O ČEM PÍŠE:
ERBENOVA VYHLÍDKA
Kamenná rozhledna u Dobětic |
Výška 15 m, 56 schodů |
Vrch Brand (420 m n. m.) |
Původní vyhlídková věž postavena r. 1889 |
Současná rozhledna obnovena r. 2006 |
Alexandr Erben - bývalý předseda horského spolku |
Výhledy na Ústeckou kotlinu, České středohoří a Krušné hory |
Volný přístup po turistických trasách |
ERBENOVA VYHLÍDKA
Kamenná rozhledna u Dobětic • Výška 15 m, 56 schodů • Vrch Brand (420 m n. m.) • Původní vyhlídková věž postavena r. 1889 • Současná rozhledna obnovena r. 2006 • Alexandr Erben - bývalý předseda horského spolku • Výhledy na Ústeckou kotlinu, České středohoří a Krušné hory • Volný přístup po turistických trasách
AKTUALIZACE: 20.8.2024
Publikováno: 12.5.2019
Rubrika: Historie KČT / Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
ERBENOVA VYHLÍDKA
První rozhledna na Brandu aneb 130 let výhledů na Ústí nad Labem
Krajské město Ústí nad Labem se může pyšnit třemi rozhlednami, které svými vrcholy tvoří pomyslný trojúhelník. Výletní zámeček s vyhlídkovou věží Větruše, Střekovská vyhlídka na Malém Sedle na horním Střekově a třetí nejstarší z nich je Erbenova vyhlídka na Brandu.
Foto: Archivní snímek
První rozhledna na Brandu nad dnešními ústeckými Doběticemi z roku 1889. Byla to bytelná stavba, sestávající z kamenné podezdívky a z dřevěné, šindelem kryté konstrukce. Měla tři vnitřní patra. První zdobil malý balkon, v druhém se nacházela hlavní vyhlídková plošina a ve třetím, těsně pod střechou, byl prostor pro cameru obscuru. Věž byla vysoká 20 metrů.
Brand je staré pojmenování návrší nad Doběticemi, což je dnes čtvrť na východním okraji Ústí nad Labem. Na Brandu byly postaveny celkem tři vyhlídkové věže. Všechny byly dílem místního turistického spolku, který si při založení v roce 1883 dal název Ústecký spolek pro České středohoří a Krušné hory (Der Mittel und Erzgebirgsverein in Aussig).
PRVNÍ ROZHLEDNA BYLA VYBUDOVÁNA V ROCE 1889
Byla to bytelná stavba, sestávající z kamenné podezdívky a z dřevěné, šindelem kryté konstrukce. Měla tři vnitřní patra. První zdobil malý balkon, v druhém se nacházela hlavní vyhlídková plošina a ve třetím, těsně pod střechou, byl prostor pro cameru obscuru. Věž byla vysoká 20 metrů. Stavitelem Alwinem Köhlerem byla předána spolku při velké slavnosti 26. května 1889 a dostala jméno Rozhledna císaře Františka Josefa.
DRAMATICKÝ OSUD ROZHLEDNY FRANCE JOSEFA
Přestože se jednalo o bytelnou stavbu, rozhledna dlouho nevydržela. Za prudké zimní bouře 31. ledna 1898 se její dřevěná nástavba zřítila. Ještě v tomtéž roce ji firma A. Köhlera obnovila, ale už ne do původní podoby. Bylo upuštěno od opláštění, aby konstrukce lépe odolávala větru, avšak ani toto řešení se příliš neosvědčilo a na podzim roku 1903 vítr shodil i tuto věž. Po několik dalších let byla využívána alespoň původní kamenná podezdívka, upravená jako vyhlídková terasa. Toto provizorium sloužilo až do roku 1911, kdy jej zničil blesk.
NOVÉ ROZHLEDNY SE ÚSTEČTÍ TURISTÉ DOČKALI AŽ V ROCE 1933
Horský spolek slavil v tomto roce padesát let svého trvání a při té příležitosti se vedení rozhodlo obnovit rozhlednu na Brandu. Z původních kamenů a dovezených cihel postavil stavitel Köckert osmimetrovou hranatou věž s otevřenou vyhlídkovou terasou, zabezpečenou zábradlím. K užívání byla veřejnosti předána 2. července 1933 a byla pojmenována Erbenova vyhlídka, na počest bývalého předsedy ústeckého horského spolku Alexandra Erbena.
ANI V NOVÉM TISÍCILETÍ TO ROZHLEDNA NEMĚLA JEDNODUCHÉ
V roce 2005 se rozhodla obvodní radnice Severní Terasa, na jejímž území se rozhledna nachází, zvýšit Erbenovu vyhlídku na dvojnásobek. Hlavním důvodem byla skutečnost, že koruny okolních vzrostlých stromů zakrývaly výhled do okolí. Radní obvodu se rozhodovali mezi moderním a historizujícím pojetím dostavby rozhledny. Po veřejném projednávání, kdy se většina zastupitelstva i veřejnosti vyslovila pro historizující dostavbu, rozhodla rada obvodu třemi hlasy proti dvěma o dostavení Erbenovy vyhlídky v moderním duchu.
Toto rozhodnutí vyvolalo ve veřejnosti silný odpor a občané začali podepisovat petici iniciovanou členy Klubu českých turistů, v níž požadovali, aby dostavba rozhledny odpovídala jejímu historizujícímu rázu. Rok trvající spor o budoucí podobě Erbenovy vyhlídky ukončilo nakonec jednání celého zastupitelstva, kdy většina zastupitelů hlasovala pro historickou variantu dostavby. Slavnostní otevření opravené Erbenovy vyhlídky se uskutečnilo v neděli 15. října 2006.
KUDY NA ERBENOVU VYHLÍDKU
Od hlavního nádraží Českých drah vede na rozhlednu přes Bertino údolí a sídliště Dobětice žlutá TZT dlouhá 3,5 km.
Z rozhledny, která stojí ve výšce 420 m nad mořem, se nám naskytne překrásný pohled do údolí řeky Labe s městem Ústí nad Labem a od západních Krušných hor s Bouřňákem a Komáří vížkou přes jižní České středohoří s nesčetnými vrcholy až po Kozí vrch.
Související články:
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEMVYHLÍDKA VRKOČ
VYHLÍDKA FRANTIŠKA MÁLKA
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
MARIÁNSKÁ SKÁLA
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
HRAD STŘEKOV
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
OD PEKELSKÉHO VODOPÁDU K ERBENOVĚ ROZHLEDNĚ
NOVOROČNÍ POZVÁNKA NA HRAD BLANSKO
STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.09.2022
Moc hezký a poučný článek, každopádně autor článku na u mne obdiv a respekt. Díky