O ČEM PÍŠE:
ZLATNÍK
Zalesněný znělcový vrch |
Výška: 521 m n. m. |
Výhled na Most, Krušné hory a České středohoří |
Národní přírodní rezervace od r. 2017 |
Výchozí místo: České Zlatníky |
Destinace: České středohoří |
ZLATNÍK
Zalesněný znělcový vrch • Výška: 521 m n. m. • Výhled na Most, Krušné hory a České středohoří • Národní přírodní rezervace od r. 2017 • Výchozí místo: České Zlatníky • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 30.8.2024
Publikováno: 14.5.2019
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Mostecko • Destinace: České středohoří
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE ZLATNÍK
Znělcová hora Zlatník leží na západním okraji Českého středohoří u města Mostu.
Ještě začátkem 90. let najdeme v turistické mapě u vrchu Zlatník poznámku „rezervace v návrhu“. 15. dubna 2017 byla národní přírodní rezervace Zlatník o rozloze téměř 80 ha vyhlášena. Vkusná tabule na úpatí seznamuje se vzácnými rostlinami, živočichy a geologií kopce. Ještě pod vrcholem procházíme palouky se vzácným kavylem Ivanovým. Suchomilná travina, lidově zvaná vousy sv. Ivana tady má vhodné podmínky.
Foto: Martin Zíka
Pod čedičovou horou s názvem Zlatník se rozkládá vesnička České Zlatníky, odkud vychází červená turistická trasa na vrchol této přírodní rezervace.
Výchozím místem na Zlatník je vesnička České Zlatníky, která je součástí Obrnic. V centru obce je pseudorománský kostel sv. Jiří. Najdeme tady typickou trojici budov fara, škola a kostel. Před ním stojící sousoší sv. Antonína Paduánského a sv. Jana Nepomuckého pocházející z roku 1739. Jeho novodobá unikátnost spočívá v tom, že bylo ke kostelu přemístěno ze zaniklého podkrušnohorského města Dolní Jiřetín. Z obce se nabízí pohled na skalní jehly Zlatníku lákající horolezce.
NA ZLATNÍK VEDE VZORNÉ TURISTICKÉ ZNAČENÍ
Červená turistická značka kdysi sestupovala také východním svahem. Vedla až na nedaleký výrazný kopec Bořeň. Poté bylo na čas celé značení zrušeno. Roku 2014 KČT značení obnovil aspoň z jihozápadní strany. Vede od parkoviště v Českých Zlatnících a je vzorově vyznačeno. O pěšinu se každoročně staral turistický odbor z Obrnic, jak nás informoval jeho dlouholetý předseda a bývalý předseda okresní komise značkařů Václav Procházka z Obrnic. Z té doby najdeme na trase již zarostlou kovovou lavičku.
ZE ZLATNÍKU TÉMĚŘ KRUHOVÝ VÝHLED
Z 522 metrů vysokého vrcholu Zlatníku je téměř kruhový rozhled. Lze vidět část hor Doupovských, většinu Krušných hor, včetně Klínovce. Jihozápadní část Českého středohoří. Celé průmyslové Mostecko a část Teplicka. Obnovené mostecké vinice na svazích Špičáku a Hněvína. Litvínov, Chomutov, Jirkov, Braňany, v úpatí ležící Obrnice a Želenice. Jako na dlani leží porubní a výsypkové řezy povrchového Dolu Bílina. Před ním bývalý i současný bentonitový lom. Na důlní výsypce zvané Střimická je současné mostecké letiště. V úrovni našich očí pozorujeme starty, přistání, seskoky. Tam někde v zaniklých Střimicích se narodil a čile běhával Josef Masopust.
HORA V KRAJINĚ ČESKÝCH POVĚSTÍ?
Některá místa svými názvy připomínají slovanské osídlení. Např. Bořeň byl do němčiny těžko přeložitelný. Zlatník byl překládán do krkolomného SCHLADNIG, vesnička z úpatí Bőhmische SLADNIK. Okolo tekoucí řeka Bílina jako Biela. V zaniklém starém Mostě existovaly Sady U Běly. (Pozn.: shodně se tak také jmenuje potok v Labských pískovcích. Ostrovská Bělá teče přes hranici. V Sasku se rovnou jmenuje Biela.) Nezapomeňme, že na břehu Biely - Bíliny leží Stadice, k nimž se váže krásná pověst o Přemyslu Oráči.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.05.2019
Kéž by se podařilo obnovit turistickou cestu mezi Mostem, Zlatníkem a Bořní. Tomuto regionu by to velmi prospělo a vznikla by skvělá výletní trasa. MZ