
O ČEM PÍŠE:
VRKOČ
Národní přírodní památka |
Skála s unikátní sloupcovou odlučností čediče |
Vyhlídka na labské údolí |
Naučná stezka Větruše - Vrkoč |
Přístaviště výletních lodí |
Lokalita: Ústí nad Labem - Vaňov |
Destinace: České středohoří |
VRKOČ
Národní přírodní památka • Skála s unikátní sloupcovou odlučností čediče • Vyhlídka na labské údolí • Naučná stezka Větruše - Vrkoč • Přístaviště výletních lodí • Lokalita: Ústí nad Labem - Vaňov • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 7.4.2025
Publikováno: 22.2.2023

Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VYHLÍDKA VRKOČ
Skála nad Vaňovem se pyšní titulem národní přírodní památka.
Kousek od Masarykových zdymadel v Ústí nad Labem se nad levým břehem Labe přímo nad železniční tratí zvedá čedičová skála, která je bezpochyby nejzajímavějším geologickým unikátem v této části labského údolí. Váže se k ní i zajímavý příběh. Pro svůj neobvyklý tvar dostala jméno Vrkoč. Na jednom z jejích vrcholů je moc pěkná vyhlídka na hrad Střekov.

Foto: Martin Zíka
Národní přírodní památka Vrkoč nacházející se mezi Vaňovem a Ústím je vidět nejen z turistické trasy, ale třeba i z vlaku nebo z paluby výletního parníčku.
Skalní útvar Vrkoč je vlastně pozůstatek původního masivu bazaltové žíly, která zasahovala až do řeky Labe. Jenže koncem devatenáctého století (r. 1850) skála překážela při stavbě nové železniční trati z Prahy do Drážďan. Kámen, který se zde díky sloupcové odlučnosti čediče dal pohodlně těžit, se vlastně výborně hodil nejen při stavbě železnice, ale také například k vydláždění ústeckého Mírového náměstí. Navíc se dal odtud kámen dobře dopravovat. Bylo to v době, kdy ochranu přírodních zajímavostí nikdo moc neřešil a tak chybělo málo, aby na tomto místě zůstal jen vytěžený kamenolom.
PODĚKOVÁNÍ SI ZASLOUŽÍ DOKTOR HIBSCH Z HOMOLE
Jenže této zajímavé skály nad Vaňovem, která svou vnitřní krásu odhalila právě díky odtěžení přední části masivu, si všiml v té době významný geolog profesor J. E. Hibsch. Ten díky svým bohatým zkušenostem včas pochopil hodnotu lokality a dokázal přesvědčit železničního stavitele Negrelliho, aby další těžařská činnost byla zastavena. Tak se i stalo a díky tomu zde mohl být po mnoha letech roku 1966 vyhlášen chráněný přírodní výtvor Vrkoč, který se stal dokonce národní přírodní památkou.
PROČ VRKOČ?
Z jakého důvodu se tomuto skalnímu útvaru říká neobvyklým názvem „Vrkoč“, to pochopíte, jakmile se na něj podíváte z blízka. Čedičové sloupce zde nejsou jako obvykle rovné, ale jsou různě rozčepýřené, zohýbané a tvarované do vějíře, takže opravdu připomínají nedbale upravený účes. Sopečný původ tohoto masívu dokazuje bohatě tvarovaná hmota čediče, obsahující vyrostlice olivínu a pyroxenu a místy i dutinky s bílými zeolity. Nejen pro „šutrology“, ale i pro běžného návštěvníka je to pastva pro oči. Všimněte si, že kamenné sloupky zde mají průměr pouze 20 centimetrů i méně. Až půjdete zpět k blízkému Vaňovskému vodopádu, uvidíte, že tam mají sloupy z čediče sílu kolem dvou metrů!
NA VRKOČ PO ZELENÉ
Vyhlídka Vrkoč je přístupná po zelené turistické trase, která sem vede od přístaviště lodí ve Vaňově a pokračuje kolem Vaňovského vodopádu až na Větruši v Ústí nad Labem. Souběžně s touto trasou vede naučná stezka Větruše - Vrkoč (vynikající pro rodinné výlety a školní výpravy). Kromě několika naučných zastavení stezka nabízí pěkné pohledy do labského údolí, například na hrad Střekov z nedaleké Humboldtovy vyhlídky. Kamenný Vrkoč je nejlépe navštívit na jaře, kdy na něm i na blízké střekovské skále žlutě vykvete tařice skalní. Přímo na Vrkoči lze objevit velmi vzácnou rostlinku lomikámen trsnatý vlnatý, která se jinde ve středohoří nevyskytuje.
PARÁDNÍ VYHLÍDKA NA ŘEKU I NA MĚSTO
Na vyhlídce Vrkoč je zřízeno posezení z betonových lavic, u kterého lze uspořádat malý piknik a přitom si vychutnávat půvabnou scenérii pomalu plynoucí řeky Labe. Přímo magicky přitažlivý je pohled na střekovský hrad nad Masarykovými zdymadly, za níž se rýsuje centrální část města Ústí nad Labem s Mariánskou skálou. Opačným směrem je vidět, jak řeka Labe mizí za Brnou v zákrutě a nad ní se ladně pohupují vršky Českého středohoří, kterým dominuje hora Vysoký Ostrý (tamtéž vyhlídka). Z Vrkoče můžete z výšky pozorovat proplouvající lodě i projíždějící vlaky.
Dostupnost po značených trasách:

Na vyhlídku Vrkoč vede zelená turistická trasa od přístaviště výletních lodí ve Vaňově. Vede až na Větřuši v Ústí nad Labem.

Naučná stezka Větruše - Vrkoč patří k nejnavštěvovanějším v Ústeckém kraji.

Žlutá trasa vede na hrad Střekov od turistického rozcestí Nad Vaňovem.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝNAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
HRAD STŘEKOV
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
NEJHEZČÍ VÝLET V ÚSTÍ NAD LABEM
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEM
ERBENOVA VYHLÍDKA
MARIÁNSKÁ SKÁLA
STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA
REZERVACE LABSKÝ KAŇON
DOERELLOVA VYHLÍDKA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 05.03.2023
Krásná skála, krásná vyhlídka, parádní trasa. Okolí Ústí je vysoce kontrastní svou turistickou přitažlivostí, na rozdíl od tohoto brutálně industriálního města. V. Havlíček
Komentováno: 04.06.2024
Naučnou stezku z Větruše na Vrkoč jsme si prošli s dětmi. Mohla by se trošku opravit a možná i rozšířit. Ale jinak paráda a vyhlídka Vrkoč supr. I. Jílková(Litoměřice)
Komentováno: 28.01.2025
Určitě doporučuji navštívit i v zimě, pokud se vydáte obdivovat vaňovský ledopád. MZ