AKTUALIZACE: 6.10.2024
Publikováno: 18.9.2021
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
SKALKA U VLASTISLAVI
Tak trochu zapomenutý zámek na Zlaté stezce Zemí hradů
České středohoří je typické svými kuželovitými kopci, kde na mnohých z nich se vypínají zříceniny hradů. Zbytky hradu Skalka se nemohou měřit se svými sousedy, jakými jsou třeba Košťálov, Ostrý či Házmburk, nicméně stojí za povšimnutí kvůli zámku stojícímu pod nimi.
Foto: Jan Pásler
Zámek Skalka u Vlastislavi zatím nepatří mezi vyhledávané turistické cíle Ústeckého kraje.
Návrší nad obcí Vlastislav je v porovnání s nimi jen nepatrným pahorkem. Přesto i zde ční mohutná věž jako pozůstatek někdejšího hradu a v jejím těsném sousedství zámek, dnes značně omšelý.
DÁVNÁ HISTORIE HRADU SKALKA
Už dávný kronikář Kosmas ve svých letopisech hovoří o knížeti Vlastislavovi ze slovanského kmene Lučanů, který zde vystavěl hrad, nazvaný svým jménem. Jisté je, že hrad tu stával od 14. století. Často měnil majitele, mezi nejznámější patřili Kaplířové ze Sulevic. Hrad byl zničený v r. 1639 Švédy a do dnešních dnů se zachovala jen okrouhlá věž, která je bohužel vzhledem ke svému stavu nepřístupná.
V sousedství věže byl koncem 17. století vybudovaný barokní zámek. Z jeho majitelů stojí za zmínku rod Schönbornů, kteří zde sídlili do r. 1945 a dnes žijí v Rakousku.
POTOMEK SV. LUDMILY
Potomek tohoto rodu, vídeňský arcibiskup kardinál dr. Christoph Schönborn, narozený na Skalce v r. 1945, byl po smrti Jana Pavla II. jedním z kandidátů na papežský úřad a je přímým potomkem sv. Ludmily. 18. září 2021 celebroval na Tetíně mši svatou u příležitosti 1 100. výročí zavraždění této světice.
A HISTORIE NEDÁVNÁ
Později byla v zámku Skalka uložena část litoměřického archívu, ale od r. 1990 byl zámek prázdný. Po dlouhých peripetiích se podařilo v r. 2001 získat zámek obci Vlastislav, nedávno vznikla veřejně prospěšná organizace na záchranu zámku.
EXPOZICE MILOVNÍKŮ ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
V současné zdobě je zde expozice malířů a fotografů Českého středohoří, v jedné místnosti jsou vystaveny předměty z vybavení domácností na přelomu 19. a 20. století. U zámku byla také vysazená lípa, která má připomínat pobyt Svatopluka Čecha, který zde napsal své nejznámější dílo „Ve stínu lípy“. Předlohou k popisu pouti o svatodušních svátcích v „Pestrých cestách po Čechách“ zas Svatopluku Čechovi byla slavná pouť u nedaleké kapličky v údolí potoka Modla.
PROSTORA ZÁMKU JSOU VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ
Zámek je otevřený od 15.5. do 17.10., od 10 do 15 hodin, o víkendech a svátcích od 11 do 16 hodin, v pracovní dny na telefonické objednání na č. 607 098 205 nebo 606 053 663 od 9 do 14 hod. Pokud však jeden z manželů, kteří o zámek pečují, je právě přítomný, rádi případného zájemce o prohlídku uvítají i mimo tyto hodiny.
TURISTICKÁ DOSTUPNOST
Autobusová doprava je do Vlastislavi jen velmi řídká, pouze v pracovní dny. Nejbližší železnice je v Třebenicích (zast. Třebenice město) - 3 km po málo frekventované silnici.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.11.2021
Hrádky Českého středohoří jsou naším národním pokladem. Díky turistům jsou propojené pěknou trasou jmenující se Zlatá stezka zemí hradů. MZ
Komentováno: 21.10.2022
Nádherná krajina v době baběletního barvení. Jen by to chtělo trochu lepší dopravní dostupnost pro turisty. VN, Most
Komentováno: 22.10.2022
Párem fotografií z těch několika sporadických návštěv disponuji také. Loni tam byly vystaveny papírové modely rozhleden. Aleš pod Luží