AKTUALIZACE: 25.6.2022
Publikováno: 10.4.2021
Rubrika: Historie KČT / Turistická trasa
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
Z PRAHY DO PODMOKEL
PRŮVODCE PO RAKOUSKO-UHERSKÉ STÁTNÍ DRÁZE
Nenechte se zmást. Klub českých turistů v Praze vydal v roce 1897 turistického průvodce „Z Prahy do Podmokel“ s lehce zavádějícím výše uvedeným podtitulem. Pro nás pěšáky je podstatné, že nabízí stručný popis 60 denních výletů do Středohoří, Krušných hor, Českého a Saského Švýcarska. Vlakem na zmíněné dráze dojedeme do předem zvolené železniční stanice a vydáme se na jeden z výletů v jejím okolí a můžeme porovnat dávnou minulost se současností.
Foto: Karel Punčochář
Současné hlavní nádraží Českých drah v Lovosicích. V roce 1897 nejspíše vypadalo jinak, ale podstatné pro náš článek je, že to bylo výchozí místo výletu č. 14.
PRO ZAČÁTEK DŮLEŽITÉ ZKRATKY V TEXTU
v l, v p = vlevo, vpravo
s v j z = sever, východ, jich, západ
cesta = polní cesta
VÝLET Č. 14 Z LOVOSIC
Z nádraží v l ulicí, pak v l přes koleje silnicí v p podle dráhy libochovické a cukrovaru přes Sulevice. Původní sídlo pánů Kaplířů ze Sulevic, nyní majetek kn. ze Švarcenberka; nalezeny tu hroby s kostrami skrčenými, podle hostince u cihelny (Ziegelschänke), jež náleží k Čížkovicím, trochu dále odbočuje v p vzhůru cesta podle vinic do vsi Košťálova se dvorem a vinným sklepem (starý lis!) s vinárnou hr. z Schönbornu a na Košťálov, zříc., 488 m, 7.5 km, původně majetek komory královské, kronikář Beneš z Weitmile vypravuje, že r. 1372 blesk purkrabí Alešovi ze Slavětína a manželce jeho urazil dlouhé zobce střevíců, jinak jim neublíživ; později náležel dlouho Kaplířům Košťálovským ze Sulevic, nyní spojen jest dvůr s Čížkovicemi.
Zpět na úpatí a cestou obloukem k v, pak k j do Třebenic 2 km; město s 1127 Čechy, 349 Němci, kdysi majetek klášt. Svatojirského, museum ve škole, v kostele hrobky Kaplířů, na děkanství illustr. kancionál podobojí z r. 1573; v okolí kvete ovocnářství; první čes. továrna na zužitkování plodin (sušené a zavařené ovoce, šťávy ovocné, ovocná vína a líhoviny, slivovice, cognac, vývoz čerstvého ovoce); r. 1898 zde bude pořádána výstava ovocnářská; Bes. a Sokol v radnici.
Městem k sz, od kapličky v p silnicí údolím Modly přes Teplou, poutní místo se želez. vodou (Sv. Čecha Václav Živsa) a Vlastislav, kde na rulovém návrší stával hrad, sídlo Vlastislava, knížete Lučanů, jejž Čestmír, vůdce knížete Neklana, porazil na Turském poli nedaleko Levého Hradce; jest tu prastaré hradiště s hliněnými valy a starožitnostmi. Podle potoka ke kapli Modelské 4.5 km u pramene Modly; zpět přes Vlastislav silnicí v l a cestou v p na Skalku, zříc., kdysi též majetek Kaplířů, nyní hr. z Schönbornu (Sv. Čech líčí ji v Pestrých cestách), dvorem k sv přes Sutom, kde jest hrobka hr. z Schönbornu, na Sutomský vrch (Přípek u kronikáře Kosmy?), 505 m, Humboldt čítá pohled s vrchu k nejkrásnějším ve střední Evropě.
Zpět cestou k sv přes Boreč se dvorem kn. ze Švarcenberka na Borečský vrch (Kahler B.), 440 m, 6.5 km, v trhlinách na temeni trávník se zelená při teplejším vzduchu i za mrazu; zpět přes ves silnicí k v a od záhybu znač. cestou údolím podle Vchynic, kdysi sídla pánů Vchynských, nynějších Kinských, se dvorem kn. ze Švarcenberka do Lovosic 5.5 km – celkem 26 km (po případě vynechati kapli Modelskou nebo Borečský vrch).
Co vy na to, turističtí přátelé, zkusíte se vydat po stopách našich předků? Zdrávi došli!
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: