Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Jan Pásler

Jan Pásler

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 07.04.2019

AKTUALIZACE: 15.4.2019

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA LUCEMBURKŮV KOPEC

Novou rozhlednu buduje skupinka nadšenců na Lucemburkově kopci nad Malečovem, poblíž Ústí nad Labem.

Zvlněná kopcovitá krajina v okolí Malečova v Českém středohoří přímo láká k rozhlížení. Však také poblíž Malečova vznikla vyhlídka s posezením a s výhledovým panoramatem, pojmenovaná na počest pana Esö [vyslov ešé], hasiče a velkého patriota Malečovska. Najdeme ji při silnici z Malečova do Tašova. Skupinka nadšenců se teď snaží situaci vylepšit.

Autojeřáb na stavbě rozhledny

Foto: Archív Malečovský rozhled

V březnu 2019 pomáhala na Lucemburkově kopci u Malečova těžká technika.

Myšlenka na stavbu rozhledny na Lucemburkově kopci je stará už nějakých deset let. V roce 2015 bylo vydáno stavební povolení. Obec Malečov však nezískala dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. S tím se ale nechtěla smířit skupinka nadšenců, proto zakládají zájmové sdružení „Malečovský rozhled“. Spolek tvoří pouze tři lidé, bez pomoci a spolupráce desítek dalších si však jejich práci nelze představit.

ROZHLEDNA SE BUDUJE BEZ DOTACÍ

Peníze na stavbu rozhledny na Lucemburkově kopci se snaží její stavitelé získat bez státních a evropských dotací, zejména od drobných sponzorů, ať už formou veřejné sbírky, nebo oslovováním firem, které odborné práce provedou buď zcela zdarma nebo jen za minimální úhradu. Zdarma tak rozhledna získala třeba ocelové patky nebo 50 kubíků dřeva na stavbu vrchní konstrukce. Není možné vyjmenovat všechny sponzory a na někoho nezapomenout, proto raději jen odkaz na webové stránky spolku.

V LÉTĚ 2019 BY MĚLO BÝT HOTOVO

Stavební práce tak postupují především v závislosti na tom, jak se daří získávat prostředky od sponzorů. Rok 2017 byl ve znamení terénních úprav. V létě 2018 proběhla betonáž základů a nosných patek, na podzim pak byla vztyčena podstatná část trámové konstrukce. Dnes, na počátku dubna 2019, zbývá dokončit podlahy vyhlídkových plošin, schodiště a střechu. Otevření rozhledny zatím nemá přesný termín, o prázdninách 2019 by však měla být přístupná veřejnosti. Postup stavby lze sledovat na webových stránkách www.malecovskyrozhled.cz nebo na facebooku Skiareál Pohoří u Malečova. O termínu otevření Vás budeme informovat i v našem magazínu.

ZNAČENÁ TRASA BUDE Z MALEČOVA A NĚMČÍ

Pro motorizované návštěvníky je rozhledna přístupná od horní stanice skiareálu nad Pohořím u Malečova, kde je parkoviště před hospůdkou pana Fáry, rovněž nadšeného budovatele rozhledny. Autobusová linka Ústí nad Labem – Rýdeč jezdí denně včetně víkendů a její zastávka Malečov, Pohoří, rozc. je vzdálená asi 300 m, cestou se můžeme zastavit i na zmiňované Esöově vyhlídce. Cyklisté využijí místních málo frekventovaných silniček, pro pěší turisty plánují ústečtí značkaři dovést k rozhledně značení z nedalekého Malečova a Němčí.

MŮŽETE PŘISPĚT I VY

Pokud byste snad měli zájem se na stavbě rozhledny finančně podílet, k dispozici je účet: 9661917001/5500 (podrobnosti na výše uvedeném webu).

Těšíme se nashledanou v létě na nové rozhledně!

Fotografie k článku:

Autojeřáb na stavbě rozhledny Lucemburkův kopec Model rozhledny Hospůdka Doprava materiálu Autojeřáb na stavbě rozhledny březen 2019

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: