AKTUALIZACE: 30.9.2024
Publikováno: 27.12.2021
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
VÍŤOVA ROZHLEDNA
Výhled do kraje, který turisté zovou „hic sunt tauri“
Výrazný kus krajiny táhnoucí se od města Úštěk přes Verneřice až k Benešovu nad Ploučnicí má z turistického hlediska zvláštní povahu. Nevyskytují se zde značené turistické trasy. Proto výlet do těchto končin zvaných jako Verneřická vrchovina musíte podniknout na vlastní pěst. Výjimkou potvrzující pravidlo je Víťova rozhledna u Náčkovic, ke které vede žlutá turistická trasa z Lovečkovic.
Foto: Karel Punčochář
Turisté z Ústí nad Labem u Víťovy rozhledny na Verneřicku, která je přístupná o víkendech od dubna do října.
K Víťově rozhledně jsme se vydali s Klubem českých turistů z Ústí nad Labem v létě. Do Lovečkovic jsme se dopravili autobusem linkou vedoucí přes Zubrnice. Možná, že jednou budou mít turisté možnost dostat se sem též historickým vlakem z Velkého Března, jehož trať momentálně končí v Zubrnicích, ale proslýchá se, že zdejší spolek muzeální železnice již pracuje na zprůjezdnění úseku ze Zubrnic do Lovečkovic, kde je zřízeno obecní železniční minimuzeum. Pokud si vzpomenete na film „Páni kluci“, pak vězte, že železniční scénky byly natáčeny právě zde.
K VÍŤOVĚ ROZHLEDNĚ PO NAUČNÉ STEZCE
Žlutá turistická trasa z Lovečkovic přes Náčkovice k Víťově rozhledně je zajímavá též tím, že vede souběžně s Uhelnou naučnou stezkou. Cestu k rozhledně si tedy můžete zpříjemnit u osmi vlastivědných zastavení, která jsou věnována historii okolních obcí a též pokusům o těžbu méně kvalitního uhlí. Uvádí se, že kolem roku 1857 fungovalo v okolí Verneřic 12 těžebních uhelných lokalit, které lidé objevili při stavbách domů či hloubení studní. I díky tomu byly Verneřice svého času významným průmyslovým centrem regionu a dokonce sem byla přivedena roku 1890 soukromá železniční trať. Po poválečném odsunu však význam Verneřic upadl a i železniční trať byla roku 1978 zrušena.
OTEVŘENO JEN O VÍKENDECH
Jak už to v dnešní době bývá, Víťova rozhledna vděčí za svůj vznik potřebě mobilních operátotů přivést signál i do zapadlých končin. 21 metrů vysoká věž se 45 schody je v podstatě taktéž anténou, ale postavenou tak, aby sloužila i turistické veřejnosti. Na kótě 616 m n. m. začala rozhledna sloužit veřejnosti roku 2003, zanedlouho tedy oslaví kulatých dvacet let svého provozu. Víťova rozhledna je otevřena pouze o víkendech v letní sezóně od dubna do října v době od 9 do 17 hodin. Vstup je zpoplatněn. Za dobré viditelnosti odtud uzříte nejen okolní Verneřicko, ale především malebné vrcholky Českého středohoří a Lužických hor.
VÝLET K BUKOVCE A ZUBRNICKÉHO SKANZENU
Žlutá turistická trasa u Víťovy rozhledny končí a tak se můžete vydat stejnou cestou zpět nebo se vydat cca 4 km dlouhou neznačenou polní cestou přes pastviny a vrch Matrelík k věži na Bukové hoře, u níž je krásná Humboldtova vyhlídka. Z ní pak lze seběhnout po červené nebo zelené turistické trase do vesnického skanzenu v Zubrnicích, odkud jezdí historická lokálka až do ústeckého Střekova.
Dostupnost po značených trasách:
K Víťově rozhledně vede žlutá turistická trasa z Lovečkovic (4 km).
Souběžně se žlutou trasou vede Uhelná naučná stezka.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: