O ČEM PÍŠE:
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE - VRKOČ
Přírodovědně - historická naučná stezka |
Délka: 4,1 km |
9 informačních panelů |
Vyznačena zelenou TZT |
Zajímavosti: zámeček Větruše, Humboldtova vyhlídka na Střekov, Vaňovský vodopád, NPP Vrkoč |
Náročnost: lehká |
Lokalita: Ústí nad Labem |
Destinace: České středohoří |
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE - VRKOČ
Přírodovědně - historická naučná stezka • Délka: 4,1 km • 9 informačních panelů • Vyznačena zelenou TZT • Zajímavosti: zámeček Větruše, Humboldtova vyhlídka na Střekov, Vaňovský vodopád, NPP Vrkoč • Náročnost: lehká • Lokalita: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 9.10.2024
Publikováno: 17.3.2021
Rubrika: Retrospektiva / Naučná stezka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
Juliova stezka přes labské vyhlídky k Vaňovskému vodopádu a vyhlídce Vrkoč
Líbezná je krajina kolem krajského města Ústí nad Labem. Nad hlubokým, údolím řeky Labe vystupují vysoké zalesněné kopce s mnoha skalními útvary a vodopády. Tato krajina Českého středohoří vybízela první turisty k objevování a také prvnímu turistickému značení. V bezprostřední blízkosti města tak vzniklo několik značených stezek a některé z nich byly pojmenovány po známých osobnostech. Jednou z nich byla Juliova stezka, po jejíž trase dnes vede naučná stezka Větruše – Vrkoč.
Foto: Karel Punčochář
Zámeček Větruše vysoko nad Labem i nad městem je výchozím místem turistických tras. Přístupný je jak pěšky, tak i lanovkou z obchodního centra Forum. Na tomto snímku se právě k Větruši blíží lanovkou několik natěšených turistů.
K výletnímu zámečku Větruše, kde naučná stezka Větruše - Vrkoč začíná, se můžete vydat třemi způsoby: buď po žluté turistické značce vedoucí od hlavního nádraží ČD k železničnímu viaduktu a přes řeku Bílinu, nebo lanovou dráhou, jejíž nástupní stanice je v prvním patře obchodního centra Forum a samozřejmě automobilem. Než se vydáte na trasu naučné stezky, můžete se pokochat výhledem z vyhlídkové věže nebo se pokusit nalézt cestu v přírodním či zrcadlovém bludišti.
KUDY DÁL PO NAUČNÉ STEZCE
Od turistického rozcestníku vede naučná stezka Větruše - Vrkoč podél budovy zrcadlového bludiště, za kterou se v zeleni ukrývá kamenný pomník.
POMNÍK KARLA EICHLERA
Pomník je složený z kamenů, na kterých je umístěna pamětní deska připomínající Karla Eichlera (1854-1909), učitele a spoluzakladatele turistického spolku Gebirgsverein Aussig. Ten se koncem 19. století zasloužil o výkup pozemků na místě dnešní Větruše a byl také iniciátorem stavby tohoto výletního zámečku.
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA DO LABSKÉHO ÚDOLÍ
Po krátkém zastavení se vydáme po stezce vzhůru na Solní stezku k informační tabuli, od které je odbočka k Humboldtově vyhlídce s krásným pohledem do údolí Labe se strmými vrcholy Českého středohoří. V labském údolí vidíme dvě ústecké dominanty - Masarykovo zdymadlo a nad ním na vysoké skále hrad Střekov. Vrátíme se zpět na stezku a pokračujeme dál na rozcestí Soudný vrch s výhledy na Ústí a rozsáhlou část krajiny pod Krušnými horami.
LABSKÉ VRCHY
Od rozcestí odbočíme vlevo a po pár metrech vstoupíme do stínu převážně listnatého lesa. Naučná stezka vinoucí se po úbočí labského údolí poskytuje mnoho krásných pohledů na protilehlé kopce: na masiv Vysokého Ostrého, na hrad Střekov, na zdymadla a širokou plochu řeky Labe. Projdeme i místy „kamenných moří“, rozlehlými plochami čedičových balvanů téměř bez vegetace. V závěru cesty sestoupíme serpentinami, částečně i po schodech k impozantnímu romantickému skalnímu amfiteátru.
VAŇOVSKÝ VODOPÁD - PERLA NAUČNÉ STEZKY VĚTRUŠE - VRKOČ
Podlešínský potok na tomto místě vytvořil velkolepé kulisy. Kolmé čedičové stěny jsou rozpukány v mohutné až dva metry silné sloupy, o které se tříští 12 metrů vysoký vodopád. Protože potok není za normálních okolností příliš vodnatý, je pohled na něj nejhezčí vždy bezprostředně po dešti. Velkolepý je ovšem pohled na umrzlý vodopád, jenž se za vhodných podmínek „rozrůstá“ do obdivuhodných rozměrů.
Zelené značení od vodopádu pokračuje po kamenité cestě podél potoka a po několika krocích z ní vpravo uhýbá odbočka, která nás po 300 m dovede na jeden ze skalních útesů Vrkoče s upravenou vyhlídkou, jednou z nejimpozantnějších na celé stezce.
VYHLÍDKA VRKOČ
Národní přírodní památka Vrkoč je charakteristický skalní útvar, tvořený vypreparovanou čedičovou žílou, která vybíhá do labského údolí nad železniční tratí. Je učebnicovou ukázkou sloupcovité odlučnosti čediče, jehož sloupce jsou uspořádány do tvaru obráceného vějíře a vypadají jako dámský drdol. Asi před sto padesáti lety hrozilo Vrkoči velké nebezpečí, když z jeho sloupků začali sekat dlažební kámen a vydláždili jím dnešní Mírové náměstí. Dnes již nevíme, oč tehdy Vrkoč ochudili. Kdyby ústecké náměstí bylo větší, snad by tu dnes Vrkoč stál jako oškubaný páv. Při zpáteční cestě je v samém závěru po levé straně zasazen do opěrné zídky pamětní kámen.
PAMĚTNÍ KÁMEN NA VRKOČI
Tento čedičový kámen byl zde osazen 19.3.1916 a text na něm v překladu z němčiny zní: "Vybudoval 19. 3. 1916 společně pěchotní prapor pionýrů a sapérů č. 9. Velitel cvičení p. poručík K. Friedrich. Při 42. pěším pluku."
Připomíná tak, že přístupovou cestu k Vaňovskému vodopádu a na vyhlídku Vrkoč vybudoval v roce 1916 ženijní útvar rakousko-uherské armády v rámci výcviku před odesláním na frontu 1. světové války.
Po sestupu zpět na naučnou stezku zabočíme ostře vpravo a po zelené značce podél Podlešínského potoka sejdeme až k úpatí Vrkoče, odkud je na skálu zajímavý pohled zdola.
Poté se můžete vydat vlevo po málo frekventované silnici (Čajkovského) do města, nebo po zelené turistické trase napravo podchodem pod tratí ČD na parkoviště ve Vaňově a odtud autobusem MHD (linkou č. 15) zpět do středu města. Celková délka výletu je cca 9 km až 6 km.
Související články:
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEMHRAD STŘEKOV
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
ERBENOVA VYHLÍDKA
OD PEKELSKÉHO VODOPÁDU K ERBENOVĚ ROZHLEDNĚ
NOVÉ ÚSTECKÉ VYHLÍDKY
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEM
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
ÚSTECKÁ JARNÍ 50
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 09.02.2023
Na jaře, kdy rozkvétají vůkol stromy i bylinné patro je tato naučná stezka vskutku nádherná. Určitě skvělé téma i pro školní výlety. Jen ta naučná zastavení by bylo dobré opravit a udělat častěji. Díky turistům za Humboldtovu vyhlídku, ta se opravdu povedla. H. Říhová z Ústí n. L.