AKTUALIZACE: 30.9.2024
Publikováno: 14.4.2024
Rubrika: Retrospektiva / Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VYHLÍDKA VÁCLAVA FRIČE
DUŠE TURISTICKÉHO KROUŽKU POLABAN
Město Ústí nad Labem dále naplňuje svoji vizi „Ústí nad Labem, město vyhlídek“. Od letošního roku se může pochlubit další upravenou vyhlídkou z participativního rozpočtu "Ústečané společně", tentokrát již čtvrtou v pořadí, kterou najdete na žlutě značené Fričově stezce nad městskou částí Krásné Březno.
Foto: Karel Punčochář
Nově upravená vyhlídka Václava Friče nad ústeckým městským obvodem Krásné Březno.
KDO BYL VÁCLAV FRIČ
Václav Frič se narodil 30. července 1886 v obci Záluží na Podřipsku. Jako osmnáctiletý mladík nastoupil roku 1904 ke státní poříční správě v Krásném Březně jako oficiál, tedy úředník. Krásné Březno, či Březnice, což byl původní a místními Čechy často preferovaný název, bylo od roku 1900 součástí Ústí nad Labem.
Brzy po svém příchodu se Václav Frič zapojil do kulturního života české menšiny, v němž hrál důležitou roli místní odbor Národní jednoty severočeské (NJS). Právě jako součást odboru NJS byl založen turistický kroužek Polaban. Oficiálním datem vzniku je 5. června 1910, ovšem neformálně fungoval již déle.
Václav Frič byl entuziastickým členem celé řady spolků, jejichž počet dosáhl vrcholu v období první republiky. Mimo Polaban a NJS se účastnil například činnosti Českého červeného kříže, Masarykovy ligy proti tuberkulose, Masarykovy letecké ligy, Ústřední matice školské, podpůrného spolku Komenský či Sdružení pro postavení památníku národního osvobození a vítězství Prokopa Velikého na „Běhání“. Tradovalo se o něm, že nevynechal žádnou vlasteneckou oslavu či průvod.
NĚCO O POLABANU
Turistický kroužek Polaban nebyl prvním českým turistickým spolkem na Ústecku – toto prvenství má roku 1890 založený odbor Klubu českých turistů (KČT) v Ústí nad Labem – byl ale průkopníkem masové turistiky. Na výlety vyrážely celé rodiny, na Řipskou pouť v roce 1911 s Polabanem vyrazilo na 700 účastníků. Od oficiálního založení do smrti Václava Friče v červnu 1936 uspořádal více než 300 výletů, jichž se zúčastnilo souhrnem okolo 16 000 osob. Již od roku 1910 se Polaban přihlásil ke členství v KČT. Řada výletů byla pořádána pro děti z Krásného Března a okolí, oblíbené byly plavby parníkem do Velkého Března či Povrlů.
KUDY NA FRIČOVU VYHLÍDKU
Fričova vyhlídka se nachází na žlutě značené turistické trase vedoucí od železniční stanice v Krásném Březně, která od vyhlídky pokračuje dále přes Žežice, zříceninu hradu Blansko a Slavošov do Javorů na Děčínsku. Vyhlídka je přístupná i pro cyklisty, nachází se při silnici z Krásného Března do Žežic.
CO JE Z NÍ VIDĚT
Z vyhlídky se otevírá široký pohled na Krásné Březno, Mariánskou skálu s centrem města Ústí nad Labem, údolí Labe a protější stranu Labe se Střekovem a kopci Českého středohoří v čele s Vysokým Ostrým.
OKOLÍ VYHLÍDKY
Hluboko pod stezkou se nachází romantické údolí Pekelského potoka s vodopádem a o pár metrů níže leží při stezce zatím nedoceněná lokalita tzv. Viničního vrchu, kde se nacházel v minulosti upravený lesopark významných ústeckých podnikatelských rodin Wolfrumů a Eckelmannů, kterou snad čeká v nedaleké budoucnosti nezbytná revitalizace.
Fotografie k článku:
Foto: Karel Punčochář
Nově upravená vyhlídka Václava Friče nad ústeckým městským obvodem Krásné Březno.
Foto: Karel Punčochář
Takto vypadalo místo vyhlídky v roce 2022.
Foto: Karel Punčochář
A takto se místo změnilo - foto pořízeno 3. dubna 2024.
Foto: Karel Punčochář
Pohled z vyhlídky v roce 2022.
Foto: Karel Punčochář
Pohled z vyhlídky dne 3. dubna 2024. V okamžik, kdy jsem dorazil na vyhlídku, začalo pršet.
Foto: Foto z archivu Vlastimila Friče, vnuka V. Friče
Václav Frič ve služební uniformě státní poříční správy v Krásném Březně, kde byl zaměstnán jako oficiál.
Foto: Archiv města Ústí nad Labem.
Turistický kroužek „Polaban“ na jednom ze svých výletů. Asi z období mezi roky 1914-1917.
Foto: Karel Punčochář
Informační panel na vyhlídce Václava Friče.
Foto: Karel Punčochář
Než vystoupáte k Fričově vyhlídce, určitě stojí za prozkoumání Pekelského údolí s romantickým vodopádem. Směrovka vás nasměruje dolů k potoku a proti jeho toku k němu dojdete.
Foto: Karel Punčochář
Vodopád v Pekelském údolí - přesvědčte se, že stojí za návštěvu v každém ročním období.
Foto: Sbírka historických pohlednic Petra Špačka
Historická pohlednice Viničního vrchu nad Krásným Březnem, kde místní podnikatelské rodiny Wolfrumů a Eckelmannů nechaly vybudovat lesopark s vyhlídkou.
Foto: Karel Punčochář
V prostoru bývalého lesoparku na Viničním vrchu se nachází strom života rodiny Wolfrumů, na kterém se poznamenal nejenom zub času, ale i vandalové.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: