Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Litoměřicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HIBSCHOVA JESKYNĚ

Systém chodeb vydlabaných v pískovcové skále

Hibschova naučná stezka

Celoročně volný přístup

Modrá trasa Lovosice - sedlo Pod Varhoštěm

Lokalita: Žitenice

Destinace: České středohoří

HIBSCHOVA JESKYNĚ

Systém chodeb vydlabaných v pískovcové skále • Hibschova naučná stezka • Celoročně volný přístup • Modrá trasa Lovosice - sedlo Pod Varhoštěm • Lokalita: Žitenice • Destinace: České středohoří

AKTUALIZACE: 8.9.2024

Publikováno: 24.4.2023

Jinak zajímavé místo

Rubrika: Jinak zajímavé místo

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

HIBSCHOVA JESKYNĚ

aneb exkurze do temnot eocénu Českého středohoří.

Nenabízí se moc příležitostí dostat se v oblasti Českého středohoří pod zemský povrch. Je to destinace krasových jevů prostá. Když už se někde nějaká pseudojeskyně charakteru větší zemské pukliny vyskytuje, je většinou veřejně nepřístupná, chráněná jako zimoviště netopýrů nebo jiné podobné havěti vylézající na svatého Jiří. Vzácnou výjimkou umožňující bezplatnou výpravu do starších třetihor je Hibschova jeskyně nad Žitenicemi. Pojďme se do ní podívat.

Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří)

Foto: Martin Zíka

Hibschova jeskyně v Českém středohoří vypadá jako dračí sluj včetně ohořelých stropů od plamenů dračích nozder. Děti to tady baví.

Výprava po Žitenické stezce k Hibschově jeskyni, kterou vyznačil Klub českých turistů modrou pásovou značkou, začíná v Litoměřicích na horním nádraží. Cesta je to pěkná a plná zajímavostí. Mimo jiné na ní potkáte Karla Hynka Máchu v životní velikosti, rozhlednu Mostka, pod Žitenicemi
dokonce Kočku a svatého Václava. Rovněž mohutný kostel svatých Petra a Pavla v Žitenicích je obdivuhodný. Představte si, že právě u něj jste se octli na místě s nejvyšší průměrnou teplotou v České republice.

HIBSCHOVA JESKYNĚ NESE JMÉNO PROSLULÉHO GEOLOGA

Jak tak putujete z Polabské nížiny, postupně nabíráte výšku. Najednou se po nějakých pěti kilometrech ocitnete na úrovni 360 metrů nad mořem před turistickým rozcestníkem U Skalice, který je zároveň výchozím stanovištěm naučné stezky pojmenované po profesoru Josefu Emanuelu Hibschovi. Byl to významný evropský geolog a vulkanolog první poloviny dvacátého století, který nejraději bádal právě v oblasti Českého středohoří (mimo jiné jeho zásluhou byl zachráněn skalní útvar Vrkoč u Ústí nad Labem před vytěžením). A byla po něm pojmenovaná i nedaleká jeskyně.

FANTAZÍROVÁNÍ O PŮVODU HIBSCHOVY JESKYNĚ

O tom, že Hibschovu jeskyni vydlabali lidé, určitě nemůže být pochyb. Některé zdroje uvádějí, že se jednalo o pískovcový kamenolom. Ale proč by se tady lidé snažili složitě dlabat systém podzemních chodeb, když mohli kámen normálně lámat povrchově jako všude jinde? V době, kdy Hibschova jeskyně vznikla, bylo nemožno někoho podezírat z toho, že majitelé panství zvolili tento způsob podzemní těžby kvůli zachování původního rázu okolní krajiny. Lidé tehdy měli jiné starosti. Leda, že by se u lomu objevil sám profesor Hibsch a kameníkům pořádně vyčinil asi takto: „Hele, hoši, jestli tady chcete dlabat ten eocénní pískovec, tak si zalezte pěkně dovnitř. A až to tady doděláte, tak tu jeskyni pojmenujete po mně. Jasný?“ Ale spíše to mohla být sonda zjišťující mocnost pískovce v lokalitě, nebo ještě pravděpodobněji pokus o vybudování sklepů pro uchovávání dobrého moku z žitenických vinic.

PÁR DESÍTEK METRŮ CHODEB

Každopádně dnes je Hibschova jeskyně velmi oblíbenou atrakcí, kde výletníci nalézají vítané pobavení i úkryt před nepřízní počasí, čehož využívají i příznivci outdoorové turistiky (dříve zvaní čundráci). Svědčí o tom nánosy černých sazí v horních partií chodeb, které se dají se zdrojem světla (tedy třeba s mobilem) projít celkem bezpečně a pohodlně za malou chvilku. Zajímavé je přitom si uvědomit, že se právě nacházíme na dně pradávného třetihorního moře, kdy se na jeho dně usazovaly písky. Ty za pár milionů let ztuhly v kámen a později se tektonickou činností a pohybem zemské kůry vyzdvihly až do těchto podivuhodných výšek. A pak že krajina není živá!

HIBSCHOVA NAUČNÁ STEZKA

Z geologického hlediska je České středohoří nesmírně pestré a popis přeměn této oblasti by vydal na dlouhý a poutavý příběh. Ten je alespoň stručně popsán na naučných panelech Hibschovy naučné stezky. Tu návštěvníkům vřele doporučuji projít celou. Při té příležitosti je záhodno navštívit parádní Lafitovu vyhlídku pod Křížovou horou. I k ní vede modrá turistická značka. Můžete tak učinit třeba u příležitosti Litoměřických pochodů, které pořádá pravidelně Klub českých turistů z Litoměřic ve druhé polovině května.

Fotografie k článku:

Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Infopanely Hibschovy naučné stezky. Hibschova naučná stezka Infopanel před Hibschovo jeskyní. Vchod do Hibschovy jeskyně v Českém středohoří. Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova jeskyně na Žitenické stezce (České středohoří) Hibschova naučná stezka . České středohoří. Hibschova naučná stezka - České středohoří.

Dostupnost po značených trasách:

Hibschova naučná stezka se tématicky věnuje hlavně geologii Českého středohoří. Jeskyně je nejzajímavějších zastávka.


Kolem Hibschovy jeskyně vede modrá turistická trasa z Litoměřic do Sedla pod Varhoští.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 07.09.2023

Kdo by měl chuť se do jeskyně podívat a přitom si užít pěknou turistickou akci, tomu doporučujeme účast na Litoměřických pochodech, které se konají v květnu. KČT Litoměřice

Komentováno: 27.11.2023

To, že to nebyl lom, ale sklepy, svědčí i to, že je tam možno vidět zazděné panty, což znamená, že tam byly dveře a také to, že nad "hlavním" vchodem byla střecha, ze které voda stékala do vytesaných žlábků v šikmé skále vedle vchodu. Olda DVT

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: