Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 12.8.2024

Publikováno: 30.3.2020

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA NA BUKOVÉ HOŘE

Když rozhledna chybí, pěkná vyhlídka postačí.

Ve článku o Bukové hoře v Českém středohoří se zmiňuji o převeliké škodě, že se nepodařilo uskutečnit původní záměr vyhlídkové restaurace ve věži televizního vysílače. Ta by v současné době zcela nepochybně patřila k nejoblíbenějším a nejunikátnějším turistických atrakcím Ústeckého kraje. Turisté tak musejí vzít za vděk alespoň blízkou vyhlídku nesoucí název Humboldtova.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Foto: Martin Zíka

Humboldtova vyhlídka (683 m n. m.) potěší každého pravověrného Ústečana.

Nutno zmínit, že pokud se počasí vydaří a vítr rozfouká opary nad severočeskou metropolí, pak se právě z Humboldtovy vyhlídky návštěvníkům naskýtá jeden z nejzajímavějších pohledů na ústeckou kotlinu a její široké okolí, kam patří třeba jezero Milada, hřeben Krušných hor a rozsáhlá část západního Českého středohoří. Kochati se tedy lze vším, co se nachází tímto směrem, opačně žel nikoli.

K VYHLÍDCE VEDE ČERVENÁ ODBOČKA

Jak už bylo uvedeno v článku o Bukové hoře, cestu k Humboldtově vyhlídce můžete zvolit různými způsoby, podle toho, jak zdatní jste turisté. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější trasa vede po modré turistické trase z Malého Března. Ve spojení s projížďkou historickým motoráčkem můžete zvolit o poznání lehčí červenou trasu ze Zubrnic. Přímo pod věž se dostanete i autem po komunikaci z Verneřic. Červená značka vede k rozcestníku Buková hora - vrchol, kde začíná krátká odbočka na lesní pěšinu kolem Děčínské boudy ke skalní vyhlídce (viz fotografie).

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA

Aby nedošlo k mýlce, nutno ještě zmínit, že přímo v Ústí nad Labem je ještě jedna Humboldtova vyhlídka nacházející se přibližně jeden kilometr jižně od zámečku na Větruši na neznačené lesní odbočce z červené turistické trasy. Tato o poznání dostupnější vyhlídka (než její jmenovkyně na Bukovce), nabízí pěkný výhled do labského údolí na Střekovskou přehradu (Masarykova zdymadla) s hradem.

ALEXANDER VON HUMBOLDT

Celým jménem Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt se narodil roku 1769 v Berlíně, kde roku 1859 též zemřel. Byl významným cestovatelem a přírodovědcem, podílel se na vzniku vědy zvané geografie. Dnes bychom řekli, že patřil k těm šťastlivcům, kterým se turistika stala nejen koníčkem, ale i obživou. A to díky tomu, že byl hýčkaným živým inventářem pruského královského dvora. Procestoval nejen Evropu, ale i Střední a Jižní Ameriku a Střední Asii. Zajímal se o mnoho vědních oborů přírodovědného zaměření, jejichž poznatky použil při své vlastní badatelské a publikační činnosti. Wikipedie uvádí zajímavý výčet jeho povolání: geolog, objevitel, botanik, geograf, tajný rada, komorník, oceánograf, demograf, vulkanolog, autor cestopisů, vědecký spisovatel, meteorolog, polyhistor, patron, zoolog, přírodovědec, esejista, mineralog, astronom, klimatolog, etnolog, vědec, botanical collector a ornitolog.

HUMBOLDT BÁDAL V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ

V letech 1827 až 1839 si pan Alexander Humboldt užíval lázeňských pobytů v Teplicích, na což poukazuje pamětní deska. Při této příležitosti bádal v Krušných horách a Českém Středohoří, přičemž ho nejvíce zajímala geologie těchto oblastí. Místní hrdobci toho později využili k tomu, aby po tomto „praotci turistiky“ pojmenovali několik pěkných míst, kam údajně zavítal. Tento obyčej přetrval až do současnosti. Příkladem je Humboldtův turistický vláček, který rozváží návštěvníky Teplic po místních pamětihodnostech a atrakcích.

PO STOPÁCH PÁNĚ HUMBOLDTA S ČESKÝM ROZHLASEM

Pokud vás článek zaujal a dostali jste nutkání podívat se na Humboldtovu vyhlídku, pak vám vřele doporučuji využít k tomu jednu výtečnou příležitost. V říjnu pořádá Český rozhlas Sever ve spolupráci s Klubem českých turistů další ročník akce Se Severem na Bukovku (odkaz na článek najdete níže). Při této příležitosti budete odměněni nejen pěkným výhledem, ale též suvenýrem a vrcholovým špekáčkem... Akce se koná přesně v době, kdy je okolí krajina nádherně podzimně probarvená, což umocní váš turistický zážitek. Tož „hore zdar“.

Fotografie k článku:

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Odbočka k Humboldtově vyhlídce Telekomunikační věž na Bukové hoře Verneřicko od Bukové hory. Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře - okolní bučiny Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Turistická akce Se Severem na Bukovku

Dostupnost po značených trasách:

Nejkrásnější, ale fyzicky nejnáročnější modrá trasa na Bukovou horu vede z Malého Března přes zaniklou obec Vitín.


Atraktivní cestu na Bukovou horu lze podniknout ze Zubrnic, kam se můžete dopravit z Ústí historickým turistickým motoráčkem.


Po červené trase z Těchlovic trvá výstup na Bukovou horu kolem dvou hodin času. Výrazné převýšení cca 500 m.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 30.03.2020

Jooo, pěkné …. ty ses ale zhlédl v saturování :-) , ale působí to pozitivně, Mám toto podobné, ale bez lidiček, se startem ve Verneřicích - :) Karlos

Komentováno: 15.09.2020

Karlosi, budeš možná překvapen, ale tentokráte jsem nic nepřibarvoval. Takhle krásné to tam opravdu bylo a už se těším, že si to letos zopakuji, i když sólo, protože pořadatel letošní výstup na Bukovku kvůli Covidovi bohužel zrušil.

Komentováno: 23.03.2023

Tak jestli se na Humboldtovu vyhlídku chcete vydat, tak první říjnovou sobotu. Důvody jsou dva: jednak se tu koná pochod Se Severem na Bukovku a za druhé, okolí je v tuto dobu zářivě barevné, a to je opravdu zážitek, když se do podzimního listoví opřou sluneční paprsky... MZ

Komentováno: 07.05.2024

Ještě se mi nepovedlo, abych tady měl pěkné počasí s dalekým výhledem. Jacek

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: