AKTUALIZACE: 12.11.2024
Publikováno: 02.7.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Flóra (rostlinstvo)
Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří
BÍLÉ STRÁNĚ U LITOMĚŘIC
O tom, jak jsme podnikli botanickou výpravu do Českého středohoří.
Kdo se trochu zajímá o přírodu Ústeckého kraje, ten ví, že České středohoří je chráněnou krajinnou oblastí se spoustou cenných lokalit, kde se vyskytuje řada vzácných rostlin a živočichů. Na tato místa často vedou turistické trasy, což umožňuje jejich prozkoumání i nám laikům. Toho využil i náš oddíl Klubu českých turistů z Klášterce nad Ohří. Tentokrát jsme se vydali na Bílé stráně u Litoměřic.
Foto: Marie Konopková
Fotografové se zaměřením na kytičky najdou na Bílých stráních u Litoměřic celoročně pestrou nadílku zajímavých objektů.
Na svazích za Litoměřicemi se nachází významná národní přírodní památka patřící k Soustavě Natura 2000. Podle bílého opukového podloží dostala tato lokalita název Bílé stráně. Jedná se o část svahu pod vrchem Bílá stráň v údolí Pokratického potoka. Toto chráněné území bylo vyhlášeno roku 1954, přičemž jeho část byla chráněna již od roku 1929. Je to tedy jedna z nejstarších chráněných lokalit v celých severních Čechách.
Díky poměrně unikátnímu složení půdy (je tvořena druhohorními slídovými vápenci, tzv. zvonivou opukou) a příznivě orientované teplé stráni se zde vyskytují rostliny vyžadující právě tyto specifické podmínky. Jedná se o mnoho vzácných a ohrožených druhů teplomilných a suchomilných rostlin.
My jsme NPP Bílé stráně navštívili v druhé polovině května, kdy na jejích svazích kvetou doslova v květinových kobercích vzácné a chráněné druhy vstavačovitých rostlin, například vstavač nachový. V okolí Litoměřic jsou i další lokality nazývané jako Bílé stráně, například u Malíče. Jejich společným charakterem je právě velká druhová pestrost rostlin i živočichů. Více se o NPP Bílé stráně dočtete na Wikipedii (viz odkaz pod článkem).
Do Litoměřic horního nádraží jsme se nechali svézt Švestkovou dráhou. Ta zde má konečnou stanici. Červenou turistickou trasou jsme došli přes Pokratice k lokalitě Bílé stráně. Po prohlídce místa se naše skupina vydala dál do Skalice, kde jsme se napojili na modrou Žitenickou stezku Zemí hradů. Hrad jsme sice neviděli žádný, ale za Žitenicemi jsme prozkoumali zajímavý skalní útvar Kočka.
Zatavili jsme se též na Mostné hoře nad Litoměřicemi s rozhlednou Mostka. Ta je že žel veřejnosti již dlouhodobě nepřístupná. Též naučná stezka kolem Mostné hory vedoucí k vyhlídce Karla Pouchy je už ve značně zdevastovaném stavu. Chybějící značení naučné stezky napovídá, že se zřejmě nachází ve stádiu zániku. U pomníku K. H. Máchy pod Mostnou horou jsme si připomenuli památku tohoto národního básníka, který v Litoměřicích žil, tvořil a 5. listopadu 1836 také zemřel.
Dostupnost po značených trasách:
Z Litoměřic jsme se k NPP Bílé stráně vydali po červené trase přes Pokratice.
Ve Skalici jsme přešli na modrou Žitenickou stezku a po ní se vrátili zpět do Litoměřic.
Naučná stezka Mostná hora v Litoměřicích se nachází v dezolátním stavu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HIBSCHOVA JESKYNĚLAFITOVA VYHLÍDKA V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Z VRCHU RADOBÝL BĚHEJTE POMALU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: