Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lovosicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 5.9.2024

Publikováno: 11.7.2023

Turistická trasa

Rubrika: Turistická trasa

Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří

Z TŘEBÍVLIC NA BLEŠENSKÝ VRCH A HRÁDEK OLTÁŘÍK

SERIÁL: Nejhezčí turistické trasy Ústeckého kraje - díl 10.

Poslední desátý díl našeho turistického seriálu věnujeme modré osmikilometrové trase z Třebívlic k rozcestí Děkovka v Českém středohoří. Na nových mapách ji můžete najít též označenou jako „Husitská stezka zemí hradů“. Navštívíme hradiště Blešno, orchidejové louky a také hrádek Oltářík, který se řadí mezi nejkrásnější vyhlídková místa v Ústeckém kraji.

Švestková dráha v Třebívlicích.

Foto: Martin Zíka

Do Třebívlic nás přiveze motoráček slavné Švestkové dráhy ze směru od Litoměřic (Lovosic) nebo od Mostu.

Protože městečko Třebívlice je na trase turistické železniční lokálky zvané Švestková dráha pendlující mezi Mostem a Litoměřicemi, využijeme jejích služeb, abychom se dostali na start osmikilové trasy z Třebívlic k rozcestí Děkovka (celý výlet však bude o něco delší, protože na Děkovku nejezdí autobusy a je třeba dojít k nějaké zastávce). V každém případě se výlet bude líbit každému, kdo vyhledává únik z civilizace.

JAK VYPADAL GOETHE?

Od stanice v Třebívlicích je třeba dojít do centra obce po silnici k turistickému rozcestí s modrou značkou. Hned na trase je u třebívlického rybníku známá expozice Ulriky von Levetzov, poslední velké lásky básníka J. W. Goetha. Samozřejmě je otázka, co znamená ta „poslední velká“, nicméně v expozici otevřené o víkendech je možné vidět posmrtnou masku poety a kolekci empírových šperků z českých granátů, které hraběnka nosila do svých úctyhodných 95 let. Šperky jsou zajímavé i tím, že právě v okolí Třebívlic se nacházejí naleziště těchto drahokamů.

V KRAJINĚ ČESKÝCH GRANÁTŮ

Z Třebívlic vyrazíme po modré trase severním směrem na Dřemčice. Právě u této obce se nachází pyroponosná lokalita s českými granáty, ale také olivíny a jinými vzácnějšími minerály. Po orbě a dešti se prý v polích u Dřemčic granáty lesknou jako krůpěje krve. Za obcí je odbočka na Blešenský vrch. Kdysi na něm stával hrad, z něhož nezbylo skoro nic. Přesto však má smysl na tento 520 m n. m. vysoký kopec jít, protože je z něj vynikající výhled na vrcholy západního středohoří.

ORCHIDEJOVÉ LOUKY „BÍLÉ STRÁNĚ“

Další zajímavostí na trase jsou orchidejové louky pod Solanskou horou. Jedná se o obhospodařované louky na vápnitých usazeninách, kterým se říká „bílé stráně“. Takových můžeme v Českém středohoří najít několik. Na nich se daří specifickým rostlinám, zejména vzácnějším orchidejím. Zde lze objevit například pětiprstku hustokvětou, vemeník dvoulistý, kruštík modrofialový, okrotici bílou, bradáček vejčitý a další zajímavé druhy rostlin.

OLTÁŘÍK POSTAVILI HUSITÉ

Hrádek Oltářík či spíše jeho zbytky stojí na vrchu Hrádku. Zřícenina je volně přístupná a slouží zejména jako vynikající vyhlídkové místo. Název Oltářík prý pochází od toho, že stavba na ostrém kopci jakýsi oltář připomínala, pravda bude spíše blíže k tomu, že tato husitská pevnost, kterou založil Jakoubek z Vřesovic, měla svým názvem podporovat náboženské nadšení v husitské komunitě. Později se i tento hrádek (stejně jako třeba i Košťálov nebo Kamýk) stal majetkem Zajíců z Hazmburku.

Z DĚKOVKY PO ZLATÉ STEZCE

Naše modrá trasa končí kousek pod Hrádkem na turistickém rozcestí Děkovka, kde se napojuje na Zlatou stezku zemí hradů. Zde se můžete rozhodnou, zda se vydáte přes Lipskou horu do Medvědic nebo opačným směrem kolem Plešivce na Vlastislav, kde jsou autobusové zastávky. Ve Vlastislavi se nachází zámek a zbytky hradu Skalka.

Fotografie k článku:

Švestková dráha v Třebívlicích. Zámek Třebívlice. Modrá trasa z Třebívlic do Dřemčic. (České středohoří) Obec Dřemčice a hrad Oltářík v Českém středohoří. Cesta na Blešenský vrch. Vyhlídka Blešenský vrch v Českém středohoří. Házmburk a Říp z modré trasy na Oltářík. Cesta k hrádku Oltáříku. Orchidejové louky pod Solanskou horou. Turistické odpočívadlo pod Oltáříkem. Posezení pod Oltáříkem. Husitský hrad Oltářík v Českém středohoří. Výhled z hradu Oltáříku v Českém středohoří. Turistické rozcestí Děkovka (České středohoří).

Dostupnost po značených trasách:

Modrá turistická trasa začíná u zámku Třebívlice s končí na rozcestí Děkovka, kde se napojuje na Zlatou stezku zemí hradů.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTK TÉMATU

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Napiš, něco k článku:


K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: