AKTUALIZACE: 15.9.2024
Publikováno: 12.6.2024
Rubrika: Monument - památník
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
PAMÁTNÍK HANSE KUDLICHA
Víte, kdy a díky komu bylo zrušeno poddanství a robota?
Již dlouho jsme se v Turistickém magazínu nevěnovali zajímavé osobnosti. A protože v souvislosti s turistikou upozorňujeme též na významnější pomníky a monumenty, napadlo mne se podívat na zoubek obelisku, kolem kterého jezdím dlouhá léta z Děčína do České Kamenice. Stojí přímo na křižovatce v Ludvíkovicích. A byl jsem překvapen o jak významnou záležitost se jedná.
Foto: Martin Zíka
Památník Hanse Kudlicha v Ludvíkovicích u Děčína má tvar obelisku.
Je to totiž pomník věnovaný památce Hanse Kudlicha, který vešel do dějin jako osvoboditel sedláků. Byl odvážným reformním politikem Rakouského císařství, který roku 1848 podal v Říšském sněmu návrh na zrušení poddanství. Jeho návrh byl po dramatické diskusi přijat a 7. září revolučního roku 1848 vstoupil v platnost.
Protože se Hans Kudlich účastnil řady veřejných nepokojů, přičemž byl na straně selského lidu proti absolutistické vládě, byl dvakrát odsouzen k trestu smrti, kterému se vyhnul tím, že uprchl do exilu ve Švýcarsku. Tam byl roku 1853 promován na doktora lékařství. Téhož roku byl na nátlak rakouského vyslance ze Švýcarska vyhoštěn, takže nakonec uprchl s rodinou do USA, kde pomáhal zakládat četné německé spolky a školy. I tam se zasazoval o zrušení otroctví a podporoval volbu Abrahama Lincolna prezidentem USA. Císař František Josef I. nakonec Hanse Kudlicha roku 1866 omilostnil a rozsudek smrti zrušil, takže mohl navštívit se svými devíti dětmi několikrát svou starou vlast.
Lidé však na Hanse Kudlicha z vděčnosti rozhodně nezapomněli. Mnohým dal naději na lepší život. Byl jedním z mála politiků, kteří stáli na straně práva a spravedlnosti a nebál se kvůli tomu riskovat. Měl by být příkladem pro budoucnost až do dnešních dní. Ve dnech 7. až 8. září 1888 se uskutečnilo odhalení pomníku zrušení roboty v Teplicích na vrchu Jalovčiny, jehož se Hans Kudlich účastnil osobně. Zemřel ve věku 94 let roku 1917 v Hobokenu (USA).
Jak uvádí Wikipedie, k roku 2012 existovalo ve světě 76 pomníků, které připomínají osobnost Hanse Kudlicha. V Česku se jich dochovalo 16 z původních 64. Jeden z nich stojí právě v Ludvíkovicích. Každý den jej minou tisíce aut, ale jen málo z těch, kdo projíždějí kolem, tuší, komu a proč je tento pomník věnován.
Zajímavostí je, že památník se nachází na přímo na hranici mezi CHKO České středohoří a Labské pískovce. Žel nevede k němu turistická trasa a proto k němu během roku zavítá jen málo návštěvníků. Ale můžete tak učinit třeba vy, až vyrazíte na výlet po červené trase vedoucí z Děčína do Labského kaňonu, od které je pomník Hanse Kudlicha v Ludvíkovicích jen pár set metrů.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Památník Hanse Kudlicha v Ludvíkovicích u Děčína má tvar obelisku.
Foto: Martin Zíka
Pomník Hanse Kudlicha stojí u frekventované silnice z Děčína do České Kamenice přímo u křižovatky s odbočkou do Ludvíkovic.
Foto: Martin Zíka
Památník Hanse Kudlicha v Ludvíkovicích u Děčína je postaven z pískovce a dobře udržován. Ačkoli by bylo záhodno umístit u něj informační panel.
Foto: Martin Zíka
Památník Hanse Kudlicha v Ludvíkovicích u Děčína.
Foto: Martin Zíka
Hans Kudlich byl nejen poslancem říšského sněmu Rakouského císařství, ale také doktorem lékařství. Kvůli svým aktivitám, však dožil i s rodinou v exilu.
Foto: Archivní snímek.
Dobový portrét Hanse Kudlicha.
Foto: Martin Zíka
Portrét Hanse Kudlicha na pomníku v Ludvíkovicích u Děčína.
Foto: Martin Zíka
K pomníku Hanse Kudlicha se můžete odbočit v Ludvíkovicích z červené turistické trasy vedoucí z Kvádrberku na Labskou Stráň.
Foto: Martin Zíka
K pomníku Hanse Kudlicha si můžete udělat pěkný výlet z Děčína na Kvádrberk (Císařská vyhlídka) a pak kolem vyhlídky Labská stráž do Ludvíkovic.
Foto: Mapy.cz
Lokalizace pomníků Hanse Kudlicha svědčí o tom, že byl uznáván hlavně v Sudetech.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: