AKTUALIZACE: 2.4.2024
Publikováno: 15.4.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Přírodní zajímavost
Region: Lounsko • Destinace: České středohoří
JARO V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Středohoří je Boží zahrádka, která začíná nejdříve rozkvétat na Lounsku
Nevábně blátivé zimy se staly realitou posledních let. Proto člověk toužebně vyčkává, až jarní sluníčko zavelí a příroda se začne vesele odívat do živých barev. Jako fotograf krajinář se vždy těším na tu chvíli, kdy z kopečků zmizí poslední sněhy a objeví se bílé květy a svěží zeleň ohlašující, že turistická sezóna už opravdu začíná. U nás v Ústeckém kraji se tak nejdříve děje v jihozápadní části Českého středohoří mezi půvabnými kopečky kolem Loun.
Foto: Karel Veselý
Nepletu-li se, hlaváček jarní je mezi posly jara v Českém středohoří silně ohroženým druhem. Potkat jej můžeme třeba na Tobiášově vrchu. Řekněte sami, není pohled na tyto zářivě žluté květy plné života přímo omlazující?
Raná, Oblík, Milá, Srdov, Červený a Tobiášův vrch... to jsou ta místa, kam vyrážím do jarního středohoří nejdříve. A to nejen proto, že z těchto nezalesněných vrchů je skvělý výhled dokola kolem, což je příčinou zatěžkávací zkoušky mých fotoaparátů. Jejich zimou ztuhlý mechanismus zde skvěle rozhýbám! A je opravdu čím krmit paměťové karty. Aprílové počasí rozehrává v polích a lukách vizuálně bohatou hru světel, která se již nikdy nebude opakovat přesně stejně... Děkuji technickému pokroku za to, že již nejsem omezen počtem políček filmového materiálu a mohu řádit téměř neomezeně. Šamani by mne možná kárali za to, že té krajině, kterou skrze objektiv soukám do kouzelné skříňky, beru duši. Ale tomu se prostě nedá odolat.
Nicméně další důvod, proč se nechávám brzy z jara zavést Švestkovou dráhou právě do těchto končin, jsou klenoty naší flóry. Je třeba si pospíšit, protože záhy zmizí, aby uvolnily prostor jinému šťavnatému bejlí. Většina jmenovaných kopečků jsou z tohoto důvodu chráněny jako přírodní rezervace, které je možno navštívit jen po turistických trasách. Po nich sem přicházejí obdivovatelé nejen hojných sasanek, prvosenek a narcisů, ale třeba i vzácných hlaváčků jarních nebo konikleců. Vlastně celé České středohoří je po zásluze jakožto přepestrá Boží zahrádka chráněnou krajinnou oblastí, což je chvályhodné. Jinak by její krása mohla být rozdupána početnými stády návštěvníků této největší turistické destinace Ústeckého kraje.
Věřte, dobře vám radím, abyste se nejpozději v polovině dubna zvedli i vy od televizních obrazovek a vydali se do přírody. Ta je nejlepším léčivým balzámem na zimou povadlé tělo i civilizací poničenou duši. Tady je prostě nááádherně. A co na tom, že člověk ještě tu a tam musí obejít nějakou nevysušenou louži nebo rozbahněnou cestu. To přece k životu patří. Pakliže nemáte odvahu se na cestu vydat sami, tak to vyzkoušejte s Klubem českých turistů, který již od časného předjaří pořádá i v této oblasti několik krásných akcí. Za všechny mohu jmenovat třeba Předjaří v Poohří, Pro velikonoční vajíčko na Pravdu, Jarní putování kolem Lovoše nebo Ústeckou jarní padesátku. I o nich se dočtete v našem Turistickém magazínu.
Související články:
ÚSTECKÁ JARNÍ 50JARNÍ PUTOVÁNÍ OKOLÍM LOVOŠE
HRAD KOŠŤÁLOV ODOLAL I KALICHU
25. ODEMYKÁNÍ ČERVEŇÁKU
HORA LOVOŠ
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE OBLÍK
CHATA NA LOVOŠI SLAVÍ 100 LET
RANÁ A MILÁ NA LOUNSKU
JARNÍ TURISTICKÁ LÉKÁRNA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: