Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Litoměřicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 29.12.2018

AKTUALIZACE: 24.9.2019

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

ZA BURČÁKEM DO ŽERNOSEK

Oddíl pivní turistiky tentokráte cílí na víno - 28. 9. 2019

S oddílem pivní turistiky KČT Děčín nezkoumáme jen zdroje pěnivého moku, ale také místa, kde se v Ústeckém kraji daří produktům z vinné révy. Tak činíme zejména v čase babího léta, kdy úroda na vinicích dozrává. Mám za to, že mezi nejzdařilejší autentické události našeho kraje, které jsou spojeny s vínem a burčákem, tradičně patří Žernosecké vinobraní. Tam 28. září 2019 chystáme již po čtvrté.

Žernosecké vinice a Porta Bohemica z Radobýlu

Foto: Martin Zíka

Při pohledu z Radobýlu, jehož vrchol zdoláme cestou na Žernosecké vinobraní, můžeme obdivovat tvrdou práci vinařů. Ta se v krajině projevuje jako malebná mozaika úrodných vinic. Za nimi slavná Porta Bohemica s řekou Labe.

Když řeknu „autentické vinobraní“, tak tím myslím slavnost pořádanou v místě, kde se vinné hrozny pěstují, zpracovávají a v různých podobách i dostávají na stůl. To má totiž úplně jinou atmosféru, než jakou známe z komerčních akcí, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel. Už ten název „vinobraní“ má jasný vztah k nelehké práci vinařů a ke svahům osázeným keři révy, v našem případě v malebné krajině Českého středohoří.

MEZI RADOBÝLEM A BRÁNOU ČECH

Velké Žernoseky jsou nevelkou vinařskou obcí nacházející se na Litoměřicku mezi kultovním vrchem Radobýl a krátkým úsekem labského kaňonu s přiléhavým názvem Porta Bohemica (Brána Čech). Ke konci září zde každoročně probíhá oslava vína a vinařů. Ti již po staletí zúrodňují okolní svahy. Centrum obce se na jeden den v roce pravidelně proměňuje v pestrou scénu se spoustou stánků, atrakcí pro děti i dospělé. Z pódia zní živá hudba a přitom se všichni těší na stěžejní událost. Tou je příjezd krále a královny s družinou. Za nimi následuje bujarý průvod dirigovaný bohem vína Bakchusem. Pak přicházejí místní spolky, mažoretky, muzikanti...

KDO VYHRAJE OBŘÍ HROZEN?

Také návštěvníci Žernoseckého vinobraní jsou vtaženi do děje. Kdo chce, může se zapojit do tomboly, v níž se vyhrávají láhve vynikajících ročníků žernoseckých vinařství. Nakonec jeden „šťastlivec“ vyhrává hlavní cenu - obrovský hrozen vína. To je takové pyrrhovo vítězství. Jen si to představte, dobře bavíte z přáteli, máte v úmyslu všechno to tady ochutnat a svobodně si užívat, ale najednou vám v náruči přistane sedmdesátikilový kolos plný zralých hroznů. Vy jste v první chvíli opilí vítězstvím, hned na to ale zděšeni, co proboha s tím? A přitom se všichni okolo na váš účet dobře baví. Nakonec to ale vždycky dobře dopadne a hrozny se rozdají.

ŽERNOSECKÝ BURČÁK HRAJE PRIM

Mezi bohatou nabídkou pochutin všeho druhu samozřejmě největší zájem přitahuje burčák, který na Žernoseckém vinobraní teče proudem. Můžete ochutnávat z mnoha zdrojů a porovnávat chuťové vlastnosti. Některý burčák je sladší, jiný kyselejší, další bublá hodně nebo se teprve probouzí... A jak dobře víte, pravý burčák můžete ochutnávat pouze teď, neboť tento živý lahodný nápoj se během krátké doby promění na mladé víno, ale to už je zase jiná kapitola. Jen tu ochutnávku nevinně se tvářící šťávičky nepřehánějte. Však víte, jak to může dopadnout.

OHŇOSTROJ PRO VYTRVALCE

Vydržíte-li do setmění stát na vlastních nohou, můžete se potěšit ještě vizuálním zážitkem ze slavnostního ohňostroje, kterým Žernosecké vinobraní oficiálně končí. Máte-li smysl pro romantiku a štěstí na počasí, pak si ještě můžete posedět s lahvinkou dobrého moku třeba u řeky a vychutnávat si poslední záchvěvy končícího léta. Zbytky nás, turistů, se pak různými způsoby trousí k domovům, samozřejmě plni dojmů vína a burčáku.

NEJEN PÍT, ALE TAKÉ POCHODOVAT

Uznejte, že to je pádný důvod k turistické výpravě. Tu začínáme zpravidla návštěvou nedalekých Litoměřic, kde jsme ubytováni (neboť v době vinobraní se v Žernosekách přístřeší prostě nesežene). V sobotu, kdy se vinobraní koná, absolvujeme po žluté značce výlet z Litoměřic na vrch Radobýl (399 m n. m.), odkud jsou krásné výhledy na vinice a vrcholky Českého středohoří. Pak sestoupíme do Žalhostic a po Labské cyklostezce dojdeme kolem Žernoseckého jezera do Žernosek. Vstupné na vinobraní činí zpravidla 100 Kč, což je adekvátní nabízené podívané a atrakcím.

JAKO BONUS KALVÁRIE ČI PORTA BOHEMICA

Program na Žernoseckém vinobraní si užíváme individuálně, pochopitelně každý po svém způsobu. K večeru je možné ještě absolvovat s pomocí přívozu trasu Portou Bohemicou po zelené značce do Litochovic (železniční zastávka) nebo se nabízí výstup na vyhlídku Tři kříže na pravém břehu Labe (vrch Kalvárie - rovněž po zelené) a dál po žluté až do Libochovan. Zdatní turisté si mohou trasu libovolně modifikovat podle svých představ. Dokonce už padl návrh, že je v Litoměřicích několik zajímavých minipivovarů, které by též stály za návštěvu...

Fotografie k článku:

Žernosecké vinice a Porta Bohemica z Radobýlu Žernosecké mažoretky v průvodu na vinobraní. Král a královna zdraví Žernosecké vinobraní Vinovraní Žernoseky Bakchus zdraví Žernosecké vinobraní. Žernosecké vinobraní - hrozen pro vítěze tomboly Porta Bohemica - Brána Čech
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: