Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Country festival Ronovské noty
Ubytovna Hřebenovka Janov
Stezka odvahy 2024
Krupská smyčka 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 4.6.2024

Publikováno: 30.10.2020

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Retrospektiva / Turistická trasa

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEM

Kam na výlet z metropole Ústeckého kraje?

Zdá se mi, že v Ústí nad Labem stále straší duch průmyslového města, který trochu odrazuje návštěvníky. Pravda, chemička uprostřed aglomerace není zrovna to nejlepší, co by místu vydobylo pověst turistického ráje. Jenže na druhou stranu je třeba říci i to, že v posledních letech se město i jeho okolí hodně zlepšilo a je na čase říci, že i u nás se zvídavý poutník dobře poměje. A nejde jen o hospody.

Vyhlídka Větruše v Ústí nad Labem.

Foto: Martin Zíka

Turistika v Ústí nad Labem začíná na vyhlídce u Větruše. Je odtud krásně vidět nejzajímavější část města i s Mariánskou skálou.

NEJPRVE VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE

První, co pozorný návštěvník v Ústí zaregistruje, ať již přijede vlakem, busem nebo výletní lodí, je zámeček Větruše stojící hrdě přímo nad městem. Je to ideální výchozí místo pro výlety do krásného okolí metropole Ústeckého kraje, které lze stručně charakterizovat jako centrální oblast chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Pěší to na Větruši mají z hlavního nádraží pouhý jeden kilometr po žluté TZT (turisticky značené trase). Pohodlnější a zároveň i zajímavější variantou je projížďka lanovkou z obchodního centra Forum, které je od nádraží vzdáleno pár set metrů. Při té příležitosti si můžete prohlédnout chrám svatého Vojtěcha nebo nejvýznamnější gotickou památku našeho města - kostel Nanebevzetí panny Marie (r. 1318), jenž se pyšní šikmou věží.

Zmíněné obchodní centrum nemůžete minout, protože kostel se nachází „uvnitř“. Z lanovky, jejíž stanici najdete na střeše obchoďáku, sice uvidíte převážně rozsáhlé seřazovací kolejiště Ústí n. L. - Západ, nicméně díky tomu ušetříte energii na výlet, který vás čeká. Je třeba zmínit, že přilehlý hotel a restaurant Větruše nabízí kvalitní ubytování turistům ze vzdálenějších míst ve čtyřhvězdičkovém standardu (podrobněji příběh Větruše popisuji v jiném článku - viz níže).

AREÁL KOLEM VĚTRUŠE NABÍZÍ VÝHLEDY I ZÁBAVU

Blízké okolí zámečku Větruše skýtáí několik zajímavých atrakcí. Například přírodní bludiště vytvořené ze zelených tújí, ve kterém si vyzkoušíte svůj orientační smysl. Nebo hned vedle najdete v osmibokém žlutém domečku podivuhodné zrcadlové bludiště. Je v něm umístěno 26 zrcadel, z nichž 12 je pokřivených, takže se do sytosti nasmějete, to mi věřte.

Na Větruši se také nachází rozhledna s krásným výhledem do údolí Labe, na vrchy Českého středohoří i na celé město, dětské hřiště a sportovní areál. A přímo před hotelem je volně přístupná vyhlídková terasa, ze které je skvělý výhled na centrální část města, řeku s přístavištěm výletních lodí, mosty i na Mariánskou skálu, kam taktéž doporučuji vyrazit (od nádraží po modré turistické trase - o tom později).

Za hotelem je umístěn turistický rozcestník, který nabízí několik možností, kudy dál. Nejkratší je Naučná stezka Větruše popraviště - Ústecké podzemí. Zavede nás k městskému středověkému popravišti z roku 1543, které svému účelu sloužilo až do konce 18. století (v té době město ztratilo hrdelní právo). V místě se dnes nachází kamenný objekt s dřevěným křížem uprostřed. Od popraviště se taktéž nabízí pěkný výhled na město.

Po naučné stezce se můžete dostat až do Ústeckého podzemí. Při sestupu dolů se seznámíte s výraznými stopami po bombardování z období 17. a 19. dubna 1945, které doslova smetlo čtvrť Ostrov. Na konci stezky je zábavní areál, ve kterém můžete vyzkoušet řadu atrakcí a her nebo navštívit Muzeum civilní obrany.

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA - POSEZENÍ S VÝHLEDEM NA HRAD STŘEDKOV

Pokud nemáte v úmyslu vyrazit na pořádnou túru, ale jenom se porozhlédnout po okolí, pak si určitě udělejte procházku po červené turistické trase na novou vyhlídku do labského údolí (cca 1 km od Větruše). Je pojmenovaná po německém přírodovědci a cestovateli Alexanderovi von Humboldtovi, který ve své době okolí města Ústí nad Labem (tehdy Aussig an der Elbe) podrobně probádal. Z místa je pěkný výhled na řeku Labe, hrad Střekov či Masarykovo zdymadlo. Lákavé výhledy vás možná přesvědčí, abyste šli dál.

Z ÚSTÍ TŘEBA AŽ NA MILEŠOVKU

Turisté, kteří mají rádi pořádné štreky, si to mohou od Větruše namířit po červené trase až na nejvyšší horu Českého středohoří - Milešovku. Poznáte přitom pár malebných vesniček a projdete si část nové turistické trasy, která dostala název Vodobraní (podle podzemního průmyslového vodovodu, který v průběhu druhé světové války dopravoval vodu z labského údolí až do chemičky v Záluží).

PO NAUČNÉ STEZCE VĚTRUŠE - VRKOČ

Na této zeleně značené stezce se dozvíte z naučných panelů něco o přírodě. Místy se otevírají výhledy do labského údolí. Nádherným zážitkem je kaskádový Vaňovský vodopád, nejvyšší v Českém středohoří. Hned za ním je pozoruhodný skalní útvar Vrkoč s unikátní formou rozpadu čediče. Ústečtí turisté zde před dávnými lety vybudovali vyhlídku s posezením. Naučná stezka končí po 4,5 km pod Vrkočem u informačních tabulí v Čajkovského ulici (zastávka MHD U vodopádu vlevo po 300 m).

MASARAKOVO ZDYMADLO, HRAD STŘEKOV A VYSOKÝ OSTRÝ

Další skvělé turistické zážitky kolem Ústí se naskýtají, když z naučné stezky odbočíte z rozcestí Nad Vaňovem po žluté trase dolů k Labi. Přes Masarykovo zdymadlo vede turistický chodník, ze kterého si můžete z bezprostřední blízkosti prohlédnout toto technické dílo a třeba chvíli pozorovat, jak přes zdymadlo proplouvají lodě. K vidění je i unikátní prosklený rybí přechod. Za zdymadlem vede turistická stezka až na hrad Střekov, kde je další rozcestník. Po prohlídce hradu nebo posezení na vyhlídkové terase s možností občerstvení se můžete vrátit do města (dojdete po červené TZT do Střekova buďto na vlak nebo MHD do centra Ústí a v podstatě uzavřete po 7 km kruh).

Od Střekova můžete vyrazit také na krásnou naučnou stezku Pod vysokým Ostrým, která vede po úbočí pravého břehu Labe do Brné. Z vyhlídky na vrcholu Ostrého uvidíte široké panorama Českého středohoří. Poté sejdete kolem Výřích skal Průčelskou roklí až k MHD v Brné (případně ještě můžete rozložit znavené kosti na koupališti).

ZA DECHBEROUCÍMI VYHLÍDKAMI LABSKÉHO ÚDOLÍ

Další možnosti pro zdatnější turisty se nabízejí, když z rozcestí Nad Vaňovem vystoupáte po žluté trase do strmého svahu směrem na Podlešín. Za Podlešínem po necelém 1,5 km dlouhém úseku po asfaltu si nenechte ujít nejprve odbočku vlevo na vyhlídku Vaňovská Skála (Skály), na jejímž okraji se vám až zatají dech (k vyhlídce je též natažena ferrata). Dál po žluté je další úžasné místo, které někteří turisté označují za nejkrásnější vyhlídku Českého středohoří - Skalky u Moravan. Z Moravan (kde funguje sezónní palačinkárna) pak můžete sejít roklí Moravanského vodopádu na vlak nebo k přístavišti výletních lodí v Dolních Zálezlech.

MARIÁNSKÁ SKÁLA, ERBENOVA ROZHLEDNA

Tím, co jsem výše popsal, však turistika v Ústí nad Labem nekončí. Od vlakového nádraží se totiž můžete vydat po modré trase úplně opačným směrem na Mariánskou skálu (Mariánský vrch), kde je nová naučná stezka s výhledy na řeku a město. Trasa pak dál pokračuje k rozcestí nad Doběticemi, od kterého vystoupáte k rozhledně Erbenova vyhlídka. I z ní jsou skvělé výhledy do údolí, v němž se rozkládá Ústí nad Labem. Zpět do města vede žlutá trasa nejprve přes sídliště (ale s hospodou) a poté skalnatým kaňonem Stříbrnického potoka, který se zove Bertino údolí.

ÚSTÍ NAD LABEM MÁ TAKÉ ZOO

Zvídavému turistovi jistě neujde, že Ústí nad Labem má také pěknou zoologickou zahradu. Ta se nachází hned za Mariánskou skálou u Krásného Března a dá se k ní sejít neznačenou trasou z modré turistické stezky k tzv. hornímu vstupu. Takže do svých turistických plánů můžete zakomponovat i návštěvu ZOO, jen musíte počítat s tím, že zde strávíte minimálně celý půlden. Tak, ale to jsme stále ještě nevyčerpali turistickou nabídku v Ústí i kolem Ústí. U nás můžete zavítat i do muzea nebo...

INFORMACE PRO TURISTY - INFOCENTRUM V CENTRU

Ale víte co? Všechna ta další nebo, jako je třeba výlet k rekreačnímu jezeru Milada nebo turistickým vláčkem do skanzenu v Zubrnicích, Vám dobře poradí v informačním středisku, které najdete na Mírovém náměstí (5 min. od vlakového nádraží). A tam bych konec konců s turistickou výpravou do Ústí nad Labem začal. Třeba proto, že se můžete dozvědět, zda se zrovna nekoná nějaká zajímavá akce, festival či výstava, čímž si můžete výlet zpestřit ještě kulturním zážitkem.

Tak, to bychom měli. Věřím, že po přečtení tohoto článku ubyde těch, kdo tvrdí, že v Ústí nad Labem se nenajde pro turisty nic zajímavého. Opak je pravdou!

Fotografie k článku:

Vyhlídka Větruše v Ústí nad Labem. Výletní zámeček Větruše - Ústí nad Labem. Hrad Střekov - Ústí nad Labem. Turistický směrovník na Větruši. Městské středověké popraviště z roku 1543. Pohled z popraviště na centrum Ústí nad Labem. Výhled z Humboldtovy vyhlídky na labské údolí s hradem Střekov. Výhled z naučné stezky Větruše - Vrkoč do labského údolí s hradem Střekov. Vyhlídka Mlynářův kámen. Proslulá Labská vyhlídka od kostela sv. Barbory v Dubičkách. Vyhlídka Skalky nad Dolními Zálezlami. Přírodní památka Vrkoč - Ústí nad Labem Vyhlídka Vysoký Ostrý - Ústí nad Labem. Ústí nad Labem z Erbenovy vyhlídky.

Dostupnost po značených trasách:

Po červené turistické trase dojdete z Ústí nad Labem (od vyhlídky Větruše) až na Milešovku.


Po modré trase vystoupíte na Mariánskou skálu, což je nejvýraznější přírodní dominanta města Ústí nad Labem.


Žlutá trasa vede od hlavního nádraží Ústí n. L. až na Erbenovu rozhlednu nad Doběticemi.


Naučná stezka Větruše - Vrkoč vás zavede k nejvyššímu vodopádu Českého středohoří a k vyhlídce Vrkoč.


Po naučné stezce se můžete vydat od hradu Střekova na vyhlídku Vysoký Ostrý a Průčelskou roklí do Brné.


Podél řeky Labe vede mezinárodní Labská dálková trasa (č. 2). V Ústí se můžete občerstvit na několika místech.


Na Větruši začíná dálková cyklotrasa č 66 (Pánevní) vedoucí přes Teplice, Most a Chomutov až do Kadaně.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 04.06.2024

Také mi dlouho trvalo, než jsem se turisticky přiblížil k Ústí nad Labem. Nicméně v posledních letech je třeba uznat, že se Ústí v mnoha ohledech snaží a je tu co obdivovat (i nové či obnovené naučné stezky). A trasy nad labským údolím mezi Zálezly a Ústím patří k tomu nejlepšímu, co může tento kraj nabídnout. MZ

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Country festival Ronovské noty
Ubytovna Hřebenovka Janov
Stezka odvahy 2024
Krupská smyčka 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: