Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Litoměřicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

Publikováno: 30.8.2024

Hory - vrcholy

Rubrika: Hory - vrcholy

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

TROJHORA - KLENOT STŘEDOHOŘÍ

Nečekaný alpinistický zážitek u Třebušína.

Mezi půvabnými vrcholy Českého středohoří má nepříliš známá Trojhora (451 m n. m.) jedno výjimečné postavení. Je to rozeklaný skalnatý hřebínek, jehož charakter intenzivně připomíná odvážné alpské stezky. Kdo je trochu šikovný a má i kuráž, ten se po něm dostane na skvělou vyhlídku skýtající výjimečné pohledy na podivuhodný kout Ústeckého kraje. Okolní krajině dominuje hora Sedlo, zřícenina hradu Kalicha a špičatý vrch Panna, kde kdysi taktéž stával hrádek.

Trojhora - České středohoří - výstup k vrcholu

Foto: Martin Zíka

Výstup na Trojhoru v Českém středohoří velmi připomíná horský terén. K vrcholu se dostanete za pár minut, ale i tak si pěkně provětráte plicní laloky.

Jistě není náhoda, že přímo pod Trojhorou se potkává Zlatá stezka Zemí hradů s Žižkovo stezkou Zemí hradů, což naznačuje, že vrch samotný stojí přímo nad nejatraktivnější dálkovou trasou. Ta prochází Českým středohořím od vrcholu k vrcholu, od hradu k hradu. V bezprostřední blízkosti Trojhory jsou to hrady Kalich, Panna a Litýš. Dříve vedla značená turistická trasa přímo přes skalnatý hřebínek, ale exponovaný (ne zcela bezpečný) terén byl příčinou, proč dnes k vrcholu vede jen odbočka od rozcestí na žluté stezce.

TROJHORA, DŘÍVE DREIBERG

Též historický německý název vrchu naznačuje, že se skládá z uskupení tří masivů, které vznikly ztuhnutím magmatu. Nejprve se tak stalo pod zemským povrchem a teprve později odplavením okolní hmoty se vzájemně propojená skaliska z limburgitu a trachytu dostala nad okolní terén. Dnes jsou malebným krajinným prvkem a můžeme zde pozorovat známou sloupcovou odlučnost horniny. Strmé skalní stěny se staly domovem mnoha zajímavých druhů rostlin, které běžně na turistických stezkách nevídáme. Suchá torza stromů na vrcholu podávají svědectví o tom, že život zde není zrovna jednoduchý. V létě výheň rozpálených skal, v zimě mrazivé větry.

Na jednom z vrcholů Trojhory najdeme schránku s knihou, do které se zapisují nadšení návštěvníci. Ti si pochvalují především krásný výhled na horu Kalich a obec Třebušín přímo pod ní. Slavný vojevůdce Jan Žižka si toto místo vybral pro vybudování jednoho ze svých sídel, které prý nikdy nebylo dobyto, přestože se nacházelo v těsném sousedství konkurence. Hned na sousedním vrchu Panně totiž Zikmund Děčínský z Vartenberka, odpůrce kališníků, nechal v době husitských válek vybudovat svůj hrádek, jehož posádka se pokusila Kalich neúspěšně dobýt. Naopak Husité roku 1423 dobyli Pannu.

Kdybychom v té době pobývali právě na Trojhoře, naskytlo by se nám dozajista úchvatné divadlo, když posádky obou pevností na sebe dorážely. Nakonec se ale oba hrady stejně staly útočištěm loupežnické chásky, a proto byly z císařského nařízení pobořeny. Na rozdíl od Panny, která zarostla křovinami, se však v posledních letech na Kalichu pilně pracuje a ze zbytků kdysi mohutné pevnosti je nyní krásná vyhlídka. Pohled z ní stojí za to porovnat s výhledem z Trojhory, kdy a za dobré viditelnosti spatříme stužku řeky Labe jak se vine Polabskou nížinou k posvátnému Řípu.

V pestré krajině kolem vrchu Trojhora také objevíme mnohé druhy chráněného rostlinstva a živočišstva. Zejména na jaře rozkvétají zajímavé rostliny, třeba lilie zlatohlávek, bažanka vytrvalá, mařinka vonná... Hemží se to tady ještěrkami, motýly a všelijakou broučí havětí. Kousek od značené stezky pod Trojhorou láká k obejmutí mohutný kmen památného stromu, který dostal hrdé jméno Buk pod Trojhorou.

VÝLET NA TROJHORU

Tak tedy kudy se k Trojhoře vydat? Díky solidnímu turistickému značení v této oblasti se nabízí několik možností. Těžko vybrat, jedna trasa je hezčí než druhá. My jsme nedávno vyzkoušeli příjemnou Žižkovu stezku Zemí hradů z Ploskovic. Při té příležitosti jsme si tam prohlédli zámek s lesoparkem. V Chudoslavicích doporučuji uhnout ze značené trasy a vzít to lesní cestou kolem památného buku k rozcestí pod Trojhorou a pak už strmou skalnatou pěšinou k vrcholu. Naše další kroky pak samozřejmě vedly do Třebušína, přičemž jsme se těšili na hospodu. Ta ale dle tvrzení domorodců otevírá až v pět večer, a tak jsme museli vzít zavděk lahváčema z obchůdku na návsi, které ale musím pochválit (solidní výběr dobře chlazených kousků :). No a pak jsme se samozřejmě rozhodli k výstupu na Kalich, ale o tom už zase jindy.

Fotografie k článku:

Trojhora - České středohoří - výstup k vrcholu Výhled na Trojhoru a Pannu - České středohoří. Trojhora v Českém Středohoří. Trojhora - na jednom z jejích tří vrcholů se můžete zapsat do návštěvní knihy. Pohled z Trojhory směrem k vrchu panna v Českém středohoří. Výhled z vyhlídky na Trojhoře směrem k hoře Sedlo. Kalich a Třebušín - České středohoří Vrch Panna v Českém středohoří. Trojhora - vrcholový hřebínek. Sedlo, Kalich a Trojhora v Českém středohoří. Pohled na Trojhoru a Sedlo od staňkovic. Buk pod Trojhorou - České středohoří. Rozcestí Pod Trojhorou v Českém středohoří.

Dostupnost po značených trasách:

Na vrchol Trojhory vede žlutá turistická odbočka ze Zlaté stezky Zemí hradů.


Pod Trojhorou se potkávají červená a žlutá turistická trasa, obě procházející Zemí hradů. Tak se říká centrální části Českého středohoří. Piktogram naučné stezky je trochu matoucí. Naučná stezka zde oficiálně není.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 15.11.2024

Zdravím, název Trojhory je sice odvozen z uskupení tří masívů, ale zřejmě jiných než máte na mysli. Jedná se o postupně klesající vrcholy vystupující z pískovcového podloží v jihozápadním směru. Přičemž ten nejvyšší tvořený skelným basanitem nese právě název Trojhora. O kousek níže, hned za "památným bukem" vystupuje na povrch trachytová "Horka" a na jejím konci, odděleně silnicí, vystupuje na povrch nejnižší z trojice - Ješonek. Každý z vrchů Trojhory má svou krásu i své taj

Komentováno: 15.11.2024

... krásu i své tajemství ;-) Horka je známá sezónním výskytem "praváků" a Ješonek je zase ze severní strany "zohaven" starým kamenolomem, ze kterého si komunističtí zemědělci z ploskovického družstva udělali skládku odpadu. Mimochodem právě Ješonek má nádherné západní svahy spadající přímo do koryta Chudoslavického potoka ;-) Mimochodem i na jihovýchodních svazích Trojhory jsou staré malé lomy a na severním svahu dokonce patrný starý sesuv ;-) hezký den, Vaše Dálnice D8 ;-)

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: