Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA VELKÝ CHLUM

Velký Chlum 502 m n. m.

Rozhledna od r. 1930

Výška 16 m (83 schodů)

Celoročně přístupná zdarma

Lokalita: Děčín

Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA VELKÝ CHLUM

Velký Chlum 502 m n. m. • Rozhledna od r. 1930 • Výška 16 m (83 schodů) • Celoročně přístupná zdarma • Lokalita: Děčín • Destinace: České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.5.2020

AKTUALIZACE: 26.7.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Reportáž z akce / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

ROZHLEDNA VELKÝ CHLUM U DĚČÍNA

Výroční setkání turistů u příležitosti devadesáti let otevření rozhledny

Město Děčín vděčí za svou turistickou atraktivitu i díky tomu, že v jeho blízkém okolí se nachází několik parádních skalních vyhlídek a dobře umístěných rozhleden. Jednou z nich je kamenná věž na Velkém Chlumu, která 18. května oslaví 90 let od prvního otevření pro veřejnost.

Rozhledna Velký Chlum u Děčína

Foto: Karel Veselý

Rozhledna na Velkém Chlumu u Děčína slouží turistickým (i jiným) účelům již devadesát let. O její postavení se zasloužili členové Horského spolku pro České Švýcarsko, kteří mají v blízkém Děčíně svůj památník.

Ze všech rozhleden v okolí Děčína je vyhlídková věž na Velkém Chlumu pěšky nejlépe přístupná a také stojí na jedné z nejzajímavějších turistických tras v Ústeckém kraji. O její vznik se zasloužili členové kdysi mimořádně aktivního Horského spolku pro České Švýcarsko, respektive jeho chlumské sekce. Otevřena výletníkům byla 18. května roku 1930. Šestnáct metrů vysoká věž z kamene a betonových tvárnic se stala velice oblíbeným turistickým cílem také proto, že pod rozhlednou tehdy fungovala výletní restaurace (dnes už jen rozvaliny).

PERIPETIE ROZHLEDNY NA VELKÉM CHLUMU

Po válce měli lidé, kteří přišli do Děčína po odsunutých Němcích, jiné starosti, než chodit na výlety. A tak se rozhledna stala na nějaký čas telekomunikační věží. Přístupný pro veřejnost zůstal jen spodní ochoz, ze kterého kvůli vzrostlým stromům v okolí již není rozhled. Tím na čas upadla i turistická atraktivita tohoto místa. V roce 1997 byla celá věž krásně opravena, bohužel dřevěné prvky (dveře, okna) se brzy staly obětí nájezdů vandalů. Při další opravě toto bylo zohledněno, aby na rozhledně nebylo co ukrást, rozbít nebo spálit. Nyní je rozhledna na Velkém Chlumu opět celoročně a kompletně volně přístupná a dobře slouží návštěvníkům.

VÝHLED DO DĚČÍNSKÉ KOTLINY A JINAM

Kdo zdolá 83 schodů vedoucích až na horní zastřešenou vyhlídku rozhledny na Velkém Chlumu, ten bude odměněn především jedinečným pohledem na část města Děčín s jeho mosty a zámkem s řekou Labe. Nad celou scénou se vyjímá silueta stolové hory Děčínský Sněžník s tamní rozhlednou. Škoda jen, porost v okolí chlumské rozhledny neumožňuje plně rozvinout její výhledový potenciál ve směru na České středohoří.

ŠTAFETU PŘEVZAL KLUB ČESKÝCH TURISTŮ

Současný Děčínský Klub českých turistů se skromně snaží navázat na šedesátiletý odkaz Horského spolku pro České Švýcarsko, který zanikl v roce 1938. Jeho členové pečují o turistické trasy v okolí Děčína, stejně jako o červenou turistickou trasu vedoucí ze Starého Města na Velký Chlum a dále přes Lesnou na hrad Vrabinec a Humboldtovu vyhlídku na Bukové hoře. Po sestupu do Zubrnic (vesnická památková zóna a skanzen) se navíc ještě můžete projet historickou lokálkou až do Střekova.

OBLÍBENÉ MÍSTO JARNÍCH TURISTICKÝCH SRAZŮ

Když se děčínský Klub českých turistů ujímá jednou za osm let role organizátora Jarního turistického srazu děčínské oblasti, děje se tak právě u rozhledny na Velkém Chlumu. Při této příležitosti se zde sejdou kamarádi ze všech osmi odborů KČT na Děčínsku (i přespolní) a při společném táboráku a opékání špekáčků sdílejí mezi sebou společné zážitky.

VÝROČNÍ SRAZ K 90 LETŮM OTEVŘENÍ ROZHLEDNY NA CHLUMU

Zatím naposledy se turisté pod touto rozhlednou sešli mimořádně v neděli 17. května 2020, aby společně oslavili kulaté výročí devadesáti let od jejího otevření. Akce se průběžně zúčastnilo kolem osmdesáti členů (pěších i cyklistů) z různých klubů v Ústeckém kraji. Při opékání buřtů se živě debatovalo o změnách v plánovaných akcích vzhledem k právě probíhající pandemii.

Fotografie k článku:

Rozhledna Velký Chlum u Děčína Rozhledna Velký Chlum u Děčína Výroční setkání na Velkém Chlumu. Rozhledna Velký Chlum u Děčína - výroční setkání Rozhledna Velký Chlum u Děčína - rozcestník Rozhledna Velký Chlum u Děčína Rozhledna Velký Chlum u Děčína - výhled na Děčín Rozhledna Velký Chlum u Děčína - výhled na Malý Chlum Děčínský zámek z rozhledny na Velkém Chlumu. Labský kaňon z rozhledny na Velkém Chlumu. Horní Chlum Kaple na Horním Chlumu u Děčína

Dostupnost po značených trasách:

Na Velký Chlum vede červená turistická trasa z Děčína, která dále pokračuje přes Vrabinec do Těchlovic.


Alternativně můžete k rozhledně vystoupat po žluté trase z Boletic.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 14.05.2020

Hele, tak do stovky, nebo nás jeleni rozeženou. Regulujte to! Lojza z Boletic

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: