AKTUALIZACE: 26.6.2023
Publikováno: 07.8.2020
Rubrika: Retrospektiva / Monument - památník
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VÝLET ZA PŘEMYSLEM ORÁČEM DO STADIC
Kde první Přemyslovec žil, pracoval a odkud byl povolán na knížecí stolec.
K nejstarším příběhům českých dějin patří pověst o Přemyslu Oráči a jeho povolání jako zakladatele nejstarší panovnické dynastie na knížecí stolec. Tento příběh se měl odehrát ve vsi Stadice v údolí řeky Bíliny nedaleko Ústí nad Labem. Dnes ho zde připomíná nejen pomník, ale také Přemyslův statek, Královský pramen, Volská skála nebo Přemyslova líska. Pojďme se tedy vydat do Stadic.
Foto: Karel Punčochář
Na Královském poli, které je od roku 1962 národní kulturní památkou, stojí působivý pomník Přemysla Oráče, který nechal v roce 1841 zhotovit hrabě Nostic architektem F. Staumannem. Je na něm bronzový pluh, a pomník je zdobený litinovými reliéfy od sochaře Josefa Maxe.
CO PRAVÍ NA ÚVOD LEGENDA
Přemysl Oráč je podle legend zakladatel dynastie Přemyslovců, manžel kněžny Libuše, věštkyně a dcery vévody Kroka. Příběh poprvé zmiňuje ve své kronice Kosmas ve 12. století. Podle pověsti Libuše, když ji její poddaní žádali, aby se provdala, řekla svým lidem, aby šli za jejím koněm až tam, kde se zastaví, a tam najdou muže orajícího pole. Tak se prý skutečně u Stadic stalo a Přemysl se stal českým knížetem.
VÝCHOZÍM MÍSTEM JE MĚSTO TRMICE
Nejvhodnější spojení do Trmic jsou autobusy č. 3 a 19, vyjíždějící ze zastávky MHD Mírové náměstí, ke které dojdete od hlavního nádraží v Ústí nad Labem ulicí V Jirchářích. V Trmicích vystoupíte na zastávce Václavské náměstí, kde najdete i červenou směrovku do Stadic. Než se vydáme na cestu, povíme si něco o Trmicích.
TRMICE
Město Trmice územně bezprostředně navazuje na Ústí nad Labem s přímým napojením na dálnici D8. První písemná zmínka pochází z roku 1264 a mluví o Janu z Trmic, který byl služebníkem Boreše z Oseka. Další zmínka pochází z královské listiny Václava II. a mluví o držiteli panství s okolím, kde se těžil cín, Zvěstu de Tyrmiczovi. Trmice byly královským lénem, které však bylo podřízeno královským manům z Oseka a později z Krupky. Za zmínku stojí, že prapraděd známého pražského básníka Rainera Marii Rilkeho byl svého času trmickým starostou, a že na místní faře strávil po komunistické perzekuci 23 let pozdější arcibiskup Karel Otčenášek. Za prohlídku stojí trmický zámek postavený v letech 1856 – 1863 v novogotickém tudorovském slohu, uprostřed kdysi nádherného zámeckého parku, předním českým rodem Nosticů. V několika místnostech je instalována stálá expozice z historie regionálního průmyslu, včetně stálé expozice železničních modelů.
PO ČERVENÉ ZNAČCE DO STADIC
Z Václavského náměstí v Trmicích nás do Stadic bude provázet červená značka dlouhým údolím sevřeným z levé strany Stadickými srázy a z pravé vrchem Rovný, kterým prochází dálnice D8, železnice, místní komunikace a řeka Bílina. Po necelých dvou kilometrech do jdeme do Koštova, kde spatříme místní kuriozitu, kapličku Panny Marie, na kterou nikdy neprší ani nepadá sníh, protože je schovaná pod tělesem zmíněné dálnice. Přejdeme po mostě přes Bílinu, dále přes železniční přejezd a po zpevněné cestě souběžné s cyklotrasou 3071 dojdeme podél dálnice a následně řeky ke Královskému pramenu.
KRÁLOVSKÝ PRAMEN
Královský pramen bývá spojován s pověstí o Přemyslu Oráčovi. Pramenitá voda vytéká z mosazné lví hlavy usazené v kamenné zdi, nad kterou se klene rozložitá státem chráněná lípa.
Pár metrů za pramenem mineme první domy, přejdeme po jednom ze dvou dochovaných barokních mostů přes řeku Bílinu a po chvíli se ocitneme na návsi Stadic.
STADICE
Na návsi si prohlédneme sochu Panny Marie s datem 1770 na soklu, dřevěnou zvoničku z 19. století a naproti stojící Přemyslův statek s pamětní deskou, a to na místě údajného Přemyslova dvorce. Vyjdeme z obce ven, odbočíme vpravo na silnici, po které dojdeme ke Královskému poli, kde červená značka po 5,5 kilometrech končí.
KRÁLOVSKÉ POLE
Na Královském poli, které je od roku 1962 národní kulturní památkou, stojí působivý pomník Přemysla Oráče, který nechal v roce 1841 zhotovit hrabě Nostic architektem F. Staumannem. Je na něm bronzový pluh, a pomník je zdobený litinovými reliéfy od sochaře Josefa Maxe. Za zmínku stojí podotknout, že rozměry Královského pole byly ve středověku základem české polní míry.
VOLSKÁ HORA
Na závěr se ještě vraťme k legendě. Přemysl po příchodu poselstva přestal orat a lískovou otku vetkl do země a ona hned obrostla listím. Poté otočil pluh a na něm pohostil poselstvo chlebem a sýrem. Než se vydal na cestu do Prahy, odehnal se slovy "jděte, odkud jste přišli" oba své voly. Ti zmizeli ve skále na úpatí Volské hory, která se za nimi hned zavřela. S sebou pak si vzal jen lýkové střevíce a mošnu, aby tyto i dalším generacím připomínaly původ Přemyslovského rodu.
KUDY DÁL
Zpátky do Ústí nad Labem je možné se vrátit ze Stadic buďto vlakem nebo autobusem DÚK (Doprava Ústeckého kraje). Vzhledem k tomu, že trasa je příliš krátká, nabízí se několik možností si výlet prodloužit. Od Královského pole vede zelená trasa přes Suchou, Dubice a Mlynářův kříž (s krásnými výhledy do údolí Labe) do Dolních Zálezel na vlak (15,5 km), případně pokračovat dál přes Vrkoč a Vaňovský vodopád na Větruši a do Ústí na vlak (27,5 km). Ze zelené trasy je možno odbočit na rozcestí Pod Kameny a po červené dojít na Větruši (možno sjet dolů do centra lanovkou) a Ústí nad Labem, žst (19,5 km).
ZAJÍMAVOST NA ZÁVĚR
Na jaře 1445 si na poli u Stadic, kde údajně oral Přemysl Oráč, vystavěl sedlák Jakub chýši a prohlašoval, že je Bohem vyvolený selský král. Zřídil si i radu čtyř starců a získal písaře, který vydával manifesty a listy. Jeho vystoupení si v okolí získalo značnou pozornost a z mnoha míst do Stadic přicházeli poutníci. Sám sedlák Jakub byl nakonec šlechtou zajat a uvržen do vězení, ale po čase ho propustili jako neškodného blouznivce.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: