Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA SOKOLÍ VRCH

Sokolí vrch:

Rozhledna postavena r. 2004

Výška rozhledny: 34m

162 schodů

Vysílač mobilního operátora

Výhled: Děčínská vrchovina, České středohoří, České Švýcarsko, Děčín

Prosinec až březen uzavřena. Květen, červen, září, říjen otevřeno kromě poddělí od 10.00 do 17.00, o prázdninách otevřeno celý týden od 10.00 do 20.00 hodin.

Možnost otevření po telefonické dohodě: 727 889 660

Vstupné 30 / 20 Kč.

ROZHLEDNA SOKOLÍ VRCH

Sokolí vrch: • Rozhledna postavena r. 2004 • Výška rozhledny: 34m • 162 schodů • Vysílač mobilního operátora • Výhled: Děčínská vrchovina, České středohoří, České Švýcarsko, Děčín • Prosinec až březen uzavřena. Květen, červen, září, říjen otevřeno kromě poddělí od 10.00 do 17.00, o prázdninách otevřeno celý týden od 10.00 do 20.00 hodin. • Možnost otevření po telefonické dohodě: 727 889 660 • Vstupné 30 / 20 Kč.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 17.3.2020

AKTUALIZACE: 22.4.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

POHLED NA DĚČÍN ZRAKEM SOKOLÍM

Rozhledna na Sokolím vrchu u Děčína je chloubou obce Dobrná

Dobrná je malá údolní vesnička s necelými pěti sty obyvateli v severovýchodní části Českého středohoří. Do turistického povědomí vešla v roce 2004, kdy na nedalekém Sokolím vrchu (506 m n. m.) byla v roce vztyčena rozhledna. Ta se záhy stala hlavním symbolem obce.

Sokolí vrch - rozhledna

Foto: Martin Zíka

Na rozhledny je nejlépe se vydávat v době babího léta, kdy je počasí nejstabilnější a bývá výborná dohlednost. O Sokolím vrchu u Děčína to platí dvojnásob.

Blízké okolí Děčína tím získalo již třetí atraktivní rozhlednu. Ze Sokolího vrchu je pohled na děčínskou kotlinu určitě nejkrásnější. Je odtud vidět celé město s širokým okolím, nad nímž se tyčí výrazný masiv Děčínského Sněžníku, největší pískovcové stolové hory ve střední Evropě.

VÍCEÚČELOVÁ STAVBA

Rozhledna na Sokolím vrchu je typizovanou stavbou vysílače telekomunikačního operátora, která svou konstrukcí plní nejen technický účel, ale slouží i turistům. Na chlup stejnou rozhlednu můžeme navštívit na vrchu Drahoušek ve Středních Čechách. Místo pro rozhlednu bylo vybráno opravdu šikovně. Ve chvíli, kdy vítr rozežene mlžné opary, určitě stojí za to vydat se na Sokolí vrch, autem busem či pěšky, protože odměna bude lákavá.

VÝHLEDY Z ROZHLEDNY NA SOKOLÍM VRCHU

Rád bych se někdy ocitl na ochozu této věže za brilantní viditelnosti. Udává se, že za vynikajících podmínek je ze Sokolího vrchu vidět velká část krušnohorského hřebene s Klínovcem, posvátná hora Říp, hrad Bezděz i Ještěd. Vidět jsou nejen Jizerské hory, ale dokonce i Sněžka v Krkonoších. V odpoledních hodinách se krásně vyjímají vrcholky Lužických hor, jako je Studenec nebo Jedlová, kde jsou taktéž rozhledny. A pochopitelně uzříme velkou část Českého Středohoří s jeho nejvýraznějšími vrcholy.

K SOKOLÍMU VRCHU Z BENEŠOVSKÉ ROKLE

Nejhezčí 4 km cesta k rozhledně vede z Huntířova. U obecního úřadu začíná žlutá značka směřující k rozcestí pod Františkovým vrchem, kde se napojíme na zelenou trasu vedoucí přímo k rozhledně. Aktivním turistům však doporučuji spojit návštěvu rozhledny na Sokolím vrchu s podzimní akcí „Benešovská rokle“, kterou pořádá KČT Benešov nad Ploučnicí. Rozhledna je cílem jedné z tras. Letos by se tento pochod měl konat 12. září (viz odkaz pod článkem).

VSTUPNÉ, PROVOZNÍ DOBA, ATD.

Vstup na rozhlednu je zpoplatněn - 30 Kč pro dospělého, 20 Kč děti nad 6 let, ZTP a studenti, malé děti zdarma. Otevřeno je dle sezóny, pro skupiny je možné dojednat individuální dobu návštěvy. Aktuální informace o vstupném a otvírací době najdete na webu obce Dobrná, viz odkaz pod článkem.

Fotografie k článku:

Sokolí vrch - rozhledna Sokolí vrch - rozhledna Rozhledna na Sokolím vrchu u Děčína Sokolí vrch - rozhledna Děčín ze Sokolího vrchu. Sokolí vrch - celkový pohled na rozhlednu Bukovka od Sokolího vrchu Větrný mlýn u Brložce

Dostupnost po značených trasách:

Z Děčína vede na Sokolí vrch zelená trasa přes Folknáře, která pokračuje do Horních Habartic (žst. Markvartice).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 24.04.2020

Jen doplním, že v rámci turistické akce " Benesovská rokle " bude vstup na rozhlednu Soukolí vrch pro účastníky pochodu zdarma. Jan Ušák ( KCT Benešov nad Ploucnicí

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: