Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Karel Veselý

Karel Veselý

PROFIL

AKTUALIZACE: 8.8.2023

Publikováno: 08.8.2023

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

NOVÉ ZVONY V JEDLCE

Do nejstaršího poutního místa na Děčínsku se vrátily zvony.

Malou fotoreportáží se vracím do neděle 27. května 2023, kdy byly do věže kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku slavnostně vráceny po osmdesáti letech dva zvony, které byly zrekvírovány pro válečné účely. Byla to událost významná i pro turisty zajímající se o sakrální památky, neboť zmíněný kostel stojí na místě spirituálně živém už od dob dávných pohanů.

Nový zvon kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku (27. 5. 2023)

Foto: Karel Veselý

Odlít nový zvon tak, aby neměl žádné kazy, a přitom dobře ladil se svými kolegy ve věži, to je velký majstrštyk. Když se zvony vracejí na své místo, je to možná i dobré znamení, že jsme na cestě k lepší budoucnosti. Kdo přispěl na nové zvony v Jedlce, ten si mohl na ně cinknout před jejich „odletem“ do zvonice.

O historii poutního místa v Jedlce se už v Turistickém magazínu podrobně psalo (viz odkaz pod článkem), a proto jen zmíním, že stávající kostel svaté Anny v údolí řeky Ploučnice byl roku 1723 přestavěn z gotického svatostánku na barokní. Od počátku 18. století byl významným poutním místem zejména v době svátku svaté Anny, patronky kostela. Jeho duchovní význam byl umocněn i tím, že po válce se stala zdejší farnost útočištěm osob pronásledovaných komunistickým režimem. Po odsunu německého obyvatelstva kostel v Jedlce po desítky let chátral a teprve po převratu se dočkal obnovení do stávající podoby.

Vyvrcholením rekonstrukce kostela svaté Anny bylo navrácení dvou zvonů, které byly v roce 1942 zabaveny armádou a použity k vojenským účelům. Zvony po staletí zvoucí okolní lid na mše svaté nakonec posloužily k zabíjení lidí - jaký to paradox pozemského bytí. Ze tří původních zvonů byl v Jedlce zachován pouze ten nejstarší s reliéfem Panny Marie z roku 1470. Tento historický unikát vážící 310 kilogramů je jedním z důvodů, proč je kostel v Jedlce chráněn jako kulturní památka České republiky.

Duchovní šrám poutního místa byl napraven v roce 2023 z iniciativy správce farnosti Marcela Hrubého. Ten o navrácení zvonů usiloval několik let. Podařilo se mu na to získat finanční prostředky z Českoněmeckého fondu budoucnosti, od místních obcí i od řady soukromých dárců. Nové zvony pojmenované svatý Jáchym a svatá Anna (což byli dědeček a babička Ježíše Krista z matčiny strany) byly odlity ve vyhlášené dílně Rudolfa Pernera z Pasova (tato zvonařská dílna se čtyřsetletou tradicí byla původně založena v Plzni, pak působila v Českých Budějovicích, ale protože to byli také Němci, byli po válce rovněž odsunuti). Zvony včetně elektrického pohonu přišly na jeden milion a tři sta tisíc korun.

Sobota 27. května 2023 se stala velkým svátkem nejen pro místní obyvatele a farnost, ale i pro široké okolí. Dva nové zvony byly nejprve slavnostně vyzdobeny a vystaveny ve Velké a Malé Veleni a v Soutěskách (obce příslušející k farnosti). Poté byly převezeny ke kostelu svaté Anny v Jedlce a po slavnostní mši byly zvony za velké pozornosti médií vysvěceny a vyzdviženy do věže. O patnácté hodině se všechny tři zvony rozezněly a jejich radostný jásot se rozlehl po dlouhých osmdesáti letech opět údolím Ploučnice.

A proč o tomto církevním svátku píšu v Turistickém magazínu? Zejména proto, abych na tuto opomíjenou, leč významnou sakrální památku Děčínska upozornil. Kostel svaté Anny určitě stojí za návštěvu, například u příležitosti konání turistického pochodu Benešovská rokle (v září). Jedna z tras vede právě kolem kostela, který bývá v tu dobu otevřen veřejnosti. Ale můžete se sem vydat kdykoli, třeba po zelené turistické trase od zámku v Benešově nad Ploučnicí, a přitom se dozvědět něco nového na naučné stezce Havraní kameny.

Zda nové zvony přilákají i nové věřící, o tom bych v dnešní době vážně pochyboval. Nicméně kostel v Jedlce je určitě přitažlivý pro mnohé duchovně hledající, a také je v mnoha ohledech příkladem řemeslného mistrovství našich předků. Tak, jako ještě nedávno sem utíkali „nepohodlní“ před komunistickým režimem, tak si sem jistě najdou cestu lidé prchající před bezbřehým a mravně zvráceným konzumním režimem kapitalistickým.

Fotografie k článku:

Nový zvon kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku (27. 5. 2023) Nové zvony pro kostel svaté Anny v Jedlce. Slavnostní mše svatá v kostele svaté Anny v Jedlce. Mši u příležitosti zavěšení nových zvonů na kostele svaté Anny v Jedlce sloužil biskup litoměřický. Kostel Svaté Anny v Jedlce na Děčínsku. U příležitosti svěcení nových zvonů v Jedlce nemohl chybět kvalitní pěvecký sbor. Svěcení nových zvonů v Jedlce - 27. 5. 2023 Příprava zvonů k zavěšení ve věži kostela sv. Anny v Jedlce - 27. 5. 2023 Nový zvon kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku (27. 5. 2023) Nový zvon kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku (27. 5. 2023) Zavěšování nových zvonů v Jedlce - 27. 5. 2023 Biskup litoměřický rozjímá při zavěšování nových zvonů v Jedlce na Děčínsku.

Dostupnost po značených trasách:

Do Jedlky vede zelená turistická trasa od státního zámku v Benešově nad Ploučnicí.


Ke kostelu svaté Anny v Jedlce je možné odbočit v Malé Veleni z cyklotrasy č. 15 (cyklotrasa Ploučnice).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: