Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 8.10.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

KAMENICKÉ VYHLÍDKY A BRATRSKÉ OLTÁŘE

U městečka Česká Kamenice se snoubí štědrost přírody a lidský um

Česká Kamenice ležící na hranici Národního parku České Švýcarsko má jedinečnou dispozici na pomezí tří chráněních krajinných oblastí. Setkávají se zde CHKO Labské pískovce, Lužické hory a České středohoří. Z geologického pohledu se tu harmonicky doplňují pískovcové masivy s vrcholy ze sopečných vyvřelin. Příroda zde podstrojuje výletníkům jednu parádu za druhou. Některé z nich si lidé dotvořili k obrazu svému, třeba jako vyhlídky či místa pro modlitbu.

Infocentrum na náměstí v České Kamenici

Foto: Martin Zíka

Městečko Česká Kamenice se rozhodlo vzít cestovní ruch vážně. Jeho nedávno rekonstruované náměstí patří mezi nejkrásnější na Děčínsku. Najdete tu i potřebné služby jako infocentrum, restauraci, cukrárnu, kavárnu... A u kašny uprostřed náměstí se v létě příjemně odpočívá.

S oddílem pivní turistiky KČT Děčín jsme na podzim 2018 vyrazili již po třetí na velice zajímavý asi 5 km dlouhý okruh. Prvním cílem je skalní vyhlídka Jehla cca 2 km po modré značce z českokamenického náměstí. Je to 487 m n. m. vysoký ostrý čedičový útes, přezdívaný „kamenický balkón“. A opravdu odtud mají výletníci celé městečko a jeho široké okolí jako na dlani.

VZORNĚ OPEČOVANÉ BRATRSKÉ OLTÁŘE

Kousek za Jehlou přecházíme na žlutou značku a po ní do místa zvaného Bratrské oltáře. Je to nádherná přírodní modlitebna zakomponovaná do pískovcových skal. Najdete tu sochy světců a anděla, křížovou cestu z obrazů zapuštěných do pískovcových stěn a pod převisem dokonce dřevěnou modlitebnu. Stojí za to se tu na chvilku zastavit a trochu pomeditovat třeba o tom, proč sem kdysi dávno museli věřící lidé utíkat před jinými a jinak věřícími pro duchovní útěchu. Místo je nyní krásně opravené a jistě by bylo zajímavé zažít zde někdy regulérní mši.

VYHLÍDKY NA ČESKOU KAMENICI A STŘEDOHOŘÍ

Dále pokračujeme po žluté značce na vyhlídku Tell Platte, která je jako stvořená pro svačinu s parádním výhledem do okolí. Cestou míjíme skalní výklenkovou kapli, kterou ale většina poutníků mine, protože je trošku mimo značené cesty (nyní též nově opravená). O kousek dál je přírodní skalní monument Ponorka se systémem mostíků a schodišť. Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na to, kde místo vzalo tento technický název. A vida, přímo uprostřed pískovcového atria se nachází skalka ponorku nápadně připomínající.

NA DOBRÉ PIVEČKO ZA ODMĚNU

Pestře zbarveným podzimním lesem pak scházíme kolem „Žáby“ (to je další zajímavá skalka), kolem sportovního areálu zpátky do České Kamenice, kde nás čeká ještě prohlídka minipivovaru Kotouč s výkladem o historii českokamenického zámku a ochutnávkou vynikajícího piva. Zdatní chodci pak ještě vyrážejí na Zámecký vrch s dřevěnou rozhlednou zakomponovanou do zdí středověkého strážního hradu.

POZVÁNKA NA PODZIMNÍ PROCHÁZKU

Termín příštího ročníku akce „Kamenické vyhlídky a Bratrské oltáře“ je stanoven na 12. 10. 2019, tedy na dobu, kdy se celý kraj nádherně vybarvuje podzimními barvami. Podrobnější informace k akci včetně organizačních pokynů a přihlašovacího formuláře najdete na www.kctul.cz. Protože je to akce oddílu pivní turistiky, pochopitelně opět uděláme závěrečnou pivní tečku v pivovárku Kotouč.

Fotografie k článku:

Infocentrum na náměstí v České Kamenici Vyhlídka Jehla u České Kamenice Pohled z vyhlídky Jehla u České Kamenice. Bratrské oltáře u České Kamenice Světec u Bratrských oltářů. Skalní výklenková kaple. Skalní vyhlídka Ponorka u České Kamenice

Dostupnost po značených trasách:

Téměř souběžně s turistickou železnicí z Kamenického Šenova do České Kamenice vede zelená trasa, z níž je možné odbočit na Zámecký vrch s rozhlednou ve zřícenině hradu.


Z České Kamenice půjdeme po modré trase na vyhlídku Jehla a dále k Bratrským oltářům.


Zpět do České Kamenice se budeme vracet po žluté trase přes další vyhlídky a sakrální památky.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 11.10.2019

Jehla je parádní, lesní oltář naprosto unikátní. Pivečko v Kamenici dobré. Je vidět, že když se chce, tak to jde.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: