O ČEM PÍŠE:
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
Volně přístupná vyhlídková terasa nad soutokem Labe a Bíliny. |
Výhled na město Ústí nad Labem. |
Kabinová lanovka z centra města. |
Hotel s atrakcemi (zrcadlový sál). |
Křižovatka turistických tras a cyklotras. |
Naučná stezka Větruše - Vrkoč. |
Pánevní cyklotrasa č. 66. |
Lokalita: Ústí nad Labem |
Destinace: České středohoří |
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
Volně přístupná vyhlídková terasa nad soutokem Labe a Bíliny. • Výhled na město Ústí nad Labem. • Kabinová lanovka z centra města. • Hotel s atrakcemi (zrcadlový sál). • Křižovatka turistických tras a cyklotras. • Naučná stezka Větruše - Vrkoč. • Pánevní cyklotrasa č. 66. • Lokalita: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 14.5.2024
Publikováno: 10.11.2023
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
Křižovatka turistických tras nad soutokem Labe a Bíliny.
S historií výletního zámečku na Větruši v Ústí nad Labem jsme se v Turistickém magazínu již seznámili prostřednictvím článku Karla Punčocháře. Nyní se na toto místo vracíme znovu, abychom si pověděli něco o jeho významu pro turistické návštěvníky. Větruše totiž není jen ctyřhvězdičkovým hotelem s výbornou vyhlídkou, ale také významnou křižovatkou turistických tras pro pěší i cyklisty.
Foto: Martin Zíka
Po nevydařené privatizaci se zchátralý objekt Větruše vrátil do majetku města Ústí nad Labem. Výletní zámeček byl opraven, rozšířen na čtyřhvězdičkový hotel a od roku 2005 je opět důstojnou dominantou města.
Turistický věhlas skalního ostrohu nad soutokem Bíliny a Labe, na kterém kdysi stával starý hrad, započal v dobách romantismu. Už tehdy zde stála výletní restaurace a později i hotýlek. Zmiňuje se o něm i slavný cestovatel Alexander von Humboldt, který má nedaleko Větruše svou vyhlídku. S poválečným odsunem německého obyvatelstva byl společenský význam Větruše upozaděn, ale v posledních letech už je to opět důstojná dominanta města Ústí nad Labem. Její vysoká návštěvnost je dána mimořádnou polohou skýtající široký rozhled.
VYHLÍDKA NA VĚTRUŠI
Při celkové rekonstrukci objektu Větruše (r. 2005) byla zdařile vyřešena volně přístupná terasová vyhlídka, ze které jsou krásně vidět všechny dominanty centra Ústí nad Labem. Velmi atraktivní je pohled na řeku Labe s přístavištěm výletních lodí a všemi mosty. Nad řekou ční Mariánská skála, což je výrazný krajinný prvek, který teprve čeká na své docenění (i z ní jsou pěkné vyhlídky). Při pohledu na město pod Větruší žel dopravní koridory výrazně dominují nad historickými památkami.
Přesto jsou některé ústecké pamětihodnosti z Větruše dobře vidět. Je to především kostel Nanebevzetí Panny Marie (s šikmou věží) a chrám svatého Vojtěcha. Vnímavý pozorovatel si všimne toho, že městská zástavba Ústí nad Labem je divokým koktejlem architektonických stylů, na kterém má svůj podíl silná industrializace. A tak jen těžko se v tomto městě hledá místo, kde by se návštěvník cítil opravdu příjemně. Světlou výjimkou je však právě vyhlídka Větruše a její blízké okolí.
LANOVKA NA VĚTRUŠI
Úprk z centra města na Větruši výrazně usnadňuje lanovka, která od roku 2010 pendluje mezi vyhlídkou a obchodním centrem Fórum. V období od října do dubna (zimní provoz) jezdí lanovka na Větruši od 9 do 20 hodin. V letní sezóně je v provozu od 8 do 22 hodin. Pohodlná krytá kabinka vyjíždí v provozní době každých 15 minut a nabízí zajímavý výhled na rozsáhlé seřazovací kolejiště Ústí nad Labem - západ. Lanovka přepravuje i jízdní kola, což se hodí zejména těm, kdo mají v úmyslu z Větruse vyrazit po nové páteřní cyklotrase č. 66.
ATRAKCE NA VĚTRUŠI
Hned za hotelem je menší sportovní areál, jehož součástí je přírodní a zrcadlové bludiště. Pavilon se zrcadlovým bludištěm je obdobou labyrintu s pokřivenými zrcadly, který známe třeba z pražského Petřína. Návštěvníci si zde užijí spoustu srandy, zejména při pohledu na svůj vlastní obraz notně vzdálený od reality. Otevřeno bývá od 9 do 19 hodin a vstupné činí 30 Kč.
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE POPRAVIŠTĚ
Pokud nemáte v úmyslu vyrazit po turistické trase na delší výlet a chcete se vrátit zpět do města, můžete tak učinit po místně značené trase kolem středověkého popraviště, což je také pěkná vyhlídka na město, odkud vede krátká naučná stezka k dětskému zážitkovému parku a muzeu Civilní obrany. To je zřízeno v bývalém podzemním protileteckém krytu, v němž je zpřístupněno asi 500 m chodeb. Muzeum i zážitkový park jsou zpoplatněny.
TURISTICKÉ TRASY Z VĚTRUŠE
Před zadním traktem hotelu na Větruši je turistický rozcestník, z něhož vychází několik pěkných tras. Červená vede oblastí Českého středohoří zvlněnou krajinou přes malé vesničky až k nejvyšší hoře této destinace - Milešovce (837 m n. m.). Zelená trasa vede souběžně s naučnou stezkou Větruše - Vrkoč partií Labských vrchů k Vaňovskému vodopádu (nejvyšší v Českém středohoří). Na této trase je několik dalších krásných vyhlídek do labského údolí - Humboldtova vyhlídka, Vrkoč, aj.). Zajímavé jsou zejména pohledy na hrad Střekov a Masarykova zdymadla. Na těchto trasách se konají oblíbené turistické pochody, jako je například Ústecká jarní padesátka.
CYKLOTRASY Z VĚTRUŠE
Z ústecké Větruše také vycházejí dvě cyklotrasy. Trasa 3090 vede vrchem do Dolních Zálezel, kde je možné se v letní sezóně nalodit i s kolem na výletní loď a pokračovat tímto způsobem v cestě třeba do Žernosek či Litoměřic a vrátit se pak do Ústí n. L. po vlastní ose Labskou cyklostezkou. Cyklorasa č. 66 vycházející též od Větruše se nazývá Pánevní. Tato nová páteřní cyklotrasa prochází oblastí Ústeckého kraje přes velká města (Teplice, Bílina, Most, Chomutov) a kolem hnědouhelných revírů až do královského města Kadaně.
Dostupnost po značených trasách:
Z centra města od hlavního nádraží Ústí nad Labem vede na Větruši žlutá turistická značka.
Z Větruše vede 18 km dlouhá červená turistická trasa na nejvyšší vrchol Českého středohoří - Milešovku.
Zelená trasa vede z Větruše k Vaňovskému vodopádu, odkud pokračuje labským údolím do Dolních Zálezel. Můžete však po ní dojít až k pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích.
Nenáročná (4 km) a velmi pěkná je naučná stezka Větruse - Vrkoč.
Místní značení vede od Větruše k středověkému popravišti.
Páteřní cyklotrasa č. 66 (Pánevní) vede z Ústí nad Labem kolem Větruše a pokračuje až do Kadaně.
Cyklotrasa 3090 vede z Větruše do Dolních Zálezel.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEMVYHLÍDKA VRKOČ
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
NA VYCHÝLENÍ VĚŽE ÚSTECKÉHO KOSTELA UPOZORŇUJE ŠIPKA
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
HRAD STŘEKOV
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: