanická zahrada a pohádkový les.


Pod Doubravskou horou prochází nová Pánevní cyklotrasa (č. 66), ze které je možné odbočit na cestu vedoucí k vrcholu.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: