Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Litoměřicko

Autor článku:

Jan Pásler

Jan Pásler

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA HOŘIDLA

Vrch Hořidla 371 m n. m.

Rozhledna obnovena r. 2008

Celokovová konstrukce výška 13 m, 67 schodů

Výhled: vrcholy Českého středohoří, Kokořínsko, Podřipsko, Polabí

Doslupnost: lehká

Lokalila: Litoměřicko

Destinace České středohoří

ROZHLEDNA HOŘIDLA

Vrch Hořidla 371 m n. m. • Rozhledna obnovena r. 2008 • Celokovová konstrukce výška 13 m, 67 schodů • Výhled: vrcholy Českého středohoří, Kokořínsko, Podřipsko, Polabí • Doslupnost: lehká • Lokalila: Litoměřicko • Destinace České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.5.2019

AKTUALIZACE: 28.5.2020

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA HOŘIDLA U LITOMĚŘIC

Krajina za jižním okrajem Českého středohoří neoplývá výraznými kopci. Přesto zde lze nalézt zajímavé vyhlídkové body.

Návrší nad obcemi Chotiněves, Jištěrpy a Třebutičky bychom možná i přehlédli. Přesto nám ve své nadmořské výšce 371 m n. m. skýtá nečekané výhledy. Pojďme se tedy rozhlížet z Hořidel.

Rozhledna Hořidla u Litoměřic

Foto: Karel Punčochář

Rozhledna na návrší Hořidla má svým způsobem strategické umístění. Tím, že je na jižním okraji Českého středohoří lze z její vyhlídkové plošiny vidět většinu hlavních vrcholů této atraktivní turistické oblasti.

Daleké výhledy lákaly obyvatele okolních obcí a turisty již dávno a tak se cílem jejich vycházek stávalo návrší Hořidla. Pro jejich občerstvení zde vyrostl i hostinec s vyhlídkovou plošinou. Nepřežil však období 2. světové války, jen pár kamenů jako jeho zbytky zde můžeme najít dodnes.

ROZHLEDNU NA HOŘIDLECH OBNOVILI MÍSTNÍ PATRIOTI

Až počátek nového tisíciletí přiměl pány Procházku a Andrýska z nedalekých Třebutiček k tomu, aby Hořidlům vrátili jejich zapomenutou vyhlídkovou slávu. Vstříc jim vyšlo vedení obce Chotiněves, které v r. 2008 vykoupilo potřebné parcely a získalo dotaci od Ministerstva financí. Ještě téhož roku proběhlo výběrové řízení a během podzimu byla stavba dle projektu architektů Smrčky a Stránského dokončena, takže 16. prosince mohla být rozhledna slavnostně otevřena.

ROZHLEDNA HOŘIDLA: 13 METRŮ, 67 SCHODŮ

Po ocelovém schodišti, které podobno Aeskulapovu hadu obtáčí středový sloup, vystoupíme na vyhlídkovou plošinu ve výšce 13 m. Zdolali jsme 67 schodů. Možná se nám bude zdát, že se s námi rozhledna tak trochu houpe. Prý je to u staveb podobné konstrukce normální a určitě nás to neodradí od zážitku z rozhledu. Začneme třeba od západu, kde vidíme vrcholy Českého středohoří Lovoš a Radobýl, pak náš pohled putuje na sever k Bukové hoře s nepřehlédnutelným televizním vysílačem a k Sedlu, se svými 726 m nejvyššímu vrcholu této části Českého středohoří (tzv. Verneřické středohoří). A již se naše zraky stáčí k východu. Tam už je Ralská pahorkatina s typickou dvojicí špičatého Ralska a táhlého Vlhoště. Pás lesů dává tušit prostor okolo Dubé a Želíz, lesy se táhnou až k slavnému Kokořínu. Jižním směrem se pak otevírá krajina směrem ku Praze, vpravo zakončená nezaměnitelným obrysem pověstmi opředeného Řípu. A to už se náš pomyslný rozhledový kruh směrem k západu uzavírá.

NA ROZHLEDNU PO TURISTICKÉ ZNAČCE

Několik let byla rozhledna na Hořidlech bez turistického značení. Nebylo totiž možné je napojit na síť ostatních tras, které v okolí nikde nevedou. To bylo předmětem kritiky turistů, takže v roce 2007 se značkaři obvodu Litoměřice ve spolupráci s Destinační agenturou České středohoří rozhodli značené trasy na Hořidla napojit na významné zastávky veřejné dopravy. Nejblíž je to po žluté z Jištěrp (2,5 km), kudy i o víkendech jezdí autobusová linka mezi Úštěkem a Roudnicí nad Labem. Dopolední dva spoje v obou směrech s sebou v sezoně vozí i přívěs pro přepravu jízdních kol (stav z května 2019). Na okraji Jištěrp je i vybudované parkoviště pro návštěvníky Hořidel. Nenáročný výstup lze v pohodě zvládnout i na kole nebo s dětským kočárkem, ovšem s ohledem na stav cesty, která vede mezi poli a lukami a po deštích je tráva na ní kluzká.

NA HOŘIDLA VLAKEM DO HORNÍCH ŘEPČIC

Z železniční zastávky Horní Řepčice (3 km) na trati Lovosice – Česká Lípa nás modrá vede nejprve asi 1 km po silnici na okraj Chotiněvsi, odtud pak mezi poli a lukami na rozc. asi 0,5 km od rozhledny, kde přejdeme na žlutou. Pro přístupnost na kole či s kočárky platí přibližně totéž, co v předchozím případě.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TRASA VEDE Z KŘEŠIC

Nejdelší trasa (7 km) vede z Křešic (železniční trať Ústí nad Labem západ – Lysá nad Labem, autobusová linka Litoměřice – Roudnice nad Labem). Nejprve procházíme přes Zahořany se zdáli viditelným impozantním, leč dosti zchátralým, kostelem nejsvětější Trojice, dále pak po okraji přírodní rezervace Holý vrch a přes malebnou převážně chalupářskou vesničku Třebutičky. Modrá značka nás dovede na již zmíněné rozcestí se žlutou: 0,5 km od rozhledny. Tato trasa je i méně pohodlná, pro dětské kočárky ji nelze doporučit, cyklisté by mohli mít problémy zejména v okolí Holého vrchu. Tento úsek však lze objet po místních silnicích přes Encovany.

Zbývá dodat, že rozhledna na Hořidlech je celoročně volně přístupná. Tak hodně zážitků z rozhlížení a jasný obzor!

Fotografie k článku:

Rozhledna Hořidla u Litoměřic Železniční stanice Horní Řepčice. Rozhledna Hořidla u Litoměřic Rozhledna Hořidla u Litoměřic Rozhledna Hořidla u Litoměřic Rozhledna Hořidla u Litoměřic Rozhledna Hořidla u Litoměřic - výhled Rozhledna Hořidla u Litoměřic - cestou k Sedlu Cestou od Třebutiček Cesta z Hořidel k Jištěrpům Rozcestí pod rozhlednou

Dostupnost po značených trasách:

Z vlakové zastávky Horní Řepčice vede na Hořidla modrá trasa, u rozcestníku pod kopcem je ale třeba přejít na žlutou.


Rozhledna Hořidla je nejlépe přístupná po žluté trase z obce Jištěrpy (1,5 km).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: